SME

Viac ako polovica slovenských miest a obcí využíva úvery z komerčných bánk

Samosprávam chýbajú informácie o možnostiach využívania externých zdrojov financovania.

(Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Celkovo 53 percent primátorov a starostov slovenských miest a obcí využíva pri financovaní úvery z komerčných bánk.

Vyplýva to z výskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý združenie uskutočnilo od 2. marca do 10. apríla na vzorke 466 primátorov a starostov.

Ďalších 25,5 percenta respondentov uviedlo, že nikdy nevyužili externé formy financovania na chod mesta alebo obce. Skúsenosti s úverom zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky má 15,2 percenta samospráv.

Private public partnership, teda PPP projekty, využilo 1,5 percenta miest a obcí. Celkovo 1,3 percenta respondentov uviedlo, že využili úver z Európskej investičnej banky alebo Rozvojovej banky Rady Európy. Zdroje zo Slovak Invest Holdingu nevyužila ani jedna zo samospráv zaradená do prieskumu. K téme sa nevedelo vyjadriť 4,5 percenta opýtaných. Súčet percent pri odpovediach v prieskume prevyšuje 100 percent, keďže respondenti mohli uviesť viacero odpovedí.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo 38,9 percenta opýtaných uviedlo, že externé zdroje investovali do rekonštrukcie infraštruktúry, ciest, chodníkov, parkovísk. Druhá najviac preferovaná oblasť (25,5 percenta) sa týkala hospodárskeho rozvoja, napríklad budovania infraštruktúry alebo investovania do obecných podnikov. Na opravu školských budov využilo financie 22,7 percenta samospráv. Nasledovala podpora športu (11,4 percenta), environmentálne aktivity (10,2 percenta), podpora kultúry (9,7 percenta), odpadové hospodárstvo – likvidácia a triedenie odpadu (9,5 percenta), voľnočasové aktivity (9,3 percenta), ekonomicko-rozpočtová stabilizácia obce (8,9 percenta), sociálny rozvoj (7,6 percenta) a čistenie priestranstiev (1,8 percenta). Iné možnosti využitia externých zdrojov uviedlo 9,3 percenta respondentov a 3,2 percenta primátorov a starostov zaradených do prieskumu sa nevedelo vyjadriť.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo 49,6 percenta respondentov uviedlo, že im chýbajú všeobecné informácie o možnosti financovania rozvojových potrieb obcí z externých zdrojov. Informácie o PPP projektoch chýbajú 12,9 percenta opýtaným, informácie o úveroch zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky predstavujú informačný deficit pre 12 percent primátorov a starostov. Rovnaké percento uviedlo absenciu informácií o zdrojoch zo Slovak Invest Holdingu. V prípade komerčných bánk nedostatok informácií vníma 11,8 percenta opýtaných. Informácie o úveroch z Európskej investičnej banky, Rozvojovej banky Rady Európy a tiež informácie o komunálnych dlhopisoch chýbajú 11,6 percenta primátorom a starostom zaradeným do prieskumu. Iné informácie chýbajú 2,6 percenta respondentom a k téme sa nevedelo vyjadriť 27,5 percenta opýtaných.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, prečo mestá a obce nevyužívajú externé formy financovania, 20,2 percenta respondentov uviedlo, že ich samospráva na to nemá dostatočnú personálnu kapacitu. Externá podpora chýba 6,7 percenta samosprávam. Celkovo 16,8 percenta opýtaných uviedlo, že nemajú dobrú skúsenosť s podobnými zdrojmi financovania. Problém v dlhej čakacej lehote vidí 5,9 percenta opýtaných. Iné dôvody uviedlo 13,4 percenta respondentov a zvyšných 37 percent sa nevedelo vyjadriť.

ZMOS je záujmovým združením právnických osôb, ktoré v súčasnosti združuje vyše 95 percent všetkých obcí na Slovensku. Organizácia so sídlom v Bratislave bola založená v roku 1990.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 497
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 738
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 549
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 598
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 141
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 795
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 450
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu