SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Rakúsko otvorí hranice so Slovenskom, pribudlo 13 prípadov (minúta po minúte)

Koronavírusom sa na Slovensku celkovo nakazilo 1 493 ľudí. Ochorenie Covid-19 si vyžiadalo 28 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať s nami naživo (minúta po minúte):

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. O dianí okolo pandémie koronavírusu vás budeme podrobne informovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

19:45 To, že Rakúsko otvára hranice so Slovenskom, neznamená, že rovnaké pravidlá platia aj pri vstupe na Slovensko.

V tomto prípade je potrebné riadiť sa opatreniami stanovenými v Slovenskej republike, upozorňuje Tlačový odbor Úradu vlády.

Pre osoby prichádzajúce na Slovensko stále platí povinnosť štátnej karantény, pričom pre niektoré skupiny ľudí platia výnimky.

Pre slovenských občanov pri prekročení hraníc do Rakúska platia všetky ostatné opatrenia - napríklad negatívny test na COVID 19 nie starší ako 4 dni alebo 14-dňová povinná domáca karanténa - okrem presne daných výnimiek.

Tieto opatrenia budú policajné hliadky v Rakúsku námatkovo kontrolovať.

19:00 Tisíce Nemcov vyšli do ulíc metropoly Berlín a ďalších nemeckých miest, aby protestovali proti obmedzujúcim opatreniam zavedeným v rámci boja proti koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas protestu vo východonemeckom meste Halle demonštranti verbálne zaútočili na člena štábu verejnoprávnej televízie ZDF. Ďalšiemu vyostreniu napätia zabránila polícia.

Tím ZDF musel z protestu odísť pod policajnou ochranou. Incident sa zaobišiel bez zranení, napísala agentúra DPA.

18:47 V Nemecku sa dnes po dvojmesačnej pauze opäť rozbehla najvyššia nemecká futbalová súťaž I. bundesliga. Bez divákov a za prísnych hygienických opatrení.

Hráči si museli zvyknúť na komornú atmosféru na štadiónoch, odpustiť si museli aj spoločné oslavy gólov či podávanie si rúk.

Zakázané bolo odpľúvanie si, náhradníci i tréneri museli dodržiavať rozostupy a nosiť ochranné masky. Tréneri však mohli v zápasoch vystriedať až piatich hráčov.

18:20 Baníci v poľskej časti Sliezska, kde dosiaľ zaznamenali najviac prípadov nákazy novým koronavírusom v rámci celého Poľska, sa v pondelok a utorok už budú môcť vrátiť do práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Nákaza sa v ostatnom čase pomerne rýchlo rozšírila medzi baníkmi v tamojších uhoľných baniach. V regióne pribudlo za ostatných 24 hodín až 138 z celkových 168 nových prípadov nákazy, ktoré zaznamenali v Poľsku.

Premiér Mateusz Morawiecki však uviedol, že región nie je potrebné izolovať od zvyšku krajiny, pričom návrat baníkov do práce budú sprevádzať bezpečnostné opatrenia. "V Sliezsku zachránime státisíce pracovných miest," povedal.

18:09 Pri príležitosti 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II. sa v katedrále Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade uskutoční v pondelok koncert Vďaka, Slovensko!. Chrámový koncert je zároveň poďakovaním občanom Slovenska za obetavosť a solidaritu počas pandémie nového koronavírusu.

Koncert sa bude konať bez účasti verejnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

17:40 Po uvoľnení obmedzení rozbehli novú sezónu aj pltníci na Dunajci. Aj oni však musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia, na jednej plti môže byť iba obmedzený počet turistov.

17:31 Mesto Nitra sa pripravuje na opätovné otvorenie materských a základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Presné podmienky, ktoré bude musieť samospráva splniť a zabezpečiť, budú jasné po vydaní rozhodnutia hlavného hygienika 18. mája. Už teraz však robíme viaceré opatrenia, informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

16:54 Za dôležitý znak toho, že cestovanie v Európe sa pomaly vracia do normálu, označil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas opätovné otvorenie nemecko-luxemburských hraníc.

Hranice s Luxemburskom sú otvorené od polnoci z piatka na sobotu. Ich otvorenie je prvým zo série krokov, ktorým Nemecko postupne ukončuje hraničné kontroly zavedené v dôsledku pandémie koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Talianski vedci spájajú pandémiu so zvýšeným výskytom zápalového syndrómu medzi deťmi Čítajte 

16:43 Talianski lekári spájajú pandémiu koronavírusu so zvýšeným výskytom zápalového syndrómu medzi deťmi.

Konštatujú to v novej štúdii, kde zároveň upozorňujú, že podobné epidémie tejto zriedkavej, no vážnej choroby možno očakávať aj v ďalších krajinách.

Štúdia, ktorej výsledky zverejnili v medicínskom žurnále The Lancet, odhalila až 30-násobné zvýšenie počtu prípadov v provincii Bergamo po tom, ako sa tam rozšíril koronavírus SARS-CoV-2.

16:27 Maďarská vláda po rokovaní expertov rozhodla, že od pondelka zruší v Budapešti obmedzenie pohybu osôb. Oznámil to na facebooku premiér Viktor Orbán.

"Na sobotňajších rozhovoroch expertov vysvitlo, že aj v Budapešti sa nám podarilo dostať nákazu pod kontrolu, preto aj tam môžme pristúpiť k druhej etape ochrany (pred vírusom), aj keď iba rozvážne a opatrne," uviedol Orbán vo videozázname zverejnenom na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

16:24 Prestížny britský vedecký časopis Lancet vyzval Američanov, aby si v novembri zvolili prezidenta, ktorý pri riadení verejného zdravia nebude využívať "stranícku politiku".

V nezvyčajne kriticky ladenom úvodníku označuje jeden z najuznávanejších lekárskych časopisov reakciu administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa na pandémiu koronavírusu za "nedôslednú a roztrieštenú".

Súvisiaci článok Nájdite si svojho maznáka, odkazuje nezadaným holandská vláda Čítajte 

16:10 Ľudia, ktorí nemajú stáleho sexuálneho partnera, by si takého mali na najbližšie mesiace nájsť, ak chcú udržiavať intímne vzťahy. V súvislosti s pandémiou koronavírusu to odporúča holandský Národný inštitút pre verejné zdravie a životné prostredie.

Vládny inštitút tak reagoval na kritiku nariadenia, podľa ktorého majú ľudia dodržiavať aspoň meter a pol veľké rozostupy aj počas toho, ako ich navštívia doma priatelia.

Skryť Vypnúť reklamu

15:46 Španielska vláda chce predĺžiť platnosť stavu núdze v krajine "o približne mesiac", kým nedôjde k dokončeniu uvoľňovania opatrení zavedených v marci s cieľom zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu.

"Malo by to byť posledné predĺženie stavu núdze, ktorý by mal trvať do ukončenia procesu uvoľňovania (karanténnych) opatrení. Preto bude namiesto 15 dní predĺžený o približne mesiac," uviedol premiér Pedro Sánchez.

15:40 Audiovizuálny fond podporí kiná, ktoré v čase koronakrízy presunuli premietanie filmov do obývačiek domácností.

Prevádzkovatelia kín, ktorí sú súčasťou projektu Kino doma alebo Kino z gauča, si môžu predané a riadne evidované online vstupenky započítať do výkazu, ktorý je podkladom pre výpočet dotácie v podprograme "euro na diváka".

Skryť Vypnúť reklamu

15:23 Grécko znova sprístupnilo verejné pláže, no pod prísnymi bezpečnostnými nariadeniami.

V niektorých častiach krajiny teplota dosiahla 36 stupňov Celzia a obyvatelia si vyšli zaplávať. Skupinové športové aktivity sú naďalej zakázané.

Práve otvorenie pláží je vnímané ako kľúčová záchrana pre turizmus počas leta. Krajina zrejme bude mať pre COVID-19 v rámci EÚ najväčšiu recesiu.

15:12 Taliansko sa bude z historickej recesie spôsobenej pandémiou nového koronavírusu zotavovať veľmi ťažko. Uviedla to koncom tohto týždňa talianska federácia zamestnávateľov Confindustria, ktorá zároveň výrazne zhoršila predchádzajúcu prognózu vývoja ekonomiky v tomto roku.

Federácia uvádza, že v tomto roku by ekonomika mala klesnúť o 9,6 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcom odhade z konca marca počítala s poklesom o 6 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2020 bude ekonomiku ťahať nadol bezprecedentný prepad investícií o viac než 15 % a pokles exportu zhruba o 14 %, zverejnila odhad Confindustrie agentúra DPA.

15:00 Britskí vedci začali testovať, či psy dokážu rozpoznať infekciu novým koronavírusom u človeka predtým, ako sa uňho prejavia príznaky.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že odborníci skúmajú, či psy vycvičené na odhalenie niektorých druhov rakoviny a malárie, by potenciálne mohli využiť na "neinvazívne a včasné varovanie" pred koronavírusom.

14:39 Takmer po dvoch mesiacoch sú od dnešného dňa opäť otvorené aj výstavné priestory Slovenskej národnej galérie v Esterházyho paláci v Bratislave.

14:08 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje za marec 90-tisíc žiadostí o pomoc pre zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby.

Skryť Vypnúť reklamu

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal šéf rezortu Milan Krajniak. Priblížil, že ministerstvo už celkovo rozdalo pomoc vo výške 106 miliónov eur.

13:50 Rakúsko otvorí o polnoci zo soboty na nedeľu svoje hranice so Slovenskom, Českom a Maďarskom.

Kontroly na hraniciach budú ďalej už len náhodné, pričom k ich úplnému otvoreniu by mohlo dôjsť už 15. júna. S odvolaním sa na vyhlásenie rakúskeho ministerstva vnútra o tom informoval portál Vienna.at.

13:45 Ústne maturity na opravenie priemeru si zvolilo menej ako jedno percento maturantov. Vyplýva to z údajov, ktoré ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu získalo z 599 stredných škôl na Slovensku.

Internú časť maturitnej skúšky malo tento rok absolvovať 41 017 stredoškolákov. Priemerná známka, ktorú maturanti získali, je dvojka.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kaderníci v Keni robia nový štýl účesu. Koronavírus Čítajte 

13:33 Steny kenského kaderníctva sú polepené plagátmi s mnohými rôznymi účesmi a dve dievčatá s rúškami sediace v salóne sa neustále uškŕňajú.

Na ich účesoch pracuje hneď niekoľko kaderníčok naraz. Špicaté hroty z vlasov, ktoré im trčia z hlavy, ale zatiaľ na žiadnom plagáte vidieť nie sú. Ide totiž o nový štýl, takzvaný koronavírus.

Nový štýl vymysleli kaderníci v najväčšom kenskom slume Kibera, rozliehajúcom sa na okraji metropoly Nairobi. Účes pripomína koronavírus pod mikroskopom.

Podľa agentúry Reuters je to spôsob, akým sa zamestnanci v službách snažia prilákať do svojich salónov zákazníkov a aspoň niečo zarobiť.

13:25 Španielsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 102 nových úmrtí. Ide o vôbec najnižší denný nárast za posledných osem týždňov. Celkovo si pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 v Španielsku vyžiadala 27 563 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu

Za posledných 24 hodín pribudlo 516 nových prípadov nákazy. V Španielsku celkovo - od začiatku pandémie - zaevidovali 230 698 infikovaných.

13:18 Iránsky prezident Hasan Rúhání oznámil, že tradičné protizraelské pochody pri príležitosti Dňa Jeruzalema (Dňa al-Kuds) sa tento rok budú konať prostredníctvom autokolón. Ide o opatrenie s cieľom zabrániť šíreniu nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2 v krajine.

V Iráne sa už tradične počas Dňa Jeruzalema, ktorý pripadá na posledný piatok posvätného mesiaca ramadán, konajú masové protesty proti anexii východného Jeruzalema Izraelom v roku 1969.

13:10 India zaregistrovala viac infikovaných koronavírusom ako Čína.

Tamojšie ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že celkovo zaregistrovali 85 940 nakazených a 2752 mŕtvych. Čína zaznamenala od minuloročného začiatku šírenia vírusu 82 941 infikovaných a 4633 mŕtvych.

Skryť Vypnúť reklamu

13:07 Súčasné zmiernenie opatrení môže pomôcť najmä cestovným kanceláriám a agentúram, ktoré sa orientujú na domáci cestovný ruch. Tých je však veľmi málo. Väčšina cestoviek naďalej zostane paralyzovaná.

Opatrenia vlády podľa Jany Varinskej zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr zatiaľ veľmi nepomohli.

"Nie je schválená pomoc pri nájmoch, podnikatelia v cestovnom ruchu, ktorí nemajú kamenné prevádzky, nemajú nárok na odpustenie odvodov i napriek tomu, že nemajú žiadny príjem," skonštatovala Varinská.

Súvisiaci článok Španieli chcú v lete lákať turistov, obmedzenia však veštia zlú sezónu Čítajte 

12:36 Hranice sú zatvorené, cestovať medzi viacerými okresmi sa zatiaľ nemôže, no viaceré španielske letoviská sa už chystajú na turistickú sezónu.

Španielsko, jednu z krajín najviac postihnutých koronavírusom, však zrejme aj tak čaká katastrofálny rok v turizme.

Skryť Vypnúť reklamu

Hotely a pláže síce pripravujú bezpečnostné opatrenia, no s pôvodnými počtami turistov takmer určite počítať nemôžu.

Letecké spoločnosti a hotely sa navyše obávajú, že vládne opatrenia odradia aj tých, ktorí sú odhodlaní do Španielska v lete prísť.

Viac si prečítate v texte Lukáša Onderčanina >>>

12:00 Premiér Igor Matovič na facebooku informoval, že z 13 nových prípadov sú len dva mimo štátnej karantény z hraníc a v osadách.

"To znamená, že naša spoločná zodpovednosť a opatrenia zabezpečili, aby sa uvoľnenie opatrení nepodpísalo pod nárast nových prípadov ... a rovnako to znamená, že ak budeme mať rovnako dobré výsledky aj za sobotu a nedeľu ... v pondelok sa určite nadýchneme ďalšieho vánku slobody," napísal.

11:41 Situácia na realitnom trhu sa v súvislosti s koronakrízou začína stabilizovať. Klienti sa začínajú zaujímať o nehnuteľnosti a zvyšuje sa aj záujem o služby realitných kancelárií. Pre TASR to uviedol prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár.

Skryť Vypnúť reklamu

Rýchle oživenie realitného trhu zaznamenala aj Realitná únia SR.

"Aj tam (na realitnom trhu, pozn.) ako navôkol, 'počuť hudbu a ľudia sa pustili do tanca'. Otázka je, či nejde o zábavu na palube Titanicu, ktorý sa pod ťarchou ekonomických problémov začne o nejaký čas potápať," upozornil analytik únie Vladimír Kubrický.

Súvisiaci článok Ako bude vyzerať plán otvárania hraníc? Najreálnejšia je dovolenka v Česku či Rakúsku Čítajte 

11:30 Primátori južných prihraničných regiónov žiadajú vládu, aby v prípade vytvorenia takzvaného mini Schengenu bolo súčasťou otvorenia hraníc aj Maďarsko.

Z iniciatívy primátora Komárna Bélu Keszegha sa 11 primátorov od západu až po
východ Slovenska obrátilo spoločným listom na predsedu vlády Igora Matoviča.

11:16 Vo Veľkej Británii zaznamenali od zavedenia obmedzení veľký nárast nelegálneho sťahovania filmov z internetu.

Podľa organizácie na ochranu duševného vlastníctva Fact sa počet linkov odkazujúcich na nelegálny streaming v období od februára do apríla zdvojnásobil. Počet odkazov na najnovšie filmy sa dokonca strojnásobil.

11:12 Výletné a vyhliadkové lode, ako aj malé plavidlá sa už môžu plaviť na slovenských riekach a vodných plochách.

Pre pendlerov bude od 28. mája počas pracovných dní premávať prievozná loď, teda kompa cez rieku Morava medzi obcami Záhorská Ves a Angern an der March.

10:50 Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Rusku za uplynulých 24 hodín zvýšil o 9200 a dosiahol 272 043. Ide o najnižší denný prírastok nových prípadov od 1. mája, keď ich bolo 9623.

V Rusku zaznamenali aj 119 ďalších úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Nákaze tam celkovo podľahlo 2537 osôb.

10:44 Na internáte Univerzity Konštantína Filozofa, kde sú umiestnení repatrianti, zatiaľ potvrdili len jeden prípad koronavírusu. Žena musí zostať v študentskom domove Zobor ešte minimálne dva týždne.

Aktuálne je v domove ubytovaných štyridsať ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. V pondelok ich bolo o stovku viac.

10:06 Slovensko pošle na západný Balkán humanitárne finančné príspevky v sume 80-tisíc eur. Peniaze poskytne v rámci programu rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci SlovakAid.

Príspevky budú použité na nákup ochranných pomôcok a zdravotníckych zariadení pre nemocnice.

10:00 Permanentný krízový štáb informoval, že počet hospitalizovaných pacientov stúpol na 118. U 21 ľudí bolo ochorenie potvrdené.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú tri osoby, umelú pľúcnu ventiláciu už druhý deň nepotrebuje žiadny pacient.

9:30 Na Slovensku za predchádzajúci deň pribudlo 13 nových prípadov nákazy. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Spolu sa na Slovensku doteraz nakazilo 1493 ľudí.

Pribudla aj nová obeť, ochoreniu Covid-19 podľahlo na Slovensku 28 osôb. Vyliečilo sa ďalších 20 pacientov.

Laboratóriá otestovali spolu 4084 vzoriek.

Desať z nových nakazených pochádza z osady v Žehre , zvyšné prípady hlásia z okresov Dunajská Streda, Nitra a Prievidza.

Kĺzavý medián stúpol na hodnotu 4.

8:35 Snem mimoparlamentného KDH sa pre pandémiu presúva, konať sa mal 13. júna. Po novom by mohol byť na konci leta alebo na jeseň.

Na sneme sa bude voliť nový predseda, kandidatúru zatiaľ avizuje podpredseda hnutia a predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Doterajší šéf Alojz Hlina otázky o svojej možnej kandidatúre nekomentuje.

8:13 Luxusná reštaurácia The Inn at Little Washington v americkom štáte Virgínia, ocenená troma michelinskými hviezdami, našla zábavný - alebo aj husiu kožu naháňajúci - spôsob, ako udržať sociálny odstup.

Prázdne stoličky sa rozhodla zaplniť figurínami, čo pri znovuotvorení koncom mája pomôže udržať odstup medzi hosťami.

7:40 V Nemecku sa za posledný deň znížil počet úmrtí pacientov s koronavírusom aj počet novonakazených.

Obetí pribudlo 57, zatiaľ čo v piatok ich bolo 101. Nových pozitívne testovaných hlásili 620, čo je takmer o tri stovky menej než v predchádzajúci deň.

Súvisiaci článok Inteligentná karanténa nebude pre všetkých, neuspejú ľudia so starými telefónmi Čítajte 

7:15 Desiatky ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia na Slovensko, by sa už v pondelok mohli vyhnúť povinnej dvojtýždňovej štátnej karanténe.

Začiatkom týždňa štát plánuje spustiť testovaciu prevádzku inteligentnej karantény. Namiesto štátneho zariadenia pôjdu domov tí, ktorých si podľa presných kritérií vytypujú zložky na niektorom z hraničných priechodov a budú súhlasiť s tým, že sa na testovacej fáze zúčastnia. Tejto možnosti však nebude možné domáhať sa.

Ak skúška inteligentnej karantény dopadne dobre, predpoklad je, že v priebehu nasledujúceho týždňa by sa mohla spustiť celoplošne.

Viac si prečítate v texte Daniely Hajčákovej >>>

6:43 Líder talianskej krajnej pravice Matteo Salvini ohlásil míting svojej strany Liga Severu, ktorý sa uskutoční 2. júna v Ríme. Pôjde o prvé politické masové zhromaždenie v Taliansku v postkoronavírusovej fáze tzv. lockdownu.

"Druhého júna v Ríme - Reštartujme sa spoločne - za hrdé Taliansko", hlása transparent Ligy Severu. Zároveň sľubuje, že podujatie sa uskutoční "v úplnom bezpečí".

6:12 Malta skúma možnosť vytvoriť takzvané "bezpečné koridory" s deviatimi krajinami - so Slovenskom, Českom, Luxemburskom, Nórskom, Srbskom, Rakúskom, Lotyšskom, Litvou a Izraelom.

Ministerka turizmu Julia Farrugiová Portelliová potvrdila, že už spustila "dvojstranný mechanizmus" s týmito krajinami, ale časový rámec zatiaľ nie je stanovený.

6:06 Demokrati v americkej Snemovni reprezentantov tesne schválili nový balík pomoci na zotavenie ekonomiky vo výške troch biliónov dolárov - aj napriek odporu republikánov. Ide o vôbec najväčší balík na záchranu ekonomiky USA.

Osud tohto návrhu legislatívy s názvom Zákon hrdinov je však v Senáte, ktorý ovládajú republikáni, neistý. Tí označili pomoc za nehorázne prehnanú.

6:00 Talianska vláda schválila nariadenie, ktoré od 3. júna umožňuje slobodné cestovanie v rámci celého Talianska a z ostatných krajín EÚ.

Počas pandémie nového koronavírusu bol vstup do Talianska a cestovanie medzi jednotlivými talianskymi regiónmi povolený len vo výnimočných prípadoch, napríklad mohli pricestovať občania uviaznutí v cudzine alebo mohli domov odcestovať cudzinci žijúci v Taliansku.

Súvisiaci článok Za kritiku vlády zatknutie. Orbánov zákon hnevá aj europoslancov Čítajte 

5:45 Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že sa čoskoro vzdá mimoriadnych právomocí, ktoré mu umožňujú vládnuť pomocou dekrétov a riešiť tak záležitosti súvisiace s pandémiou nového koronavírusu.

Orbán na návšteve susedného Srbska povedal, že je presvedčený, že krajiny, ktoré dali svojim lídrom počas pandémie "dobré právomoci", sú v boji proti koronavírusu úspešnejšie než tie, čo "nedokázali opustiť zvyčajný politický mechanizmus rozhodovania".

5:37 Svetová zdravotnícka organizácia v piatok oznámila, že skúma možnú súvislosť medzi ochorením COVID-19 a zriedkavým zápalovým ochorením u detí, ktoré má podobné príznaky ako Kawasakiho choroba. Toto zápalové ochorenie postihlo a zabilo deti v Európe a v Spojených štátoch.

"Prvé správy naznačujú, že tento súbor príznakov (u detí) možno súvisí s COVID-19," povedal na virtuálnom brífingu šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

05:20 Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín 1680 úmrtí na nový koronavírus. Celkový počet mŕtvych v USA stúpol na 87 493.

V piatok (v sobotu krátko po 02:30 SELČ) to oznámila americká Univerzita Johnsa Hopkinsa na základe vlastných výpočtov.

Krajina - najťažšie zasiahnutá pandémiou koronavírusu, pokiaľ ide o počet mŕtvych - má teraz potvrdených celkovo 1 442 924 prípadov nákazy, dodala popredná súkromná univerzita so sídlom v americkom meste Baltimore.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 034
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 276
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 216
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 153
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 718
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 663
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 444
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 618
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 522
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 576
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Mazurek a Uhrík končia vo vedení Kotlebovej ĽSNS

Svoje rozhodnutie zdôvodnili zmenou stanov strany.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom (súhrn)

Situáciu okolo nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 sledujeme každý deň minútu po minúte.

Ilustračné foto
Testovanie na Covid-19.