SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Matovič predstavil ďalšie výrazné uvoľňovanie opatrení (minúta po minúte)

Slovensko eviduje spolu 1522 nakazených novým koronavírusom SARS-CoV-2. Z ochorenia COVID-19 sa dosiaľ vyliečilo 1368 ľudí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

22:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme sledovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Budeme môcť pri stole v reštaurácii sedieť viacerí a ako to bude s rúškami? (otázky a odpovede) Čítajte 

21:32 Budeme môcť pri stole v reštaurácii sedieť viacerí a týka sa najnovšie uvoľňovanie opatrení aj rúšok?

Podrobnosti k jednotlivým opatreniam má v utorok zverejniť Úrad verejného zdravotníctva, denník SME zatiaľ pripravil sériu otázok a odpovedí o tom, čo je nateraz známe.

21:00 Česká vláda schválila systém tzv. semaforu, ktorý rozdeľuje štáty do troch kategórií podľa toho, aká je v nich epidemiologická situácia.

Bez negatívneho testu na COVID-19 tak môžu Česi opäť od 15. júna cestovať do zeleno a oranžovo vyznačených krajín. Medzi ne patria napríklad Slovensko, Nemecko, Slovinsko, Chorvátsko či Grécko.

20:40 Napriek dobrej epidemiologickej situácii epidemiológovia tento rok nepovolia na Slovensku organizovať hromadné podujatia nad tisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Otvoria sa kúpaliská aj wellness, podujatia nad tisíc ľudí nepovolia po zvyšok roka Čítajte 

"Máme jeden prípad infekcie na 100-tisíc obyvateľov, lepšie sú na tom len Lichtenštajnsko, Slovinsko a Island," tvrdí epidemiologička Zuzana Krištúfková z poradného konzília, napriek tomu zákaz najväčších podujatí odôvodňuje obavou z druhej vlny šírenia koronavírusu.

Krištúfková ani premiér Igor Matovič však nevedeli v pondelok vysvetliť, aký zákon im umožní udržať niektoré opatrenia po zvyšok roka, ak počet nových prípadov klesá k nule.

Viac si prečítate v texte Michala Katušku.

20:22 Svetová zdravotnícka organizácia upozornila, že nový koronavírus sa nestal menej patogénnym. Organizácia tak reagovala na tvrdenia popredného talianskeho lekára, ktorý v nedeľu vyhlásil, že koronavírus spôsobujúci chorobu COVID-19 stratil časť svojej sily.

Skryť Vypnúť reklamu

"Musíme byť mimoriadne opatrní, aby sme nevytvorili pocit, že sa vírus z vlastnej vôle zrazu rozhodol, že bude menej patogénny. V žiadnom prípade to tak nie je," upozornil riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre mimoriadne situácie Michael Ryan na strímovanom brífingu pre novinárov.

20:11 Témou ponechania alebo zrušenia núdzového stavu na Slovensku v súvislosti s pandémiou COVID-19 by sa mali odborníci zaoberať v utorok dopoludnia, povedal Matovič.

Dodal, že v utorok majú riešiť aj tému zákazu zhromažďovania.

19:54 Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že chce pokračovať v spolupráci so Spojenými štátmi , a to napriek rozhodnutiu prezidenta Donalda Trumpa prerušiť vzťahy so zdravotníckou agentúrou OSN.

Šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus na brífingu v Ženeve povedal, že zapojenie USA do tejto organizácie v posledných desaťročiach bolo "veľkým prínosom" a "želaním WHO je, aby táto spolupráca pokračovala".

Skryť Vypnúť reklamu

19:40 Británia hlási 111 nových úmrtí. Ide o vôbec najnižší denný nárast od 23. marca, keď Spojené kráľovstvo pristúpilo ku karanténnym opatreniam.

Nárast v počte obetí síce býva po víkende štandardne nižší, minister zdravotníctva Matt Hancock ale na tlačovej konferencii povedal, že v rámci boja s koronavírusom ide o znak "výrazného pokroku", píše agentúra AFP.

19:13 V Španielsku prvý raz od marca nezaznamenali žiadne úmrtie na COVID-19.

V krajine pritom pribudlo za posledný deň iba 71 nových prípadov nákazy.

18:55 Od 10. júna budú povolené hromadné podujatia do 500 osôb, od 1. júla do konca roka to má byť tisíc osôb.

Umelci na kultúrnych podujatiach už nemusia mať negatívny test na COVID-19.

18:43 Kultúrne podujatia budú môcť od stredy namiesto dvojmetrových odstupov divákov usádzať šachovnicovo.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi jednotlivcami tak bude musieť byť vždy jedno miesto voľné. Platiť to má aj pre veriacich v kostoloch.

18:41 Vláda od stredy ruší prednostné hodiny pre seniorov v predajniach. Limit predajnej plochy na jedného zákazníka sa znížil na 10 m2.

18:38 Od stredy budú môcť otvoriť aj všetky kúpaliská, kúpele a wellness.

Prevádzky budú môcť spustiť aj kasína a zoologické a botanické záhrady budú môcť návštevníkov vpustiť aj do krytých a vnútorných priestorov.

18:35 Od stredy sa rušia aj viaceré obmedzenia pre taxikárov.

Bariéru medzi vodičom a cestujúcim si budú môcť ponechať, no jej povinnosť odpadá. Vláda zrušila aj povinný štvrťhodinový odstup medzi jednotlivými zákazníkmi.

18:31 Matovič na tlačovke vyhlásil, že ak by Pellegrini nekryl Kičuru nepúšťal ľudí cez hranice do domácej izolácie neriadene, Slovensko by nemalo núdzový stav už dva mesiace.

Skryť Vypnúť reklamu

Reagoval tak na výzvu podpredsedu parlamentu, aby vláda zrušila núdzový stav.

18:29 Občania, ktorí žijú v Českej republike a Maďarsku, budú môcť od utorka 2. júna od 7.00 h prísť na Slovensko na 48 hodín na základe preukázania, že v tejto krajine žijú.

Budú sa musieť preukázať dvomi rôznymi dokladmi, podľa Matoviča môže ísť o účet za elektriku či mobil. Nemusia mať teda v tejto krajine prechodný či trvalý pobyt.

18:23 Povinnosť nosiť rúška vonku a na hromadných podujatiach sa od 3. júna skráti na vzdialenosť do dvoch metrov, vnútri bude povinné ich nosiť.

Od stredy na Slovensku môžu prebiehať aj všetky športové súťažné podujatia.

Reštaurácie už nebudú mať limity na počty ľudí za stolom, ani na dĺžku otváracej doby. Stoly však naďalej budú musieť byť od seba vzdialené aspoň dva metre.

Skryť Vypnúť reklamu
Igor Matovič predstavuje ďalšie uvoľňovanie koronaopatrení. Igor Matovič predstavuje ďalšie uvoľňovanie koronaopatrení. (zdroj: TASR)

18:16 Premiér Igor Matovič predstavil ďalľšie uvoľňovanie opatrení proti šíreniu COVID-19 od stredy 3. júna.

17:54 Občania desiatich členských štátov Európskej únie, vrátane Slovenska, už nebudú musieť pre dobrú epidemiologickú situáciu preukazovať v Chorvátsku dôvod vstupu do krajiny.

Budú môcť prísť za rovnakých podmienok ako pred vypuknutím pandémie. Stále však bude potrebné dodržiavať všeobecné a špecifické odporúčania chorvátskeho ústavu verejného zdravia.

17:31 Vo Vatikáne znovu otvorili Sixtínsku kaplnku, navštíviť ju mohlo 1600 ľudí, pri bežnej prevádzke ju denne navšíti okolo 20-tisíc ľudí.

17:26 Spisovanie žiadostí o dôchodok sa vracia do štandardného režimu.

Sociálna poisťovňa zrušila všetky osobitné postupy spisovania žiadosti o dôchodok, ktoré platili v súvislosti s preventívnymi opatreniami prijatými v čase pandémie COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

17:18 Európsky plán obnovy za 750 miliárd na oživenie ekonomiky v Európskej únii postihnutej koronakrízou počíta aj s masívnou obnovou budov.

Fond ekonomickej obnovy by mal byť podľa Európskej komisii v súlade s ambíciami v oblasti klímy a zároveň by mal posilniť Európsky ekologický dohovor.

16:42 Letisko v Bratislave zaznamenalo za posledné dni záujem o obchodné lety.

Občania s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku môžu od štvrtka (28. 5.) letecky vycestovať súkromnou dopravou s kapacitou do 20 cestujúcich z bratislavského letiska do ôsmich európskych krajín.

ústredný krízový štáb. V súčasnosti je tak umožnená nepravidelná doprava s kapacitou do 20 osôb bez povinnosti štátnej karantény pri návrate do 48 hodín. Týka sa to cestovania do alebo z Českej republiky, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Slovinska a Švajčiarska.

Skryť Vypnúť reklamu

16:33 Pre centrá pre deti a rodiny sú pripravené štyri fázy, ktorými sa budú postupne uvoľňovať opatrenia.

Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).

Podľa ministra to bude veľmi podobné ako v prípade domovov sociálnych služieb s prihliadnutím na tie špecifiká, že treba počítať s tým, že od najmenších detí sa nemôže vyžadovať, aby rešpektovali nariadenia.

16:31 Guggenheimovo múzeum v Bilbau opäť otvorili pre verejnosť.

Stalo sa tak v rámci ďalšej fázy uvoľňovania opatrení zavedených v súvislosti s pandémiou COVID-19, informovala agentúra AFP.

16:27 Čierna Hora otvorila hranice pre turistov zo 131 krajín.

Čiernohorská vláda v pondelok na Twitteri oznámila, že "od polnoci začali prichádzať turisti najmä zo západoeurópskych štátov".

Skryť Vypnúť reklamu

16:25 Filipíny uvoľnili niektoré reštriktívne opatrenia proti šíreniu COVID-19, čo umožnilo tisícom ľudí návrat do práce

Načítavam video...

V Manile, začali po 76 dňoch opäť premávať autobusy, vlaky, taxíky aj minibusy.

Úrady však obmedzili kapacitu prostriedkov verejnej dopravy, čo spôsobilo, že niektorí ľudia sa do nich nedostali. Vláda takisto povolila obmedzený počet vnútroštátnych aj medzinárodných letov. Letecké spoločnosti však museli spustenie niektorých liniek odložiť v dôsledku nejasných nariadení vlády.

16:23 Spojené štáty americké poslali do Brazílie dva milióny dávok lieku hydroxychlorochín.

Prezident Donald Trump, na rozdiel od odborníkov, považuje tento liek na malíriu za vhodný aj na liečbu koronavírusu SARS-CoV-2.

Žiadne vedecké štúdie nepotvrdili, že by bol hydroxychlorochín účinný proti koronavírusu a niektoré menšie štúdie uvádzajú, že dokonca zhoršuje zdravotný stav pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

15:32 COVID-19 podľahlo vo svete od decembra, keď sa prvýkrát objavil v Číne, už najmenej 372 047 ľudí.

Informovala tlačová agentúra AFP, ktorá vo svojom výpočte využila oficiálne údaje zhromaždené do jednej popoludní SELČ.

V 196 krajinách a teritóriách sveta zaznamenali celkovo už najmenej 6 182 860 prípadov nákazy novým koronavírusom. Z nich minimálne 2 574 100 je už pokladaných za vyliečených.

15:15 V júni bude na Slovensko možné vstúpiť cez 32 cestných a riečnych hraničných priechodov.

Na dvanástich z nich možno prejsť s pomocou aplikácie eKaranténa do domácej karantény. Na hranici s Rakúskom sú to priechody Petržalka - Berg a Jarovce - Kittsse, na hranici s Maďarskom priechody Čunovo - Rajka - diaľnica, Šahy - Parassapusta, Milhosť - Tornyosnémeti, na hranici s Poľskom hraničné priechody Vyšný Komárnik - Barwinek a Trstená Chyžné, na hranici s Ukrajinou Vyšné Nemecké - Užhorod a na slovensko-českej hranici Drietoma - Starý Hrozenkov, Brodské - Břeclav, Svrčinovec - Mosty u Jablunkova a Makov - Bílá Bumbálka.

Skryť Vypnúť reklamu

14:55 Moskva začala po dvoch mesiacoch s prvým uvoľňovaním opatrení proti COVID-19.

Rýchlosť šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 sa v ruskej metropole podľa tamojších úradov stabilizovala.

14:51 Pandémia COVID-19 narušila v mnohých krajinách sveta liečbu iných chorôb vrátane cukrovky či vysokého tlaku.

Poukazujú na to výsledky novej analýzy WHO.

14:50 Televízna stanica RTBF upozornila, že koronakríza poukázala na hlboké sociálne nerovnosti v belgickej spoločnosti.

Kríza a s ňou spojený núdzový stav odhalili veľké nedostatky najmä pokiaľ ide o prístup k systému zdravotnej starostlivosti a slušnému bývaniu.

14:44 Pandémia a krach dohody s Boeingom stlačili brazílskeho výrobcu lietadiel Embraer do straty vyše 290 miliónov dolárov.

Americký výrobca lietadiel mal kúpiť väčšinový podiel v komerčnej divízii brazílskej firmy za 4,2 miliardy dolárov. V apríli však Boeing od kúpy odstúpil, pričom Embraer nemal pripravený žiadny plán B.

Skryť Vypnúť reklamu

14:38 Prezidentka Zuzana Čaputová bola na návšteve Základnej školy v Lozorne.

Načítavam video...

Ocenila prístup obce, ktorá počas koronakrízy poskytla internet všetkým obyvateľom zdarma a podporila tak prístup detí k online vyučovaniu.

14:29 Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer) na tlačovke kritizoval postup premiéra Igora Matoviča pri udržiavaní núdzového stavu na Slovensku.

Anketa:
Mala by už vláda zrušiť núdzový stav?
Je mi to jedno
111
Nie
512
Áno
5275
Hlasovalo: 5898
Hlasovanie otvorené:
od: 27.05.2020 16:08

Zároveň ho vyzval, aby núdzový stav zrušil.

Matovičove špekulácie o predlžovaní takéhoto stavu sú podľa Pellegriniho nebezpečné. Matovičovi podľa neho núdzový stav vyhovuje, pretože v ňom nemusí dodržiavať všetky pravidlá demokracie.

14:23 Poľský výrobný sektor zaznamenal aj v máji pokles, druhý najstrmší od januára 2009.

Dôvodom boli pretrvávajúce obmedzenia a blokády spojené s pandémiou COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

14:20 Irán oznámil takmer tritisíc nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší denný prírastok za posledné dva mesiace.

Teherán zároveň varoval pred ďalším "nebezpečným vrcholom" tejto najsmrtiacejšej nákazy, aká postihla Blízky východ.

14:16 Dopyt po úveroch na Slovensku podľa odhadov čiastočne ochladne.

"Pre nadchádzajúce mesiace očakávame, že dopyt po úveroch čiastočne ochladne, keďže ekonomická recesia spôsobená koronavírusom obmedzí možnosti ľudí kupovať nehnuteľnosti," povedala pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Súvisiaci článok Meranie teploty a prísne opatrenia. Školy navštívili Čaputová aj Matovič Čítajte 

14:13 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) otvoril na konzíliu odborníkov tému vrátenia sa starších detí do škôl.

Vyučovanie obnovili nielen pre žiakov prvého až piateho ročníka základných škôl, ale aj v materských školách, základných umeleckých školách na účel individuálneho vzdelávania žiakov s jedným žiakom či v základných školách pre žiakov so špeciálno-vzdelávacími potrebami na účel výchovy a vzdelávania žiakov všetkých ročníkov. Obnovená bola aj prevádzka školských klubov detí. Žiaci vyšších ročníkov základných škôl a študenti na stredných školách sa naďalej vzdelávajú z prostredia domova dištančnou formou.

Skryť Vypnúť reklamu

14:10 Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie.

Taliansko plánuje v stredu znovu uvoľniť niektoré opatrenia súvisiace s pandémiou s cieľom podporiť turizmus, ktorý tvorí približne 13 percent HDP krajiny.

Načítavam video...

V Ríme otvorili aj známe Koloseum. Pred ním sa však zjavne v prvý deň zhromaždilo viac televíznych štábov ako samotných turistov.

13:44 V Brazílii prežilo bábätko 32 dní v kóme a pripojené na pľúcnu ventiláciu po tom, ako mu v Riu de Janeiro diagnostikovali COVID-19.

Chlapček menom Dom je už doma, kde 14. júna oslávi šesť mesiacov na svete. Jeho otec Wagner Andrade pre CNN uviedol, že bábätko v nemocnici strávilo celkovo 52 dní.

"Mal nejaké problémy s dýchaním a lekári si mysleli, že to bola bakteriálna infekcia. Lieky však nezaberali a jeho stav sa zhoršoval. Potom sme sa s manželkou rozhodli zobrať ho do inej nemocnice, kde mu spravili testy. Bol to koronavírus," ozrejmil.

13:37 Mesto Nitra plánuje počas prvého júlového týždňa otvoriť letné kúpalisko.

Samospráva chce podľa slov hovorcu mesta Tomáša Holúbeka vyjsť v ústrety tým, ktorí nebudú mať možnosť vycestovať na dovolenku k moru, či už pre nedostatok financií, strachu z cestovania v súčasnej situácii alebo preto, že si dovolenku museli minúť počas vrcholu pandémie.

13:35 Tvrdenie popredného talianskeho lekára Alberta Zangrilla, že nový koronavírus v krajine už neexistuje, vyvolalo pobúrenie a vláda vyzvala na opatrnosť.

"Kým nebudú vedecké dôkazy na podporu tejto tézy, že vírus zmizol, navrhujem ľuďom, čo tvrdia, že sú si tým istí, aby Talianov nemýlili," uviedla vo vyhlásení štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Sandra Zampová.

"Z klinického hľadiska vírus v skutočnosti v Taliansku už neexistuje," vyhlásil Zangrillo, šéf nemocnice San Raffaele v Miláne, hlavnom meste severného regiónu Lombardsko, ktoré bolo pandémiou zasiahnuté najhoršie. "Výtery urobené za posledných desať dní ukázali, že množstvo voľného vírusu v krvi je úplne nepatrné v porovnaní so vzorkami spred mesiaca či dvoma," povedal lekár v nedeľu v interview pre taliansku televíziu RAI. "Niekto musí niesť zodpovednosť za terorizovanie krajiny," dodal.

13:11 V Holandsku sa po desiatich týždňoch uvoľnili niektoré karanténne opatrenia proti pandémii COVID-19.

Pre verejnosť otvorili múzeá, bary, kaviarne reštaurácie, divadlá a kiná, uviedla agentúra DPA.

13:08 Britská kráľovná Alžbeta II. si bola zajazdiť na koni v areáli hradu Windsor.

Stalo sa tak vôbec po prvý raz, odkedy sa utiahla do ústrania pre hrozbu koronavírusu. Deväťdesiatštyriročnú panovníčku zachytávajú fotografie z víkendu počas slnečného počasia na jej 14-ročnom fellskom poníkovi menom Balmoral Fern.

13:03 Pred veriteľmi je pod dočasnou ochranou pre koronakrízu na Slovensku 95 firiem.

Najpočetnejšiu skupinu tvorí 24 firiem, ktoré sa venujú veľkoobchodu a maloobchodu, oprave motorových vozidiel a motocyklov. Za ňou nasleduje 12 firiem z oblasti priemyselnej výroby. Vyplýva to z najnovšej analýzy prevádzkovateľa slovenských bankových aj nebankových úverových registrov, spoločnosti CRIF Slovak Credit Bureau

12:59 Južná Kórea začala so skúšobnou prevádzkou zberu osobných údajov o zákazníkoch vybranej skupiny podnikov prostredníctvom QR kódov v smartfónoch.

Načítavam video...

Registrácia zákazníkov cez QR kód, ktorá je jedným z opatrení zameraných proti šíreniu nového koronavírusu, je zameraná na ich rýchlu lokalizáciu v prípade potreby. Kódy skenujú zatiaľ v zábavných podnikoch v Soule, Inčchone a Tädžone. Od 10. júna by to už malo byť v celonárodnej praxi.

12:52 Facebookom sa šíri hoax, ktorý varoval zdravých ľudí pred nosením rúšok počas pandémie COVID-19 a uvádzal údajné zdravotné riziká s tým spojené.

Rúška či masky môžu podľa odborníkov len pomôcť obmedziť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2.

Univerzitný profesor a šéf krízového štábu v americkom meste Cleveland Jonathan Karn pre agentúru AFP uviedol: "Aj keď ste bezpríznakoví, mali by ste nosiť rúško. A keďže sa nedá s istotou povedať, či ste alebo nie ste nakazení, všetci by sme mali nosiť rúško."

12:50 Vyhliadkovú vežu na kalvárii v Leviciach sprístupnia každú nedeľu.

Pre návštevníkov veže platí doterajší prevádzkový poriadok, ale až do odvolania s určitými zmenami vyplývajúcimi z platných karanténnych opatrení. Pri vstupe do veže bude zabezpečená dezinfekcia rúk, naraz môžu byť na vyhliadke len štyri osoby. Pobyt vo veži je skrátený maximálne na desať minút.

12:48 Cyklisti v Nitre sa po dlhšom čase opäť stretnú na masovej jazde Nitrou.

Po uvoľnení opatrení proti šíreniu nového koronavírusu sa podujatie s názvom Critical Mass bude konať v piatok 5. júna.

12:47 Poľsko obnovilo vnútroštátne lety, ktoré boli zastavené pre obmedzenia spojené s pandémiou COVID-19.

Prvé lietadlo smerovalo ráno z Varšavy do prístavného mesta Štetín.

12:26 Aj v Košiciach otvorili brány základných a materských škôl. Do základných sa vrátili žiaci, ktorí navštevujú prvý až piaty ročník.

Žiaci sa do škôl tešili, mesto Košice chce testovať učiteľov. „Pripravujeme testovanie učiteľov. Prostredníctvom súkromnej spoločnosti plánujeme spustiť testovanie, ktoré bude postupne prebiehať na školách v závislosti od finančných možností. Navyše požiadame hlavného hygienika, keďže si myslíme, že táto situácia bude pretrvávať, aby sme na september dokázali pripraviť testovanie všetkých učiteľov a nepedagogických zamestnancov v Košiciach. Sme za to, aby to bolo hradené cez zdravotné poistenie,“ informoval primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý).

12:10 Arménsky premiér Nikol Pašinjan oznámil, že má pozitívny výsledok testu na koronavírus.

Vo videospráve, ktorú pridal na Facebook, dodal, že infikovaná je aj jeho manželka a štyri deti. Pašinjan "viditeľné príznaky" ochorenia nemá a v práci bude pokračovať z domu.

12:05 Austrálsky štát Nový Južný Wales uvoľnil niektoré epidemiologické opatrenia zavedené v dôsledku koronavírusovej pandémie.

Načítavam video...

Nový Južný Wales, vrátane hlavného mesta Sydney, je najsilnejšie zasiahnutým austrálskym štátom. Nové opatrenia zahŕňajú zvýšenú kapacitu reštaurácií, kaviarní, barov a klubov, ktoré budú môcť prijať najviac 50 zákazníkov naraz.

11:53 Británia čiastočne znovu otvorila školy a umožnila najzraniteľnejším ľuďom vyjsť po dvoch mesiacoch von.

Stalo sa tak napriek varovaniam odborníkov, že koronavírusom druhá najhoršie zasiahnutá krajina na svete sa príliš rýchlo vynára z karantény.

Počet obetí COVID-19, ktorý je teraz oficiálne 38 489, vytvára tlak na premiéra Borisa Johnsona, ktorý strávil väčšinu minulého týždňa hasením škandálu svojho hlavného poradcu Dominica Cummingsa, ktorý sa viezol autom k malebnému zámku so svojou rodinou, aj keď platilo nariadenie, obmedzujúce vonkajší pohyb len na hodinu denne.

11:48 Rusko potvrdilo 9035 nových prípadov nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín.

Celkový počet infikovaných sa zvýšil na 414 878.

11:11 Juhokórejská automobilka Hyundai zaznamenala v máji takmer 40-percentný pokles predaja pre koronakrízu.

Predaj na domácom trhu vzrástol o 4,5 percenta na 70 810 vozidiel. Situácia na ázijských trhoch sa totiž začala vracať do normálu skôr než v ostatných regiónoch, na ktoré sa nový koronavírus rozšíril v najväčšej miere počas jarných mesiacov.

10:54 Belgický princ Joachim, ktorý sa nakazil koronavírusom, keď sa v čase obmedzení v Španielsku zúčastnil na večierku, sa za svoje správanie ospravedlnil.

"Hlboko ľutujem svoje konanie," uviedol vo vyhlásení, ktoré zverejnil v nedeľu. "Ospravedlňujem sa, že som počas výletu nerešpektoval všetky nariadenia o karanténe," napísal tiež s tým, že v týchto ťažkých časoch nechcel nikoho uraziť.

10:43 Humanitárne organizácie v Jemene urgentne žiadajú o financovanie, aby mohli v tejto krajine, kde už šiesty rok prebieha vojna, podporiť miestne projekty.

Niektoré z nich boli aj napriek tomu, že Jemen hlási stále nové prípady nákazy koronavírusu, nútené zastaviť svoju činnosť.

10:40 S vyučovaní začali v Humennom na všetkých desiatich mestských materských školách a ôsmich základných školách.

V kolektíve rovesníkov strávi jún 54 percent škôlkarov a 74 percent žiakov.

10:31 Približne 88 percent zo všetkých detí, ktoré navštevujú mestské materské školy vo Zvolene, priviedli rodičia opäť do tried.

Na prvom stupni základných škôl je prítomných takmer 80 percent žiakov.

10:14 V Ružinovských školách sa ochorenie nepotvrdilo, všetci zamestnanci sú negatívni.

Informoval o tom starosta bratislavskej mestskej časti Martin Chren na sociálnej sieti v nadväznosti na minulotýždňové testovanie, ktoré preukázalo u niekoľkých z nich prekonané ochorenie COVID-19.

09:58 V Istanbule v nedeľu otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom.

Načítavam video...

Turecko pritom zaznamenalp najnižší nárast nových prípadov od vypuknutia pandémie. Zariadenie s 1 008 lôžkami postavili za 45 dní na mieste bývalého Atatürkovho letiska.

09:57 Potvrdené prípady nákazy novým koronavírusom v Latinskej Amerike prekonali hranicu jedného milióna.

Brazília má vyše pol milióna známych infekcií, čo je druhý najvyšší počet na svete. Prezident Jair Bolsonaro, odporca prísnych obmedzení, v nedeľu znovu odmietol odporúčania na spoločenský odstup.

09:54 V Maďarsku za uplynulých 24 hodín zomrel na ochorenie COVID-19 jeden starší pacient trpiaci chronickými chorobami, čím počet obetí stúpol na 527.

Z COVID-19 sa v Maďarsku zotavilo už 2156 osôb. Aktuálne je nakazených 1209 ľudí. Hospitalizovaných je 417, z nich 25 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

09:37 V nedeľu na Slovensku otestovali 274 ľudí, jeden bol pozitívny na koronavírus SARS-CoV-2.

Najnovší prípad zaznamenali v kranténnom centre v Prešovskom kraji. Celkovo laboratória na Slovensku zaznamenali 1522 infikovaných z 172 875 testovaných.

V nedeľu pribudli aj dvaja vyliečení, celkovo sa na Slovensku uzdravilo už 1368 ľudí. Hospitalizovaní s COVID-19 sú štyria pacienti pričom si žiaden nevyžaduje intenzívnu starostlivosť.

Sedemdňový kĺzavý medián zostáva na úrovni nula.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

09:23 Nemecko zaznamenalo 333 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Celkový počet nakazených v Nemecku od začiatku pandémie je tak 181.815, uviedol nemecký úrad pre infekčné choroby - Inštitút Roberta Kocha.

09:21 Severná Kórea otvorí začiatkom júna školy, ktoré boli zatvorené v dôsledku pandémie COVID-19.

Začiatok nového školského roka - pôvodne stanovený na začiatok apríla - bol už viackrát odložený, aj keď v polovici apríla sa mohli otvoriť niektoré univerzity a stredné školy.

Súvisiaci článok Musí rodič priviesť dieťa do školy osobne? Otázky a odpovede Čítajte 

08:19 Do školských lavíc sa v Žiari nad Hronom v pondelok vracia 69 percent žiakov. Prvý až piaty ročník v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta navštevuje celkom 854 žiakov, vrátiť sa na vyučovanie prejavilo záujem 587 z nich.

Stravovať v školských jedálňach sa chce 470 detí, o školský klub prejavilo záujem 348 detí, čo je 75 percent z počtu prihlásených do školských klubov.

Do materských škôl sa v pondelok vracia približne 62 percent detí. Celkovo je v týchto zariadeniach prihlásených 556 detí, opätovne ich bude navštevovať 360 detí.

06:44 Dnes sa do materských škôl vrátia deti, avšak za prísnych hygienických opatrení.

Do materských a základných škôl sa vráti od 60 do 70 percent detí. O tom, či sú materské školy otvorené alebo zatvorené, rozhodli ich zriaďovatelia.

Denník SME pripravil ďalšiu sériu otázok a odpovedí, ktoré sa rodičia často pýtajú pred návratom do škôl.

6:17 Spojené štáty oznámili, že Brazílii dodali dva milióny dávok antimalarika hydroxychlorochínu.

Súvisiaci článok USA dodali Brazílii dva milióny dávok antimalarika na liečbu koronavírusu Čítajte 

Ten v ostatnom čase spropagoval prezident Donald Trump svojimi vedecky nepodloženými tvrdeniami, že toto lieči aj chráni pred nákazou novým koronavírusom. Hydroxychlorochín sa bežne požíva na liečenie malárie či autoimunitných ochorení, ako sú reumatoidná artritída alebo lupus. Trump nedávno oznámil, že toto antimalarikum denne preventívne užíva. Zástancom užívania tohto lieku je aj brazílsky prezident Jair Bolsonaro, z ktorého vlády už pre nezhody o hydroxychlorochíne odstúpili dvaja ministri.

WHO minulý týždeň oznámila, že pozastavila klinické testy hydroxychlorochínu ako prípadného lieku na ochorenie COVID-19 spôsobované novým koronavírusom. Urobila tak pre rastúce obavy o bezpečnosť užívateľov lieku.

V Brazílii už potvrdili vyše 500 000 prípadov nákazy novým koronavírusom a takmer 30 000 úmrtí na ochorenie COVID-19. Najvyšší počet úmrtí na svete, vyše 106 000, evidujú USA.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 714
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 918
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 976
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 187
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 740
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 651
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 510
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 415
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 407
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 268
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

9 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

6 h

Neprehliadnite tiež

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

6 h