BRATISLAVA. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok ráno vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky. Hlava štátu má prejav v NR SR prvýkrát od svojho nástupu do funkcie.
Okrem vedenia Národnej rady SR a poslancov si prišiel správu vypočuť aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a viacerí členovia kabinetu.
Netradičný prejav
Prezidentka prišla so správou o stave republiky pred poslancov pár dní pred prvým výročím svojej inaugurácie, ktorá bola 15. júna 2019.
Po vystúpení hlavy štátu majú poslanci pokračovať v piatkovom rokovaní ôsmej schôdze. Prebrať majú vládne návrhy zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Ak to bude potrebné, parlament má v piatok rokovať aj po 16. hodine.
Hlava štátu v stredu 3. júna avizovala, že jej prejav bude netradičný, a to najmä pre aktuálnu situáciu v súvislosti s koronavírusom. Správu o stave republiky prezidentky bude vysielať aj Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS).
Čaputová sa na sociálnej sieti vyjadrila, že jej správa o stave republiky bude iná ako tie, na ktoré boli občania doteraz zvyknutí. Hlava štátu vystúpi v parlamente prvýkrát.
„Máme totiž za sebou náročné mesiace v boji s koronou a doteraz nepoznanú a novú skúsenosť. Výzvu sme zatiaľ zvládli dobre, no počiatočné úspechy sa rýchlo pominú, ak si z toho, čo nám kríza ukázala, nevezmeme dobré ponaučenia. Hľadajme v nej, čo nám pomôže byť lepšími a pripravenejšími na všetky výzvy, ktoré nás ešte v budúcnosti čakajú,“ uviedla prezidentka.
Voľba generálneho prokurátora
Členovia zákonodarného orgánu budú dnes taktiež pokračovať v prerušenej rozprave k novele zákona upravujúcej spôsob voľby generálneho prokurátora. Cieľom novely je, aby sa o funkciu generálneho prokurátora mohli uchádzať aj osoby, ktoré nie sú prokurátormi.
Doteraz sa o túto funkciu mohli uchádzať len prokurátori. Novelu na rokovanie pléna predložili koaliční poslanci Juraj Šeliga (Za ľudí), Alojz Baránik (SaS), Ondrej Dostál (SaS), Milan Vetrák (OĽaNO) a Petra Hajšelová (Sme rodina).
Poslanci tiež navrhujú rozšíriť okruh navrhovateľov kandidátov do funkcie. Doteraz mohli návrhy predkladať výlučne poslanci parlamentu.
Po novom by tak mohli urobiť aj minister spravodlivosti, Rada prokurátorov SR, verejný ochranca práv, profesijné organizácie právnikov či vedecké inštitúcie pôsobiace v oblasti práva. Voľba generálneho prokurátora by mala byť v parlamente verejná.