Denník N v utorok informoval, že zásah NAKA vo vládnej agentúre, ktorá spravuje Slovensko.sk, súvisí s podozrením, že štátna počítačová sieť Govnet bola odpočúvaná.
Prečítajte si reakcie politikov.

Igor Matovič
Proces digitalizácie a informatizácie verejnej správy by bolo potrebné vybudovať nanovo, uviedol po rokovaní vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO).
"Ročne vrážame 700 miliónov eur do softvérov a hardvérov, sú to obrovské peniaze, obrovský priestor na zlodejiny, máme 3000 rôznych informačných systémov a napokon sa dozvieme o podozrení, že systém, ktorý má byť chránený, je napojený na mafiu, ktorá sa hrabe vo vládnych materiáloch," poznamenal Matovič.
"Áno, ukazuje sa, že by sme mali nabrať odvahu, buchnúť po stole a z tých peňazí, ktoré nám dáva Európska komisia na digitalizáciu, urobiť systém nanovo s tým, že bude plne v rukách štátu, bez pijavíc na to napojených," uviedol premiér.
Jeho predstavou je, že všetky programátorské talenty sa sústredia na jednom mieste a vytvoria jednotný informačný systém. "Možno nás to bude stáť miliardu, no po roku a pol sa nám to vráti," upozornil.
V prípade sledovanej kauzy, policajného zásahu v NASES, ale aj na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Matovič nechcel záležitosť bližšie komentovať, zdôraznil, že je potrebné počkať na závery vyšetrovania.
Podľa premiéra sa v najbližších dňoch môžu objavovať informácie, ktoré budú spravodajskými hrami tých, ktorí sú do kauzy zapletení.

Richard Raši
V celej kauze treba podľa podpredsedu pre investície a informatizáciu predošlej vlády Richarda Rašiho (Smer) počkať na výsledky vyšetrovania. "Určite sa to zistí a určite sa to bude medializovať," reagoval Raši.
Rašiho by znepokojilo, keby k zásahu do systému Govnet došlo bez súhlasu alebo povolenia. Podľa jeho slov by to znamenalo, že sa niekto snažil preniknúť do Govnetu a získavať informácie o minulej vláde.
"Keď hovoria, že našli niečo externé na serveroch, to zjavne znamená, že tam niekto niečo dal. Bezpečnosť štátu je o tom, že chránite priestor zvonka softvérmi, špeciálnymi inštaláciami, aby ste sa ubránili útokom zvonka. Môžete chrániť priestor aj zvnútra, aby ste identifikovali únik informácií, ktorý môže nastať v agentúrach alebo v organizáciách, ktoré zabezpečujú komunikáciu a bezpečnosť štátu," komentoval.
Pripustil, že je možné, že teoreticky do systému "niekto" nainštaloval "niečo" bez akéhokoľvek relevantného súhlasu akejkoľvek relevantnej organizácie, ktorá môže informácie na ochranu štátu spracovávať. "Znepokojovať by nás to malo vtedy, keby to naozaj bola činnosť, ktorá bola urobená nelegálne," dodal.
Informácie o údajnom odpočúvaní zachytil Raši cez médiá. To, že o zásahu NAKA nikto nevedel, považuje za správne. Zdôraznil, že nielen Slovensko, ale aj ostatné štáty sú denne atakované kybernetickými útokmi, ktoré môžu byť hekerské, môžu mať ekonomické, politické či iné záujmy.
"Preto sa hovorilo o vytvorení špeciálneho nového datacentra, o posilnení Govnetu aj o špeciálnom národnom programe kybernetickej bezpečnosti," doplnil.

Peter Pellegrini
"Ak niekto zneužil situáciu, keď sa mal postať o bezpečnosť a urobil niečo iné, bude musieť byť braný na zodpovednosť," vyhlásil ku kauze expremiér za Smer a zároveň predchodca Richarda Rašiho v úrade pre informatizáciu Peter Pellegrini.
"Verím, že ak niekto zo strany štátu takéto zariadenie namontoval, tak bude vedieť zodpovedať, prečo to namontoval, aký typ zariadenia to bol a na čo slúži. Ak to bola nejaká súkromná organizácia alebo tajná služba iného štátu, tak sa budem pýtať, či nezlyhali bezpečnostné zložky," skonštatoval Pellegrini.
Pripomenul, že ešte ako premiér nariadil vykonať testy bezpečnosti vládneho Govnetu, a to po kybernetickom útoku na rezort slovenskej diplomacie. Výsledky auditu mali následne preukázať, že niektoré subjekty mohli disponovať technológiami, ktoré by mohli bezpečnostné bariéry Govnetu prelomiť.
Podľa Pellegriniho preto vydali na bezpečnostnej rade pokyn na vykonanie opatrení, ktoré by tomu zabránili.
"Bolo by dobré, aby NASES a bezpečnostné zložky, ktoré majú na starosti kybernetickú obranu a ochranu, povedali, ako reagovali aj na moju výzvu, aby zabezpečili obranu nášho kybernetického priestoru," poznamenal Pellegrini.
Doplnil, že zatiaľ z toho kauzu robiť nechce, keďže sa nevie, komu a či nejaké informácie odišli. Priznal však, že by ho mrzelo, keby sa niekto pokúšal dostať k informáciám vlády.

Veronika Remišová
Kľúčová infraštruktúra v oblasti informačných systémov nie je momentálne v rukách štátu, uviedla vicepremiérka Veronika Remišová.
„Ročne platíme za údržbu informačných systémov 700 miliónov eur. Čo sa týka údržby a prevádzkovania systémov ako napríklad 'ústredný portál verejnej správy', ktorí občania veľmi dobre poznajú, tak tam platíme milión eur mesačne,“ povedala podpredsedníčka vlády.
Práve z dôvodu, že kritická a strategická infraštruktúra nie sú v rukách štátu, môže podľa Remišovej dochádzať k prípadom, aké momentálne prešetruje polícia. Ak by sa potvrdili medializované podozrenia, bude podľa nej potrebné „všetko prebudovať a následne postaviť nanovo“. Výsledkom by mali byť „skutočne digitálne služby, kde bude kritická infraštruktúra v rukách štátu“.

Ladislav Kamenický
Exminister financií Ladislav Kamenický (Smer) je z diania okolo Govnetu prekvapený a deklaruje, že o ničom nevie.
"Ja som dosť v šoku, čo počujem. Absolútne však nič o tom neviem, počkám si, ako bude prebiehať vyšetrovanie," povedal Kamenický. Ak by sa odpočúvanie potvrdilo, tvrdí, že on osobne sa nemá čoho obávať.
"Ja mám svedomie čisté," podotkol s tým, že samotné odpočúvanie vníma ako problém, keďže každý štátny úrad pracuje s citlivými dátami. "Treba to vyšetriť. Ak niekto pochybil, nech je za to potrestaný," poznamenal poslanec.

Matúš Šutaj Eštok
Poslanec parlamentu a bývalý vedúci Úradu vlády SR Matúš Šutaj Eštok (Smer) je to situácie prekvapený, no tiež tvrdí, že nič o nej nevie.
"Nemám akékoľvek informácie. Čakám sám, čo sa v tomto prípade udialo a deje sa," uviedol s tým, že cez túto dotknutú sieť komunikuje celý štát. Počkať si chce na výsledky policajného vyšetrovania.
Nevidí dôvod, prečo by sa mal na to teraz pýtať bývalých podpredsedov vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho a Petra Pellegriniho. "Sú orgány činné v trestnom konaní a ja im dôverujem. Uvidím, na čo prídu a čo zistia," povedal poslanec.

Mária Kolíková
Samotný zásah polície v NASES ukazuje na to, že je na mieste urobiť audit celej digitalizácie verejnej správy, uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). "V tejto súvislosti som rada, že informatizácia je v rukách mojej kolegyne Veroniky Remišovej, ktorá verím, že takýto audit určite urobí," dodala.
Podľa Kolíkovej je dôležité, aby celá digitalizácia bola nastavená tak, že kľúčové nástroje sú v rukách štátu. "Teraz je na mieste overiť, či to tak naozaj je," doplnila ministerka.

Erik Tomáš
Zariadenia, pre ktoré v utorok zasahovala NAKA v NASES, boli zrejme inštalované oficiálne. Po stredajšom rokovaním parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS to vyhlásil jeho predseda a poslanec národnej rady Erik Tomáš (Smer).
Odvolal sa pritom na dostupné informácie, ktoré zazneli aj na rokovaní výboru. Podotkol však, že je potrebné preveriť, čo všetko tieto zariadenia monitorovali.
"Vyzerá to tak, že zariadenia boli inštalované oficiálne na základe rozhodnutia oficiálnych štátnych orgánov. Treba teraz preveriť, či pracovali tak, ako pracovať mali," povedal.
Úvahy o možnom zneužití, odpočúvaní a sledovaní štátnej siete Govnet prostredníctvom týchto zariadení považuje za predčasné. "Neviem sa ani k tomu vyjadriť," uviedol s tým, že má len informácie od riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.
Ak NAKA spustila v tejto veci vyšetrovanie, je podľa Tomáša potrebné to rešpektovať. Verí, že vyšetrovanie prinesie úplne jasný záver, či došlo alebo nedošlo k zneužitiu zariadení.
Poslanec považuje za predčasné a nie veľmi zodpovedné zo strany vicepremiérky pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí), že informovala o konaní NAKA v tejto veci. "Záver môže byť totiž úplne iný, aký sa vytvoril v médiách. Nechcem však predbiehať. Nech to NAKA preverí," poznamenal Tomáš.