BRATISLAVA. Eva Zámečníková, ktorej Najvyšší súd SR (NS SR) v januári tohto roku potvrdil trest osem rokov väzenia za prípravu vraždy bývalého manžela, stále nie je vo výkone trestu.
Upozorňuje na to Policajný zbor SR na sociálnej sieti v rámci kampane na „špeciálnu štátnu karanténu v Leopoldove“.

Podľa obžaloby si podnikateľka vraždu manžela Ľudovíta objednala 15. januára 2014 u Martina A. a zaplatiť za ňu chcela 50-tisíc eur. Ten sa však obrátil na políciu a stal sa korunným svedkom.
Dňom vraždy mal byť 24. január 2014. Manžela potom plánovala po dvoch rokoch vyhlásiť za nezvestného, a tak získať zvyšok ich spoločného domu. Dôvodom, prečo sa chcela zbaviť manžela, je podľa korunného svedka aj to, že nechcela „živiť darmožráča“.
Polícia na to, aby získala dostatok dôkazov, zinscenovala 24. januára 2014 podľa plánu spolu s korunným svedkom v dome podnikateľky a jej vtedajšieho manžela v obci Chocholná-Velčice jeho vraždu.
Špecializovaný trestný súd v tomto prípade vyniesol tri rozsudky, pričom dvakrát mu NS SR vec vrátil na opätovné prejednanie. V januári tohto roku nakoniec uznal obžalovanú za právoplatne vinnú. Tá však bola stíhaná na slobode a na výkon trestu nenastúpila.
V rámci „karanténnej kampane“ polícia upozornila aj na pátranie po Róbertovi Okoličánym, ktorý je odsúdený na doživotie.
Šéf zločineckej skupiny z východného Slovenska je na úteku od apríla 2018, keď mu doživotný trest potvrdil najvyšší súd. Objektom policajného pátrania je aj Ľuboš Kosík.
Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) je totiž právoplatne odsúdený pre falšovanie zmeniek. Špecializovaný trestný súd mu za tri sfalšované zmenky v celkovej hodnote 2,4 milióna eur v roku 2015 vymeral trest 14 rokov väzenia plus peňažný trest 100-tisíc eur, čo neskôr potvrdil aj odvolací súd. Z tohto dôvodu Kosík ušiel zo Slovenska, pričom ho v novembri 2016 zadržali v Mali na základe medzinárodného zatykača.
Na Slovensku mu neskôr súd k trestu pridal ďalšie štyri roky, keďže v požadovanej lehote nezaplatil finančný trest. Zo zadržania však Kosíka v Mali neskôr prepustili
Bývalý príslušník SIS denníku SME poslal ešte v roku 2017 vyhlásenie o tom, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Tvrdil tiež, že disponuje informáciami vo veci vraždy Róberta Remiáša a plánu zavraždiť svedka únosu Oskara Fegyveresa.