SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Smart karanténu spustili aj na priechodoch Drietoma a Jarovce (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo päť prípadov.

Štát spustil domácu karanténu, zatiaľ iba na mobiloch s Androidom.Štát spustil domácu karanténu, zatiaľ iba na mobiloch s Androidom. (Zdroj: TASR)

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

SkryťVypnúť reklamu

Priebeh pandémie koronavírusu ste s nami sledovali naživo (minúta po minúte):

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

21:32 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v pondelok.

21:32 V českom okrese Karviná zostanú v platnosti niektoré opatrenia zavedené na zabránenie šírenia nákazy koronavírusu, informoval v nedeľu spravodajský server Novinky.cz.

Dôvodom je zvyšujúci sa počet nakazených osôb v spojitosti s Baňou Darkov.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch oznámil, že do nedele 16.00 h zaznamenali 212 prípadov nákazy, z čoho 154 sú zamestnanci bane, 54 ich rodinné kontakty a štyri nakazené osoby sú zamestnanci iných baní.

SkryťVypnúť reklamu

19:38 Britský premiér Boris Johnson oznámil, že v Británii za posledný deň zaznamenali 118 nových úmrtí.

Celkový počet obetí v krajine dosiahol 37 793 osôb. Pozitívne testy na koronavírus malo 259 559 ľudí.

Johnson takisto oznámil, že základné školy v Anglicku sa znovu otvoria od 1. júna.

Zo začiatku sa do škôl vrátia len žiaci prvých dvoch ročníkov vo veku 4-5 a 5-6 rokov a žiaci vo veku 10-11 rokov, ktorí sú v poslednom ročníku základnej školy.

19:00 Pravidelné nedeľné burzy v lučeneckej tržnici, ktoré boli zrušené, začína samospráva od nedele znovu organizovať.

Prvou bola burza detského oblečenia v priestoroch vnútorného trhoviska mestskej tržnice, poslednú májovú nedeľu prídu na rad zberateľská burza starožitností, kuriozít a blšie trhy.

18:00 Natešené a vďačné francúzske rodiny sa nahrnuli na pláž v južnej obci La Grande-Motte na pobreží Stredozemného mora. Plávali a slnili sa v zónach starostlivo označených tak, aby bola medzi rodinami zachovaná bezpečná vzdialenosť.

SkryťVypnúť reklamu

Povrazy a drevené kolíky úhľadne ohraničovali jednotlivé plochy v piesku, takže každý návštevník alebo skupina mali pre seba osem štvorcových metrov priestoru.

Rezervácia plochy je bezplatná, ale zato povinná a vytvoril sa už dvojdňový zoznam čakateľov.

17:57 Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa plánuje v júni obnoviť lety do 20 destinácií vrátane niektorých obľúbených dovolenkových lokalít.

Aerolínie medzitým pokračujú v rokovaniach s vládou o finančnej pomoci, keďže spoločnosť podobne ako ďalšie aerolínie zasiahli opatrenia.

17:43 Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen sa ospravedlnil po tom, čo ho polícia našla sedieť vo viedenskej reštaurácii neskôr, ako je povolené. Reštaurácia mala byť v tom čase už zatvorená.

Rakúsky denník Krone napísal, že polícia našla počas bežnej kontroly prezidenta Van der Bellena a jeho manželku v záhrade talianskej reštaurácie po polnoci v nedeľu. Na stole mali poháre s alkoholom.

SkryťVypnúť reklamu

Reštaurácie v Rakúsku musia zatvoriť o 23.00 h SELČ - nariaďujú im to nové predpisy, ktoré zároveň umožnili tento mesiac znovuotvorenie reštaurácií.

17:41 Mobilnú aplikáciu COVIDSafe, ktorú v apríli spustila austrálska vláda, si podľa vládnych predstaviteľov stiahlo šesť miliónov Austrálčanov.

Austrálsky minister zdravotníctva Greg Hunt sa vyjadril, že aplikácia zohrávala silnú rolu v reakcii jeho krajiny na súčasnú pandémiu.

Ako dodal, niekoľko krajín už prejavilo záujem učiť sa z jej pozitívneho vplyvu.

Austrália eviduje viac ako 7 100 prípadov nákazy koronavírusom a 102 súvisiacich úmrtí.

17:36 Najmenej 107 osôb je nakazených koronavírusom v spojitosti s návštevou baptistického kostola meste Frankfurt nad Mohanom v nemeckej spolkovej krajine Hesensko.

SkryťVypnúť reklamu

Kai Klose, minister sociálnych vecí spolkovej krajiny Hesensko oznámil, že medzi nakazenými sú ľudia žijúci vo Frankfurte nad Mohanom a v troch ďalších okresoch v Hesensku.

Bohoslužba sa konala 10. mája. Predstaviteľ baptistov v Nemecku povedal, že počas nej boli dodržané pravidlá, ktorými úrady podmienili opätovné povolenie náboženských obradov.

Zdravotnícke úrady vo Frankfurte nad Mohanom uviedli, že väčšina postihnutých sa nakazila až v období po bohoslužbe - nie priamo počas nej.

17:06 Testovacia prevádzka tzv. smart karantény, ktorú štát spustil v sobotu na hraničnom priechode Petržalka-Berg, od dnešného popoludnia funguje aj na slovensko-českom priechode Drietoma-Starý Hrozenkov a od 15-tej hodiny aj na slovensko-rakúskom priechode Jarovce Kitsee.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne sa budú pripájať aj ďalšie hraničné priechody.

Informuje o tom Barbara Túrosová, hovorkyňa ministerstva vnútra.

Od včerajšieho večera do dnešného popoludnia, do 15-tej hodiny mohlo vďaka testovacej prevádzke aplikácie eKaranténa využiť možnosť domácej karantény približne 170 repatriantov. Ich počet každou chvíľou stúpa.

16:54 Dodržiavanie protiepidemiologických opatrení je personálne a finančne náročné, zhodujú sa prevádzkovatelia kín.

Bratislavské kino Nostalgia ostáva naďalej zatvorené. Kino Lumière vzhľadom na opatrenia otvorí štvrtinu svojej bežnej kapacity kinosál.

Podľa riaditeľa Kina Úsmev v Košiciach, Lukáša Berbericha, sú súčasné opatrenia nezlučiteľné s ekonomickou stránkou prevádzky a vystavujú kiná ešte väčšej strate, ako keď zostanú zatvorené. Kino však napriek tomu otvoria.

Aj napriek štvrtej fáze uvoľňovania opatrení preto Kino Nostalgia zostane zatvorené. „S najväčšou pravdepodobnosťou plánujeme obnoviť premietanie predbežne najskôr až od septembra,“ informoval dramaturg programu kina Peter Gavalier.

SkryťVypnúť reklamu

16:49 Veriaci, rozmiestnení v dostatočnej vzdialenosti od seba, sa zhromaždili na vatikánskom Námestí svätého Petra na tradičné nedeľné požehnanie pápeža - zišli sa tam prvýkrát po niekoľkých mesiacoch.

Vatikán v súlade s okolitým Talianskom zmiernil obmedzenia.

Ľudia upierali v nedeľu pohľad na okno, z ktorého sa pápež obvykle prihovára veriacim.

Pápež František, tak ako počas celej pandémie, udelil požehnanie zvnútra Vatikánskej apoštolskej knižnice prostredníctvom internetu.

František spomenul svoju plánovanú návštevu v oblasti mesta Neapol, aby pritiahol pozornosť na škody spôsobené životnému prostrediu toxickým odpadom, ktorý tam odhadzuje a skladuje mafia.

16:35 Počas prvého víkendu od uvoľnenia prísnych karanténnych opatrení smerovali Taliani vo veľkých počtoch do obľúbených letovísk, zaplnili parky v mestách a večer sa stretávali v reštauráciách.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti v dôsledku nedodržania nariadení týkajúcich sa zhromažďovania udeľovali vysoké pokuty.

16:00 Najmenej jeden migrant sa utopil, šesť ďalších je nezvestných a vyše 80 bolo zachránených pri pobreží Tuniska, informovali v nedeľu úrady severoafrickej krajiny.

K nešťastiu došlo počas novej vlny nebezpečných pokusov prevádzačov prepraviť migrantov cez Stredozemné more do Európy, ktorá začala uvoľňovať obmedzenia.

15:28 Vláda podľa poslanca Národnej rady SR a podpredsedu strany Smer Juraj Blanára hazarduje s dôverou občanov.

Reagoval tak v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 na problémy počas mimoriadnej situácie v súvislosti s pandémiou.

Spustenie eKarantény označil za manažérske zlyhanie.

Predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet, Marián Viskupič (SaS), sa občanom ospravedlnil za spôsobené nepríjemnosti pri spustení smart karantény a uznal, že vláda chybu skutočne urobila.

SkryťVypnúť reklamu

„Avizovali sme termín, ktorý sme neboli schopní naplniť, a toto sa nedá nazvať inak ako chyba,“ povedal. Viskupič poznamenal, že sa počas aktuálnej situácie „učia za pochodu“.

15:10 Koronavírus usmrtil po celom svete od vlaňajšieho decembra najmenej 342 295 ľudí. Nakazilo sa ním prinajmenšom 5 327 680 osôb.

Súvisiaci článok Koronavírus už usmrtil vo svete najmenej 342 295 ľudí Čítajte 

Celkových 5 327 680 nakazených zaznamenali v 196 krajinách a teritóriách. Z tohto počtu ľudí je teraz pokladaných za vyliečených najmenej 2 066 300 osôb.

Najhoršie zasiahnutou krajinou sú Spojené štáty s 97 087 úmrtiami z 1 622 670 prípadov nákazy. Najmenej 361 239 ľudí tam bolo vyhlásených za vyliečených.

14:30 Repatriantom, ktorí sa nevedia na hraničnom priechode Berg dostať na Slovensko pre problémy so štátnou aplikáciou pre eKaranténa, prišili od obeda na pomoc IT experti.

SkryťVypnúť reklamu

Na miesto prišiel aj člen permanentného krízového štábu zodpovedný za oblasť IT Ján Bučkuliak, ktorý upozornil, že v niektorých prípadoch sa zrejme technické problémy nepodarí odstrániť.

Dôvodom je, že operačný systém Android používajú tisíce rôznych zariadení a má množstvo modifikácií. "Preto sa nedá úplne pokryť celý trh, je to vždy len nejaké percento trhu a v okrajových prípadoch zrejme nebude možné chyby z technologického hľadiska odstrániť," povedal Bačkuliak.

Ľudia, ktorým mobilná aplikácia nefunguje, budú musieť ísť do štátnych karanténnych zariadení.

13:00 Počet prípadov nákazy v Indii stúpol za posledný deň o rekordných 6767 a v nedeľu ráno tak dosiahol celkový počet infekcií 131 868.

Počet úmrtí na koronavírus stúpol za posledných 24 hodín o 147 na 3867.

SkryťVypnúť reklamu

India už tretí deň po sebe zaznamenáva rekordné počty nových prípadov nákazy. V sobotu ráno hlásila 6645 nových prípadov a v piatok 6088.

V indických nemocniciach sa aktuálne na ochorenie lieči približne 73 560 pacientov infikovaných koronavírusom a 54 441 ľudí sa vyliečilo.

12:50 Cyprus načrtol plány na etapovité obnovenie komerčných letov od júna pre vybrané krajiny s nízkym výskytom koronavírusu s cieľom naštartovať dôležitý sektor turizmu.

Minister dopravy Yiannis Karousos uviedol, že lety sa obnovia v dvoch etapách od 9. a 20. júna z dvoch skupín štátov.

Do prvej skupiny patria Grécko, Malta, Bulharsko, Nórsko, Rakúsko, Fínsko, Slovinsko, Maďarsko, Izrael, Dánsko, Nemecko, Slovensko a Litva. V druhej skupine budú Švajčiarsko, Poľsko, Rumunsko, Chorvátsko, Estónsko a Česká republika.

SkryťVypnúť reklamu

12:39 Tvrdenia o tom, že nový druh koronavírusu unikol z laboratórií v čínskom meste Wu-chan, sú "čisté výmysly". Uviedla to generálna riaditeľka Wuchanského virologického ústavu v rozhovore, ktorý cez víkend odvysielala štátna televízia.

Wang Jen-i v interview povedala, že v jej ústave izolovali viaceré koronavírusy z netopierov, žiaden z nich však nezodpovedá pôvodcovi ochorenia COVID-19.

"Teraz máme tri kmene aktívnych vírusov... ale ich najvyššia podobnosť so SARS-CoV-2 dosahuje len 79,8 percenta," uviedla Wang v rozhovore z 13. mája, ktorý odvysielali až túto sobotu večer.

Vedci sa domnievajú, že choroba COVID-19, ktorá sa po prvý raz objavila v stredočínskom Wu-chane a dosiaľ si po celom svete vyžiadala vyše 340 000 životov, má pôvod v netopieroch a na človeka sa mohla preniesť cez iného cicavca.

SkryťVypnúť reklamu

12:14 Čína je "otvorená" medzinárodnej spolupráci zameranej na zistenie zdroja koronavírusu, avšak takéto vyšetrovanie nesmie podliehať politickému zasahovaniu. Uviedol to v nedeľu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Odsúdil súčasne amerických politikov, ktorí sa podľa neho snažia "vykonštruovať dohady" o pôvode tohto patogénu a "stigmatizovať Čínu".

Prípadné žaloby vznesené voči Číne v súvislosti s ochorením COVID-19 by podľa Wanga boli v rozpore s medzinárodnými právnymi princípmi a tí, ktorí ich chcú podať, "fantazírujú a sami sa ponížia", citovala ministra agentúra AP.

12:04 Čínske komerčné banky zaznamenajú v tomto roku nulový rast zisku, prípadne jeho pokles, napriek tomu, že za 1. kvartál zisk bánk vzrástol.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom čínska centrálna banka, ktorá ako dôvod uviedla pandémiu a s tým súvisiace problémy čínskej ekonomiky.

12:00 Koronakríza v apríli počet poberateľov dávok v hmotnej núdzi na Slovensku nezvýšila. Sociálne dávky dostalo v minulom mesiaci rovnako ako v marci 60,9-tisíca ľudí.

Medziročne sa počet poberateľov týchto dávok znížil o 4,9-tisíca. Na dávky v hmotnej núdzi bolo po zohľadnení ostatných členov rodiny v apríli celkovo odkázaných 136,8-tisíca ľudí, čo je 2,51 % z celkového počtu obyvateľov na Slovensku.

11:30 Francúzsko uvoľňuje svoje opatrenia na hraniciach. Od pondelka ruší hraničné kontroly, ktoré tam boli od marca, a namiesto nich zavádza námatkové kontroly na viacerých miestach.

Tiež rozširuje kategórie ľudí z iných štátov schengenského priestoru, ktorí môžu prísť do krajiny, vrátane migrujúcich pracovníkov a osôb prichádzajúcich z rodinných dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu

10:52 Do domácej karantény prešlo od sobotňajšieho večera do nedeľného rána do 7.00 hod 84 ľudí. Ministerstvo o tom informuje na sociálnej sieti.

Domáca karanténa bola v sobotu večer čiastočne spustená pre ľudí s telefónmi s operačným systémom Android za podmienky, že prejdú cez hraničný priechod Berg - Petržalka.

Aplikácia eKaranténa nebola k nedeľnému ránu oficiálne schválená spoločnosťami Google a Apple.

10:28 Rusko oznámilo 153 ďalších úmrtí za uplynulých 24 hodín, čo je dosiaľ najvyšší denný nárast obetí v krajine. Súčasne však najnižší denný prírastok nových prípadov nákazy.

Celkový počet ľudí, ktorí koronavírusu v Rusku podľahli, sa zvýšil na 3541.

10:00 Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a aj premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa na svoju prvú zahraničnú cestu chystajú do susednej Českej republiky. Po viac ako dvoch mesiacoch od vymenovania vlády Matovič a ani Kollár pre pandémiu zatiaľ služobne v zahraničí neboli.

9:30 Na Slovensku pribudlo päť nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

Dva prípady nákazy pochádzajú z okresu Bratislava, ďalšie dva z okresu Dunajská streda a jeden prípad je z okresu Revúca.

Súvisiaci článok Na Slovensku pribudlo päť prípadov nákazy, vyliečilo sa ďalších 21 ľudí Čítajte 

Laboratóriá otestovali 1 649 vzoriek. Doteraz sa tak na Slovensku nakazilo celkovo 1503 ľudí.

Kĺzavý medián zostáva na hodnote jedna.

Nepribudlo žiadne nové úmrtie. Celkovo na Slovensku zomrelo 28 pacientov s ochorením Covid-19.

Z nákazy sa vyliečilo ďalších 21 ľudí, spolu je už 1 301 vyliečených pacientov. V nemocnici ich zatiaľ zostáva 53.

8:50 Mladí medici denne stoja hodiny pred bojnickou nemocnicou a odoberajú vzorky ľuďom s podozrením na ochorenie Covid-19. Martina Miklošková hovorí o tom, ako vyzerá testovanie v domovoch dôchodcov a čo musia strpieť od nahnevaných pacientov.

8:00 V obľúbenom turianskom Autocampingu Trusalová, ktorý patrí k najvyhľadávanejšém na Slovensku, by sa už za normálnych okolností pripravovali na začiatok letnej sezóny.

V kempingoch je aktuálne povolené iba karavanové státie, stále platí zákaz používania spoločných spŕch a toaliet, čo by bol v ich prípade veľký problém. Všetko by museli dezinfikovať a čistiť po každom jednom použití.

V Trusalovej tak ešte vyčkajú do júna, kedy sa ukáže, či sa im ešte oplatí areál otvárať, aby sa im vrátili vstupné náklady, keďže v polovici septembra už brány autocampingu opäť zatvárajú.

7:07 USA sú najviac postihnutou krajinou na svete v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Podľa najnovších údajov sa v krajine vírusom nakazilo 1 604 879 ľudí a 96 125 svoj boj s ochorením COVID-19 prehralo.

Denník New York Times vyšiel s titulkou, na ktorej sú mená tisícok obetí nákazy.

6:17 V Thajsku začali v sobotu testovať vakcínu proti koronavírusu na opiciach po tom, čo ju úspešne otestovali na myšiach.

Podľa thajského ministra školstva, vedy, výskumu a inovácií Suvita Maesinceeho výskumníci dúfajú, že "jasnejší výsledok" týkajúci sa účinnosti tejto vakcíny budú mať do Septembra. "Tento projekt je pre celé ľudstvo, nielen pre Thajčanov," poznamenal minister.

Thajsko oznámilo vývoj vlastnej vakcíny proti novému koronavírusu 20. mája. Krajina verí, že vakcínu začne vyrábať do začiatku budúceho roka. Vo svete sa pritom pracuje na vývoji aspoň jednej stovky vakcín tohto druhu.

6:11 Mattia Maestri, prvý pacient, ktorý sa koronavírusom nakazil v Taliansku, uviedol v rozhovore pre týždenník Sportweek, že jeho život sa vracia do bežných koľají.

Maestrimu diagnostikovali koronavírus 20. februára v rodnom meste Codogno. Jeho prípad bol vôbec prvý zaznamenaný lokálny prenos koronavírusu v krajine.

Tridsaťsedemročný Talian v rozhovore spomenul, že sa cíti dobre, a že odmietol psychologickú pomoc.

Talian, ktorý je inak amatérskym bežcom a bývalým futbalistom, si po nakazení prešiel emocionálnym aj telesným kolotočom. Tri týždne strávil v bezvedomí na jednotke intenzívnej starostlivosti. Keď sa prebudil, nevedel, čo je koronavírus.

6:00 Guvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo v sobotu uviedol, že od piatka v štáte podľahlo 84 ľudí, čo je najmenší denný počet obetí od 24 marca.

"Sú to dobré správy," poznamenal Cuomo v odvysielanom brífingu, pričom dodal, že počet nových prípadov, ako aj hospitalizácií a intubácií, bol takisto na ústupe.

"Pre tých 84 rodín, ktoré teraz zažívajú bolesť, to veľa neznamená, ale pre mňa je to znamenie, že robíme skutočné pokroky," povedal guvernér.

Na začiatku apríla, teda počas vrcholu pandémie koronavírusu v New Yorku, v štáte na chorobu umieralo viac ako 1000 ľudí denne. Podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa si choroba v New Yorku od začiatku pandémie vyžiadala už viac ako 28 000 obetí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Má len 17 rokov a pracoval už pre americkú armádu aj slovenské ministerstvo
 2. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 3. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 2. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 3. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 4. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 5. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 6. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 744
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 831
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 420
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 9 254
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 352
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 878
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 744
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 000
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu