BRATISLAVA, BRUSEL. Korupciu vníma ako problém 48 percent Slovákov. Vyplýva to z výsledkov špeciálneho prieskumu Eurobarometra o korupcii, ktorého výsledky v stredu zverejnila Európska komisia.
Prieskum naznačil, že korupcia je neprijateľná pre 69 percent Európanov, avšak medzi členskými krajinami sú veľké rozdiely.
Najnovší prieskum potvrdil, že občania 24 z 27 krajín Únie sa domnievajú, že korupcia je v ich krajine široko rozšírená. Najviac tomu veria v Chorvátsku (97 percent), najmenej vo Švédsku (40 percent).
Na Slovensku, podobne ako v Českej republike, tomu verí 87 percent opýtaných, čím sa obe krajiny zaradili na siedmu najhoršiu pozíciu v EÚ. V porovnaní s rokom 2013 to pre Slovensko znamená zlepšenie o tri percentuálne body.
Podľa Eurobarometra len 23 percent Európanov považuje za správne dať dar alebo protislužbu za vybavenie žiadosti úradníkom štátnej a verejnej správy a iba 16 percent si to myslí o finančnej odmene.
Korupcia ako fenomén je neprijateľná v priemere pre 69 percent občanov EÚ. S odmietaním korupcie sú najviac stotožnení v Portugalsku (88 percent), najmenej sa proti korupčným praktikám vyslovili občania Maďarska (38 percent). Slovensko je na šiestom mieste od konca rebríčka, so 48-percentným odmietaním korupcie ako fenoménu.
S názorom, že korupcia ovplyvňuje ich každodenné životy, najviac súhlasia Rumuni (64 percent) a najmenej Holanďania (štyri percentá). Na Slovensku si to myslí 41 percent opýtaných, pričom až 52 percent Slovákov má dojem, že miera korupcie v krajine sa za posledné tri roky zvýšila, a 18 percent Slovákov uviedlo, že osobne pozná niekoho, kto dostal úplatok.