IVANKA PRI DUNAJI. Odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji v okrese Senec znečistil podzemné vody.
Vo štvrtok o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (obaja OĽaNO).
Šéf envirorezortu tvrdí, že znečistenie je veľmi vážne a šokovalo ho zloženie jedov, ktoré sa na skládke našli.
Zároveň upozornil, že skládka nevznikla zo dňa na deň a musel byť súčinný rad úradníkov, ktorí túto činnosť kryli. Minister vnútra uviedol, že vo veci prebieha vyšetrovanie.
Pre zisk popreli aj pud sebazáchovy
Podľa Jána Budaja sa o skládke Farná bude v blízkej budúcnosti hovoriť veľmi často, pretože vzniknuté znečistenie je „veľmi vážne“.
„Cítim povinnosť povedať, že ma šokovalo zloženie jedov, ktoré sa na tejto skládke objavili. Slovenská inšpekcia životného prostredia bude skúmať aj okolie tejto skládky.
Je neuveriteľné, že život ohrozujúce látky boli ľudia schopní vyhadzovať priamo do spodnej vody,“ povedal Budaj.
Šéf envirorezortu uviedol, že nerozumie tomu, ako je možné, že ľudia, ktorí porušili zákon o ochrane životného prostredia, boli schopní pre vidinu zisku poprieť aj pud vlastnej sebazáchovy.
Oficiálne bola skládka vedená ako zberný dvor
Podľa Budaja museli úradníci vedieť o nelegálnej skládke odpadu a znečistenej spodnej vode niekoľko rokov.
Zatiaľ tak páchatelia environmentálnej kriminality ušetrili na nedodržiavaní pravidiel skládkovania odpadu stovky miliónov eur. Z miesta výskytu nelegálnej skládky Farná je zároveň zvážaný aj stavebný materiál používaný pri výstavbe bratislavského obchvatu.
Polícia a Slovenská inšpekcia životného prostredia budú teraz skúmať, kde všade bol stavebný materiál, ktorý sa vyskytuje na nelegálnej skládke, rozvážaný. Skládka Farná pritom bola oficiálne vedená ako zberný dvor, v ktorom mal byť odpad triedený.
Podľa Mikulca je uvedená skládka jedným z najzávažnejších enviromentálnych zločinov, ktorými sa polícia v súčasnosti zaoberá.
„Momentálne je vyšetrovanie vo fáze znaleckého dokazovania,“ povedal minister vnútra. Dodal, že o všetkých ďalších zisteniach plánujú oba rezorty informovať verejnosť bezodkladne, teda ihneď, ako im to dovolí stav policajného vyšetrovania.
V odpade našli aj azbest
Občianske združenie (OZ) Triblavina informovalo TASR o tom, že jeho členovia na skládku tri roky upozorňujú a pred rokom podali trestné oznámenie. Ako oznamovateľ trestnej činnosti skládkovania nepovoleného odpadu boli členovia združenia nahliadnuť do spisu priamo u vyšetrovateľa.
"Ten dostal do rúk posudok, ktorý jednoznačne preukázal znečistenie podzemných vôd v dôsledku zakopaného odpadu. Koncentrácia karcinogénnej látky benzo(a)pyrén 27-krát prekračuje povolený limit," povedala predsedníčka združenia Michaela Seifertová.
Posudok podľa jej slov hovorí, že bol preukázaný negatívny vplyv skládky na kvalitu podzemnej vody a že dochádza k znečisteniu podzemnej vody na území skládky celým radom znečisťujúcich látok vrátane nebezpečných látok. Oblasť skládky Farná je podľa posudku možné charakterizovať ako vysoko rizikovú.
"Vysoká priepustnosť štrkopiesčitého komplexu v mieste skládky zemín a odpadu umožňuje prienik znečistenia z územia skládky, jeho šírenie sa ďalej do územia smerom k Malému Dunaju a na Žitný ostrov a ohrozenie zdrojov podzemných a povrchových vôd," uvádza.
V troch odberných miestach na území skládky bolo podľa OZ Triblavina identifikovaných až 68 rôznych nebezpečných látok (vrátane pesticídov).
Okrem toho z 28 odobratých vzoriek bolo 25 pozitívnych na prítomnosť azbestu, čo pravdepodobne dokazuje jeho zhromažďovanie, alebo dokonca predrvovanie.
"Odpad z tejto skládky bol navážaný do telesa diaľnice. Za peniaze Európskej investičnej banky tak budujeme diaľnicu z nebezpečného odpadu. Tento odpad sa napriek zásahu polície v roku 2017 na toto miesto navážal ďalšie 3 roky a činnosť dodnes nebola zastavená," uviedla Seifertová.
Združenie preto vyzýva kompetentné orgány, aby konali, zastavili na skládke akúkoľvek činnosť a vyvodili trestnoprávnu zodpovednosť.
Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo v súvislosti s touto kauzou a lokalitou skonštatoval, že inšpekcia eviduje už niekoľko rozhodnutí, ktorými boli povolené rozličné činnosti. Medzi inými zhodnocovanie odpadov na výrobu priemyselného kompostu. "My to musíme dôkladne preveriť a zasiahnuť, ak zistíme, že niektoré tie činnosti, ktoré sa tu uskutočňovali, neboli v súlade s povoleniami," povedal.