BRATISLAVA. Vyšetrovanie trestných činov trvá pridlho a sprevádzajú ho zbytočné prieťahy.
Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedla mimovládna organizácia Aliancia Fair-play (AFP).
Podľa riaditeľa aliancie Petra Kundera dochádza pri zdĺhavom vyšetrovaní trestných činov k plynutiu lehôt, počas ktorých sa dokumentácia nesmie skartovať, menej hodnotným výpovediam svedkov či plynutiu lehôt premlčania trestného činu.
To v konečnom dôsledku znižuje dôveryhodnosť polície či prokuratúry. AFP preto vyzýva štátne orgány, aby začali pracovať na výrazných zmenách.
Opierajú sa o vlastné skúsenosti
AFP svoje tvrdenia opiera aj o skúsenosť so svojím vlastným trestným oznámením. To súviselo s ďalšou trestnou činnosťou vysoko postavených osôb, ktorá sa mala udiať v rámci kauzy „nástenkový tender“.

Trestné oznámenie podala AFP na konci septembra 2019. Ani po 244 dňoch podľa aliancie nie je isté, či bola trestná vec pridelená prokurátorovi. Trestné oznámenie podal riaditeľ AFP na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).
Tá zistila, že nie je oprávnená vec vyšetrovať a podstúpila ju Krajskému riaditeľstvu policajného zboru (KR PZ) v Žiline. Podstúpenie trvalo 24 dní.
Následne KR PZ v Žiline podstúpilo vec KR PZ Bratislava. Uplynulo ďalších 22 dní. Následne trvalo 13 dní doručenie samotného spisu.
KR PZ v Bratislave potom štyri dni spis študovalo, o ďalších sedem dní, teda na 70. deň od podania trestného oznámenia, bol spis pridelený konkrétnemu vyšetrovateľovi.
Ten ho po dvoch dňoch podstúpil Úradu špeciálnej prokuratúry. Počas prvých 72 dní vyšetrovania tak 70 dní prebiehali rôzne procesné úkony a dva dni reálne vyšetrovanie.
Dlhé konanie malo dopad aj na tresty
Zdĺhavé vyšetrovanie podľa Kundera zapríčinilo napríklad pri kauze nástenkového tendra, ktoré trvalo sedem a pol roka nižšie tresty pre odsúdených exministrov Mariána Janušeka a Igora Štefanova.

Odsúdenej Zdenke Kudláčovej vymeral súd trest odňatia slobody v dĺžke troch rokov, ktorá umožňuje podmienečné odloženie výkonu trestu.
Ku konečnej výške trestov tak podľa Kundera prispelo zdĺhavé vyšetrovanie, čo je aj oficiálne uvedené v rozsudku. Pre dĺžku trvania vyšetrovania navyše štát vyplatil Zdenke Kudláčovej odškodné.
„Máme za to, že minimálne pri vyšetrovaní trestných činov súvisiacich s korupciou, výkonom verejnej funkcie a ekonomickej trestnej činnosti napojenej na nezákonné získanie časti verejných financií, sú prieťahy vo vyšetrovaní realitou. Vnímame, ako by sa pozitívne zmeny diali iba v prípadoch sledovaných televíznymi kamerami,“ povedal Kundera.
Mimovládka žiada zásadné zmeny
AFP požaduje od Úradu vlády aj Ministerstva vnútra zásadné zmeny, napríklad pravidelné zverejňovanie štatistík, vďaka ktorým bude možné sledovať dĺžku jednotlivých fáz a kategórií vyšetrovania trestných činov či urýchlenú novelizáciu zákona o predĺžení času archivácie dokumentov, ktoré slúžia ako dôkazy.
Pomôcť má aj hĺbkový audit interných procesov, hlavne pri vyšetrovaní ekonomickej trestnej činnosti, ktorý by odhalil príčiny zdĺhavých postupov pri vyšetrovaní.
Zásadným posunom by podľa AFP mohlo byť vytvorenie systému evidencie vykonaných úkonov pri vyšetrovaní, ktorý by poškodeným či oznamovateľom dával základnú predstavu o objeme aktivít spojených s vyšetrovaním.