BRATISLAVA. Na Slovensku sa publikačnej činnosti venuje 0,1 percenta zo všetkých zamestnaných.
Spolu s Rumunskom je tak na konci rebríčka Eurostatu, ktorý bol zverejnený k Svetovému dňu slobody tlače. Ten si spoločnosť pripomína 3. mája.
V roku 2019 bolo v 21 krajinách Európskej únie (EÚ), ktoré poskytli Eurostatu údaje, takmer 400-tisíc novinárov, čo predstavuje 0,2 percenta spomedzi všetkých pracujúcich v Európe.
Vo všetkých 27 krajinách EÚ sa publikačnej činnosti „nejakým spôsobom“ venovalo 1,1 milióna ľudí, teda 0,5 percenta spomedzi zamestnaných. Tí mali napríklad podiel na publikovaní kníh, novín, magazínov či žurnálov.
Najviac ľudí zamestnaných v publikačnom priemysle je v Nemecku, kde sa touto činnosťou zaoberá 1,3 percenta pracujúcich. Nad priemerom sú aj Nórsko, Fínsko, Švédsko, Dánsko, Island či Veľká Británia.
Rakúsko má 0,4 percenta, Česko a Poľsko majú 0,3 percenta a Maďarsko 0,2 percenta ľudí venujúcich sa publikačným aktivitám. Autori Eurostatu však poznamenávajú, že napríklad v prípade Slovenska, Chorvátska či Slovinska pracujú s dátami s nízkou dôveryhodnosťou.
Slovensko obsadilo tento rok 33. miesto vo výročnom rebríčku slobody tlače organizácie Reportéri bez hraníc (RSF). V porovnaní s minulým rokom postúpilo o dve priečky vyššie.
Zo susedných krajín sa lepšie ako SR umiestnilo Rakúsko, a to na 18. mieste. Najväčšiu slobodu tlače majú v Nórsku. Za ním nasleduje Dánsko, Švédsko a Holandsko. Posledné tri miesta obsadili Eritrea, Turkménsko a Severná Kórea.