BRATISLAVA. Voľbu generálneho prokurátora koaličné strany označujú za najdôležitejšiu voľbu v tomto roku, no už od samotného začiatku k nej pristúpili neštandardne.
Návrh na zmeny pri voľbe nepredkladá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), čo by sa pri takej dôležitej téme predpokladalo. Z celého procesu prijímania zmien tak vypadne riadne pripomienkovanie, v ktorom verejnosť môže k vládnemu návrhu posielať svoje výhrady.
Namiesto toho novelu zákona pripravila skupina koaličných poslancov a podpísaný je pod ňou aj Kolíkovej stranícky kolega Juraj Šeliga.
Ministerka spravodlivosti sa netají tým, že by na post generálneho prokurátora uprednostnila kandidáta zvnútra prokuratúry. Poslanci však navrhujú také zmeny, aby mohol kandidovať aj niekto, kto s prácou prokurátora skúsenosti nemá. Podmienkou je len 15-ročná prax v právnickom povolaní.
V najsilnejšej opozičnej strane Smer sú presvedčení, že koalícia mení podmienky účelovo tak, aby sa generálnym prokurátorom mohol stať expolitik a dnes advokát Daniel Lipšic.
Koalícia síce tvrdí, že sa na konkrétnom mene nedohodla, premiér Igor Matovič (OĽaNO) však v pondelok zopakoval, že Lipšica považuje za veľmi dobrého kandidáta.
Vraj sa treba ponáhľať
Funkčné obdobie vyprší súčasnému generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, ktorého v roku 2013 navrhol do funkcie Smer, v polovici júla.
Čižnár však neskončí presne v deň uplynutia sedemročnej lehoty, ale môže zostať na čele prokuratúry dovtedy, kým sľub nezloží novozvolený generálny prokurátor.