BRATISLAVA. Rada RTVS odmieta závery Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá, ktorý v rámci výhrad k hospodáreniu a podozreniam na cenzúru vo vysielaní verejnoprávneho média vníma i zlyhanie dozorného orgánu RTVS.
Predseda rady Igor Gallo na stredajšom mimoriadnom rokovaní uviedol, že obvinenia výboru o neplnení si zákonných povinností bez relevantných dôkazov a poukazovanie na možnosť odvolania členov rady pokladá za zastrašovanie.
Kritiku odmietajú, považujú ju za absurdnú
Predseda Rady RTVS Igor Gallo priznal, že uznesenia výboru boli pre neho fackou. Odôvodnenie predsedu výboru Kristiána Čekovského (OĽaNO) o tom, že uznesenia prijal výbor preto, lebo zástupca rady nevyvrátil pochybnosti, nepovažuje za legitímne.

"Považujem za absurdné, ak podkladom na uznesenie výboru je to, že niekto nedokázal podľa predstáv sťažovateľa odpovedať na detaily konkrétnej zmluvy," uviedol.
Zároveň ale zdôraznil, že medializované informácie nechá rada prešetriť príslušnými orgánmi. Predsedu mediálneho výboru vyzval na odbornú diskusiu o téme bez extrahovania záverov z dojmov.
Podpredseda rady Martin Kákoš si myslí, že niektoré medializované vyjadrenia zástupcov výboru smerujú k porušovaniu nezávislosti verejnoprávneho média.
Apeloval na rešpektovanie príslušných zákonov, ktoré definujú povinnosti a kompetenčné limity v prípade RTVS. Napadol aj tvrdenia o neefektívnosti hospodárenia.
"Validita týchto tvrdení je nulová," povedal Kákoš s tým, že neefektívnosť hospodárenia môže relevantne skonštatovať len príslušný orgán, ako je Najvyšší kontrolný úrad, Ministerstvo financií SR či Ministerstvo kultúry SR v prípade zmluvy so štátom.
Podľa člena rady Jozefa Chudíka môže ísť v prípade výstupov parlamentného výboru aj o osobný záujem. "Predseda mediálneho výboru je v právnom spore s RTVS," upozornil Chudík.
Pozrú sa na príspevok o Dankovi
Podnet výboru o možnej cenzúre v spravodajstve RTVS pri príspevku o telefonáte bývalého predsedu Národnej rady Andreja Danka s obvinenou Alenou Zsuzsovou preverí komisia zriadená Radou RTVS, uzniesli sa na tom členovia dozorného orgánu.
Komisiu vytvoria členovia rady - podpredseda rady Martin Kákoš a členky rady Dóra Hushegyiová a Ildikó Nagy.
"Zároveň oslovíme expertov na verejnoprávne médiá z externého prostredia," informnoval predseda rady Igor Gallo.
Výbor NR SR zaviazal Radu RTVS prešetriť a vyhodnotiť podnet na cenzúru do 15. júna 2020. Dovtedy správu a zistenia prerokuje aj samotná rada.
Kollár sa zastal vedenia telerozhlasu
Súčasného vedenia RTVS a napĺňania verejnoprávneho obsahu i plurality v spravodajstve sa zastal predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina).
Kollár poukázal na to, že k jeho hnutiu Sme rodina, ešte ako k opozičnému subjektu, sa RTVS pod vedením Jaroslava Rezníka správala korektne.
"Na rozdiel od pána (Václava-pozn. TASR) Miku sme sa dostali za pána Rezníka ako opozičná strana do spravodajstva. A to aj napriek tomu, že pán Rezník vedel, že my sme za jeho voľbu nehlasovali," zdôraznil.
"Dnes budem sedieť s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu a požiadam ho o audit v RTVS. Do jeho záverov nedovolím kriminalizovať Radu RTVS," vyhlásil šéf Národnej rady.
Čekovský má stále pochybnosti
Predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský (OĽaNO) si myslí, že členovia rady neodvrátili ani na stredajšom rokovaní pochybnosti.
"Ani sa k nim nevyjadrili, počuli sme len bezbrehé obhajovanie vedenia a prednášku," povedal.
Naznačenie, že môže z jeho strany ísť o "vyrovnávanie si účtov" s RTVS, odmieta. "Takýto atak je prvoplánový, čakal som viac," poznamenal.
Podpredseda výboru Miroslav Kollár (Za ľudí) rozumie stanovisku rady, myslí si však, že aj výbor si iba plní svoje povinnosti. "Samozrejme, budú výsledky kontrol, my sa k nim ako výbor i parlament vrátime," dodal koaličný poslanec.
Mediálny výbor parlamentu na rokovaní 12. mája kritizoval neefektívne hospodárenie RTVS, rovnako skonštatoval možnú cenzúru vo vysielaní.
Okrem návrhu vláde a ministerstva kultúry vykonať finančný audit v RTVS preto predseda výboru Kristián Čekovský avizoval predloženie návrhu uznesenia do pléna, že si dozorný orgán neplní svoje zákonné funkcie.
V prípade, že parlament prijme dvakrát takéto uznesenie v priebehu šiestich mesiacov, odvolá všetkých členov rady