BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Ján Šikutu za nového predsedu Najvyššieho súdu SR.
Šikutu ako kandidáta na predsedu súdu zvolila Súdna rada SR minulý týždeň.
Dlhá voľba
Miesto je voľné od októbra minulého roka, keď sa skončilo funkčné obdobie Daniele Švecovej.

Nového predsedu Najvyššieho súdu volila Súdna rada viackrát, dlhodobo sa im funkciu nedarilo obsadiť.
V minulotýždňovej verejnej voľbe získal bývalý sudca Európskeho súdu pre ľudské práva Ján Šikuta 12 zo 17 hlasov.
Za jeho protikandidáta Ivana Rumanu nehlasoval žiaden člen Súdnej rady.
Šikuta označil za svoju prioritu vo funkcii zlepšenie vnímania justície v očiach verejnosti.
Čaputová pripomenula stav súdnictva
Prezidentka novému predsedovi pri vymenovaní pripomenula, že sa ujíma funkcie v čase, keď viac ako inokedy potrebujú ľudia vidieť ozdravenie justície.
Doterajší predsedovia Najvyššieho súdu:
- Karol Plank - 1990 až 1996,
- Milan Karabín - 1996 až 1997,
- Štefan Harabin - 1998 až 2003,
- Milan Karabín - 2003 až 2008,
- Štefan Harabin - 2009 až 2014,
- Daniela Švecová - 2014 až 2019,
- Peter Szabo - poverený vedením od 1. apríla 2020 až 19. mája.
- Ján Šikuta - 20. mája 2020
„Svedomité riadenie najdôležitejšieho všeobecného súdu na Slovensku je nevyhnutné na to, aby naši občania mohli nadobudnúť dôveru v spravodlivosť všetkých súdov. Ak nebude existovať silné puto dôvery verejnosti v odbornosť, integritu a kvalitu najvyššieho súdu a jeho sudcov, nie je možné očakávať, že takú dôveru budú požívať súdy nižšieho stupňa. Najvyšší súd ako vrcholný orgán totiž nastavuje štandardy,“ povedala pri Šikutovom vymenovaní prezidentka.
Pripomenula mu, že na verejnom vypočutí na súdnej rade povedal, že vrchol kariéry dosiahol, keď sa stal sudcom Európskeho súdu pre ľudské práva a dnes svoju funkciu považuje hlavne za ponuku služby pre slovenskú justíciu.
„V tejto novej, domácej službe budete tiež musieť urobiť mnohé ťažké rozhodnutia. Ozdravenie justície si bude vyžadovať mimoriadne nasadenie a aby prinieslo výsledky, musí byť vedené aj zhora,“ uviedla.
Hlava štátu zdôraznila, že s pôsobením Šikutu budú spojené aj očakávania.
„Očakávam, že sa stanete silným hlasom sudcov, ktorým na dôveryhodnosti justície a vážnosti sudcovského stavu v spoločnosti naozaj záleží. Želám si, aby tento hlas vo verejnej diskusii vaším menovaním do funkcie získal vplyvného a čitateľného reprezentanta súdnej moci, ktorého bude počuť,“ povedala.
Čaputová tiež dodala, že v minulých mesiacoch vyzývala ľudí na Slovensku k solidarite, ktorá pomohla zvládnuť pandemickú krízu.
Dodala, že z prostredia justície občania poznajú skôr inú solidaritu, ktorá je viac než o pomoci v kríze o prižmurovaní očí nad prehreškami kolegov.
„K takejto solidarite vás vyzývať nebudem. Naopak, chcem vás v tejto chvíli požiadať, aby ste aj vy osobne urobili čo najviac preto, aby sa falošná solidarita niektorých sudcov stala minulosťou a aby aj s vaším prispením nastalo obdobie, ktorého znakom bude zodpovedná služba sudcov občanom,“ uzavrela.
Kolíková je za Šikutu rada
Nový predseda najvyššieho súdu komentoval aj aktuálny stav slovenskej justície.
„Stav nie je dobrý, je veľmi zlý, sama o sebe skutočnosť, že také množstvo sudcov sa vyskytlo v trestnom konaní... To nemá obdobu v európskych krajinách,“ zdôraznil Šikuta.
Myslí si, že ho čaká ešte veľa práce. Za ďalšie problémy v justícii označil napríklad prieťahy v konaniach či ich samotnú dĺžku. Sám plánuje nadviazať čo najlepšiu spoluprácu s ministerstvom spravodlivosti a Súdnou radou SR pri reforme justície. Chce napríklad pracovať aj na tom, aby súd lepšie komunikoval nielen dovnútra, ale aj s verejnosťou.
„Jedna z najvyšších priorít je ale obsadenie voľných miest na najvyššom súde, odišlo z neho 20 sudcov, čo je z 80 veľmi veľa. To má vplyv na konania, dĺžku konania a aj na atmosféru na pracovisku,“ vysvetlil.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je rada, že môže na čele najvyššieho súdu počítať so sudcom, ktorý má európske skúsenosti.
„Teším sa, že máme predsedu najvyššieho súdu. Sme na križovatke a riešime reformu justície v momente, kedy verejnosť čelí vážnym korupčným kauzám,“ povedala. Dodala, že verí, že Šikuta je človek, ktorý pomôže pri reforme justície. Šéfka rezortu spravodlivosti si tiež myslí, že kľúčovou úlohou pre nového predsedu NS bude to, ako sa postaví k výberovým konaniam na chýbajúcich sudcov. „Noví ľudia nám prinesú svetlo do justície, ktoré tak potrebuje,“ dodala.
Ministerka sa vyjadrovala aj k novele zákona o prokuratúre, ktorú predložili vládni poslanci. Podľa nej je forma poslaneckého návrhu nevyhnutná pre krátkosť času, ktorý Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) na jeho zvolenie má. So zmenami, ktoré novela prináša, je stotožnená.
Ján Šikuta
- Magisterský titul získal v roku 1983 na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. O rok neskôr absolvoval rigoróznu skúšku. V rokoch 1983 - 1985 bol justičným čakateľom na Krajskom súde v Bratislave. Následne sa stal sudcom na Okresnom súde Bratislava-vidiek v Bratislave, kde vybavoval občianskoprávnu agendu. V roku 1990 nastúpil na Krajský súd v Bratislave, venoval sa občianskoprávnej a správnej agende. Od roku 1995 až do 2004 pôsobil ako právny poradca na Úrade vysokého komisára OSN pre utečencov. Potom bol až jedenásť rokov sudcom Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. Od roku 2015 pôsobí na Najvyššom súde v občianskoprávnom kolégiu.