SME
Nedeľa, 7. august, 2022 | Meniny má Štefánia

Koronavírus na Slovensku: Inteligentná karanténa by mala začať fungovať najskôr v piatok (minúta po minúte)

Koronavírusom sa na Slovensku celkovo nakazilo 1 495 ľudí. Ochorenie Covid-19 si vyžiadalo 28 obetí.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Priebeh pandémie koronavírusu ste s nami sledovali naživo (minúta po minúte):

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

19:51 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

19:47 Úrady v stredočínskom meste Wu-chan v rámci plošného testovania ľudí otestovali za týždeň viac ako jeden milión ľudí.

Vo veľkomeste sa objavilo niekoľko nových prípadov komunitného prenosu nákazy.

19:39 Španielsko eviduje za posledný deň 93 úmrtí na ochorenie COVID-19. Z krajiny už tretí deň po sebe hlásia menej ako sto nových obetí.

19:21 V Británii zomrelo na koronavírus už 35 341 ľudí, v utorok pribudlo 545 obetí.

18:56 Spojené štáty a Kanada sa rozhodli predĺžiť platnosť dohody o uzatvorení spoločných hraníc pre iné než nevyhnutné cesty do 21. júna. Ide o opatrenie, cieľom ktorého je zabrániť šíreniu koronavírusu.

Súvisiaci článok Bulharsko otvorí od 1. júna cestné spojenie so Srbskom a Gréckom Čítajte 

18:30 Francúzi zavreli pre podozrenia zo šírenia koronavírusu 70 škôl. V školách však nebol od ich otvorenia žiadny nový prípad COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Zatvorenie škôl ministerstvo zdôvodnilo tým, že podozrenia na ochorenie COVID-19 evidujeme v ich širšom okolí.

18:20 Bulharsko, Grécko a Srbsko plánujú od 1. júna otvoriť spoločné hranice pre cestnú premávku, cestujúci nebudú musieť ísť do povinnej dvojtýždňovej karantény.

17:57 Pandémia nového koronavírusu stiahla ekonomiku USA do najhoršej recesie od druhej svetovej vojny.

"V nedávnej histórii neexistuje žiaden príklad "rozsahu a rýchlosti" aktuálneho poklesu," povedal šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell pred bankovým výborom Senátu.

17:54 Britský princ Charles vyzval v utorok Britov, aby vyšli do polí a pomohli farmárom so zberom úrody.

"Jedlo si nevyčarujeme, na jeho počiatku sú naši výnimoční farmári a pestovatelia," povedal 71-ročný princ na videozázname, ktorý natočil v záhrade svojej rezidencie Birkhall v Škótsku a v utorok zverejnil na Instagrame.

SkryťVypnúť reklamu

Týmito slovami podporil iniciatívu britskej vlády a poľnohospodárov s názvom Pick for Britain (Zber pre Britániu), ktorej cieľom je počas pandémie koronavírusu pritiahnuť k zberu úrody čo najviac osôb.

17:23 Poľské národné aerolinky predĺžili pozastavenie medzinárodných letov pre pandémiu Covid-19.

Všetky lety pozastavili od 10. marca. V pondelok 18. mája spoločnosť oznámila, že od 1. júna obnoví niektoré zo svojich domácich letov.

17:17 Lekári môžu mať podľa Jany Cigánikovej (SaS) problém dodržiavať čakacie lehoty na operácie.

Vrátiť sa do režimu pred koronavírusom sa podľa šéfky zdravotníckeho výboru možno podarí v septembri, a to najmä z personálnych dôvodov.

17:14 Časti zamestnávateľov a SZČO sa má posunúť splatnosť marcových a májových sociálnych odvodov až na koniec roka.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, o ktorom by mala v krátkom čase rokovať vláda.

17:05 Zákaz vychádzania počas pandémie sťažuje život polygamným mužom v Kuvajte.

Tisíce z nich sa s ťažkosťami snažia rozdeliť svoj čas medzi viaceré manželky, ak žijú v rôznych domácnostiach.

17:03 Členské štáty WHO odsúhlasili po kritike USA nezávislé vyšetrovanie spôsobu, akým táto agentúra OSN reagovala na prepuknutie pandémie COVID-19.

Návrh rezolúcie predložila Únia, pričom Spojené štáty sa podľa agentúry AFP aj napriek počiatočným obavám ku konsenzu pripojili

16:21 Vyššie letné teploty pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2 nezastavia.

Súvisiaci článok Horúčavy majú len malý vplyv na šírenie nového koronavírusu Čítajte 

Ako totiž vyplýva zo štúdie vedcov z univerzity v Princetone v americkom štáte New Jersey zverejnenej v odbornom časopise Science, horúčavy a zvýšená vlhkosť ovzdušia ovplyvňujú šírenie koronavírusu len v malej miere.

SkryťVypnúť reklamu

16:21 Viac ako polovica Belgičanov, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 má silné podozrenie, že sa nakazila na svojom pracovisku.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu Antverpskej univerzity. Väčšina z tých, ktorí sa domnievajú, že mohli byť nakazení počas výkonu svojej práce, je zamestnaná v oblasti zdravotníctva.

15:30 Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Afrike dosiahol 86 721.

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

Najvyšší počet infikovaných novým typom koronavírusu (16.433) a obetí (286) má Juhoafrická republika. Najviac obetí zaevidoval Egypt, ktorý má pri 12.229 nakazených až 630 úmrtí.

15:15 V domove sociálnych služieb - Dome svätého Martina sa už väčšina klientov uzdravila.

SkryťVypnúť reklamu

S koronavírusom bojujú ešte traja za 23 klientov. Domov ku rodinám po vyše mesiaci mohli ísť už aj sestričky a opatrovateľky, aj ony už mali testy negatívne.

14:58 Ruský premiér Michail Mišustin sa po vyliečení z nákazy novým koronavírusom vrátil v utorok k svojim pracovným povinnostiam.

Prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorým Mišustina vrátil do úradu ruského premiéra po takmer troch týždňoch.

14:52 Banskobystrický samosprávny kraj neplánuje napriek koronakríze šetriť na dôležitých kapitálových výdavkoch.

Kľúčové investičné akcie, medzi ktoré patria rekonštrukcie ciest či budov, plánuje krajská samospráva zabezpečiť z dlhodobého investičného úveru. O komerčnom úvere vo výške 30 mil. eur s dobou splácania najmenej 10 rokov budú vo štvrtok rozhodovať krajskí poslanci na rokovaní zastupiteľstva BBSK.

SkryťVypnúť reklamu

14:15 Chorvátsko sa chce v júni dohodnúť na otvorení hraníc pre turistov s piatimi európskymi krajinami vrátane Slovenska.

Informovala o tom v utorok agentúra HINA s odvolaním sa na denník Jutarnji List.

14:14 Únia po vyhrážkach amerického prezidenta Trumpa vyjadrila podporu WHO.

Trump podľa tlačovej agentúry AFP uviedol, že USA môžu permanentne zmraziť financovanie WHO, pokiaľ v nej do 30 dní nedôjde k "podstatným zlepšeniam".

Washington pozastavil svoju finančnú podporu WHO v polovici apríla a obvinil túto organizáciu, že má príliš blízke vzťahy s Čínou, ako aj z toho, že zatajuje a zle vedie riešenie koronavírusovej pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

14:11 V domovoch sociálnych služieb vo Veľkej Británii zomrelo už viac než 11-tisíc ľudí.

Podľa Národného štatistického úradu zomrelo v Anglicku a Walese na ochorenie COVID-19 do 8. mája 9 980 osôb. Anglicko nahlásilo ďalších 1 411 do 15. mája. V štatistikách ešte nie sú započítané úmrtia v Škótsku a Severnom Írsku, ktorých sú ďalšie stovky.

14:10 Eurokomisia zmobilizovala ďalších 122 miliónov eur zo svojho výskumného a inovačného programu Horizont 2020 na výskum koronavírusu SARS-CoV-2.

13:59 Nárok na OČR-ky zotrvá pre rodičov, ktorí nechajú deti doma aj po otvorení škôl.

"Rodičia tých detí, ktoré v júni do týchto zariadení nenastúpia a zostanú s nimi doma, môžu dávku poberať naďalej, musia však na konci mesiaca zaslať Sociálnej poisťovni vyplnený formulár Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné," informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

SkryťVypnúť reklamu

13:57 Nemeckú ekonomiku podľa Ifo poškodí aj vyššia práceneschopnosť počas koronakrízy.

Práceneschopnosť povinne zdravotne poistených zamestnancov v Nemecku v apríli počas koronakrízy podľa zistení inštitútu Ifo výrazne stúpla.

"Na úrovni 6,5 percenta bola oveľa vyššie ako priemer za mesiac apríl v rokoch 1998 až 2019, ktorý bol na úrovni 3,9 percenta," povedal Timo Wollmershäuser, šéf oddelenia prognóz inštitútu Ifo.

Celkovo bolo v apríli oproti zvyčajnej situácii zo zdravotných dôvodov práceneschopných o 840-tis. viac Nemcov.

13:56 Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla zaznamenal za minulý mesiac na kľúčovom čínskom trhu pokles predaja o takmer dve tretiny.

Ako uviedla agentúra Reuters, v prvom mesiaci každého štvrťroka je predaj áut Tesly zvyčajne nižší než v ďalších dvoch. Tentoraz však do predaja zároveň zasiahla pandémia nového koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

13:52 Nemecká kancelárka Angela Merkelová a lídri krajín Vyšehradskej štvorky na postupnom rušení obmedzení a kontrol na hraniciach, hneď ako to vývoj pandémie COVID-19 dovolí.

Informovala o tom agentúra Reuters. Merkelová po videokonferencii s lídrami V4 absolvovala ešte samostatné rokovanie s českým premiérom Andrejom Babišom.

Obaja štátnici potvrdili, že chcú v pohraničnom regióne zmierniť obmedzenia pre ľudí a podniky, ak to miera infekčnosti dovolí, uviedol hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

13:40 Premiér Igor Matovič na tlačovke podotkol, že o otváraní hraníc nerozhodne minister zahraničia, ale odborníci z krízového štábu.

Možný termín otvorenia hraníc od 15. júna s Česko a Rakúskom, o ktorom informoval minister Korčok (nom. SaS), tak Matovič označil za čisto hypotetický a bude podľa neho závisieť od epidemiologickej situácie na Slovensku aj v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

13:36 Na mieste inteligentnej karantény musí byť mobilný signál s pripojením na internet.

13:35 Ľudia si v rámci inteligentnej karantény budú pomocou mobilnej aplikácie vyberať GPS polohu na interaktívnej mape, kde sa rozhodnú svoju izoláciu stráviť.

Ak nebudú chcieť svojou prítomnosťou izolovať aj členov vlastnej domácnosti, budú si môcť pre karanténu zvoliť akékoľvek miesto na prebývanie, napríklad aj záhradný domček.

13:29 Aplikácia inteligentnej karantény bude v nepravidelných intervaloch ľudí v domácej izolácii vyzývať, aby sa hlásili, že nariadenie dodržiavajú.

Ľudia, ktorí nevlastnia smartfón budú musieť naďalej podstúpiť karanténu v štátnych ubytovacích zariadeniach.

13:25 Inteligentnú karanténu by mali zaviesť najskôr v piatok (22.5.2020).

SkryťVypnúť reklamu

Závisieť to bude ako dopadne interné testovanie. Štát testuje súčinnosť s políciou a zdravotníckymi úradmi.

13:15 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) informoval, že inteligentná karanténa bude fungovať pomocou mobilnej aplikácie.

Za porušenie karantény bude hroziť pokuta do 1650 eur.

13:07 Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na tlačovke z hraničného priechodu Bratislava-Jarovce informoval, že využitie inteligentnej karantény bude dobrovoľné.

13:00 Do Rakúska a Česka bude možné vycestovať s najviac štyri dni starým negatívnym testom na koronavírus.

Načítavam video...

Informoval o tom minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) po telefonáte s rezortnými kolegami Alexandrom Schallenbergom a Tomášom Petříčkom.

Súvisiaci článok Ktoré hranice sa otvárajú a kam sa dostanete len s testom? Čítajte 

Od 15. júna by však mali byť hranice týmto smerom úplne otvorené. Maďarsko sa zatiaľ v dohode o otváraní hraníc nespomína, rokovať s ním bude Korčok následujúci týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

12:58 Slovinsko po oficiálnom skončení epidémie Covid-19 otvorilo hranice s Chorvátskom.

Chorvátskym občanom umožní vstúpiť na svoje územie bez následnej karantény.

12:42 Koronavírusu SARS-CoV-2 podľahlo v Británii najmenej 42 990 ľudí.

Vyplýva to z bilancie tlačovej agentúry Reuters vychádzajúcej z údajov britského štatistického úradu, ktoré boli k dispozícii v utorok.

12:41 V mjanmarskom Jakchainskom štáte ohlásili z noci na utorok prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2.

Prvým potvrdeným prípadom je 35-ročný muž, ktorý sa nedávno vrátil z Malajzie a momentálne sa nachádza v karanténe v pobrežnom meste Thandwe.

12:33 Singapur sa ospravedlnil viac ako 350 ľuďom, ktorým zdravotnícke úrady chybne poslali správu o pozitívnom teste na koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

Úrady správy odoslali v priebehu víkendu. Príčinou bola technická chyba, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v pondelok neskoro večer.

12:15 Čína ponúka farmárom peniaze, ak sa vzdajú chovu exotických zvierat.

Narastá totiž tlak, aby Peking zasahoval proti ilegálnemu obchodu s divými zvieratami, ktorému sa pripisuje vina za vypuknutie nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2.

12:11 Medzi pacientmi hospitalizovanými s ochorením COVID-19 vo vážnom stave sa môžu objavovať delírium a zmätenosť.

Naznačuje to nová štúdia zverejnená v odbornom časopise The Lancet. Riziko podľa vedcov zvyšuje dlhý pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti a tiež pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Informuje o tom BBC.

11:40 Počet Britov žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti v apríli prudko stúpol.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa údajov britského štatistického úradu počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v apríli, ktorý bol prvým celým mesiacom obmedzení súvisiacich s koronavírusom, vzrástol o 856 500 na 2,1 milióna. Informuje o tom portál BBC.

11:38 Zamestnanci spoločnosti Zlievareň Trnava bez vyplatených miezd za február, marec a apríl už môžu žiadať Sociálnu poisťovňu o dávku z garančného poistenia.

Zamestnávateľ im prostredníctvom SMS oznámil, že formuláre s potvrdenými nárokmi poslal Sociálnej poisťovni.

11:09 Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) vyhlásila prvú výzvu na zmiernenie dosahov koronakrízy.

Výzva je zameraná na obce, mestá, regióny a vyššie územné celky. Jej predmetom sú malé projekty, na jeden projekt možno získať príspevok od desaťtisíc do 50-tisíc eur.

10:47 Štyri zdravotné sestry pracujúce v zdravotníckom centre Samsung Medical Center v juhokórejskom hlavnom meste Soul mali pozitívne testy na nový koronavírus.

Prípad vyvolal obavy, pretože ide o prvých nakazených zdravotníkov vo veľkej nemocnici.

10:44 Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Rusku za uplynulých 24 hodín zvýšil o 9263 a dosiahol 299 941.

Denný prírastok nakazených tak už štvrtý deň za sebou neprekročil desaťtisíc.

10:41 V Maďarsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 21 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Na ochorenie COVID-19 zomrelo ďalších päť starších pacientov trpiacich na chronické ochorenia

10:40 Pomôcť pri zmierňovaní dopadov koronakrízy bez obmedzenia služieb samosprávy má bratislavská mestská časť Staré Mesto, nie bratislavský magistrát.

Pre TASR to uviedlo hlavné mesto. Reagovalo tak na vyhlásenie vedenia staromestskej samosprávy, ktoré navrhlo, aby hlavné mesto pomohlo kaviarnikom v Starom Meste, ale aj v iných mestských častiach a zadotovalo 25 percent dane za zaujatie verejného priestranstva pre terasy.

10:38 O finančnú pomoc sa môžu uchádzať všetky typy podnikov, novelu podpísala prezidentka Čaputová.

Zabezpečí sa tak likvidita nielen pre malé a stredné podniky, ale aj pre veľké podniky.

10:04 Pandémia Covid-19 priniesla nárast tržieb iba pre 42 percent internetových obchodov na Slovensku.

Zástupcovia slovenských e-shopov bojovali počas pandémie najmä s logistickými problémami a výpadkom dodávateľov. Investície však neznížili, naopak, štyri z desiatich online obchodov pridali do svojho portfólia nové produkty.

10:03 Predaj áut v Európe v apríli klesol o rekordných 76 percent, keďže opatrenia proti šíreniu koronavírusu na celý mesiac uzavreli väčšinu predajní áut na kontinente.

Výrobcovia áut minulý mesiac na európskom trhu predali iba 270 682 vozidiel, pričom v rovnakom mesiaci pred rokom to bolo 1,14 mil. automobilov.

10:01 Merkelová s Macronom navrhujú pre riešenie dopadov pandémie Covid-19 v Únii záchranný program za 500 miliárd.

Načítavam video...

Financie sa nemajú poskytovať ako pôžičky, ale vo forme dotácií. Peniaze si má Európska komisia požičať na finančných trhoch a v dlhodobejšom horizonte ich splatiť z únijného rozpočtu, uviedla Merkelová po spoločnej videokonferencii s Macronom.

9:56 Bratislavská Petržalka by v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu mohla mať podľa predbežných odhadov rozpočtový výpadok približne 2,5 milióna eur.

Optimistický variant počíta so sumou 1,5 milióna eur, výpadok však môže byť aj omnoho vyšší, keďže v niektorých oblastiach si mestská časť nemôže dovoliť výraznejšie úspory.

9:48 Česko má najvyšší denný prírastok nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 za mesiac.

K najväčším ohniskám nákazy patrí Baňa Darkov v okrese Karviná v Moravskosliezskom kraji. Testovanie baníkov ešte nie je dokončené, ale podľa Radiožurnálu má pozitívne testy už 53 zamestnancov.

9:44 V Nemecku zaznamenali za posledných 24 hodín 513 nových prípadov infekcií koronavírusom SARS-CoV-2.

Celkovo tak v krajine evidujú už 175 210 infikovaných. V Nemecku za tento čas pribudlo aj 72 úmrtí na ochorenie COVID-19. V krajine tak dosiaľ celkovo zaevidovali už 8007 úmrtí.

9:31 Na Slovensku za pondelok nepribudol ani jeden potvrdený prípad infekcie koronavírusom SARS-CoV-2.

Otestovali 2041 ľudí, celkový počet otestovaných vzoriek je tak už 145 474. Vyliečilo sa ďalších sedem ľudím, ochorenie Covid-19 tak na Slovensku prekonalo úž 1192 ľudí.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Zároveň nepribudli ďalšie úmrtia pacienta s pozitívnym testom na Covid-19. Na Slovensku tak evidujeme celkovo 28 úmrtí ľudí pozitívne testovaných na toto ochorenie.

Sedemdňový kĺzavý medián klesol na úroveň tri.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

9:30 Globálna ekonomika bude s recesiou spôsobenou pandémiou nového koronavírusu zápasiť dlhší čas.

Uviedlo to v najnovšej správe Svetové ekonomické fórum.

9:15 Uber ruší tritisíc pracovných miest, celkovo prepustí takmer štvrtinu ľudí.

Ide o druhú veľkú vlnu prepúšťania vo firme za dva týždne, keďže pandémia koronavírusu zredukovala dopyt po osobnej doprave.

9:00 Počet prípadov ochorenia COVID-19 presiahol v Indii 100-tisíc, čo zhruba zodpovedá počtu lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti v krajine.

Za posledných 24 hodín zaznamenali indické úrady 4970 nových infekcií, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 101 139. V krajine doposiaľ podľahlo ochoreniu 3163 ľudí a vyliečilo sa približne 37-tisíc ľudí.

8:45 Globálna ekonomika bude s recesiou spôsobenou pandémiou zápasiť dlhší čas. Uviedlo to v najnovšej správe Svetové ekonomické fórum, ktoré vychádza z prieskumu vyše troch stoviek manažérov riadenia rizík.

Približne dve tretiny manažérov sa domnievajú, že recesia bude dlhodobá, pričom tento fakt je pre túto skupinu aj číslo jeden na ich zozname obáv, čo sa týka vývoja ekonomiky v nasledujúcich 18 mesiacoch.

Súvisiaci článok Najstarší pacienti, ktorí prekonali koronu. Prežili dve pandémie aj vojny Čítajte 

8:40 Hoci seniori patria pri nákaze ochorením Covid-19 k ohrozeným skupinám, 113-ročná Španielka María Branyasová sa napokon vyliečila. Podľa britskej televízie BBC dokonca trpela iba miernymi príznakmi ochorenia.

Ak pacient v takomto vysokom veku prekoná koronavírus bez výraznejších komplikácií, ide podľa lekárov skôr o výnimku. Ukazuje sa však, že prípad Maríe Branyasovej nie je ojedinelý. Naopak, na podobné výnimky upozorňujú úrady vo viacerých krajinách.

Prečítajte si ich príbehy >>>

8:33 Bulharsko od pondelka znovu otvorilo nákupné centrá a fitness štúdiá - po dvoch mesiacoch povinného zatvorenia.

Platia prísne hygienické opatrenia. Zákazníci musia mať na tvári ochranné masky zakrývajúce ústa a nos a zachovávať bezpečnú vzdialenosť medzi sebou. Vo výťahu sa nesmú spolu naraz viezť viac ako štyria ľudia.

8:24 Čína hlási sedem nových prípadov nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín. Južná Kórea eviduje 13 nových prípadov.

Tri z nových čínskych prípadov pochádzajú zo zahraničia. V Južnej Kórei zas deväť nových prípadov pochádza z hlavného mesta Soul, kde úrady spojili viacero infikovaných so znovuotvorenými nočnými klubmi v zábavnej štvrti Itchewon.

8:10 Celkový počet zaznamenaných prípadov nákazy v Brazílii prekročil počet infikovaných v Británii. Vyplýva to z údajov brazílskeho ministerstva zdravotníctva.

V Brazílii sa koronavírusom nakazilo 254 220 ľudí a 16 792 osôb zomrelo. Británia eviduje vyše 247-tisíc nakazených.

Výpočet americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa ukazuje, že Brazília má tretí najvyšší počet nákaz na svete - po Spojených štátoch a Rusku.

7:52 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Česku stúpol o 111 na celkových 8586. Ide o najvyšší denný počet od 21. apríla.

Vyliečilo sa 5641 osôb, počet obetí je stále 297.

Súvisiaci článok Budú žiaci v škole nosiť rúška neustále? Otázky a odpovede Čítajte 

7:43 Zhruba tristotisíc škôlkarov a školákov od prvého do piateho ročníka sa bude môcť po desiatich týždňoch vrátiť do školy.

Úrad verejného zdravotníctva aj rezort školstva ešte pripravia pre školy a rodičov usmernenia. Zatiaľ ministerstvo zverejnilo základný návod, ako to bude v školách a škôlkach od prvého júna vyzerať.

Denník SME podľa neho pripravil sériu otázok a odpovedí >>>

7:11 Brazílska vláda oznámila, že krajina zamestná 157 kubánskych lekárov, aby pomohli v boji s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Kubánske ministerstvo zdravotníctva v novembri 2018 oznámilo ukončenie programu spolupráce v oblasti zdravotníctva, ktorý fungoval od roku 2013. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro skritizoval zmluvné podmienky, na základe ktorých kubánski lekári pracovali v Brazílii a označil Kubu za "diktatúru".

7:00 Obyvatelia jedného z predmestí čilského hlavného mesta Santiago sa v pondelok dostali do ostrých zrážok s políciou po tom, ako protestovali proti nedostatku potravín, ktorý súvisí s opatreniami proti pandémii.

Polícia použila na rozohnanie protestujúcich, ktorí v uliciach postavili barikády a hádzali kamene, vodné delá a slzotvorný plyn.

6:38 Americký prezident Donald Trump oznámil, že preventívne užíva liek na maláriu hydroxychlorochín, ktorý má v prípade nákazy novým druhom koronavírusu zmierniť príznaky ochorenia.

Načítavam video...

U tohto liečiva sa však dosiaľ nepreukázala jeho účinnosť proti infekčnej chorobe COVID-19, informuje tlačová agentúra AP.

Trump novinárom povedal, že hydroxychlorochín užíva denne už "približne týždeň a pol", pričom ako podporu užíva i zinok. "Začal som ho brať, lebo si myslím, že je dobrý. Počul som o ňom mnoho dobrých príbehov," vyhlásil.

6:24 Stratu čuchu alebo chuti pridali na oficiálny zoznam symptómov koronavírusu v Spojenom kráľovstve, uviedlo v pondelok britské ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.

Podľa televízie CNN sa vo vyhlásení vlády uvádza, že "od dnešného dňa by sa mali izolovať všetci tí, u ktorých sa objaví nový kontinuálny kašeľ, horúčka alebo anosmia", píše sa v stanovisku.

Anosmia označuje stratu alebo zmeny vo vnímaní pachu u človeka. Podľa rezortu zdravotníctva "to môže ovplyvniť aj pocit chuti, pretože tieto dva zmysly spolu úzko súvisia".

6:10 Americký prezident Donald Trump pohrozil, že permanentne zmrazí financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie zo strany Spojených štátov, pokiaľ v nej do 30 dní nedôjde k "podstatným zlepšeniam".

Píše to v liste, ktorý zaslal generálnemu riaditeľovi organizácie Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi.

6:05 Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Spojených štátoch prekročil 90-tisíc, pričom potvrdených prípadov nákazy tam je 1,5 milióna.

Spojené štáty majú najvyšší počet úmrtí na COVID-19 na svete, ako aj najviac potvrdených prípadov infekcie, avšak niekoľko krajín - vrátane Belgicka, Španielska, Británie, Talianska či Švédska - zaznamenalo viac úmrtí na jedného obyvateľa.

Takmer tretinu všetkých úmrtí registrujú úrady v štáte New York.

6:00 Svetová zdravotnícka organizácia rozhodla vyhovieť požiadavke väčšiny svojich členských krajín, aby začala nezávislé vyšetrovanie v súvislosti so svojou reakciou na pandémiu koronavírusu.

"Komplexné zhodnotenie", ktoré žiadali africké a európske krajiny i krajiny z ďalších častí sveta, má za cieľ posúdiť skúsenosti získané v súvislosti s riadením celosvetovej odozvy na pandémiu.

Predmetom vyšetrovania však nebudú sporné záležitosti ako pôvod koronavírusu.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde vybavíte žiadosť o hypotéku bez návštevy pobočky?
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 7. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?
 7. Aké sú vízie slovenských vodičov a architektov?
 8. Toto sú vízie slovenských vodičov a architektov
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 237
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 6 850
 3. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 230
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 325
 5. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 5 220
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 987
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 487
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Roman Kříž je právnik a tvorca českého start-upu Bene Meat Technologies, v ktorom pestujú kultivované mäso. V roku 2016 založil Libertariánsky inštitút. V roku 2019 kandidoval za stranu Svobodní do Európskeho parlamentu.

V Českom start-upe pestujú hovädzinu.


2. aug
Peter Schutz.

Žiadnu opozičnú zmluvu netreba.


8 h
Rusko neútočí len na školy, v ktorých prespávajú ukrajinskí vojaci.

Správa mala byť ťažšie zneužiteľná ruskou propagandou.


3 h
Jadrová elektráreň v Záporoží.

K úniku radiácie po útoku nedošlo.


7 h
SkryťZatvoriť reklamu