Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Epidemiologické ambulancie pre pacientov s Covid-19 dostali v parlamente zelenú.
Poslanci totiž schválili novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Novými druhmi zdravotníckych zariadení budú mobilné odberové miesta a epidemiologické ambulancie.
Nové zdravotnícke zariadenia budú vykonávať pružné odoberanie biologického materiálu osobám podozrivým z choroby Covid-19 a poskytovať im zdravotnú starostlivosť.
Vznik podľa regionálnych potrieb
Epidemiologické ambulancie majú vznikať výlučne v regiónoch, kde je to vzhľadom na epidemiologickú situáciu potrebné. Finálne posudzovať potrebu vzniku tejto ambulancie bude ministerstvo zdravotníctva.
Poslanci novelu schválili v skrátenom legislatívnom konaní. Za hlasovalo 89 poslancov, proti bolo 45 a hlasovania sa zdržalo šesť poslancov.
Novelu poslanci schválili aj so 61 pozmeňujúcimi návrhmi. Jeden z nich napríklad umožnil vláde počas krízovej situácie rozhodnúť, že odbery biologického materiálu na zistenie ochorenia COVID-19 môže vykonávať aj profesionálny vojak ozbrojených síl, ktorý je zdravotníckym pracovníkom.
V novele sa tiež doplnila povinnosť pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Úrad bude musieť po novom Sociálnej poisťovni poskytovať aktuálne údaje o kódoch poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a lekárov, ktorých databázy spravuje.
Jednoduchšie prjímanie pomôcok
Zdravotnícke zariadenia budú môcť prijímať osobné ochranné pracovné pomôcky v čase krízovej situácie od držiteľov povolení na výrobu liekov, veľkodistribúciu liekov, poskytovanie lekárenskej starostlivosti, držiteľov registrácie humánneho lieku alebo farmaceutickou spoločnosťou.
Ministerstvo môže počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia Covid- 19 rozhodnúť o prerušení konania začatého z vlastného podnetu.
Dôvodom je aktuálna Covid-19 pandémia a vznik problému s dostupnosťou liekov na slovenskom trhu.
"Prijatie niektorých rozhodnutí z podnetu ministerstva by generovalo neúnosné doplatky pre pacientov, nedostupnosť niektorých liekov a neposkytovanie zdravotnej starostlivosti v dôsledku nedostupnosti liekov," píše sa v jednom z pozmeňujúcich návrhov.
Lieky by tak mali byť dostupné porovnateľne s predchádzajúcim obdobím a zmeniť by sa nemal ani finančný dopad.
Novelou sa tiež rieši postup v prípade, ak počas krízovej situácie pacient nemohol alebo zo strachu z prípadného nakazenia sa vírusom nechcel nastúpiť na kúpeľnú starostlivosť.
Rovnako rieši aj to, keď pacient v tomto roku neabsolvoval zubno-lekársku preventívnu prehliadku.
Budúci rok sa tak budú na základe verejného zdravotného poistenia plne uhrádzať zdravotné výkony pri liečbe zubného kazu aj v prípade, ak poistenec neabsolvoval v tomto roku preventívnu prehliadku.
Ľahšie získanie posíl pre nemocnice
Novela zákona ďalej umožňuje počas krízovej situácie vykonávanie dočasnej odbornej stáže občanom z tretích štátov po uznaní dokladu o vzdelaní, ktorí nemajú uznanú odbornú kvalifikáciu.
Nemocnice tak budú môcť posilniť rady zamestnancov, aby mohli poskytovať zdravotnú starostlivosť aj v prípade, ak by počet hospitalizovaných pacientov radikálne stúpol. Tiež sa upravujú niektoré aspekty vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.
"Upravujú sa niektoré práva a povinnosti platiteľov poistného a zdravotných poisťovní tak, aby vzhľadom na aktuálne spoločenské dianie v čase krízovej situácie nedochádzalo k neprimeraným hospodárskym škodám, ohrozeniu postavenia platiteľov poistného a financovania poskytovania zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia," uvádza sa v materiáli.
Vzhľadom k posunu termínu na podávanie daňových priznaní za rok 2019 sa novelou posúva aj termín na vykonanie ročného zúčtovania poistného, ako aj ročného zúčtovania plateného štátom.
Novelou sa rozšíri aj prístup zdravotníka záchranky k údajom osoby z elektronickej zdravotnej knižky za posledných 12 mesiacov.
Z rokovania parlamentu:
- Výberové konanie do funkcie profesionálneho vojaka sa má zefektívniť. Vojakom sa má upraviť aj možnosť vykonávať služobné povinnosti v inom mieste, ako je jeho miesto výkonu štátnej služby. Vyplýva to z návrhu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorý schválili poslanci. Rokovali o ňom v zrýchlenom režime. Novela tiež umožňuje výmenu generálnych riaditeľov úradov práce, ako aj riaditeľov daňových či colných úradov.
- Organizátori kultúrnych podujatí, ktoré museli v dôsledku pandémie nového koronavírusu zrušiť, budú môcť predĺžiť platnosť zakúpených vstupeniek do konca roka 2021. Majiteľovi budú tiež môcť v cene lístka ponúknuť poukážku na iné podujatie. Ak držiteľ vstupenky trvá na vrátení peňazí, organizátor mu má vyhovieť do 13 mesiacov.
- Novou legislatívou sa tiež rozširuje definícia oznamu vo verejnom záujme, ktorého účelom je zabezpečiť šírenie osvety, teda sprístupňovanie dôležitých informácií, vrátane informácií o kultúrnom dedičstve. Tieto informácie sa majú po novom týkať aj prezentácie audiovizuálneho a iného kultúrneho dedičstva a prístupu k nim. Vysielatelia tak nebudú vysielaním oznamov zameraných na šírenie prezentácie napríklad slovenských filmov, ktoré pôjdu do kín po uvoľnení aktuálnych opatrení, porušovať podmienky vysielania.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?