BRATISLAVA. Nie je potrebné robiť špeciálne zmluvy s časťou obyvateľstva Slovenska, sme tu pre všetkých ľudí, ktorí na Slovensku žijú.
Vyhlásil to podpredseda parlamentu a podpredseda Smeru Peter Pellegrini.
Podľa neho nie je ani dôvod na to, aby sa krajina v slovensko-maďarských vzťahoch, ktoré sú najlepšie za posledných desať rokov, posúvala zasa iným smerom.
Od premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) žiada oficiálny postoj v tejto otázke.
Memorandum Maďarov žijúcich na Slovensku
Reaguje tak na utorkové stretnutie premiéra a členov vlády pri príležitosti 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy a Dňa národnej spolupatričnosti Maďarov.
Delegácia mimoparlamentnej strany SMK na ňom odovzdala memorandum Maďarov žijúcich na Slovensku s desiatimi požiadavkami, ktoré je potrebné riešiť čo najskôr, napríklad aj autonómiu v niektorých oblastiach.
"V minulosti sa urobilo veľmi veľa pozitívnych posunov vo vzťahu nielen k maďarskej menšine, ale k všetkým menšinám na Slovensku. Nevidím žiadny dôvod, aby sme sa museli posúvať ďalej. Zbytočne to otvorí rany a bude to zbytočne traumatizovať naše vzťahy," povedal Pellegrini.

Pre dobré fungovanie akejkoľvek menšiny na Slovensku vrátane maďarskej nie je podľa neho dôležité, že musí mať v parlamente stranu zloženú výhradne z jej zástupcov. Kľúčom je slušnosť vo vláde i spoločnosti.
Proti akejkoľvek diskusii o otváraní trianonskej zmluvy je aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
"Bol by som veľmi nerád, keby akýkoľvek politik dával možnosť zadrapiť sa alebo dával možnosť len trošku pootvoriť tú knihu alebo zmluvu. Mohlo by to vyústiť do nedozerných dôsledkov pre oba štáty," myslí si Kollár s tým, že vzťahy oboch krajín sú nadštandardné. Dôležité je podľa neho pozerať sa do budúcnosti, vzájomne sa podporovať a upevňovať tiež projekt V4.
Podľa podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí) mal Matovič ako tretí najvyšší ústavný činiteľ právo zorganizovať akékoľvek podujatie a je rád, že aj neformálnym spôsobom sa snaží utužiť vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi.
"Pokiaľ mám informácie, tak premiér proaktívne neotváral snahy o žiadne memorandá, nemal informáciu o tom, že mu má byť takéto niečo odovzdané a nebol to žiadny proaktívny krok z jeho strany," skonštatoval Šeliga. Vyzval na pokračovanie desaťročnej kontinuity budovania dobrých vzťahov oboch národov, odmieta vytváranie napätia a vťahovanie do "hier iných krajín".
Memorandum maďarskej komunity žiada napríklad uznanie Maďarov za svojbytný politický národ v rámci Slovenska či vytvorenie Maďarského okolia spravovaného Maďarmi prostredníctvom svojich volených zástupcov.
SMK, ktoré memorandum predložilo, považuje podujatie za milé gesto.
"Je to prvýkrát v novodobých dejinách Slovenska, že sa predseda vlády postavil čelom pre Maďarov takej veľmi ťaživej udalosti a symbolicky ponúkol našej komunite priateľskú pravicu a víziu sľubnej spoločnej budúcnosti," uviedol tlačový tajomník SMK Róbert Králik s tým, že dôležité budú činy.
Most-Híd žiada zmenu preambuly
V reakcii na stretnutie žiada mimoparlamentný Most-Híd zmenu preambuly Ústavy SR, nápravu zákona o dvojitom občianstve, prijatie obsiahleho menšinového zákona a ďalší rozvoj zaostalých, zmiešane obývaných regiónov.
Podľa hovorkyne strany Kláry Magdeme bude dôležité, či myšlienky, ktoré premiér prezentoval, dokáže jeho vláda premietnuť do konkrétnych činov.
Zmenu preambuly ústavy žiada aj mimoparlamentné Maďarské fórum (MF), podľa predsedu Zsolta Simona chcú byť Maďari rovnocennými občanmi aj z pohľadu preambuly ústavy.
Korčok: Memorandum neprispieva vzťahom
Memorandum maďarskej komunity, ktoré tento týždeň predložila mimoparlamentná SMK premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), neprispieva dobrým vzťahom medzi Slovenskom a Maďarskom.
Myslí si to šéf rezortu slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý memorandum považuje za odmietnutie ústretového gesta predsedu vlády.
"Len z médií poznám obsah komunikácie, ktorá bola odovzdaná predsedovi vlády Igorovi Matovičovi v predvečer Trianonu. Ak je však toto odpoveď na podanú ruku maďarskej komunite zo strany predsedu vlády, tak to vnímam ako odmietnutie ústretového gesta slovenského premiéra," uviedol pre TASR s tým, že ho to prekvapuje.
"V zásade je to plne v rozpore so všetkými štandardami ochrany práv národnostných menšín v Európe, pričom to navyše nijakým spôsobom neprispieva dobrým vzťahom medzi Slovenskom a Maďarskom," doplnil Korčok.
Poznamenal, že je to zároveň v rozpore s duchom a atmosférou jeho návštevy v Budapešti tento týždeň.
Matovič: Predloženie požiadaviek bolo opľutím ruky
Krok predstaviteľov SMK s predložením radikálnych požiadaviek maďarskej komunity bolo opľutím podanej ruky.
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) to vo štvrtok uviedol v súvislosti s odovzdaním súboru požiadaviek, mieriacich napríklad k vytvoreniu "Maďarského okolia" na Slovensku spravovaného Maďarmi, uznaniu maďarčiny ako úradného jazyka na úradoch a súdoch či vytvoreniu samostatnej arcidiecézy pre maďarskú katolícku obec.
"Mrzí ma, že niekto to chcel zneužiť, aby v snahe o vlastnú prezentáciu opäť rozdúchaval národnostné vášne a vracal pomery na Slovensku o tridsať rokov dozadu," uviedol premiér.
Povedal, že samotné memorandum, ktoré mu odovzdali členovia SMK, si ani nečítal. "Stačil mi spôsob, akým mi ho chceli doručiť. Je to, akoby ste vy podali ruku a miesto jej prijatia vám na ňu napľujú," povedal Matovič. "Takto sa so mnou ani so Slovákmi nikto baviť nebude," upozornil.
Priznal, že incident bude mať dosah aj na vzťahy medzi OĽaNO a SMK. "Zariadime sa," skonštatoval bez ďalších konkrétností.