PEZINOK. Na Špecializovanom trestnom súde pokračovalo v piatok hlavné pojednávanie v kauze kontroverzných šekov predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu.
Na lavici svedkov sedel aj poslanec Národnej rady SR Ondrej Ďurica (ĽSNS) a spevák Jaroslav Pagáč, ktorý bol v roku 2018 obvinený z extrémizmu.
Pagáč vypovedať odmietol

Pagáč vystupoval ako spevák na podujatí, kde Kotleba odovzdával šeky vystavené na sumu 1488 eur. Po výzve samosudkyne Ruženy Sabovej, aby sa vyjadril, či bude vypovedať, uviedol, že to odmieta.
Poznamenal, že je trestne stíhaný z extrémizmu a svojou výpoveďou by si mohol privodiť ďalšie trestné stíhanie.
Vzhľadom na odopretie bola čítaná jeho výpoveď z vyšetrovania. Vyšetrovateľ NAKA sa Pagáča pýtal aj na jeho tetovania a hudobné texty.
"Nemá to žiaden nacistický charakter. Som si vedomý, že je tenká hranica medzi vlastenectvom a nacizmom. Ja sa držím na strane vlastenectva," uviedol Pagáč, ktorý je obvinený z extrémizmu a na Kotlebovej akcii vystupoval ako spevák.
Akustické vystúpenie
Na podujatí, na ktorom sa odovzdávali v roku 2017 šeky na sumu 1488 eur, bol aj Ďurica, ktorý je taktiež spevákom a v minulosti bol členom neonacistickej hudobnej skupiny Biely Odpor.
V súčasnosti je okrem vykonávania svojho poslaneckého mandátu aj hovorcom Kotlebovej strany.
„Ja som tam počas vystúpenia v takej unpluggedovej (akustickej) forme zaspieval asi tri piesne zo svojho repertoáru,“ povedal Ďurica s tým že za vystúpenie nežiadal honorár.
Spolu s ním na akcii vystupoval napríklad folklórny súbor alebo recitátori, pričom on sám mal dojem, že publikum tvoria najmä úradníci a krajskí poslanci.
Svedok tiež uviedol, že väčšinu času, keď nevystupoval, trávil v zákulisí, preto sa nevie vyjadriť k všetkým detailom.
Nezávadný človek, nezávadná strana
Ďurica považuje svoje pôsobenie v skupine Biely Odpor za minulosť z čias, keď mal 17 rokov. "Pre mňa je tu ukončená kapitola," uviedol Ďurica na margo pôsobenia v kapele, ktorú označujú za neonacistickú.
Viacero otázok prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honza súvisiacich s jeho pôsobením v kapele Sabová nepripustila.

Ďurica na súde uviedol, že extrémistické symboly pozná preto, že bol donedávna dôstojníkom v Ozbrojených silách SR. Neonacistickú symboliku však na akcii, kde sa odovzdávali šeky, nevnímal, videl tam iba portrét Andreja Hlinku a slovenskú vlajku.
K číslu 1488 sa vyjadril pre novinárov tak, že minulý rok kolaudoval dom a pridelili mu veľmi podobné číslo, a preto si ho ani nezavesil.
"Medializovaný prípad u pána Kotlebu je jasným dôkazom toho, ako veľmi rýchlo a veľmi ľahko sa dajú tieto veci prekrútiť," myslí si Ďurica.
Kotleba má jeho plnú dôveru aj ako dlhoročného príslušníka armády, ktorý podľa vlastných slov prešiel viacerými stupňami previerok. "Som presvedčený o tom, že je to 'nezávadný' človek a že je to 'nezávadná' strana," uviedol Ďurica.
Sudkyňa Sabová sa pýtala Ďuricu aj na jeho spoluprácu s českou skupinou Ortel. Pri otázke novinárov, či nepovažuje túto skupinu za kontroverznú, uviedol, že je kontroverzná doba.
"Pre mňa aj kopec reperov je kontroverzných, svojím repertoárom a svojím prejavom," dodal poslanec.
Rodinu odporučil kňaz
V prípade vypovedal aj kňaz Jozef Kemp, ktorý pôsobí ako správca farnosti v Jarovciach. Vo svojej výpovedi uviedol, že na podujatie, ktoré sa uskutočnilo 14. marca 2017 Banskej Bystrici, odporučil jednu rodinu.

Tá od vtedajšieho predsedu Banskobystrického kraja obdržala finančnú pomoc. Sám sa však podujatia nezúčastnil a vie o ňom len z rozprávania.
„Jednalo sa o spomienkovú akciu na vznik prvej Slovenskej republiky,“ povedal. O problematickej symbolike však podľa vlastných slov nič nevie.
Predseda ĽSNS sa mal podľa prokurátora trestného činu dopustiť, keď odovzdal v roku 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur.
Tie považujú prokurátor a znalec z oblasti nacizmu, fašizmu a neonacizmu Jan Uhlíř za neonacistickú šifru.
Znalec potvrdil domnienky obžaloby
Viacerí členovia ĽSNS sa pohybujú v pravicovo extrémistickom prostredí.
Skonštatoval to vo svojom posudku znalec pre oblasť politického extrémizmu Matej Medvecký.
Znalec sa v posudku obsiahlo venoval problematike politického extrémizmu, extrémnej pravice a takisto symboliky. Potvrdil pritom domnienky obžaloby v súvislosti s číslicami 14 a 88, že ide o jednu z najvyužívanejších šifier v extrémistickom prostredí.
Program strany ĽSNS sa podľa Medveckého podobá na programy neonacistických strán v Európe. Menovite spomenul maďarský Jobbik, taliansku Forza Nuovu alebo grécky Zlatý úsvit.
Z videa, ktoré sa v piatok na súde prehrávalo, si znalec všimol používanie konšpiračnej teórie o chazaroch a sionistoch. Túto konšpiračnú teóriu považuje Medvecký za teóriu antisemitského charakteru.
Kotleba v reakcii na jeho posudok uviedol, že znalec nerozpracoval bližšie samotný akt odovzdávania šeku na 1488 eur.
"Znalec súhlasil s tým a vyslovil myšlienku, že medzi legitímnym nacionalizmom ako úprimným presvedčením jednotlivca a totalitnými ideológiami, do akých sa môže dostať, je veľmi tenká hranica, ktorú majú ľudia vo svojich hlavách a musia si ju strážiť," reagoval Kotleba.
"Znalec potvrdil, že symbolika 1488 je notoricky známa. Z množstva dôkazov, ktoré prokuratúra navrhla, chceme dokázať, že toto odovzdávanie sumy nie je náhodné a že išlo o neonacistickú symboliku," uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz.
Pripomenul konštatovanie znalca o tom, že novodobí extrémisti sa vracajú k historickým obdobiam a na Slovensku špecificky k vojnovému Slovenskému štátu. V tomto kontexte poznamenal, že na podujatí bola zavesená fotka prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa.
"Ide o tradičné prepojenie historického fašizmu s novodobým fašizmom a extrémizmom," uzavrel.
Súd pojednávanie v kauze šekov odročil na 8. júna, kedy by sa mal zaoberať odbornými vyjadreniami viacerých historikov aj zástupcu Ústavu rómskych štúdií.