BRATISLAVA. Slovenskému hydrometeorologickému ústavu (SHMÚ) sa minulý rok podarilo obnoviť sieť staníc na monitorovanie rádioaktivity.
V rámci verejného odpočtu činnosti SHMÚ za rok 2019 to dnes uviedol Branislav Chvíla, vedúci odboru meteorologického a klimatologického monitoringu.
Podľa neho bol stav siete staníc pred obnovou „kritický“, z celkovo 25 staníc fungovalo pred inštaláciou novej meracej techniky šesť z nich. V súčasnosti hydrometeorológovia opäť merajú stav rádioaktivity na 25 miestach v krajine.
Pokračujú v digitalizácii
Hydrometeorológovia vymenili aj merné zariadenia v 14 automatických zrážkomerných staniciach, ktoré slúžili od roku 2004 a potrebovali generačnú výmenu.

Pokračuje aj proces digitalizácie výsledkov historických meraní, ktoré môžu pomôcť napríklad lepšie pozorovať prípadné dlhodobé zmeny klímy.
V roku 2019 sa SHMÚ podarilo zdigitalizovať údaje z merných staníc v Liptovskom Hrádku a Košiciach za roky 1901 až 1918 či archeologických meraní v Gánovciach v rokoch 1962 až 1992.
SHMÚ stále čaká na dokončenie obstarania superpočítača, ktoré sa pre pripomienky k procesu obstarávania pozastavilo a pre pandémiu koronavírusu zatiaľ neobnovilo.
Superpočítač je zariadenie schopné spracovať veľké množstvo dát v krátkom čase, čo by umožnilo presnejšie predpovedanie počasia.
Podľa riaditeľky Hydrologickej služby SHMÚ Jany Poórovej v súčasnosti trápi ústav aj kritický stav služobných motorových vozidiel, ktoré sú zastaralé a často opravované.
Modernizáciu komplikuje dlhé obstarávanie
Zdĺhavé procesy verejného obstarávania komplikujú napríklad modernizáciu či automatizáciu jednotlivých procesov meraní.

Problémom je aj vandalizmus, s ktorým sa SHMÚ stretáva napríklad pri svojich vodomerných staniciach, ktoré musí následne pre mechanické poškodenia opravovať. Časté sú aj poruchy merných staníc či systémov na zber údajov.
V roku 2019 napríklad vypadol systém na zber hydrologických údajov na takmer dva mesiace, dáta z neho sa na prvýkrát podarilo obnoviť iba čiastočne. Celková obnova dát trvala vyše dvoch mesiacov.
SHMÚ chce v budúcnosti zmeniť prezentovanie svojich meraní tak, aby jej viac rozumela aj laická verejnosť.
Zmeniť chce tiež nástroje zobrazovania na svojej internetovej stránke. Jedným z ďalších cieľov, ktoré si SHMÚ kladie, je pokračovanie v procese automatizácie.
Na oficiálnej prezentácií činnosti SHMÚ v roku 2019 bol prítomný aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana (OĽaNO).
„Nie je možné, aby sme finančnými zdrojmi zo zahraničia zabezpečovali základné funkcie štátu,“ podotkol.
Smatanovi sa nepáči, že Slovensko poskytuje na modernizáciu vybavenia dôležitého orgánu štátnej správy nedostatočné množstvo peňazí.
SHMÚ skončil v roku 2019 vo výsledku hospodárenia so stratou vo výške takmer jeden milión eur.
Vedenie SHMÚ vysvetľuje, že vlani podniklo množstvo projektov, v rámci ktorých investovalo do modernizácie vybavenia. Návratnosť investícií sa pritom nestihla premietnuť do celkového výsledku hospodárenia.