BRATISLAVA. Počas jari ochranári v Malých Karpatoch zistili 31 nelegálnych vjazdov vozidiel. Ukázali to kontroly strážcov prírody v Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty, ktoré vykonali v období od 1. februára do 31. mája.
V rámci 26 kontrolných akcií sa zamerali na nelegálne vjazdy vozidiel do chránených území či vyrušovanie zveri. Na svojej internetovej stránke o tom informuje CHKO Malé Karpaty. Okrem nelegálnych vjazdov vozidiel do chráneného územia zistili ochrancovia tiež nepovolené vykonávanie paraglidingu, pohyb turistov mimo vyznačených turistických trás, vyrušovanie alebo usmrtenie chránených druhov živočíchov či pokus o nelegálne vykopávanie a zber skamenelín.
Počas kontrol našli ochranári štyri opustené hniezda výra skalného, najväčšej sovy žijúcej na území Slovenska.
Tie výry upustili v dôsledku vyrušovania ľuďmi vo fáze inkubácie znášky a výchovy mláďat. Za hlavnú príčinu označujú strážcovia nepovolený paragliding. Paraglidista, ktorý vyrušil výra pri hniezdení, lietal priamo nad jeho hniezdami štyri až šesť hodín nepretržite vo výške 50 až 300 metrov. V dôsledku zjazdovej cyklistiky priamo v prírodných rezerváciách boli počas kontrolnej činnosti členov stráže prírody nájdené aj usmrtené chránené živočíchy, vrátane bezstavovcov a drobných stavovcov, najmä plazov.
V troch prípadoch pri zrážke turistu s cyklistom museli zjazdárom členovia stráže prírody so svedkami na miesto kolízie privolať rýchlu zdravotnú pomoc. V jednom prípade z evidovaného počtu osoba na bicykli, ktorá zapríčinila zranenia chodca počas turistiky, z miesta ušla aj napriek vyzvaniu člena stráže prírody a okoloidúcich. V prípadoch nelegálnych vjazdov vozidiel išlo hlavne o vjazdy cyklistov a áut, strážcovia však riešili aj prípad nelegálneho vjazdu dvoch terénnych motoriek a jednej štvorkolky. Riešené nelegálne vjazdy boli oznámené ako podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov príslušným okresným a krajským riaditeľstvám Policajného zboru SR – odborom kriminálnej polície. V rámci označenia chránených území bolo na 20-tich miestach obnovené označenie CHKO a na 14-tich miestach jednotlivých maloplošných chránených území, na ôsmich vstupných bodoch do maloplošných chránených území bolo inštalované úplne nové označenie.
Ostatné priestupky boli riešené podľa ich závažnosti a okolností ich spáchania, a to buď dohovorom, uložením blokovej pokuty na mieste alebo boli odstúpené odborom starostlivosti o životné prostredie na príslušných okresných úradoch a Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Z celkového počtu 26 kontrolných akcií bolo 11 akcií vykonaných aj v sprievode príslušníkov polície. Na akciách sa okrem profesionálnych strážcov zúčastnilo aj 18 členov dobrovoľnej stráže prírody a mimovládne organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Iniciatíva stráže prírody, Klub stráže prírody, Karpatský ochranársky spolok a Bystrička – Malé Karpaty. Celkom 15 kontrolných akcií bolo vykonaných na územiach so 4. a 5. stupňom ochrany.