SME

Autistický génius: Autistov príliš často posadia ku kalkulačkám alebo k počítačom

Rozhovor s Danielom Tammetom.

Daniel Tammet sa stal známym aj vďaka tomu, že vytvoril európsky rekord v počte čísiel za desatinnou čiarkou čísla Pí prednesených naspamäť. (Zdroj: Wikipedia/De Lorelei)

Od detstva mal Aspergerov syndróm, poruchu autistického spektra, ktorá je spojená s ťažkosťami pri sociálnych kontaktoch a komunikácii, ako aj s narušenými vzorcami správania. Napriek tomu sa mu podarilo získať dobrých priateľov, lásku a vybudovať si kariéru.

Svet si britského autistického savanta DANIELA TAMMETA všimol, keď dosiahol európsky rekord pri prednášaní vyše 25-tisíc číslic za desatinnou čiarkou matematickej konštanty Pí naspamäť .

Čísla však potom hodil za hlavu, aby sa naplno venoval literárnej kariére. Prvá kniha boli memoáre, stala sa bestsellerom a tento rok vyšla aj v slovenčine.

Pamätáte si obdobie, keď ste preklínali svoje schopnosti, pretože ste sa pre ne cítili osamotený? Ako ste si s tým poradili?

V detstve som niekedy chcel byť ako ostatné deti a intenzívne som pociťoval veľkú vzdialenosť, ktorá nás delila.

Ako som však rástol, pochopil som, že to, že som iný, je dar a môžem využiť svoje schopnosti, aby som sa stal strojcom vlastného osudu.

Máte syndróm učenca, teda ste savant. Koľko iných ľudí s týmto syndrómom poznáte a ako sa dá zistiť, že ho niekto má?

Raz som sa stretol s Kimom Peekom, ktorého príbehom bol výrazne inšpirovaný oscarový film Rain Man. Stretli sme sa v štáte Utah v roku 2004 v mestskej knižnici a hovoril som vtedy aj s jeho otcom a opatrovateľom.

Kim nebol autistický, mal vážne postihnutie. No spieval a rozprával s nadšením a pôsobivým množstvom podrobností o širokej škále tém.

V tej chvíli som si mohol porovnať, akí rôznorodí môžu byť savanti (pozn. red. títo ľudia majú mentálne postihnutie, no mimoriadne vyvinutú jednu schopnosť, väčšinou súvisiacu s fenomenálnou pamäťou, napríklad čo sa týka matematických výpočtov, hudby alebo umenia).

Na rozdiel od Kima ja žijem samostatne. Nepoznám ďalších savantov.

Môžete v skratke vysvetliť, v čom je vaše vnímanie čísiel a slov odlišné od iných ľudí?

Tak ako spisovateľ Vladimir Nabokov alebo maliar Vasilij Kandinskij zažívam svet okolo seba prostredníctvom zosilneného vnímania, ktoré sa nazýva synestézia. Je to prirodzené a neškodné zmiešavanie zmyslov, ktoré sa spája s kreatívnym a umeleckým nadaním.

Súvisiaci článok Svet synestetikov: Chutí im dúha a vidia zvuky Čítajte 

Slová vnímam v rôznych farbách a štruktúrach a niekedy ich mám spojené aj s emóciami. Napríklad slovo "Slovakia", teda "Slovensko", je strieborné.

Aj čísla sú pre mňa jazykom, takže každé číslo má farbu, tvar a štruktúru. Niekedy majú aj osobnosť, napríklad číslo štyri je plaché.

Čo sa vám odohrávalo v hlave, keď sa spolužiaci v škole s vami pokúsili nadviazať rozhovor? Prečo obvykle komunikácia nefungovala?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6ZQX na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu