BRATISLAVA. Šesť z ôsmich krajov nedokázalo vybrať dopravcov v otvorenej súťaži, hoci zákony už priamy výber roky neumožňujú. Na svojom profile na sociálnej sieti to uvádza mimovládna organizácia Transparency International Slovensko.
Podľa jej zistení vo väčšine regiónov sú prímestské spoje stále prevádzkované na základe dodatkov k zmluvám z rokov 2007 až 2009.
„Približne v tom čase sa menila európska legislatíva, podľa ktorej majú župy na takúto službu vyhlásiť otvorenú verejnú súťaž. Na jej prípravu mali minimálne desať rokov (čo bola zväčša aj platnosť pôvodných zmlúv),” napísala mimovládka.
Bežnou praxou podľa nej je podpisovanie dodatkov, ktoré sú z pohľadu európskeho práva problematické. Rozpor so zákonom podľa Transparency International Slovensko naznačuje aj rozhodnutie súdu v prípade banskobystrickej župy, ktoré zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť.
„Aj dve dosiaľ uskutočnené súťaže však ukazujú, že dosiahnuť skutočnú konkurenciu ponúk vôbec nie je jednoduché. V Žilinskom kraji sa podarilo získať tri ponuky, no časť procesu sa zasekla na obštrukciách. Nitrianska župa získala len jednu ponuku - od pôvodného dopravcu. Rokovalo sa teda iba o cene, ktorá sa vyšplhala na 501 miliónov eur,“ uvádza Transparency v statuse.
Realita tak podľa mimovládnej organizácie ukazuje, že dopravcovia môžu zneužívať svoje monopolné postavenie, ktoré majú aj vďaka vlastníctvu dôležitej infraštruktúry, napríklad zastávok.
Osud dopravy v regiónoch preto musia vziať pevne do rúk župy. „Do konca volebného obdobia by malo byť ich prioritou dôsledne pripraviť a vyhodnotiť férovú súťaž. Spôsob, ako sa k tomu postavia, ovplyvní desaťtisíce obyvateľov,” dodáva Transparency International Slovensko.