SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Dochádzka v školách bude dobrovoľná, letné tábory budú (minúta po minúte)

Koronavírusom sa už nakazilo 1465 ľudí.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

22:38 Francúzsky festival rockovej hudby Rock en Seine organizátori v tomto roku pre koronavírusovú pandémiu zrušili.

Festival sa mal pôvodne konať na prelome augusta a septembra v parížskom parku Saint-Cloud s výhľadom na rieku Seinu. Na podujatí mali vystúpiť skupiny ako The Cure alebo Rage Against the Machine. "Musíme priznať, že tieto tri dni sa nemôžu uskutočniť v podobe, ako sme tento rok dúfali," oznámili organizátori, ktorí dúfajú, že festival sa opäť vráti v roku 2021, pričom medzitým budú hľadať alternatívny formát pre podujatie.

Festival Rock en Seine zvyčajne priláka desaťtisíce návštevníkov. Ľudia, ktorí si už na tento ročník zakúpili vstupenky, dostanú späť peniaze v plnej výške.

22:12 Bulharské zdravotnícke úrady postupne rušia obmedzenia zavedené z dôvodu šírenia nového koronavírusu, pričom parlament sa rozhodol nepredĺžiť núdzový stav vyhlásený 13. marca.

SkryťVypnúť reklamu

21:54 Viac ako 52 000 Venezuelčanov, ktorí ušli do susednej Kolumbie, sa dobrovoľne vrátilo do svojej domovskej krajiny, odkedy boli prijaté karanténne opatrenia v súvislosti s novým druhom koronavírusu.

Venezuela v súčasnosti zažíva hlbokú ekonomickú a politickú krízu. Jej obyvatelia najčastejšie utekajú do Kolumbie, kde ich žije až 1,3 milióna. V dôsledku celoštátnej karantény zavedenej v tejto andskej krajine však mnohí migranti zostali dočasne bez práce, čo desaťtisíce z nich motivovalo k návratu domov.

21:28 Britská polícia vyšetruje prípad, keď pracovníčka predávajúca cestovné lístky na železnici, ktorú opľul muž so slovami, že má koronavírus, zomrela na ochorenie COVID-19.

Súvisiaci článok Predavačku na londýnskej stanici opľul muž, o dva týždne zomrela na Covid-19 Čítajte 

Odborová organizácia TSSA uviedla, že Belly Mujingová pracovala 22. marca na londýnskej stanici Victoria, keď na ňu a jej kolegyňu napľul a zakašľal muž.

SkryťVypnúť reklamu

Obe pracovníčky do niekoľkých dní ochoreli a 47-ročná Mujingová 5. apríla zomrela v londýnskej nemocnici.

21:18 Turecko v utorok zaznamenalo 1704 nových prípadov nákazy koronavírusom, oznámil minister zdravotníctva Fahrettin Koca.

Celkový počet prípadov v Turecku prekročil 141 000. Vyliečilo sa 98 889 nakazených. "Celkovo sme za uplynulých 24 hodín vykonali 37 351 testov. Potvrdilo sa 1704 nových prípadov. Zomrelo 35 pacientov. Celkový počet úmrtí (v dôsledku nákazy koronavírusom) je 3894 a počet infikovaných je 141 475," napísal Koca na Twitteri.

21:12 Minister školstva na Markíze potvrdil, že letné tábory určite budú, detaily však ešte nie sú známe.

Bude po koronakríze, bude aj po sulíkokríze.

Igor Matovič

20:41 "Bude po koronakríze, bude aj po sulíkokríze," komentoval Matovič vzťahy s koaličnou stranou SaS. Verí, že koalícia vydrží celé volebné obdobie.

SkryťVypnúť reklamu

20:38 Premiér Matovič na Markíze potvrdil, že návrat do škôl či škôlok bude dobrovoľný a nebude to skôr ako prvého júna. "Nebude povinná dochádzka, počas tohto obdobia," povedal predseda vlády. Rodič, ktorý nebude chcieť dať dieťa do školy či škôlky o OČR podľa jeho slov nepríde.

20:20 Írska nízkonákladová spoločnosť Ryanair, ktorá má od konca marca kvôli pandémii ochorenia Covid-19 uzemnené svoje lietadlá, chce o dva mesiace obnoviť približne 40 percent svojich bežných liniek.

Súvisiaci článok Ryanair chce rozbehnúť lety, jeho šéf hovorí aj o idiotskom nápade Čítajte 

V júli by tak letecká spoločnosť rozbehla až tisíc letov denne (pred epidémiou to bolo 2 400). Doteraz Ryanair prevádzkuje len asi 30 letov denne, väčšinou medzi Írskom a Veľkou Britániou.

V auguste by sa mal následne počet letov ešte zvýšiť, a to na 50 percent stavu spred epidémie. Šéf leteckej spoločnosti Michael O'Leary však počíta s tým, že “pre slabý dopyt bude minimálne polovica sedadiel prázdna”.

SkryťVypnúť reklamu

19:55 Zákaz vstupu cudzincov na územie Slovenska a systém povinnej štátnej karantény boli témami utorkového stretnutia verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej s ministrom vnútra Romanom Mikulcom.

Šéf rezortu vnútra prisľúbil, že návrhmi ombudsmanky v prípade zákazu vstupu cudzincov sa bude ministerstvo zaoberať. Pri téme zákazu vstupu cudzincov na územie Slovenska obe strany opätovne predostreli svoje pôvodné stanoviská k tejto veci.

Verejná ochrankyňa práv zároveň poznamenala, že opatrenia by mali byť verejnosti komunikované jednoznačnejšie a aby tí, ktorých sa to týka, mali dostatočné informácie i možnosti riešenia. Procesné záruky pre nich totiž považuje za nedostatočné. Zdôraznila, že chýbajúce kapacity nemôžu byť ospravedlnením pre nedostatky v systéme. Ministerstvo vnútra v tomto smere prisľúbilo, že sa jej návrhmi bude zaoberať.

SkryťVypnúť reklamu

19:27 Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval náboženských lídrov, aby bojovali proti "nepresným a škodlivým správam", ktoré v čase pandémie podnecujú etnonacionalizmus, prejavy nenávisti a konflikty.

"Extrémisti a radikálne skupiny sa usilujú využiť narúšajúcu sa dôveru k vodcom a priživujú sa na zraniteľnosti ľudí, aby poslúžila ich vlastným cieľom," vyjadril sa Guterres s tým, že náboženskí lídri by pri riešení výzev, ktoré prináša ochorenie COVID-19, mohli zohrať "kľúčovú úlohu".

19:22 Po celom Česku sa počas utorkového poludnia rozozneli zvony ako symbolické poďakovanie zdravotníkom za nasadenie počas epidémie koronavírusu pri príležitosti Medzinárodného dňa zdravotných sestier.

SkryťVypnúť reklamu

19:14 Počet úmrtí na ochorenie Covid-19 v Taliansku stúpol v utorok o 172. V predchádzajúci deň bolo úmrtí 179. Denný počet nových prípadov nákazy sa však zdvojnásobil na 1402 oproti 744 prípadom zaznamenaným v pondelok.

19:13 Británia zaznamenala za posledných 24 hodín ďalších 627 úmrtí. Ide o prudký nárast oproti pondelku, keď úrady evidovali 210 úmrtí. Celkovo tak v Británii ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo 32 692 ľudí.

18:55 V Spišskom Podhradí zrušili ešte v piatok karanténu rómskej komunity, v ktorej bolo pôvodne 40 ľudí. Rozhodol o tom krízový štáb mesta na základe odporúčania regionálneho úradu verejného zdravotníctva a opakovaných negatívnych výsledkov testov na ochorenie Covid-19.

17:54 Talianska polícia v utorok zadržala 91 členov mafie vrátane bosov a úžerníkov z dvoch tradičných klanov zo sicílskeho Palerma. Pokúšali sa zneužiť pandémiu s cieľom infiltrovať taliansku ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu

17:50 Blokovú pokutu tisíc eur dostal muž, ktorý pri kontrole v Bratislave ignoroval výzvu policajtov, aby si v aute nasadil rúško.

17:43 S hovorcom Kremľa Dmitrijom Peskovom je hospitalizovaná aj jeho manželka, olympijská šampiónka v krasokorčuľovaní Tatiana Navková. Obaja sa nakazili novým typom koronavírusu, informovala agentúra TASS.

Súvisiaci článok Vo vojne s pandémiou Putin hlavným veliteľom nebude. Koľko ľudí v Rusku zomiera? Čítajte 

Peskov už skôr v utorok potvrdil, že sa nakazil novým druhom koronavírusu, pričom poznamenal, že prezidenta Putina videl osobne naposledy pred vyše mesiacom.

Putin pre obavy z nákazy už mesiac pracuje iba na diaľku.

17:39 Česká ekonomika tento rok pre pandémiu klesne o 7,6 percenta. Na budúci rok by sa mala zotaviť a vzrásť o 5,8 percenta. Predpovede sa zakladajú na prieskume českého ministerstva financií vychádzajúceho z prognóz 13 českých odborných inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

17:33 Joshua Yajcaji absolvoval cestu dlhú 853 kilometrov, aby svojej sestre, ktorá pracuje ako zdravotná sestra, priviezol viac ako tristo respirátorov N95.

Tridsaťročný muž sa spýtal vedenia firmy Vivint Solar, v ktorej pracuje, či by mohli podporiť zdravotné stredisko v High Point v Severnej Karolíne, kde je o štyri roky staršia Alexis Schulmanová zamestnaná. Nemocnica je určená na liečbu
pacientov s ochorením Covid-19.

Respirátory pôvodne kúpili pre zamestnancov Vivint Solar, no po tom, ako sa dozvedeli, že pre robotníkov montujúcich solárne panely stačia aj jednoduchšie tvárové masky, sa rozhodli pomôcť tým, ktorí ich potrebujú viac.

17:28 V opatrovateľských domovoch vo Veľkej Británii zomrelo od 2. marca do 1. mája viac ako osemtisíc ľudí nakazených novým koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Národný štatistický úrad informoval, že za dva mesiace zaznamenali v daných zariadeniach v Anglicku a vo Walese 8 312 úmrtí osôb, ktoré mali na úmrtnom liste uvedené ochorenie Covid-19. Dáta pritom nezahŕňajú opatrovateľské domovy v Škótsku a Severnom Írsku, odkiaľ by k celkovému počtu podľa agentúry AP mohlo pribudnúť niekoľko stoviek ďalších mŕtvych.

17:22 Po celom Česku sa počas poludnia rozozvučali zvony ako poďakovanie zdravotníkom za ich obetovanie a nasadenie pri pandémii.

Zvony kostolov sa v Česku rozozvučia len mimoriadne, pri významných príležitostiach. Zazneli napríklad pri úmrtí prezidenta Václava Havla alebo pápeža Jána Pavla II.

V období pandémie zvonil 30. apríla najväčší český zvon Zikmund z katedrály sv. Víta v Prahe na povzbudenie ľudí v ťažkých časoch.

SkryťVypnúť reklamu

17:12 Anthony Fauci, expert Bieleho domu na nový druh koronavírusu, bude v utorok vypovedať pred Senátom o otváraní ekonomiky v krajine.

"Toto bude jedna z prvých príležitostí pre doktora Fauciho povedať americkému ľudu neprikrášlenú pravdu bez prezidenta za chrbtom," uviedol líder demokratov v Senáte Chuck Schumer.

Fauci viackrát varoval, že urýchlené otváranie ekonomiky môže zrýchliť šírenie koronavírusu. Jednotlivé štáty sa pri uvoľňovaní opatrení musia držať pokynov federálnej vlády. Pre CBS povedal, že rovnaký bude jeho odkaz v Senáte.

16:59 Rusko v boji proti šíreniu nového koronavírusu neodmieta pomoc zahraničných partnerov, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

"Prijímame pomoc od zahraničných krajín, predovšetkým ju ochotne a radi prijímame od členov Európskej únie. Už dostávame podporu a pomoc od USA," poznamenal Lavrov.

SkryťVypnúť reklamu

16:56 Dánsko má nákazu koronavírusom už pod kontrolou, oznámila premiérka Mette Frederiksenová. Zároveň načrtla plány svojej krajiny týkajúce sa intenzívnejšieho testovania a vyhľadávania prípadov.

V Dánsku celkovo zaznamenali 10 500 prípadov nákazy a ochorenie Covid-19 si tam doteraz vyžiadalo 533 obetí na životoch.

16:20 Premiér Matovič na tlačovej besede neuviedol termín, kedy by sa deti mohli vrátiť do škôlok a škôl. Konzílium odborníkov dnes podľa jeho slov tri hodiny rokovalo o podmienkach ich fungovania po znovuotvorení, nie však o samotnom termíne otvárania.

"V žiadnom prípade žiaden rodič nebude nútený."

Premiér Igor Matovič k otváraniu škôl

Podľa jeho slov sa o tomto termíne rozhodne v pondelok, kedy bude jasný dopad druhej a tretej fázy uvoľňovania opatrení na počty nakazených.

Uviedol však, že nástup do škôlok, škôl a aj letných škôl bude dobrovoľný. "V žiadnom prípade žiaden rodič nebude nútený, ak má strach z toho poslať svoje dieťa do škôlky alebo do školy, aby tam to svoje dieťa posielal. Všetko bude dobrovoľné," hovorí Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

16:03 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 375 na 16 023. Ochoreniu Covid-19 podľahlo v krajine za posledných 24 hodín 17 ľudí. Celkový počet obetí tak dosiahol 425.

Karanténne opatrenia platia na Ukrajine do 22. mája a v nutnom prípade ich vláda predĺži. Reštriktívne opatrenia však zmiernila od 11. mája.

15:55 Pápež František ocenil prácu zdravotných sestier. "Každý deň sme svedkami odvahy a obetavosti pracovníkov v zdravotníctve. A predovšetkým zdravotných sestier, ktoré profesionálne, so sebaobetovaním, zmyslom pre zodpovednosť a s láskou k blížnemu pomáhajú ľuďom postihnutým koronavírusom, a to až do takej miery, že ohrozujú vlastné zdravie," povedal František na Medzinárodný deň zdravotných sestier.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň apeloval na vlády, aby do zdravotnej starostlivosti investovali viac.

15:47 Španielsko hlási najnižší denný prírastok nakazených za vyše dva mesiace. Za posledných 24 hodín zaznamenali len 594 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo v krajine zaevidovali už 228 030 infikovaných, u ktorých nákazu potvrdili aj testy.

V Španielsku zároveň za posledných 24 hodín pribudlo aj 176 nových úmrtí na ochorenie Covid-19. Celkovo tam ochoreniu podľahlo už 26 920 ľudí.

15:40 Kolektívnu imunitu v rámci operácie Karusel 2 by mali vo vybraných lokalitách Moldavy nad Bodvou testovať od stredy do piatka.

Hovorkyňa mesta Jana Kovácsová o tom informovala s tým, že ide o tri z 11 lokalít východného Slovenska, ktoré vybral permanentný krízový štáb.

SkryťVypnúť reklamu

15:31 Rakúski obchodníci vyzývajú vládu, aby podporila opätovné naštartovanie spotreby zaslaním hotovosti na účty obyvateľov.

Šek na 500 eur navrhujú vyplatiť všetkým osobám s trvalým pobytom v krajine, vrátane detí a dôchodcov. Výzvu zverejnil v utorok Zväz rakúskeho maloobchodu.

15:28 Nitra si nebude účtovať nájomné za plochy pod letnými terasami v centre mesta. "Chceme, aby sa služby na pešej zóne udržali a aby bolo v centre mesta opäť živo," uviedol primátor Nitry Marek Hattas.

15:21 Podnikatelia už môžu požiadať súdy o poskytnutie dočasnej ochrany.

Dočasná ochrana predstavuje formu pomoci pre podnikateľov so sídlom alebo miestom podnikania v Slovenskej republike, ktorých zasiahli negatívne vplyvy pandémie.

Žiadosť o poskytnutie dočasnej ochrany môžu podnikatelia podať príslušnému súdu prednostne prostredníctvom elektronických formulárov, ktoré sú dostupné na webovej stránke ministerstva spravodlivosti. Fyzické osoby môžu podať žiadosť aj listom.

15:16 Do závodov Správy štátnych hmotných rezerv dorazilo v pondelok v noci 11 kamiónov z Turecka s objednanými ochrannými zdravotníckymi pomôckami.

15:14 Fakultná nemocnica Trnava pristupuje po dvoch mesiacoch k obnoveniu zastavených plánovaných operácií.

14:55 Putinov hovorca Dmitrij Peskov bol pre koronavírus hospitalizovaný. Informuje o tom agentúra AP.

14:51 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia rozbehla výrobu v prevádzkach lisovňa, zvarovňa a lakovňa, ktoré pripravujú karosérie.

V stredu pribudne aj montáž a automobilka tak po koronavírusom vynútenej prestávke vyrobí prvé vozidlá.

V utorok bolo v práci podľa hovorcu automobilky Petra Šveca okolo 850 ľudí, v stredu ich bude ešte viac. Minimálne do konca týždňa bude automobilka fungovať s jednou pracovnou zmenou.

14:41 Nórsko plánuje v tomto roku minúť rekordných 382 miliárd korún (34,58 miliardy eur) zo svojho ropného fondu na zvládnutie dôsledkov pandémie.

Koronakríza núti Nórsko, ktoré má najväčší štátny investičný fond na svete, aby sa pustil do historického predaja aktív s cieľom vygenerovať hotovosť.

Najbohatšiu severskú ekonomiku pandémia zasiahla na dvoch frontoch - okrem ekonomických blokád jej uštedril tvrdý úder aj pád cien ropy a dopytu na svetovom trhu.

Nórska vláda teraz v tomto roku očakáva pokles HDP o štyri percentá. A recesia by sa mohla ešte prehĺbiť, pretože „neistota je nezvyčajne vysoká“, uviedla vláda vo svojom vyhlásení.

Nórsko podľa kabinetu čelí najhoršej recesii od druhej svetovej vojny.

14:27 Rusko je v počte nakazených už druhé na svete za USA. Počet potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 prekročil v Rusku 230-tisíc.

Rusko však doposiaľ hlásilo len 2116 úmrtí súvisiacich s koronavírusom. To je podľa agentúry AFP výrazne menej než v USA, Španielsku, Taliansku a ďalších krajinách s porovnateľným rozšírením nákazy.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

14:17 Predseda vlády Igor Matovič sa stretol s epidemiológmi, konzílium odborníkov od 11.30 h rokuje o tom, kedy a ako by sa mali otvoriť školy.

13:49 Spoločnosť České aerolinie plánuje obnoviť lety medzi Prahou a vybranými mestami na budúci týždeň. Prvé lietadlá vypraví do Amsterdamu, Frankfurtu, Paríža a Štokholmu.

13:46 Mexickí lekárnici upozorňujú na správy, podľa ktorých ľudia hľadajú v odpadkoch použité rúška a znova ich predávajú.

Obyvateľom odporučili, aby svoje rúška rozstrihali na kúsky pred tým, ako ich vyhodia a zabránili tak ich opätovnému použitiu, ktoré značne zvyšuje riziko nákazy.

13:31 EÚ v boji proti koronavírusu podporí osem rozsiahlych výskumných projektov.

Eurokomisia zvýšila sumu, ktorú na tieto účely prisľúbila z pôvodne plánovaných 45 miliónov na 72 miliónov eur. Ďalších 45 miliónov eur poskytnú farmaceutické spoločnosti, pridružení partneri Iniciatívy za inovačnú medicínu a ďalšie organizácie zapojené do jednotlivých projektov.

Do jedného z projektov, s názvom RAPID-COVID, pod taktovkou britskej spoločnosti GeneFirst Limited, sú zapojení aj výskumníci zo Slovenska.

13:21 Žilina upraví nájomné za letné terasy na symbolické jedno euro.

"Musíme to na 15 dní zverejniť na úradnej tabuli. Po uplynutí lehoty na pripomienkovanie tohto návrhu zvolám online mestské zastupiteľstvo, kde predpokladám, že to bez problémov schválime," povedal žilinský primátor Peter Fiabáne.

13:15 Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová odporúča ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽaNO), aby citlivo zvažoval a minimalizoval opatrenia, ktoré zakazujú styk rodičov s predčasne narodenými deťmi v nemocniciach počas pandémie.

"Je nevyhnutné, aby sme aj v tejto situácii posudzovali, čo je najlepším záujmom dieťaťa, do akej miery možno v tejto súvislosti obmedziť právo rodičov na kontakt s dieťaťom a či je úplný zákaz kontaktu rodiča s dieťaťom primeraným zásahom," myslí si Patakyová.

Ocenila prijatie opatrení, ktoré umožnia styk rodičov s predčasne narodenými deťmi v nemocniciach, ako aj možnosť, aby mali ženy pri pôrode sprevádzajúcu osobu.

Zároveň uvádza, že donedávna platné opatrenia zakazujúce osobný kontakt rodičov s predčasne narodenými deťmi nepovažuje za bežnú návštevu: "Dieťa má pri poskytovaní zdravotných služieb právo na prítomnosť rodičov."

12:58 Najväčší belgický dopravca Brussels Airlines plánuje zrušiť tisíc pracovných miest, čo je štvrtina jeho pracovnej sily.

„Extrémne negatívny vplyv koronavírusovej krízy na financie spoločnosti a pretrvávajúci veľmi nízky dopyt po leteckej doprave nútia spoločnosť Brussels Airlines, aby prijala rozhodné a nevyhnutné opatrenia na zaručenie prežitia,“ uvádza sa vo vyhlásení aerolínií, ktoré sú dcérskou spoločnosťou nemeckej Lufthansy.

12:55 Čínske mesto Wu-chan, ktoré je pôvodným epicentrom pandémie, plánuje otestovať na koronavírus všetkých svojich 11 miliónov obyvateľov. Informovali o tom štátne médiá.

Mesto cez víkend zaregistrovalo šesť nových prípadov nákazy, išlo pritom o prvé prípady od 3. apríla.

12:43 Tisíce žiadateľov o OČR zabudli na čestné vyhlásenia, Sociálna poisťovňa vyzve na ich dodanie.

"Bez neho poisťovňa nemôže pandemickú dávku vyplatiť, pretože čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné je jedna zo zákonných podmienok na jej priznanie," upozorňuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

12:34 Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier prostredníctvom videoposolstva poďakoval lekárom, sestričkám a opatrovateľkám za ich nasadenie v boji s pandémiou. "Žijete príkladne tým, čo sa volá solidarita, a preto vám ďakujem z celého srdca," vyhlásil Steinmeier.

Tiež poďakoval seniorom, ktorí podľa jeho slov Nemecko vybudovali a teraz sú nákazou najviac ohrození.

12:26 Trnavský samosprávny kraj dal testovať na ochorenie Covid-19 všetkých 1048 zamestnancov a 1484 klientov zariadení sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Výsledky boli negatívne.

12:23 Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA znovu otvorili pre návštevníkov zatiaľ len výstavou Najkrajšie knihy Slovenska 2019.

Na otvorení sa zúčastnila aj ministerka kultúry Natália Milanová a v sprievode riaditeľa BIBIANY Petra Tvrdoňa si prezrela aj ostatné výstavné priestory.

12:16 Grécky ostrov Santorini sa už teší na turistov, na pláži chystajú steny z plexiskla.

11:49 Zbor väzenskej a justičnej stráže umožní väzňom v čase koronavírusu videonávštevy s blízkymi. O videonávštevu môže väzeň požiadať minimálne raz za mesiac v trvaní 20 minút. Uskutoční sa cez Skype, pričom väznená osoba môže viesť párový videohovor len s jedným Skype kontaktom.

11:43 Španielsko bude požadovať od všetkých zahraničných návštevníkov, ktorí prekročia hranice Španielska po 15. máji, aby po príchode do krajiny podstúpili 14-dňovú karanténu.

Podľa španielskeho ministerstva zdravotníctva je cieľom opatrenia "obmedziť počas aktuálneho uvoľňovania karanténnych opatrení riziká vyplývajúce z medzištátnej prepravy ľudí".

11:20 Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair obnoví od júla 40 percent plánovaných letov. Cestujúci budú musieť dodržiavať bezpečnostné nariadenia.

11:06 Poskytovanie antikorona úverov napreduje podľa Združenia podnikateľov Slovenska veľmi pomaly a ich objem sa ani zďaleka neblíži k sľubom vlády. Problém s likviditou firiem pritom v súčasnej situácii považujú podnikatelia za jeden z kľúčových.

Vláda ešte koncom marca predstavila balík prvej pomoci pre zamestnancov, živnostníkov a SZČO v avizovanom objeme 1,5 miliardy eur mesačne. Z toho 0,5 miliardy eur mesačne mala tvoriť pomoc vo forme bankových záruk.

"Kým v zahraničí boli takéto úverové schémy spustené ešte v marci, na Slovensku sa ešte len dokončuje proces zazmluvňovania bánk," konštatuje prezident združenia Ján Solík.

Viac ako šesť týždňov od ohlásenia opatrení evidujú podľa neho dva poskytnuté úvery.

10:58 Fakultná nemocnica v Trnave umožní od stredy 13. mája prítomnosť otca pri pôrode. Podmienkou je dodržanie určených hygienicko-epidemiologických pravidiel. Otec musí mať na tvári rúško, na rukách rukavice a musí prejsť cez triediaci stan, ktorý je pred nemocnicou.

10:55 Odsúdenci v losangeleskej okresnej mužskej väznici sa pokúšali úmyselne nakaziť novým druhom koronavírusu. Ukazujú to videozáznamy a dôkazy zozbierané v objekte nápravnovýchovného zariadenia. V utorok o tom informovala agentúra DPA.

Video zachytáva väzňov, ako pijú z nádoby kontaminovanej vírusom. Predtým sa z nej údajne napil iný väzeň, ktorý bol infikovaný. Išlo o plán, ako sa dostať na slobodu. "Je naozaj hrôza predstaviť si, že niekto sa pokúša zámerne nakaziť," povedal šerif Alex Villanueva.

Načítavam video...

Plán odsúdencov odhalil ich spoluväzeň, ktorý našiel skrýšu s predmetmi, o ktorých si väzni mysleli, že sú kontaminované vírusom. Tieto predmety preto odstránil, za čo ho ostatní fyzicky napadli.

Od začiatku pandémie bolo vo väznici pozitívne testovaných 357 väzňov. Počet infikovaných väzňov sa od 30. apríla viac než strojnásobil po tom, čo sa zistilo, že vírusom sa nakazilo 115 odsúdencov.

10:49 Spolu 15 detských ihrísk a športovísk opäť otvorí od stredy Správa mestskej zelene v Košiciach. Celkovo ich spravuje 204, otvárať ich plánuje postupne.

10:43 O ďalšom otváraní hraníc a systéme karantény má rozhodnúť permanentný krízový štáb v utorok.

Diskutovať by mal napríklad o rozšírení výnimiek z povinnej karantény pre zdravotníckych pracovníkov a opatrovateľov v Nemecku a Švajčiarsku aj možnom absolvovaní karantény v domácom prostredí.

Na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus (SaS).

10:41 Do programu poskytovania štátom zvýhodnených preklenovacích úverov pre malých a stredných podnikateľov "Antikorona záruka" sa pripojili Oberbank AG pobočka zahraničnej banky v Slovenskej republike, Československá obchodná banka a OTP Banka Slovensko.

Zvýhodnené úverové financovanie je určené pre podnikateľov, ktorých fungovanie je ovplyvnené priamo pandémiou alebo karanténnymi opatreniami zameranými na zamedzenie šíreniu nového koronavírusu.

Preklenovacie úvery by mali pomôcť firmám prekonať finančné ťažkosti spôsobené núteným zatvorením alebo obmedzením prevádzky a napriek krízovej situácii udržať pracovné miesta.

Nízkoúročené úvery Antikorona záruka už poskytujú Slovenská sporiteľňa, BKS Bank, Všeobecná úverová banka a UniCredit Bank.

10:37 Na ochorenie Covid-19 v Maďarsku zomreli za posledných 24 hodín ďalší štyria pacienti s chronickými ochoreniami. Počet obetí tak stúpol na 425.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu do utorka vzrástol na 3313, avšak počet aktívnych nakazených klesol na 1881.

10:21 Päť pacientov infikovaných novým koronavírusom zahynulo pri požiari na jednotke intenzívnej starostlivosti v petrohradskej Mestskej nemocnici sv. Juraja.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Pozrite si všetky dôležité grafy a mapy Čítajte 

"Päť pacientov, ktorí boli napojení na ventilátory, usmrtil požiar," uviedol zdroj pre agentúru TASS.

Tlačové oddelenie ruského ministerstva pre mimoriadne situácie uviedlo, že požiar bol už uhasený.

9:35 Na Slovensku pribudlo osem pozitívne testovaných pacientov na nový koronavírus. Otestovaných bolo 2063 ľudí.

Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií.

Tri nové prípady nákazy sú z okresu Prievidza, dva prípady z okresu Nitra a po jednom z okresov Dunajská Streda, Humenné a Senica.

Z ôsmich nových prípadov sa sedem vyskytlo mimo karanténnych centier.

Pribudlo jedno úmrtie, dokopy má ochorenie 27 obetí.

Kĺzavý medián stúpol, aktuálne má hodnotu sedem.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

9:19 Nemocnica Mount Sinai v New Yorku spolupracuje so spoločnosťou Google na diaľkovom monitorovaní pacientov s novým koronavírusom. Do izieb nainštalovala kamery jeho značky Nest, prostredníctvom ktorých môžu zdravotníci sledovať symptómy a vitálne funkcie pacientov.

Zariadenia zároveň umožňujú obojsmernú komunikáciu, informuje portál TechCrunch.

9:10 Projekt "teleškoly", ktorý chcelo ministerstvo školstva spustiť počas obdobia, keď sa žiaci vzdelávajú dištančnou formou, sa zatiaľ nepodarilo zrealizovať.

"Pri 'teleškole' naša kreativita narazila na realitu a finančné možnosti. Projekt však stále žije," uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS) s tým, že sa ešte uvidí, ako sa ho podarí zrealizovať. Poznamenal, že by chcel, aby projekt fungoval čo najskôr.

Projekt mal simulovať reálne vyučovanie v školách pre vybrané ročníky základných škôl. Pri tvorení jeho obsahu sa mali striedať desiatky učiteľov.

8:51 Zdrojom viac než 100 z nových prípadov nákazy koronavírusom v juhokórejskej metropole Soul, ktoré boli zaznamenané v posledných týždňoch, boli nočné kluby a bary v zábavnej štvrti Itchewon.

Starosta Soulu Pak Won-sun požiadal každého, kto navštívil v dňoch 24. apríla až 6. mája bary v Itchewone, aby sa dali otestovať.

Návštevníkov barov spájaných s nákazou, s ktorými sa úradom nepodarilo nadviazať kontakt, hľadá až 8 500 policajtov.

8:48 V Nemecku pribudlo 933 nových prípadov nákazy. Je to takmer trojnásobok oproti nedeli, kedy krajina hlásila takmer 360 infikovaných. Značne vyšší je aj denný nárast počtu obetí infekcie - v pondelok zomrelo 116 ľudí v porovnaní s nedeľnými 22.

Súvisiaci článok Vírus udrel znova. Južná Kórea aj Nemecko hlásia nárast infikovaných Čítajte 

Celkom už v Nemecku dosiahol počet nakazených 170 508, pričom 7 533 ľudí zomrelo. Uzdravilo sa 147 200 pacientov.

Reprodukčné číslo, teda údaj o tom, koľko v priemere jeden infikovaný nakazí ďalších ľudí, dosiahlo v pondelok hodnotu 1,07 a už tretí deň po sebe je tak vyšší ako jeden. Podľa odborníkov to znamená, že nákaza sa naďalej šíri.

7:50 Počet prípadov ochorenia COVID-19 presiahol v Indii 70-tisíc. Za posledných 24 hodín zaznamenali indické úrady viac ako 3 000 nových infekcií, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 70 756. V krajine doposiaľ podľahlo ochoreniu 2 293 ľudí a vyliečilo sa 22 454.

V Indii stále platia prísne obmedzenia voľného pohybu osôb, vrátane zatvorených hraníc a pozastavenia väčšiny vnútroštátnej a tiež medzinárodnej dopravy.

7:33 Americký prezident náhle ukončil tlačovú konferenciu po hádke s novinármi.

Trump usporiadal svoj prvý tlačový brífing od 27. apríla v Ružovej záhrade Bieleho domu obklopený testami na koronavírus a s veľkým nápisom za sebou „Amerika vedie v testovaní.“

Korešpondentka CBS News Weijia Jiangová sa Trumpa spýtala, prečo prezident stále zdôrazňuje, že USA sa v testovaní darí najlepšie na svete.

"Prečo na tom záleží?" spýtala sa. "Prečo je to pre vás globálna súťaž, keď Američania stále zomierajú a každý deň stále vidíme viac nových prípadov?"

Trump je na to odvetil: „Ľudia zomierajú všade. Možno by ste sa mali opýtať Číny. Nepýtajte sa mňa. Túto otázku sa spýtajte Číny. Keď položíte Číne túto otázku, môžete dostať veľmi nezvyčajnú odpoveď. “

Prezident následne vyzval ďalšiu novinárku Kaitlan Collinsovú zo CNN, ale tá sa odmlčala, keď Jiang reagovala na Trumpa.

Collinsová sa potom chcela Trumpa spýtať otázku, ale ten ju ignoroval a snažil sa vyvolať iného novinára. Keď Collinsová opakovane namietala, prezident sa otočil a opustil pódium.

Načítavam video...

7:15 Počet zdravotníckych pracovníkov, ktorí v Mexiku podľahli nákaze, stúpol na 111, pričom infikovaných je 8500 až 15-tisíc zdravotníkov.

Námestník mexického ministra zdravotníctva Hugo López-Gatell uviedol, že medzi obeťami nákazy je 66 lekárov, 16 zdravotných sestier a 29 členov iného nemocničného personálu.

6:13 Počet prípadov nákazy COVID-19 prekročil v Čile hranicu 30-tisíc.

Čile sa tak po Brazílii, Peru a Mexiku stalo v poradí štvrtou latinskoamerickou krajinou s najvyšším počtom prípadov ochorenia.

Viac ako 570 ľudí s ťažkým priebehom choroby muselo byť umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti a 80 z nich je v kritickom stave.

6:08 Čína ohlásila za pondelok iba jeden nový prípad nákazy koronavírusom, deň pred tým ich bolo 17.

Nový prípad predstavuje tzv. dovezenú infekciu, teda nákaza postihla človeka, ktorý do Číny pricestoval z cudziny.

6:00 Počet obetí koronavírusu presiahol v Spojených štátoch 80-tisíc, čo je najviac na svete.

V USA evidujú viac ako 1,3 milióna prípadov nákazy. Najviac postihnutým regiónom je štát New York, kde zomrelo vyše 26 600 ľudí.

V pondelok za posledných 24 hodín 830 úmrtí pacientov. Z ochorenia sa v krajine doposiaľ vyliečilo viac ako 212 500 ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 850
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 912
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 14 203
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 782
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 614
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 1 952
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 1 911
 8. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 1 725
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister financií Igor Matovič.

Koaličná kríza pokračuje.


SITA 42m
Dobrovoľníčky preberajú zbierku v humanitárnom centre Kto pomôže Ukrajine? pre vojnových utečencov z Ukrajiny v priestoroch nákupného centra Aupark v Bratislave.

Utečenci z Ukrajiny stále prichádzajú.


a 1 ďalší 18 h

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 2 h

V nemocniciach je aktuálne 580 pacientov.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu