Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Vláda podľa poslanca Národnej rady SR (NR SR) a podpredsedu strany Smer - sociálna demokracia (Smer) Juraj Blanára hazarduje s dôverou občanov.
Reagoval tak v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O 5 minút 12 na problémy počas mimoriadnej situácie v súvislosti s pandémiou.
Spustenie eKarantény označil za manažérske zlyhanie. Predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet, Marián Viskupič (SaS), sa občanom ospravedlnil za spôsobené nepríjemnosti pri spustení smart karantény a uznal, že vláda chybu skutočne urobila.
Termín neboli schopní naplniť
„Avizovali sme termín, ktorý sme neboli schopní naplniť, a toto sa nedá nazvať inak ako chyba,“ povedal.
Viskupič poznamenal, že sa počas aktuálnej situácie „učia za pochodu“.
„Samozrejme, pri takto citlivých veciach je dobré najprv mať finálne a funkčné riešenie, až potom avizovať termín,“ povedal.
Vláda podľa neho robí maximum, a smart karanténa je tak zatiaľ spustená aspoň pre mobily s operačným systémom Android. Dúfa, že v krátkej dobe ju spustí aj druhý poskytovateľ.
Vývoj smart karantény je podľa Viskupiča správne a dobré riešenie. Aplikácia sa môže využiť aj v budúcnosti. „S vývojom smart karantény sa aj preto ponáhľame, aby nahradila tú štátnu,“ uviedol.
Podotkol, že ide o riešenie, vďaka ktorému bude môcť Slovensko reagovať na podobné krízy aj v budúcnosti.
Blanár: Ide o manažérske zlyhanie
Blanár odmieta tvrdenia, že sa vláda „učí za pochodu“, keďže v prípade smart karantény ide podľa neho o manažérske zlyhanie.
Poukázal na to, že informačná stránka korona.gov.sk v sobotu do 19:00 nebola aktualizovaná.
Podľa neho vláda v prípade eKaratnény neberie na seba zodpovednosť a presúva ju na plecia používateľov. Tí musia totiž podpísať dokument, v ktorom sa oboznamujú s tým, že aplikácia nie je potvrdená od systému.
Zákaz nedeľného predaja
Viskupič v relácii v súvislosti so zákazom nedeľného predaja upozornil na analýzu občianskeho združenia INESS, podľa ktorej by mohlo pre takýto zákaz prísť o prácu štyritisíc ľudí. Podotkol, že by sa nemal vyberať jeden segment ľudí, ktorí v nedeľu pracovať nebudú, a že by sa najmä nemalo siahať na právo ľudí pracovať.
Uzákonenie zákazu predaja v nedeľu ide podľa neho proti ekonomike a proti ľuďom.
Opozičný poslanec Blanár však zákaz nedeľného predaja podporuje. Odmieta, že by sa tým zvýšila nezamestnanosť a poukázal na to, že zákaz predaja počas sviatkov tento efekt nemal.
„Ja som za, aby sa ‚nedele zatvorili‘ a nemyslím si, že to bude mať taký dopad, ako hovoríte. Ľudia si len odložia tie nákupy, ale budú nakupovať tak či tak všetko to, čo potrebujú,“ povedal.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?