SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Vy ste malý pisálek. Na súde pustili nahrávku Kočnera s Kuciakom (minúta po minúte)

Čítal sa psychologický posudok Kočnera.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proces s Kočnerom v prípade Kuciakovej vraždy sledujeme minútu po minúte:

17:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

16:53 Para sa opätovne pokúsil namietať rozpor s rozhodnutiami európskeho súdu. Sabová to nepripustila.

Pojednávanie prerušila, pokračovať bude 17. júna.

16:44 „Tento dôkaz významnou mierou potvrdzuje vierohodnosť výpovedí Zoltána Andruskóa aj Miroslava Marčeka,“ hodnotí znalecký posudok Lipšic.

Zameriava sa na to, že Marček opísal, ako si so Szabóom vypli svoje telefóny, keď išli do Veľkej Mače a zapli si len „služobné“, ktoré predtým otestovali.

Rovnako sa podľa Lipšica potvrdilo, že Kočner sa so Zsuzsovou stretli. Dokonca zmena polohy Kočnerovho mobilu ukázala podľa Lipšica aj to, ako sa bol doma prezliecť, čo vyplýva zo správ v Threeme.

"Tento dôkaz je dôležitý, lebo zapadá ako puzzle. Ako kamienky do mozaiky," dodal Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

16:40 Zsuzsová hodnotí znalecký posudok o polohách telefónov ako nespoľahlivý a poukazuje na to, že údaje nie sú stopercentné a priamo nepotvrdzujú, že sa s Kočnerom stretla deň po vražde alebo že si telefonovala s Andruskóom.

Znalec pritom počas vypočúvania viackrát povedal, že napríklad dátové služby - čiže správy či hovory cez dáta - údaje obsiahnuté v posudku nezachytili. Ilustrujú len riadny telefonát či esemesky cez operátora.

16:20 Kočner sa znalca opakovane pýta otázky, ktorými sa snaží spochybniť hodnovernosť dát, podľa ktorých sa preukazuje poloha mobilných telefónov v dňoch okolo vraždy.

Mikulaj vysvetľuje detaily správania sa lokalizačných služieb, ako napríklad to, že aj dvaja ľudia oproti sebe na stretnutí môžu byť pripojení na odlišné BTS stanice.

Skryť Vypnúť reklamu

15:47 Dáta od mobilných operátorov ukazujú aj to, ako sa deň po vražde zrejme Kočner stretol so Zsuzsovou v Bratislave.

Zachytávajú priblíženie dvoch čísel v centre hlavného mesta, pričom jedno prišlo takmer od maďarských hraníc, pravdepodobne z Komárna. Poloha druhého čísla, teda údajne Kočnerovho, ukazuje aj to, ako zrejme navštívil banku, aby vybral peniaze.

15:34 Znalec hovorí, že vykonávatelia vraždy použili zrejme „taktické telefóny“, čiže len na ten to účel. Začiatkom roka 2018 ich kúpili a vyskúšali, či všetko funguje. Následne sa ich aktivita opäť zvýšila v dňoch okolo vraždy. Potom opätovne stíchli.

Zachytené boli na BTS stanici v Kolárove, Veľkej Mači či Sládkovičove. Mikulaj hovorí, že dva telefóny menili polohu aj v deň vraždy, teda 21. februára 2018 vo večerných hodinách. Dva mobily identifikuje pomocou koncových čísel, no malo by ísť o mobily, ktoré používal Marček a Szabó.

Skryť Vypnúť reklamu

15:15 Mikulaj vysvetľuje, ako sa dostal k dátam o používaní mobilov obžalovaných, a to vrátane využitia lokalizačných služieb.

Selektoval, ako sa navzájom kontaktovali v časovom období okolo vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Potvrdzuje, že niektoré mobily sa v čase vraždy pripájali cez BTS stanicu vo Veľkej Mači.

15:04 Pojednávanie pokračuje. Sabová oznamuje, že senát nevyhovuje požiadavke prokurátora na vylúčenie verejnosti. Nasleduje tak vypočúvanie ďalšieho znalca - Dušana Mikulaja, ktorý sa zameriava na počítačovú kriminalitu a pôsobí v polícii.

Pôvodne mal vypovedať ešte v polovici mája, no keďže pre neho neboli zabezpečené technické pomôcky na to, aby ilustroval vznik posudku, pred súdom vystúpi až dnes.

14:45 Pojednávanie prerušili. Senát sa totiž radí, či počas svedectva ďalšieho znalca vylúči verejnosť z pojednávania ako navrhuje prokurátor. Kočner a jeho obhajcovia sú proti.

Skryť Vypnúť reklamu

14:40 Slova sa ujal Kočner, ktorý má reagovať na výpoveď znalkyne. V rozprávaní sa zameral na to, čo vraj malo vplyv na negatívne črty, ktoré u neho konštatovala znalkyňa. Vyplynuli vraj zo zlých „poznatkov“, ku ktorým prišiel vo väzení.

Následne rozprával o tom, že vo väzení ho trikrát disciplinárne prejednávali. Raz to bolo, keď z vrchnáka na plechovke vyrobil škrabku na mrkvu, druhý raz, keď užíval inak lieky, ako mal predpísané.

Pridal tiež príbeh o tom, ako chce vo väzení v rámci prác vymaľovať cely, no nedovolili mu to. Ponúkli mu však to, že môže upratovať. Aj to musel robiť pod drobnohľadom strážnikov, preto si to neskôr rozmyslel.

14:25 Znalkyňa Fortis vysvetľuje, čo myslela pojmom, že Kočner je kompulzívne dominantný. Hovorí, že sa to naplno ukázalo pri nahrávke s Trnkom, keď do generálneho prokurátorka opakovane dobiedzal a tvrdil, že o Gorile klame. Správal sa tiež nadradene.

Skryť Vypnúť reklamu

14:17 Aj v ďalších otázkach sa Lipšic zaujíma o to, čoho by bol Kočner schopný a čoho nie. Zsuzsovej sa jeho otázky zrejme nepáčia. Aj keď má na tvári rúško, v pojednávacej miestnosti sa ozval jej hlasný smiech. Krúti pri tom nesúhlasne hlavou, za ktorú sa drží.

14:14 Lipšic sa pýta, či by bolo v súlade s osobnostnou štruktúrou Kočnera, ak bolo dokázané, že si objednal vraždu. Znalkyňa zareagovala slovami, že nevie predikovať, čoho by bol Kočner schopný a čoho nie.

„Nie je možné odpovedať, čo by bol kto schopný urobiť,“ reagovala opakovane Fortis s tým, že to presahuje možnosti psychodiagnostiky a znaleckého skúmania.

14:07 Lipšic sa znalkyne Fortis pýta na viacero pasáží, v ktorých opísala Kočnerovu potláčanú agresivitu.

Pýta sa, či sa to dá bližšie vysvetliť, v čom celkovo spočíva táto agresivita. Znalkyňa odpovedá, že nie vo všetkých testoch vyšiel Kočner ako agresívny. Táto vlastnosť je u neho väčšinou latentná, čiže skrytá.

Skryť Vypnúť reklamu

„Navonok sa prejavuje v prípade frustrácie a nemožnosti dosiahnutia svojho cieľa. To sa ukázalo aj v tej nahrávku, ktorú sme počuli,“ vysvetľuje Fortis. Podobne sa to ukázalo aj pri nahrávke s Trnkom.

13:53 "Zavolal som mu len z jedného dôvodu, pretože som bol presvedčený, a som presvedčený doteraz, že predaj bytu určite nie je nič také, o čom by bolo treba písať," vysvetľuje Kočner telefonát Kuciakovi.

Hovorí, že telefonátu predchádzali Kuciakove otázky a článok o tom, že predal byt.

"Kupec, ktorý to kúpil v dobrej viere, začal byť bombardovaný novinármi, za čo kúpil, prečo kúpil. Je to článok, ktorý nemá nič spoločné s mojim podnikaním, či údajnou trestnou činnosťou," dodal Kočner, podľa ktorého použil aj v rozhovore pokojný tón a nešlo o žiadne vyhrážky.

Skryť Vypnúť reklamu

13:47 Zazneli aj dve nahrávky telefonátu Kočnera s Kuciakom. Novinára sa pýtal, prečo sa o neho zaujíma a píše o ňom.

"Začnem sa zaujímať o vašu matku, o vášho otca, o všetkých sa budem zaujímať," varuje Kočner na nahrávke investigatívneho novinára.

"Vy ste malý pisálek, ktorý robí na objednávku. Vy máte od novinára veľmi ďaleko," pokračoval Kočner v rozhovore. Kuciakovi sľubuje, že na neho začne zbierať materiály a zverejní ich.

Novinár odpovedal, že vo svojich článkoch vychádzal z verejne dostupných zdrojov a všetko sa dá overiť. Kočner však trval na tom, že za článkami je niečo viac.

"Vy ste veľmi osobný, ste jeden zlý človek, ktorého niekto úkoluje, a verte mi, že prídem na to, kto vás úkoluje," dodal Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

Nahrávka pochádza zo septembra 2017. Kuciakom to neskôr ohlásil na generálnej prokuratúre, no vo veci nik nekonal.

13:34 Pojednávanie po obedňajšej prestávke pokračuje, a to výsluchom znalkyne Fortis. Reagovať by mala aj na zvukovú nahrávku z rozhovoru Kočnera a Trnku.

12:24 Predsedníčka senátu vyhlásil obednú pauzu, pojednávanie bude pokračovať o 13:30.

12:20 Nahrávka už odznela. Lipšic vysvetľuje, prečo ju chcel pustiť na súde.

"Záznam odhaľuje pomerne obludný svet korupcie, do ktorého bol obžalovaný Kočner zapojený, a cez ktorý vydieral iných," vraví Lipšic.

Dodáva, že záznam tiež ukazuje, akým spôsobom sa dostávali materiály SIS do rúk finančných skupín, v tomto prípade do rúk Penty.

Z rozhovoru tiež vyplýva, že Kočner klamal, keď Trnkovi tvrdil, že zobchodoval jedinú kópiu Gorily.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ako už dnes vieme, nebola to jediná nahrávka. Klamal aj v tejto veci, pretože zvukový záznam Gorily bol extrahovaný aj z jeho mobilného telefónu," dodal Lipšic.

11:52 Sedemdesiatminútová nahrávka stále pokračuje. Kočner si naďalej vymieňa papieriky s odkazmi so svojím obhajcom Parom, ktorý sedí za ním. Zsuzsová sa pozerá do zeme a počúva, podobne ako Szabó.

11:25 Pri počúvaní záznamu nahrávky krútia rodičia zavraždenej dvojice hlavami. Samotný Kočner obsahu nevenuje pozornosť a píše si na papier odkazy so svojim obhajcom. Aj Zsuzsová si robí poznámky do zápisníka.

11:14 "Chcem vedieť, kto nakopíroval tie vzorky (Gorily, pozn. red.), ktoré ste poslali Haščákovi. Chcem vedieť, koľko kópií je z toho urobených, okrem tej, ktorú som ti zobral. Chcem vedieť, prečo si to urobil a prečo si ma potom klamal," hovorí Kočner na zázname Trnkovi.

"A hovor teraz len pravdu. Lebo len pravda ťa zachráni a možno zachráni aj tvojho syna, ktorý si to takisto odserie. Lebo si to odserieš ty, prehráš súd, odj..ú ťa, pôjdeš do basy a tvojmu synovi zničia život. Tak rozprávaj a prestaň ma klamať, lebo keď ma budeš klamať, tak uvidíš, čo potom spravím s tebou," naliehal ďalej Kočner, voči ktorému sa Trnka správal podriadene.

Skryť Vypnúť reklamu

11:10 Na súde púšťajú nahrávku Kočnera s Trnkom. Záznam pochádza z leta roku 2014 a zachytáva rozhovor dvojice, z ktorého vyplýva, že Trnka sa snažil vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka.

O obsahu záznamu písal denník SME tu.

11:00 Lipšic sa chce znalkyne pýtať aj na to, čo vyplýva zo zvukovej nahrávky zachytávajúcej rozhovor Kočnera s Dobroslavom Trnkom. Na súde sa preto bude táto nahrávka púšťať.

Na zázname, ktorý ešte vlani v októbri zverejnil Denník N, počuť nadradené správania sa mafiánskeho podnikateľa voči bývalému generálnemu prokurátorovi. Kočner zúril, pretože sa Trnka poza jeho chrbát snažil zobchodovať nahrávku Gorily.

10:48 Kočner sa pri čítaní svojho psychologického posudku pozerá do lavice a pozorne počúva. Zsuzsová študuje právne predpisy a listuje v Trestnom poriadku.

Skryť Vypnúť reklamu

10:44 V posudku stojí aj to, že Kočner má sklony k verbálnej agresivite. Ak by ho uznali v kauze za vinného, prognóza toho, či by sa po odpykaní trestu nevrátil k ďalšiemu protispoločenskému konaniu, by bola podľa psychologičky priaznivá.

Ľudí vníma skôr ako prostriedky a nie ciele.

z posudku o Marianovi Kočnerovi

10:31 Na súde sa číta znalecký posudok Eleny Fortis. Hodnotí Kočnerovu osobnosť a povahové črty. V posudku stojí, že Kočner má nevyrovnané emočné prežívanie, je sebaistý, sebavedomý, ľahkovážny aj trúfaly. Psychologička tiež usúdila, že má zvýšenú potrebu získať ocenenie a obdiv. Je tiež náladový a výbušný, pričom má ťažkosti s prispôsobovaním. Badať u neho tiež sklon zapierať, zatajovať, pretvarovať sa. Zvykne účelovo prezentovať veci tak, aby sa javil v lepšom svetle.

„Ľudí vníma skôr ako prostriedky a nie ciele,“ píše sa v posudku.

Skryť Vypnúť reklamu

Psychologička tiež konštatuje, že intelektové schopnosti sú u Kočnera zväčša priemerné až nadpriemerné, čo sa týka verbálnych aj numerických výkonov.

„Pri interpretácii zažitých udalostí má tendenciu selektívneho podávania,“ hovorí posudok.

Fortis konštatuje, že o samotnom skutku sa s ňou Kočner odmietol rozprávať. Vysvetlil to tým, že bude najprv vypovedať na súde.

10:21 Do pojednávacej miestnosti sa vrátili Kuciakovci aj Kušnírovci. Vypovedať bude znalkyňa pre odbor psychológie Elena Fortis.

10:20 Znalec Závodný vysvetľuje, v akom uhle vnikli strely do tela zavraždenej dvojice. Zo skúmania vyplynulo, že prenikli šikmo. Viaceré ďalšie poranenia nájdené na tele dvojice mohli podľa neho vzniknúť aj následkom padania na zem.

Hovorí ďalej, že na znaleckom posudku nechce nič zmeniť ani po naštudovaní výpovede Marčeka. Jeho výsluch sa končí.

Skryť Vypnúť reklamu

10:12 Začína sa s vypočúvaním znalca Ivana Závodného, ktorý sa špecializuje na súdne lekárstvo. Pred súdom je už druhý raz, jeho výpoveď bola pôvodne ešte začiatkom roka prerušená. Mal sa medzitým oboznámiť s výpoveďou Miroslava Marčeka.

Rodičia zavraždenej dvojice počas výsluchu súdneho lekára opustili pojednávaciu miestnosť, aby slová o obhliadke tiel nemuseli počúvať.

10:06 Sabová po porade senátu oznamuje, že na požiadavku na prerušenie prípadu s prejudiciálnou otázkou nevidí dôvod. „Podmienky, ktoré pre takýto prípad stanovilo uznesenie Súdneho dvora, boli splnené,“ oznámila Sabová.

Senát nepripustil ani námietku Zsuzsovej. Stotožnil sa s tým, na čo poukazoval prokurátor.

„O námietke sa nekoná, pretože dôvodom námietky je procesný postup súdu,“ vysvetlila Sabová. Dodala, že namietať Lipšica nie je možné.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedníčka senátu zároveň obhajcov upozornila, aby súd nezaťažovali so zbytočnými námietkami, pri ktorých je evidentné, že nie sú možné.

9:40 Pojednávanie prerušili, aby sa senát poradil, čo s námietkou.

Ešte predtým Kočnerov obhajca Marek Para zopakoval návrh, aby sa súd prerušil a obrátil sa na súd v Luxemburgu s prejudiciálnou otázkou.

9:39 „Pokiaľ ide o konanie vaše (sudkyne Sabovej), respektíve senátu, námietky sa týkajú výhradne procesného postupu. Navrhujem, aby senát v tejto námietke ani nekonal.

Pokiaľ ide o námietku splnomocnenca, zákon takúto námietku vo vzťahu k splnomocnencovi nepripúšťa,“ reagoval na Zsuzsovej námietku prokurátor špeciálnej prokuratúry.

Súhlasí s ním aj Lipšic a tiež právny zástupca Kušnírovcov Roman Kvasnica. Obaja hovoria o tom, že námietka je neprípustná.

„K námietke týkajúcej mňa som sa už vyjadril v úvode hlavného pojednávania, nemám k tomu čo viac povedať,“ dodal Lipšic k tomu, že má údajne "blízky vzťah so Zsuzsovou".

O tom, ako mu Kočnerova volavka písala cez Facebook, písal denník SME tu.

9:29 Zsuzsová podala námietku zaujatosti, ktorú hneď v úvode pojednávania číta. Namieta predsedníčku senátu Ruženu Sabovú, ale aj ďalších dvoch členov Ivana Matela a Rastislava Stieranku. Zároveň jej prekážajú obhajcovia poškodených, najmä zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic.

„S touto osobou sa poznám, a to nielen zbežne,“ vyhlásila Zsuzsová s tým, že na to poukazovala už na začiatku pojednávania, no nik si to nevšímal. Naráža tým na to, že sa v minulosti pokúšala nakontaktovať aj na Lipšica podobne ako na ďalších vplyvných ľudí z politiky či justície. Samotný Lipšic situáciu opísal v minulosti tak, že to bolo v období, keď sa mu niekto nabúral do facebookového účtu. Poprel však, že by so Zsuzsovou komunikoval.

Na predsedníčke Sabovej prekáža Zsuzsovej údajný tendenčný prístup. „Je zaujatá, neustále zasahovala do mojich vyjadrení,“ vyhlásila na súde Zsuzsová. Nepáči sa jej ani prezentácia kauzy v médiách či to, že jej Sabová na predošlých pojednávaniach nedovolila ujať sa slova. Zdôvodňovala to tým, že opätovnú možnosť vypovedať dostane po ukončení dokazovania. Zsuzsová pritom pôvodne odmietla vypovedať, teraz hovorí o tom, že vypovedala čiastočne a teraz už záujem o to má.

9:17 Na pondelkovom pojednávaní by mali postupne vypočúvať troch predvolaných znalcov, a to z odboru súdneho lekárstva aj počítačovej kriminality. Začína sa bez prítomnosti Zsuzsovej obhajkyne Júlie Vestenickej, ktorá si doma zabudla talár a bude meškať.

9:15 Pojednávanie sa začalo. Prvý raz po vypuknutí koronakrízy sú na mieste prítomné aj médiá, hoci s bezpečnostnými opatreniami. Z tohto dôvodu tentoraz už nie je povolený zvukový prenos.

Z obžalovaných sú prítomní Marian Kočner, Alena Zsuzsová aj Tomáš Szabó.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Budovanie zelenej značky
 6. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 7. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 34 630
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 276
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 433
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 121
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 704
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 571
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 546
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 455
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 389
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 293
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

4 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

3 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

19 h

Nie všetci občania trpia množiacimi sa príkladmi neschopnosti tejto vlády. Minimálne dvaja sa z nich tešia.

Neprehliadnite tiež

Zdravotná sestra pripravuje dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Druhú dávku vakcíny dostalo celkovo 4 823 obyvateľov Slovenska.

5m
Prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka bude dnes večer v online diskusii.

17m
Plošné testovanie sa v utorok končí.

PCR testy odhalili 1 590 nakazených koronavírusom.

19m