SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Kočnerov brat odmietol vypovedať, súd povolí nahrávku s Trnkom (minúta po minúte)

Súd bude čítať Threemu.

Načítavam video...

Proces s Kočnerom v prípade vraždy Kuciaka sme sledovali minútu po minúte:

15:59 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

15:58 Pondelkové pojednávanie sa skončilo, proces bude pokračovať v utorok ráno.

Súd vyhovel požiadavke Szabóa, aby zajtra pojednával v jeho neprítomnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

15:56 Kočnerov obhajca Para požiadal o zahrnutie k dôkazom žiadosť o právnu pomoc zo Švajčiarska, ktorá sa týka dešifrovania Threemy.

Stojí v nej podľa neho, že posledný login do Kočnerovej Threemy bol ešte v júli 2019.

Zároveň žiada o doplnenie znaleckého posudku Mikulaja.

15:49 Súd po prestávke pokračuje. Sabová oznámila, že senát vyhovie požiadavke Lipšica, aby bola ako dôkaz pripustená, a teda aj prehraná zvuková nahrávka rozhovoru Kočnera s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Zároveň sa na súde bude čítať komunikácia Kočnera z Threemy s Dušanom Keménym, čo bol alias pre Alenu Zsuzsovú.

15:20 Senát sa šiel poradiť, čo ďalej s Threemou.

15:18 K čítaniu Threemy sa vyjadril prokurátor aj právni zástupcovia Kuciakovcov a Kušnírovcov, ktorí sa s jej čítaním stotožňujú. Vzápätí sa slova ujal Kočner, ktorý tvrdí, že s Threemou sa manipulovalo a niekto ju pozmenil.

Skryť Vypnúť reklamu

"Protistrana tvrdí, že Threemu čítať nechceme. Nie. Kľudne ju čítajme. Ale určite je získaná nezákonným spôsobom, pretože vznikla skôr ako vzniknúť mohla," vyhlásil Kočner.

Sudkyňa Sabová sa voči týmto tvrdeniam vzápätí ohradila. "Uviedli ste niekoľko závažných nepravdivých skutočností," upozornila Kočnera a vzápätí mu vysvetlila, akým spôsobom súd zadokumentoval a následne spravil kópie diskov s obsahom komunikácie z Threemy

Kočner však trvá na svojom a tvrdí, že s právnikmi komunikoval aj s firmou prevádzkujúcou Threemu, ktorá podľa neho potvrdí, že s komunikáciou bolo manipulované. Naďalej žiada nový znalecký posudok a tiež vyjadrenie spoločnosti Threema.

15:00 Sabová prečítala rôzne firmy, v ktorých Kočner či ďalší obžalovaní pôsobili. Pripomína tiež, že na zajtrajšom pojednávaní plánuje pristúpiť k čítaniu komunikácie z aplikácie Threema, ktorú za dôkaz uznala už dávnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

14:42 Súd k dôkazom zahrnul aj nové - ide o údaje z banky či katastra o Kočnerových majetkoch, sudkyňa číta aj prehľad zmeniek, ktoré Kočner vlastní. Sabová pripomína, že jeho majetok je momentálne zaistený a nemôže s ním nijako manipulovať.

14:31 Nasleduje čítanie znaleckého posudku Kriminalistického a expertízneho ústavu v odbore balistika.

Skúmal dve nábojnice nájdené na mieste činu. V posudku sa píše, že na základe týchto deformovaných striel nie je možné určiť presný typ zbrane, keďže existuje veľké množstvo podobných modelov.

14:21 Prokurátor číta spôsob, akým Andruskóov kamarát László Krečík, identifikoval na polícii medzi viacerými ľuďmi Marčeka a tiež Szabóa. Práve Krečík mal pre Andruskóa zohnať zbraň. Na polícii bez problémov dvojicu rozpoznal.

Skryť Vypnúť reklamu

14:12 Výsluch Mikulaja sa odkladá na 1. júna.

Sabová sa ho totiž spýtala, či by mohol názorne predviesť, ako spracoval údaje od mobilných operátorov.

Znalec vysvetlil, že ide o zložitý postup, keďže z miliónov údajov, ktoré poskytli operátori, selektoval len vybrané čísla patriace obžalovaným. „Len sťahovanie údajov do počítača trvá niekoľko hodín,“ vysvetlil Mikulaj s tým, že demonštrovať celý postup preto vidí ako problém.

Zabralo by to niekoľko dní. Prokurátor vzápätí reagoval, že sám čakal jednoduchší postup. Súdu preto odporučil odloženie výsluchu, aby sa pre znalca mohla pripraviť technika na odprezentovanie postupu, aj to v zjednodušenej podobe.

14:00 Začína sa vypočúvanie ďalšieho znalca - Dušana Mikulaja, ktorý sa zameriava na počítačovú kriminalitu a pôsobí v polícii.

Skryť Vypnúť reklamu

13:40 Súd po prestávke pokračuje. K slovu sa dostala Alena Zsuzsová, ktorá reaguje na znalecký posudok Vitekovej.

Tvrdí, že stopy na chrbte vznikli až po jeho smrti a tým pádom je takýto priebeh udalostí v rozpore so svedectvom Marčeka, ktorý sa k skutku priznal.

12:37 Súd vyhlásil obedňajšiu prestávku. Pokračovať bude o hodinu. Odznieť by mal ďalší znalecký posudok.

12:27 Výsluch Vitekovej skončil, obžalovaní ani právni zástupcovia Kuciakovcov a Kušnírovcov sa k nemu nechceli vyjadriť a nemali ani ďalšie otázky.

12:26 Na súde odznel aj druhý znalecký posudok Vitekovej, ktorý porovnáva stopy topánok aj priamo s odtlačkami, ktoré sa našli na tričku na chrbte Kuciaka či priamo na schodoch v dome.

Aj v tomto prípade je však záver taký, že sa našla čiastočná zhoda, no nedá sa jednoznačne vylúčiť ani potvrdiť, že ide o odtlačky porovnávaných topánok.

Skryť Vypnúť reklamu

12:02 Znalecký posudok Vitekovej číta advokát Zsuzsovej Štefan Neszméry.

Píše sa v ňom, že odtlačky podošiev topánok Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa boli porovnávané s trasologickými stopami z miesta činu, pričom bola zistená čiastočná zhoda.

Znalkyňa hovorí, že sa podľa týchto stôp nedá vylúčiť ani potvrdiť, že sa Marček a Szabó pohybovali v okolí domu Kuciaka a Kušnírovej vo Veľkej Mači.

11:52 Súd po prerušení pokračuje výpoveďou znalkyne Jany Vitekovej, odborníčky na trasológiu z Kriminalistického a expertízneho ústavu.

11:33 Sabová opakovane napomenula Kočnera, aby sa vyjadroval k tomu, čo odznelo v prečítanej výpovedi a rozhovore.

Kočner napriek tomu obšírne vysvetľuje vzťahy so svojím bratom.

Po dvoch napomenutiach Sabová do jeho výpovede opätovne vstúpila a povedala, že je jej povinnosťou dbať na to, aby sa pojednávanie zbytočne nenaťahovalo kvôli nesúvisiacim výpovediam. Pojednávanie na desať minút prerušila.

Skryť Vypnúť reklamu

11:31 Kočner ďalej naznačuje to, že jeho brat o ňom aj v rozhovore pre médiá rozprával len to, čo sa dočítal inde, keďže spolu neboli v kontakte.

"Je zaujímavé, že použil tú istú vetu ako svedok Tóth," dodal k rozhovoru na rodičovskej oslave, kde podľa brata spomenul, že "treba dať dole" novinára.

11:30 Marian Kočner reaguje na to, čo odznelo vo výpovedi a rozhovore s jeho bratom.

Nazýva ho „pán svedok“. Hovorí o ňom, že je umelec, a že si nikdy nezakladal na faktoch.

Pripomína, že sa naozaj stretávali dlhé roky len sporadicky a že spolu nemali blízky vzťah.

Práve týmto spochybňuje to, čo odznelo na oslave rodičov, kde sa mal zmieniť o pláne na odstránenie novinára. „Asi jej veľmi ťažké predstaviť si, keď sa s niekým sedem alebo osem rokov vôbec nestýkam, že by som sa s ním bavil o niečom takom,“ vraví Marian Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

10:47 Po prečítaní výpovede nasleduje čítanie rozhovoru pre Denník N, čoho sa ujal Kočnerov obahca Para.

10:45 Sabová číta výpoveď Ivana Kočnera, ktorú poskytol ešte v prípravnom konaní.

Spomína v nej to, že brat sa mu chválil tým, že má nahrávku Gorily, ale aj oslavu rodičov k výročiu svadby.

"Povedal, že jedného novinára treba dať dolu, a potom ešte jedného, a potom dajú pokoj," povedal pred rokomv vyšetrovateľom Ivan Kočner.

Vo výpovedi ďalej vraví, že brat mu nikdy nespomínal Zsuzsovú či ďalších obžalovaných.

10:34 Senát po porade pripúšťa ako dôkaz rozhovor Ivana Kočnera, ktorý poskytol Denníku N.

"Pripomínam, že svedok využil právo nevypovedať, a teda mu nemožno klásť otázky," dodala sudkyňa Sabová.

10:27 „Nemožno takýmto listinným dôkazom nahrádzať svedeckú výpoveď,“ upozornila sudkyňa Sabová.

Skryť Vypnúť reklamu

Kočnera sa pýta, za akým účelom žiada čítanie pôvodnej výpovede.

Marian Kočner reaguje, že chce dokázať nedôveryhodnosť vlastného brata.

„Majú sa ozrejmiť niektoré rozpory medzi tým, čo svedok hovoril v rozhovore v článku a tým, čo hovoril vo výpovedi. Rád by som prečítaním a následným okomentovaním poukázal na to, že svedok je nedôveryhodný a vo svojej výpovedi hovorí veci, ktoré sa nikdy nestali, ale ktoré si len ozrejmil z médií,“ vysvetlil súdu Marian Kočner.

Jeho advokát Para dodáva, že Ivan Kočner poskytol pôvodnú výpoveď a aj rozhovory pre médiá pri plnom vedomí, a teda nie je dôvod spochybňovať ich obsah.

10:23 S čítaním výpovede Kočnerovho brata z prípravného konania súhlasí aj prokurátor a právni zástupcovia Kuciakovcov a Kušnírovcov.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Hrdosť na syna? Radšej keby sa vrátil, hovoria rodičia Jána Kuciaka Čítajte 

10:21 Ivan Kočner ešte pred rokom v prípravnom konaní vravel, že vypovedať bude napriek príbuzenskému vzťahu s Marianom.

Na súde na na návrh obhajoby bude čítať jeho pôvodná svedecká výpoveď.

Para zároveň žiada, aby sa Ivan Kočner vyjadril k rozhovoru pre Denník N.

Hovoril, že jeho brat na oslave výročia svadby rodičov v roku 2013 pred ním spomínal aj to, že jedného novinára "treba dať dolu", aby bol pokoj.

10:13 Kočnerov brat Ivan nechce vypovedať.

"Som v blízkom príbuzenskom vzťahu k obžalovanému, a preto by som využil právo nevypovedať," zdôvodnil Ivan Kočner rozhodnutie na súde.

10:12 K slovám Lipšica sa pridáva aj právnik Kušnírovcov Roman Kvasnica.

Vraví, že bolo len otázkou času, kedy začnú obhajcovia obžalovaných hľadať procesné pochybenia, keďže obsah komunikácie z Threemy či Whatsappu je v ich neprospech.

Skryť Vypnúť reklamu

10:10 Snahu Paru o prerušenie pojednávania napáda aj právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic, ktorý argumentuje rovnako ako prokurátor.

Judikatúra Súdneho dvra EÚ, ktorou argumentuje Para, sa podľa neho jednoznačne týka poskytovateľov mobilných sužieb.

"Celá úvaha, korú predniesol pán Para, je len zbožným prianím obhajoby," povedal Lipšic.

Zdôraznil, že komunikácia pochádza z mobilov, ktoré sú riadne vydaným dôkazom.

10:03 Para navrhuje prerušenie súdu a zaslanie prejudiciálnej otázky do Luxemburgu.

Obhajuje to možným zásahom do práv jednotlivca, keďže dáta z jeho mobilu boli extrahované bez jeho súhlasu.

Prokurátor reaguje slovami, že oceňuje úsilie Paru, no zrejme pochybil.

"Absolútne nie sú splnené podmienky na prerušenie konania," reagoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Do pozornosti dal, že Para si zrejme mylne zamieňa dve rozličné veci - údaje z mobilných telefónov, teda aj správy v nich a na druhej strane lokalizačné údaje od mobilných operátorov.

09:52 Kočnerov obhajca Marek Para spochybňuje komunikáciu z Threemy vytiahnutú z mobilných telefonónov.

Označuje ju za neúplnú a spochybňuje možnosť jej použitia ako dôkazu, pričom sa odvoláva na viaceré postupy zahraničných súdov, vrátane Súdneho dvora EÚ či na predošlé rozhodnutia Ústavného súdu. Navrhuje aj opätovné vypočutie expertov z Europolu.

09:41 Zsuzsová požiadala súd o umožnenie vypovedania.

"Súd vašu žiadosť eviduje," reagovala Sabová. Pojednávanie bude pokračovať po desaťminútovej technickej prestávke.

09:28 Sudkyňa Ružena Sabová umožnila vstup do pojednávacej miestnoti počas dneška a zajtrajška aj novinárke Jane Teleki z portálu Eurorešpekt.

Skryť Vypnúť reklamu

Predtým však prokurátora upozornila, že si všimla jej články týkajúce sa pojednávania vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a vníma ich ako možné zasahovanie do nezávislosti súdu, keďže v nich verejne osočuje sudkyňu a jej postup v prípade.

"Tieto články sme zaznamenali aj my na prokuratúre a v súlade s právnymi predpismi sa vo veci koná," reagoval prokurátor Juraj Novocký.

Sudkyňa nevysvetlila, ktoré konkrétne články má na mysli ani prečo sa rozhodla umožniť Teleki prítomnosť na pojednávaní.

Novinárku v minulosti dlhodobo stíhali – obvinená bola z ohovárania na základe zverejnenia satirickej básničky v týždenníku Aspekt o primátorovi Považskej Bystrice z HZDS.

Do roku 2014 bola priebežne stíhaná aj za zverejnenie nezákonných postupov a absolvovala aj psychiatrické vyšetrenia, keď z nej chceli urobiť psychiatrickú pacientku. Neskôr bola obvinení zbavená.

Skryť Vypnúť reklamu

09:13 Hlavné pojednávanie po aprílovom odročení pokračuje. V pojednávacej miestnosti sú prítomní všetci obžalovaní, teda Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Marian Kočner.

Pre opatrenia proti šíreniu COVID-19 je na pojednávanie obmedzený vstup verejnosti.

Z médií sú v miestnosti prítomní len redaktor TASR a portálu Aktuality.sk, ktoré zabezpečujú aj zvukový prenos z pojednávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 43 029
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 951
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 862
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 145
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 698
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 612
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 466
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 365
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 363
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 222
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Marian Kočner

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Alena Zsuzsová, Ján Kuciak
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

7 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

4 h

Neprehliadnite tiež

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

4 h