BRATISLAVA . Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) potrebuje nový, stabilný a odpolitizovaný model financovania.
Uvádza sa to vo verejnej výzve iniciatívy Hlas RTVS - hlas tvorcov zverejnej na webe iniciatívy hlasrtvs.sk.
Televízni a rozhlasoví tvorcovia sa obracajú s touto výzvou na ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OľaNO), politikov, odborníkov z mediálnej oblasti a širokú verejnosť.
„Považujeme za dôležité, aby pred verejnosťou zaznel aj hlas tvorcov, ktorí v telerozhlase, alebo pre RTVS pracujú, ktorí situáciu dobre poznajú, a ktorým na budúcom smerovaní RTVS záleží. Chceme takto vyjadriť náš spoločný záujem o dôslednú a profesionálnu reformu RTVS,“ vysvetlili tvorcovia.
Zároveň dodali, že Hlas RTVS je otvorená iniciatíva, ktorej cieľom je prispieť k postupnej transformácii RTVS na zodpovednú, dobre hospodáriacu, transparentnú, flexibilnú a tvorivú inštitúciu.
Koncesie ako predmet populizmu
Pripomínajú, že Slovenská televízia a Slovenský rozhlas si od svojho vzniku hľadali cestu, ako sa stať modernými a ideologicky nezávislými. Rovnako tak stále hľadajú uspokojivý model svojho financovania.
V súčasnosti je RTVS financovaná z viacerých zdrojov. Z takzvaných koncesionárskych poplatkov - úhrady za služby, z príjmov z reklamy, prípadne z iných hospodárskych činností, a z transferov zo štátneho rozpočtu. Bez tohto transferu je podľa autorov výzvy RTVS chronicky nedofinancovaná.
„Koncesie sú často predmetom politického populizmu, reklama je obmedzená zákonom, iné hospodárske činnosti, ako napríklad odpredaj majetku RTVS, majú často nejasné pozadie. Transfer peňazí formou Zmluvy so štátom vystavuje televíziu potrebe uchádzať sa o sympatie politikov, v tomto prípade najmä ministerstva kultúry a ministerstva financií. Vytvára to stav podriadenosti voči aktuálnej vláde, potrebu taktizovať na politickej mape krajiny,“ vysvetlili tvorcovia výzvy Hlas RTVS.
Podľa nich je tento stav ďalej neudržateľný a je potrebné nastaviť nový, stabilný a odpolitizovaný model financovania RTVS.
Garancia nezávislosti
Hlas RTVS sa preto pripája k potrebe vykonať hĺbkový audit, ktorý jediný môže nájsť komplexnú odpoveď na otázku, či sa so zdrojmi v telerozhlase hospodárilo a hospodári dobre.

„Audit musí byť nestranný, objektívny a spravodlivý. Nemal by byť len účelovým aktom na ceste k spochybneniu súčasného vedenia. Pre budúcnosť bude veľmi dôležité vedieť, kam smerovali zdroje RTVS, či ich distribúcia bola férová, zodpovedná a efektívna. Len z takejto analýzy, ktorá by mala pokryť minimálne dve posledné volebné obdobia riaditeľov RTVS, môže vzniknúť objektívne poznanie situácie,“ dodali tvorcovia televízneho a rozhlasového obsahu.
Potrebné je podľa nich vytvoriť pre spravodajské tímy a všeobecne žurnalistov pracujúcich v telerozhlase dostatočné právne záruky, ktoré im budú garantovať autonómnosť a nezávislosť. Zároveň musia investigatívne relácie RTVS získať adekvátnu ochranu pred zásahmi zvonku aj zvnútra.
„Vnútorná ochrana sa musí realizovať jasnými smernicami, kto a za akých okolností môže vstupovať do korekcie autorských obsahov vytvorených autonómnymi tvorcami, novinármi v RTVS,“ dodali tvorcovia z RTVS.
Kontrolóri pripravujú audit
Najvyšší kontrolný úrad SR pripravuje audit v RTVS, samotná realizácia má byť súčasťou plánu kontrolných akcií v roku 2021. Uviedol to hovorca úradu Marek Papajčík.
Šéf kontrolórov Karol Mitrík už o kontrole hovoril s predsedom Národnej rady (NR) SR Borisom Kollárom (Sme rodina), rovnako sa stretol s členmi parlamentného výboru pre kultúru a médiá.
"Na základe týchto rokovaní pripravuje NKÚ projekt kontrolnej akcie v RTVS, ktorá bude zameraná na preverenie rizikových zmlúv a zmluvných vzťahov v ostatných 2 - 3 rokoch. Zaradená bude do Plánu kontrolnej činnosti úradu pre rok 2021, pričom detailný harmonogram akcie bude stanovený v rámci detailného projektu kontroly," spresnil Papajčík.