SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Do domácej karantény sa bude dať prestúpiť aj zo štátnej (minúta po minúte)

Matovič v statuse skritizoval ľudí, ktorí zablokovali hraničný priechod.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte priebeh pandémie koronavírusu s nami naživo (minúta po minúte):

00:29 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

23:37 Chorvátsko otvorí koncom mája hranice pre cestujúcich zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska.

Od budúceho štvrtka (28. mája) sa spustí online systém, ktorý vďaka predbežnej registrácii umožní rýchly prechod hraníc.

"Hostia nebudú musieť čakať na hranici, ale za niekoľko sekúnd budú môcť cez hranicu prejsť, ak predtým vyplnia žiadosť prostredníctvom online formulára. Žiadosť, ktorá sa doteraz používala na vystavenie povolenia vycestovať, budeme mať na platforme najneskôr do 28. mája," vysvetlil chorvátski minister turizmu Gari Cappelli.

22:50 Francúzsko v piatok nahlásilo 74 nových úmrtí na COVID-19.

Prvýkrát od začiatku epidémie však zverejnilo len čiastkovú bilanciu, ktorá nezahŕňa počty obetí z domovov sociálnych služieb.

Skryť Vypnúť reklamu

21:47 Španielsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 56 nových úmrtí na COVID-19.

Tamojší popredný epidemiológ a koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón pritom podľa AP tvrdí, že krajina je už "veľmi blízko" k tomu, aby mohla epidémiu považovať za skončenú.

21:40 Vysoko postavený politik vyvolal v piatok nedôveru u obyvateľov Tanzánie tvrdením, že koronavírusová pandémia sa v tejto krajine skončila.

Informovala o tom BBC. Paul Makonda, regionálny komisár obchodnej metropoly Dar es Salaam, vyzval občanov, aby túto skutočnosť v nedeľu oslavovali v uliciach.

Dokonca avizoval, ktoré obchody budú mať až 80-percetné zľavy, aby si mohli na oslavy kúpiť nové oblečenie.

20:57 Thajsko predĺži do konca júna stav núdze pre pandémiu COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Uplynulý víkend v Thajsku po takmer dvoch mesiacoch znovu otvorili nákupné centrá a obchody, keďže došlo k poklesu prípadov nových infekcií, pripomenula agentúra Reuters. Bary, nočné kluby, kiná, detské ihriská a niektoré športoviská sú však naďalej zatvorené.

20:54 Cyprus obnoví komerčné lety z vybraných krajín vrátane Slovenska.

Lety z krajín s nízkym výskytom koronavírusu obnovia od 9. júna. Oznámil to v piatok cyperský minister dopravy Jannis Karusos, ktorého citovali agentúry AP a AFP.

20:30 Na hraniciach pri Jarovciach vystúpil člen permanentného krízového štábu Ján Bučkuliak.

Bučkuliak informoval o tom, že pravidlá pre domácu karanténu boli jasne nastavené a jasne komunikované zo strany vlády vopred.

Polícia informovala, že ľuďom, ktorí museli v kolónach na hranici čakať, sa takto strávený čas v zahraničí nebude započítavať do prípadnej povinnosti ísť do karantény.

Skryť Vypnúť reklamu

20:10 Novým epicentrom pandémie ochorenia COVID-19 sa stala Južná Amerika.

Povedal to v Ženeve riaditeľ núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan.

19:43 Premiér Igor Matovič na facebooku reagoval na ľudí dožadujúcich sa domácej karantény na hraničnom priechode Jarovce-Kittsee.

Protestujúcich ľudí skritizoval zato, že pred príchodom nesplnili prvé tri kroky pre možnosť domácej karantény a miesto toho sa jej dožadujú nátlakom.

Úrad verejného zdravotníctva podľa neho umožní prechod do domácej karantény aj tým ľuďom, ktorí už v štátnej karanténe sú.

Ľudia, ktorí blokovaním hraničného priechodu vyjadrujú nespokojnosť so stále nefungujúcou aplikáciou eKaranténa, tak podľa Matoviča majú zatiaľ nastúpiť do štátnej, a keď Google a Apple aplikáciu schvália, môžu prestúpiť do samostatnej izolácie.

Skryť Vypnúť reklamu

19:14 Situácia okolo pandémie sa v Rusku podľa prezidenta Vladimira Putina stabilizovala a počet nových infekcií klesá.

Počas videokonferencie s najvyššími predstaviteľmi štátu povedal, že "pozitívny vývoj nie je až taký rýchly, ako by sme chceli, niekedy je dokonca nestabilný, ale existuje".

19:13 Británia zavádza dvojtýždňovú karanténu pre každého, ktor pricestuje zo zahraničia.

Toto opatrenie má za cieľ zabrániť nástupu možnej druhej vlny nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zavlečenej zo zahraničia. Za porušenie karantény hrozí pokuta tisíc libier.

18:38 V Afrike sa koronavírusom nakazilo už viac ako stotisíc ľudí.

Týždenný nárast počtu prípadov nákazy je približne taký istý ako minulý týždeň.

17:56 Virológovia z nemeckého mesta Ulm po prvý raz dokázali prítomnosť koronavírusu v materskom mlieku ženy, u ktorej sa potvrdilo ochorenie COVID-19. Výsledky výskumu zverejnili v odbornom periodiku The Lancet.

Skryť Vypnúť reklamu

Členovia tímu z univerzity v Ulme uviedli, že nakazený je aj novorodenec, ktorého uvedená žena porodila. Zatiaľ však nie je potvrdené, či sa dieťa skutočne nakazilo materským mliekom.

17:52 Diaľnica D4 pri Jarovciach je momentálne blokovaná približne 100 metrov pred kontrolným stanovišťom polície.

Bratislavskí policajti o tom informujú na sociálnej sieti.

Žiadajú občanov, ktorí sa vracajú na územie Slovenska, aby použili hraničný priechod Petržalka - Berg alebo malý hraničný priechod Jarovce - Kittsee.

17:25 Španielska vláda povolí uvoľnenie opatrení proti pandémii už aj v Madride a Barcelone. Väčšina Španielska sa začala pomaly otvárať od 11. mája, avšak pre tieto dve oblasti, ktoré registrujú spolu takmer polovicu z celkového počtu 233 tisíc infikovaných, to zatiaľ neplatilo.

Skryť Vypnúť reklamu

S počtom obetí takmer 28-tisíc patrí Španielsku v globálnom meradle piate miesto.

17:20 Zlepšiť postavenie miestnej a regionálnej kultúry chce ministerstvo pomocou dotačnej schémy na záchranu a obnovu kultúrneho dedičstva, ktoré má pre samosprávy dôležitý význam pre uplatnenie sa v cestovnom ruchu.

Informoval o tom hovorca Matúš Bystriansky. Podrobnosti o dotačnej schéme neprezradil. Ako ďalej uvádza, bude pri tom potrebné zamerať sa na vyrovnávanie regionálnych rozdielov i v kultúrnej oblasti.

17:13 Bývalý komorník z Bieleho domu, ktorý pracoval pre 11 prezidentov, zomrel vo veku 91 rokov na ochorenie COVID-19.

Upratovača Wilsona Roosevelta Jermana všimla vtedajšia prvá dáma Jackie Kennedyová a zabezpečila jeho povýšenie na komorníka.

17:00 Na Slovensku sa opäť bude hrať prvoligový futbal. Sezóna, ktorú prerušila pandémia, sa podľa informácií SME opäť rozbehne 13. júna.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Fortuna liga bude pokračovať, odohrajú však iba päť kôl Čítajte 

Neodohrá sa však všetkých desať kôl, ktoré boli v pôvodnom rozpise, ale iba polovica.V pláne je aj dohratie Slovnaft Cup-u.

16:56 Minulý týždeň sa na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave uskutočnili prvé online habilitácie a inaugurácia. Ide o proces obhájenia a dosiahnutia titulu docent alebo profesor.

Titul na fakulte obhájili štyria docenti v správnom a rímskom práve, teórii a dejinách štátu a práva a profesor v obchodnom a finančnom práve.

16:43 Na hraničnom priechode Berg sa v piatok popoludní začali zhromažďovať skupinky repatriantov, ktorí čakali na avizované spustenie aplikácie umožňujúcej stráviť karanténu v domácej izolácii.

Opatrovateľka Zuzana sa dostala zo Švajčiarska po troch mesiacoch. Pricestovala so skupinkou kolegýň. "Spoliehali sme sa na inteligentnú karanténu, čakáme od rána od pol šiestej, ako sme prišli na hranicu, čo sa bude diať," uviedla.

Skryť Vypnúť reklamu

Do štátneho zariadenia ísť nechcú, dúfajú, že aplikáciu sprevádzkujú počas piatka.

Hana opatruje v Nemecku, na Slovensko ju doviezla rodina, pre ktorú pracuje. Svoj príchod rovnako prispôsobila spusteniu aplikácie. Ráta aj s tým, že sa aplikácia nespustí.

16:30 Pár dní po amerických výrobcoch vakcíny proti Covid-19 hlásia priaznivé výsledky z prvej fázy testovania aj vedci v Číne.

Očkovacia látka je podľa štúdie v časopise Lancet bezpečná, ľudské telo ju dobre znáša a dokáže v ňom vyvolať imunitnú reakciu cielenú na vírus SARS-CoV-2.

Súvisiaci článok Čínska vakcína uspela v prvej fáze, v tele vytvorila reakciu proti Covid-19 Čítajte 

Testovanie prebiehalo vo Wu-Chane na 108 zdravých dospelých dobrovoľníkoch, sľubné výsledky vedci zaznamenali 28 dní od podania vakcíny.

16:26 Nemecký regionálny politik údajne navrhuje prijať pacientov s koronavírusom z Ruska, kde zaznamenávajú prudký nárast prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu

Saský premiér Michael Kretschmer si myslí, že by bolo "silným symbolom", ak by Európska únia prijala aj ruských pacientov.

Nemecko už pritom v uplynulých mesiacoch prijalo do svojich nemocníc množstvo pacientov z iných krajín únie, najmä Francúzska a Talianska.

16:09 Aplikácia eKaranténa stále nie je spustená. Posudzujú ju spoločnosti Apple a Google.

Aplikácia, ktorá umožňuje inteligentnú karanténu by sa mala spustiť hneď po jej schválení. Inteligentná karanténa sa mala spustiť v piatok o 15.00 hod.

16:00 Úrad verejného zdravotníctva umožňuje od 1. júna obnoviť svoju činnosť aj
stredným školám, no len na účel konania skúšok.
S

voju činnosť môžu podľa opatrenia obnoviť k tomuto dátumu viaceré vzdelávacie inštitúcie

15:58 Indonézsky viceprezident Ma'ruf Amin sa v mene vlády ospravedlnil všetkým občanom za to, že hrozba v podobe ochorenia COVID-19 v krajine ešte stále pretrváva.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady žiadajú ľudí, aby sa vyhli masovým zhromaždeniam počas osláv pri príležitosti konca ramadánu.

15:36 Šesťsto pracovníčok a pracovníkov holandského potravinárskeho závodu Vion musí zostať dva týždeň v domácej karanténe po tom, ako na bitúnku tejto spoločnosti v meste Groenlo potvrdili nákazu COVID-19 u 45 zamestnancov.

15:07 O 15:00 hod mala začať podľa avíza Úradu vlády fungovať eKaranténa. Podľa oznámenia na korona.gov aplikácia stále nie je v ostrej prevádzke.

14:51 V Juhoafrickej republike platí zákaz vychádzania na zabránenie šíreniu koronavírusu. Celkový počet potvrdených prípadov je 16 000 a počet obetí koronavírusu v krajine stúpol na 270.

14:44 V Portugalsku sú turisti vítaní a ľudia, ktorí do krajiny pricestujú letecky, nebudú musieť podstúpiť karanténu. Uviedol to portugalský minister zahraničných vecí Augusto Santos Silva.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister povedal, že na letiskách v krajine zavedú "minimálne zdravotné kontroly", ktoré nešpecifikoval.

Iné európske krajiny ako Španielsko, Taliansko a Spojené kráľovstvo uprednostnili 14-dňovú izoláciu prichádzajúcich.

14:30 Grécka vláda v piatok predĺžila obmedzenie pohybu v táboroch pre migrantov do 7. júna.

Dôvody rozhodnutia ministerstvo nešpecifikovalo. V táboroch platia obmedzenia pohybu od 17. marca.

Vláda ich zaviedla týždeň po rovnakých obmedzeniach platných pre celú krajinu. Tie už medzitým uvoľnila.

14:13 Britskí vedci, ktorí testujú experimentálnu vakcínu proti koronavírusu, plánujú v rámci výskumu imunizovať viac ako 10-tisíc ľudí, aby zistili, či ich vakcína funguje.

Odborníci z Oxfordskej univerzity už minulý mesiac počas predbežného testu bezpečnosti vakcíny dali látku viac ako tisíc dobrovoľníkom.

Skryť Vypnúť reklamu

V piatok oznámili, že teraz naočkujú 10 260 ľudí po celej Veľkej Británii vrátane starších osôb a detí.

14:00 Katedrála sv. Pavla v Londýne spustila na svojej oficiálnej webovej stránke "spomienkovú knihu" venovanú ľuďom, ktorí v Británii podľahli koronavírusu.

Na novú online platformu s názvom Remember Me (Pamätaj si ma) môžu prispievať osoby akýchkoľvek vierovyznaní, ako aj ateisti.

13:59 Iniciatíva #KtoPomôžeSlovensku sa rozhodla ukončiť získavanie finančných prostriedkov na pomoc zdravotníkom a ľuďom v prvej línii a presmerovať pomoc k prepájaniu potrieb nielen zdravotníkov, ale aj zraniteľných skupín, komunít a pomáhajúcich organizácií s tými, ktorí pomôcť môžu a chcú.

13:50 Sociálna poisťovňa v súvislosti s čiastočným otvorením škôlok a škôl od 1. júna zmenila tlačivá žiadosť o ošetrovné a čestného vyhlásenia k žiadosti o ošetrovné.

Skryť Vypnúť reklamu

„Nový formulár Žiadosti o ošetrovné je určený iba tým poistencom, ktorí doteraz o dávku pandemické ošetrovné ešte nežiadali a nepoberajú ju," uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Nový formulár Čestného vyhlásenia je určený všetkým poberateľom dávky, ktorí v ňom za jún musia vyznačiť dni, počas ktorých sa o deti starali, resp. vyznačia, či dieťa jasle/školu/škôlku v júni navštevovalo.

13:30 Majiteľom fitnescentier sa nepozdáva postup Krízového štábu Slovenskej republiky pri uvoľňovaní opatrení.

Na ráno v pondelok 25. mája dokonca plánujú štrajkovať.

"Únia fitness centier Slovenska žiada okamžité uvoľnenie svojho podnikania a znovuotvorenie fitness centier, a to s okamžitou platnosťou," uvádza sa v tlačovej správe.

Skryť Vypnúť reklamu

Štrajkujúci tiež chcú na Úrade vlády Slovenskej republiky odovzdať podpísanú petíciu.

13:22 Americký prezident Donald Trump tento týždeň dvakrát spochybnil výsledky vedeckých štúdií, ktoré mu protirečia.

Zároveň bez dôkazov obvinil ich autorov, že ich motivovali politické záujmy a snahy o podkopanie jeho zámerov uvoľniť obmedzenia zamerané proti šíreniu koronavírusu.

13:14 Vo filipínskej metropole Manila použili robotov ako náhradu za 179 absolventov a absolventky strednej školy. Slávnostná ceremónia sa vysiela na sociálnej sieti Facebook.

Vedenie školy tak chcelo zabrániť hromadnému zhromažďovaniu sa počas pandémie.

13:12 Fakultná nemocnica v Trnave ruší filtračný stan, cez ktorý museli povinne prechádzať pacienti. Od dnešného dňa už môžu ísť priamo k lekárovi do konkrétnej ambulancie.

Naďalej však platia hygienicko - epidemiologické pravidlá, ako je používanie rúšok, dvojmetrové odstupy v čakárňach alebo dezinfekcia rúk pred vstupom do ordinácie.

13:11 Počet prípadov nákazyv Bielorusku vzrástol v piatok za uplynulých 24 hodín o 932 na 34 303.

13:09 Na sociálnej sieti sa objavilo tvrdenie, že spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates uviedol, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 môže zabiť až 700-tisíc ľudí.

Toto tvrdenie sa odvoláva na Gatesov rozhovor pre americkú televíziu CNBC, je však nepravdivé. Gates hovoril o bezpečnosti vakcín, potenciálnych vedľajších účinkoch a o tom, koľko ľudí by hypoteticky mohlo nejaké vedľajšie účinky pociťovať, pokiaľ by sa malo očkovať celosvetovo.

13:08 Počet prípadov nákazy v Poľsku za uplynulých 24 hodín vzrástol o 236 a dosiahol 20 379.

Chorobe podľahol ďalší človek, čím sa celkový počet úmrtí zvýšil na 973. Doposiaľ sa vyliečilo 8731 ľudí.

12:52 India zaznamenala v piatok doposiaľ najvyšší denný nárast nových prípadov nákazy. V Indii pritom v súčasnosti uvoľňujú karanténne opatrenia a začínajú aj sprístupňovať vnútroštátne lety.

V priebehu posledných 24 hodín pribudlo 6000 nových prípadov a celkový počet
nakazených vzrástol na 118 447. Vírusu za ten istý čas podľahlo 148 ľudí, celkovo je to momentálne 3583.

12:47 Slovenské liečebné kúpele Piešťany po nevyhnutných obmedzeniach rozširujú poskytovanie služieb aj pre verejnosť. Od dnešného dňa sú opäť otvorené kúpeľné hotely Pro Patria, Splendid a Esplanade.

V platnosti naďalej ostávajú rozšírené hygienické opatrenia.

12:45 Absolvovať povinnú karanténu po príchode zo zahraničia v domácej izolácii umožní aplikácia eKaranténa. Postup, ako aplikáciu využiť, zverejnili na stránke korona.gov.sk.

Základnými podmienkami na absolvovanie karantény v domácej izolácii je smartfón s kamerou a určovaním polohy, nonstop wifi pripojenie alebo dostatok mobilných dát a dostatočný mobilný signál na mieste izolácie.

Príchod na štátnu hranicu si treba naplánovať v čase medzi 8.00 a 18.00 h. Mimo tohto času nebude zabezpečená technická podpora.

Súvisiaci článok Aplikácia pre smart karanténu je pripravená, ako bude fungovať? Čítajte 

Osoba, ktorá bude príchodzieho prevážať, sa musí chrániť bezventilovým respirátorom FFP2.

Občan musí v domácej izolácii absolvovať test na COVID-19.

12:21 Slováci môžu platiť kartou nákupy do 50 eur bez zadávania PIN kódu už mesiac. Prvé štatistiky ukazujú, že zmena prispela k zníženiu počtu "pinových" platieb.

Avšak sú aj banky, kde nepozorujú rozdiel.

12:13 Britský verejný dlh prudko vzrástol a v pomere k výkonu ekonomiky sa dostal na takmer 60-ročné maximum.

Súvisiaci článok Britský verejný dlh prudko vzrástol a je najvyšší za takmer 60 rokov Čítajte 

Verejný dlh v pomere k hrubému domácemu produktu sa v apríli priblížil k 100 percent, čo je najviac od roku 1963.

Vládne pôžičky dosiahli len v apríli 62,1 miliardy libier (69 miliárd eur), čo je najvyššia mesačná suma v histórii záznamov.

12:01 Viac ako 660-tisíc ľudí muselo za uplynulé dva mesiace v konfliktných zónach na celom svete opustiť svoje domovy a presídliť sa do iných oblastí v rámci vlastnej krajiny, a to aj napriek výzve OSN na globálne prímerie počas koronavírusovej pandémie.

Správu v piatok zverejnila mimovládna organizácia Nórska rada pre utečencov.

11:37 Na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja absolvuje maturitu prezenčne, teda osobne, len 128 z celkového počtu 4526 maturantov.

Pre pandémiu sa v tomto školskom roku celoplošné písomné ani ústne maturity nekonajú.

11:31 Renault môže zaniknúť, ak veľmi skoro nedostane pomoc na zvládnutie následkov koronakrízy, uviedol francúzsky minister financií Bruno Le Maire.

Dodal však, že automobilka sa tiež musí prispôsobiť novej situácii.

11:29 Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu kritizujú novelu zákona o zájazdoch schválenú Národnou radou.

Tá umožňuje cestovným kanceláriám odložiť vrátenie záloh alebo úhrady celej dovolenky pri zrušených zájazdoch počas koronakrízy až o 12 mesiacov.

11:24 Slovenská republika vypravila konvoj s materiálnou humanitárnou pomocou pre obyvateľov Ukrajiny.

11:20 Mal to byť dvojmesačný rekreačný pobyt v Thajsku.

Keď 42-ročný Slovák Rado Ondřejíček, ktorý so SME autorsky spolupracuje, v januári spolu s priateľkou odlietal do juhovýchodnej Ázie, netušil, že tam napokon zostanú na neurčito. Ich pobyt v Thajsku predĺžila pandémia koronavírusu.

Súvisiaci článok Koniec repatriácií. Slovák zostal v Thajsku, dostal vízovú amnestiu Čítajte 

"Komunikoval som s konzulátom v Bangkoku. Nie o návrate domov, lebo som si nemyslel, že to je dobrý nápad. Potreboval som od nich papier na žiadosť o predĺženie víz. Ten mi aj dali, za čo som bol vďačný. Nakoniec ho ani nebolo treba, lebo Thajsko udelilo plošnú vízovú amnestiu," vysvetľuje Ondřejíček s tým, že všetky turistické víza, ktoré mali vypršať po 23. marci, úrady predĺžili do konca júla.

Viac v článku Niny Sobotovičovej.

11:16 Výpadok výroby vo štvorici slovenských automobiliek, ktoré museli prerušiť a následne obmedziť produkciu, odhaduje spoločnosť Euler Hermes na takmer 115-tisíc automobilov.

Kia Motors Slovakia, Volkswagen Slovakia, ako aj Groupe PSA Slovakia a Jaguar Land Rover Slovakia už pritom svoju výrobu postupne obnovujú.

Zastavenie výroby pre pandémiu sa prirodzene prenieslo aj na dodávateľské reťazce v rámci automobilového priemyslu.

10:57 Najmenej desať novinárov zatkli egyptské úrady od vypuknutia pandémie v krajine. K zatknutiam dochádza aj napriek tomu, že úrady po celom svete v rámci boja proti šíreniu koronavírusu prepúšťajú väzňov, keďže vo väzniciach nie je možné dodržiavať odstup medzi ľuďmi.

Egyptská vláda však namiesto toho, aby prepustila politických väzňov, urobila len to, že ako preventívne opatrenie zakázala vo väzniciach návštevy rodinných príslušníkov.

10:43 Rusko v piatok oznámilo 150 nových prípadov úmrtia za uplynulých 24 hodín, čo je rekordný denný prírastok.

Celkový počet osôb, ktoré v krajine koronavírusu podľahli, sa tak oficiálne dostal na číslo 3249.

10:29 Väčšina spoločností vo svete chce postupovať pri návrate svojich zamestnancov do kancelárií z home officu po skončení koronakrízy opatrne a
postupne.

Len 20 % spoločností znovuotvorí svoje pracovisko hneď po zrušení vládnych obmedzení. Väčšia časť, celkom 42 %, tak urobí až po splnení svojich vlastných štandardov, ktoré sú veľakrát prísnejšie ako nariadenia vlády.

Vyplýva to z celosvetového prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

10:18 S ohniskom nákazy, ktoré sa objavilo začiatkom mesiaca v juhokórejskom Soule, sa podarilo spojiť najmenej 215 prípadov ochorenia COVID-19.

Prvé prípady nákazy súvisiace s klasterom v zábavnej štvrti Itaewon sa začali objavovať okolo 9. mája.

Podarilo sa vyhľadať a otestovať vyše 77-tisíc ľudí. Z 215 potvrdených prípadov sa 95 pacientov nakazilo počas návštevy nočných klubov a ďalších 120 infekcií odborníci odsledovali k členom pôvodného klasteru.

10:17 Británia zavedie 14-dňovú karanténu pre osoby, ktoré letecky pricestujú do krajiny zo zahraničia.

V prípade porušenia tohto opatrenia o dobrovoľnej izolácii im bude hroziť pokuta vo výške 1000 libier (v prepočte 1112 eur).

10:05 Generálny tajomník OSN António Guterres zopakoval svoju výzvu na prímerie vo všetkých kútoch sveta v rámci boja proti pandémii.

Guterres povedal, že pandémia je "najväčšou skúškou, akej svet čelí" od založenia Organizácie Spojených národov pred 75 rokmi.

10:00 Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja začali v plnom rozsahu opätovne objednávať pacientov na plánované operačné výkony a iné zákroky.

V bežnom režime ordinačných hodín by mali fungovať už aj všetky ambulancie a súčasne aj mobilné odberové miesta.

9:32 Na Slovensku pribudol len jeden nakazený koronavírusom. Laboratóriá otestovali 2 751 vzoriek. Doteraz sa tak na Slovensku nakazilo celkovo 1503 ľudí.

Nový prípad sa nachádza v okrese Prešov.

Súvisiaci článok Pribudol len jeden nakazený, kĺzavý medián sa drží na hodnote jedna Čítajte 

Nepribudlo žiadne nové úmrtie. Celkovo na Slovensku zomrelo 28 pacientov s ochorením Covid-19.

Z nákazy sa vyliečilo ďalších 11 ľudí, spolu je už 1 256 vyliečených pacientov. Na Slovensku tak zostáva 219 aktívnych prípadov

Kĺzavý medián je na hodnote 1.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú dve osoby, umelú pľúcnu ventiláciu ôsmy deň nepotrebuje žiadny pacient.

9:29 Návrh nového zákona na sprísnenie bezpečnostných opatrení v Hongkongu predložili v piatok na schválenie v čínskom parlamente.

Predpokladá sa, že tento krok vyvolá v tomto poloautonómnom meste ďalšie protesty.

9:12 Pre epidémiu stojí Čína pred "obrovskými" hospodárskymi výzvami.

V prejave k účastníkom Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov to v piatok v Pekingu vyhlásil čínsky premiér Li Kche-čchiang.

Súvisiaci článok Čína si pre vírus výnimočne nestanovila cieľ pre rast ekonomiky Čítajte 

Čína - prvýkrát za posledné roky - výnimočne nestanovila cieľ pre tohtoročný rast ekonomiky, keďže koronavírus jej spôsobil veľké škody a negatívne ovplyvnil globálny rast.

9:00 Austrália predĺžila zákaz medzinárodných výletných plavieb do polovice septembra.

Zákaz platí aj pre plavby na susedný Nový Zéland. V tomto prípade sa vo všeobecnosti očakávalo, že austrálske úrady udelia výnimku.

Súvisiaci článok Aplikácia pre smart karanténu je pripravená, ako bude fungovať? Čítajte 

8:55 Aplikáciu, ktorá by umožňovala inteligentnú karanténu v súvislosti s novým koronavírusom, by na hraniciach mohli spustiť dnes o 15:00.

Úrad vlády však Slovákov cestujúcich domov vyzval, aby si pred príchodom na hranicu overili na webe korona.gov.sk, či je aplikácia v ostrej prevádzke.

Podstatou inteligentnej karantény je, že štát bude človeka monitorovať cez jeho vlastný mobil vďaka bezplatnej aplikácii, ktorú si musí stiahnuť.

Viac o tom, ako bude smart karanténa fungovať, si prečítate tu >>>

8:47 Viac ako 40 percent rodičov určite plánuje 1. júna poslať deti do škôl. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý sa uskutočnil 18. až 21. mája na vzorke 1 098 respondentov. Prieskum agentúre SITA zaslala riaditeľka výskumu prieskumnej agentúry Kamila Hříchová.

Respondentov sa pýtali, či plánujú poslať deti do škôlky alebo školy, ak sa situácia ohľadom počtu nakazených na koronavírus na Slovensku znovu nezhorší. Odpoveď "určite áno" si zvolilo 45,8 percenta a "asi áno" 12,7 percenta.

Do škôlok po ich znovuotvorení detí "asi nedá" 9,9 percenta rodičov, "určite nedá" 27,8 percenta. Odpovedať nevedelo 3,8 percenta opýtaných.

8:43 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia rozbieha pri dodržaní prísnych hygienických opatrení v pondelok výrobu na všetkých výrobných prevádzkach v režime troch pracovných zmien.

"Po bezproblémovom tohtotýždňovom rozšírení na dve zmeny pribudne aj tretia pracovná zmena. O vývoji pre ďalšie obdobie budeme informovať opäť vo štvrtok 28. mája," povedal hovorca automobilky Peter Švec.

7:56 V Nemecku zaznamenali za posledných 24 hodín 460 nových prípadov nákazy. Celkovo v krajine evidujú už 177 212 infikovaných. V prípade počtu zistených nových prípadov ide o pokles v porovnaní s údajmi zo štvrtka (745).

V Nemecku za uplynulých 24 hodín pribudlo aj 27 úmrtí na ochorenie COVID-19, dosiaľ celkovo zaevidovali 8174 úmrtí.

Súvisiaci článok Nad štátnou karanténou sa zmráka, Ústavný súd má prvú sťažnosť Čítajte 

7:35 Štátna karanténa, do ktorej musel ísť v posledných šiestich týždňoch každý, kto prišiel na Slovensko zo zahraničia, je už na súde.

Opatrenie, ktoré dopĺňalo uzavretie hraníc krajiny z polovice marca, zaviedlo Slovensko povinne pre všetkých navrátilcov od 6. apríla.

Na porušenie ľudských práv počas štátnej karantény dostal prvý podnet Ústavný sud. Potvrdil to jeho hovorca Tomáš Senaj.

Viac si prečítate v texte Michala Katušku >>>

7:21 V Dánsku mohli vo štvrtok znovu otvoriť múzeá, zoologické záhrady, divadlá, kiná a ďalšie obdobné kultúrne inštitúcie, ktoré boli zatvorené v dôsledku opatrení prijatých pre pandémiu koronavírusu.

Pôvodne bolo ich otvorenie zamýšľané až 8. júna. Kodaň sa však rozhodla umožniť im okamžité otvorenie po stredajšom odobrení v dánskom parlamente a tiež v reakcii na tvrdenia miestnych zdravotných úradov, že šírenie vírusu sa spomalilo.

7:00 Brazília za posledných 24 hodín zaznamenala ďalších 1188 úmrtí na COVID-19, čím celkový počet obetí v krajine prekročil hranicu 20-tisíc.

Podľa piatkovej správy AFP v Brazílii evidujú viac ako 310-tisíc infikovaných, pričom však odborníci upozorňujú, že v krajine sa robí málo testov, takže skutočný počet nakazených je zrejme oveľa vyšší.

S prudko rastúcou krivkou infikovaných a úmrtí sa Brazília z hľadiska počtu prípadov dostala na tretie miesto vo svete - za Spojené štáty a Rusko.

6:53 Americký prezident Donald Trump podľa vlastných slov prekonal svoju averziu k noseniu masiek chrániacich pred koronavírusom, ale nechcel v nej byť odfotografovaný, uviedla agentúra AFP.

Trump sa k tomu priznal počas prehliadky automobilky Ford v meste Ypsilanti v americkom štáte Michigan, ktorý prešiel na výrobu respirátorov a iného lekárskeho vybavenia na boj proti chorobe COVID-19.

Trump počas prehliadky závodu uviedol, že si masku vyrábanú spoločnosťou Ford "v zákulisí" vyskúšal, avšak novinárom nechcel "dopriať to potešenie" vidieť ho v nej a zvečniť.

Načítavam video...

6:27 Medzinárodný menový fond a Ukrajina v zásade dosiahli dohodu o novom pohotovostnom programe vo výške piatich miliárd amerických dolárov, ktorý má pomôcť Kyjevu bojovať proti koronakríze.

Táto dohoda o 18-mesačnom programe pomoci podlieha schváleniu správnou a výkonnou radou menového fondu, ktorá sa ňou bude zaoberať "v nadchádzajúcich týždňoch". Agentúra AFP však poznamenala, že riadiaci orgán fondu spravidla rešpektuje odporúčania svojich technických tímov.

6:13 Spojené štáty si v najbližších troch dňoch uctia pamiatku Američanov, ktorí zomreli počas epidémie koronavírusu SARS-CoV-2, a to stiahnutím štátnych vlajok na pol žrde na všetkých federálnych budovách a národných pamiatkach.

Prostredníctvom sociálnej siete twitter to oznámil americký prezident Donald Trump, ktorého predtým demokrati vyzvali, aby urobil toto gesto, keď počet obetí pandémie dosiahne hranicu 100-tisíc.

Podľa oficiálnej bilancie je v USA vyše 1,5 milióna ľudí pozitívne testovaných na koronavírus a 94 560 obetí.

6:00 Počet úmrtí spôsobený v Taliansku novým koronavírusom v marci a apríli tohto roku by mohol byť takmer o 19-tisíc vyšší ako oficiálne uvádzaných vyše 32-tisíc obetí, uviedla talianska národná agentúra pre sociálne zabezpečenie (INPS).

INPS ako najväčší inštitút sociálneho zabezpečenia a sociálnej starostlivosti v Taliansku vo svojej novej štúdii tvrdí, že oficiálne údaje o úmrtiach v daných mesiacoch nemožno považovať za spoľahlivé.

Zo štúdie INPS vyplynulo, že v marci a apríli bolo v Taliansku zaevidovaných 156 429 zomrelých osôb, čo je o 46 909 viac ako priemerný počet úmrtí zaznamenaný v týchto dvoch mesiacoch v rokoch 2015 až 2019.

Úrad civilnej ochrany v Taliansku, ktorého bilancia slúži ako základ štatistík o dôsledkoch epidémie infekčnej choroby COVID-19 v krajine, však za toto obdobie oznámil 27 938 úmrtí spojených s koronavírusom.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 034
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 276
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 216
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 153
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 718
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 663
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 444
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 618
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 522
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 576
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Mazurek a Uhrík končia vo vedení Kotlebovej ĽSNS

Svoje rozhodnutie zdôvodnili zmenou stanov strany.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom (súhrn)

Situáciu okolo nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 sledujeme každý deň minútu po minúte.

Ilustračné foto
Testovanie na Covid-19.