SME
Sobota, 10. apríl, 2021 | Meniny má IgorKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Testy odhalili osem nakazených, železnice obnovujú spoje do Rakúska (minúta po minúte)

Na Slovensku sa nakazilo koronavírusom celkovo 1541 ľudí. Vyliečilo sa 1409 pacientov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:55 Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Taliansku 379 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, podľahlo 53 ľudí, čím sa ich počet zvýšil na 34 167.

19:26 Americkí lekári v Chicagu vykonali transplantáciu pľúc u pacientky s infekčným ochorením COVID-19. Ide o prvý takýto zákrok u pacienta s novým typom nákazy v Spojených štátoch.

Pacientkou je mladá žena, ktorá bola šesť týždňov pripojená na pľúcnu ventiláciu na jednotke intenzívnej starostlivosti v univerzitnej nemocnici Northewestern Memorial Hospital v Chicagu.

"Transplantácia pľúc bola jej jedinou nádejou na prežitie," povedal primár oddelenia hrudníkovej chirurgie Ankit Bharat.

19:05 Popradský akvapark sa pre návštevníkov opäť otvára 12. júna za určitých hygienických a bezpečnostných opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri vstupe do akvaparku sa kontroluje teplota návštevníkov pracovníkmi bezpečnostnej služby. Pri hlavnom vchode, pri pokladniciach, v šatniach, sociálnych zariadeniach a pri každom bazéne sú k dispozícii dezinfekčné prostriedky a papierové utierky.

Zamestnanci gastronomických prevádzok, akvaparku, wellness centra pracujú s rúškami, pri nástupe do zamestnania je kontrolovaný ich zdravotný stav a meria sa im aj teplota. Upratovanie sa uskutočňuje v pravidelných požadovaných intervaloch so zvýšeným dôrazom na dezinfekciu.

Ak všetkým odporučíte, aby medzi sebou mali odstup jeden a pol metra, ale všetci stoja vedľa seba a držia sa, nemám z toho dobrý pocit.

Jozef Kesecioglu, prezident Európskej spoločnosti pre intenzívnu medicínu

18:50 Predstavitelia Európskej únie a odborníci sa obávajú, že Európa by v dôsledku hromadných protestov proti rasizmu a policajnému násiliu mohla v nasledujúcich týždňoch zažívať nárast počtu infikovaných.

"Ak všetkým odporučíte, aby medzi sebou mali odstup jeden a pol metra, ale všetci stoja vedľa seba a držia sa, nemám z toho dobrý pocit," povedal Jozef Kesecioglu, prezident Európskej spoločnosti pre intenzívnu medicínu.

Skryť Vypnúť reklamu

18:33 Mestskú krytú plaváreň na Štiavničkách v Banskej Bystrici otvoria pre plaveckú verejnosť a športové kluby v pondelok 15. júna. Kapacita pre vstup je dvesto ľudí a do relaxačného bazéna 25 osôb.

"Návštevníkov žiadame o maximálne zodpovedný prístup. Jednak, aby zvážili návštevu, pokiaľ sa cítia chorí, a zároveň, aby pri samotnej návšteve dbali na zvýšenú osobnú hygienu. Pred vstupom do šatní je potrebná dezinfekcia rúk. Dvojmetrové rozostupy odporúčame dodržiavať v šatniach i v okolí bazénov," konštatoval Dušan Argaláš, riaditeľ mestskej spoločnosti MBB, pod ktorú plaváreň spadá.

18:21 Rokovania členských krajín o revidovanom viacročnom finančnom rámci na roky 2021 až 2027 a o pláne hospodárskej obnovy EÚ v navrhovanej hodnote 750 miliárd eur sú momentálne skôr vo fáze otázok ako odpovedí.

Skryť Vypnúť reklamu

Uviedol to vo štvrtok vedúci Stáleho zastúpenia Slovenska pri EÚ Peter Javorčík s odkazom na stredajšie rokovania veľvyslancov členských krajín EÚ.

17:46 Vlády po celom svete v rámci boja proti pandémii a jej ekonomických následkov celkovo minuli 10 biliónov USD (8,81 bilióna eur), uviedla šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová.

Potrebné je však podľa nej oveľa viac. Georgievová povedala, že podľa nových odhadov koronakríza môže stiahnuť až 100 miliónov ľudí do extrémnej chudoby.

17:42 Neskoré zavedenie opatrení vo Veľkej Británii môže byť zodpovedné za smrť až 20-tisíc ľudí.

Súvisiaci článok Ak by Briti zavreli krajinu o týždeň skôr, mohlo zomrieť o 20-tisíc ľudí menej Čítajte 

S týmto prepočtom prišiel Neil Ferguson z londýnskej Imperial College, ktorý ešte v marci pôsobil ako premiérov poradca. Bol jedným z autorov analýzy, ktorá nakoniec Johnsona primala uzavrieť krajinu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Predtým, ako sme uzatvorili krajinu, sa rozsah epidémie zdvojnásoboval každé tri až štyri dni. Ak by sme teda opatrenia zaviedli o týždeň skôr, mohli by sme počet obetí znížiť najmenej o polovicu,“ povedal podľa Financial Times pred vedeckým výborom britského parlamentu.

Viac si prečítate v texte Matúša Krčmárika >>>

17:17 Dvojica Čechov vyvinula náramok, ktorý môže pomôcť pri dodržiavaní rozstupov v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Zariadenie nazvané Proximity monitor sa nosí ako hodinky a jeho úlohou je upozorniť nositeľa, keď sa priveľmi priblíži k ďalšej osobe.

17:09 Ministerstvo zahraničia v súvislosti s pandémiou doteraz repatriovalo zo zahraničia 4 409 ľudí.

16:48 Vyšehradská štvorka podporuje spoločný postup Únie pri pandémii, štáty však podľa premiéra Igora Matoviča potrebujú zo strany eurokomisie cítiť viac dôvery, slobody a spravodlivosti pri prerozdeľovaní prostriedkov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:32 Americký minister financií Steven Mnuchin odmieta ďalšie zatvorenie ekonomiky pre spomalenie šírenia pandémie.

"Nemôžeme opäť uzavrieť ekonomiku. Myslím, že sme sa naučili, že zatvorenie ekonomiky spôsobí ešte väčšie škody," povedal.

16:17 British Airways predá časť svojej niekoľkomiliónovej zbierky umeleckých predmetov. Britská firma sa potýka s dopadmi krízy a potrebuje hotovosť.

Zbierka zahŕňa obrazy súčasných maliarov, sú medzi nimi napríklad Damien Hirst, Bridget Rileyová alebo Peter Doig.

15:53 V Británii zomrelo na koronavírus za posledných 24 hodín 151 ľudí, celkovo ochoreniu COVID-19 podľahlo 41 279 pacientov.

Koronavírusom sa od začiatku pandémie nakazilo viac ako 291-tisíc ľudí.

15:30 Počet obetí koronavírusu v Británii mohol byť o polovicu nižší, pokiaľ by krajina zaviedla opatrenia o týždeň skôr. Povedal to vedec, ktorý sa podieľal na formovaní stratégie boja proti epidémii.

Skryť Vypnúť reklamu

V čase, keď sa v marci prijímali kľúčové rozhodnutia, vedci rozsah rozšírenia vírusu v krajine podcenili, povedal poslancom Neil Ferguson, epidemiológ z univerzity Imperial College London.

15:12 Egypt od júla obnoví plánované medzinárodné lety a otvorí pre turistov najmenej zasiahnuté rezorty.

Pandémia zastavila egyptský turistický ruch, ktorý tvorí asi päť percent jeho hrubého domáceho produktu.

15:01 Turecko po viac ako dvoch mesiacoch obnovilo medzinárodné lety. Prvé lietadlo vzlietlo z Istanbulu do Londýna.

14:50 V Česku ukončil činnosť ústredný krízový štáb, ktorý zriadili pre pandémiu.

Počas krízy štáb primárne zabezpečoval dovoz ochranných pomôcok a rokoval v súvislosti s cestovnými obmedzeniami a hraničnými kontrolami.

14:30 Nová sezóna slovenskej najvyššej hokejovej súťaže sa v septembri nemusí vôbec začať, tvrdí Miroslav Šatan.

Skryť Vypnúť reklamu

Problémom sú podľa Šatana pravidlá a obmedzenia, ktoré nastavila vláda v súvislosti s pandémiou.

14:23 Miera nezamestnanosti vo Švédsku vzrástla v máji na najvyššiu úroveň od augusta 2010.

Nezamestnanosť v škandinávskej krajine, ktorá nezaviedla také tvrdé blokády, ako iné európske ekonomiky, vzrástla v máji na 5,10 percenta.

Súvisiaci článok Najvyťaženejšie európske letisko ruší pre pandémiu pracovné miesta Čítajte 

14:00 Britské letisko Heathrow znižuje počet pracovných miest, s odbormi sa dohodlo na spustení procesu dobrovoľného odchodu.

Vedenie letiska nevylúčilo, že v budúcnosti by mohlo pristúpiť k ďalšiemu rušeniu miest. Dôvodom je pokles počtu cestujúcich na historické minimum.

Letisko bolo pred pandémiou najvyťaženejším letiskom v Európe.

13:42 Pandémia sa podľa WHO v Afrike zrýchľuje. Ochorenie COVID-19 sa šíri aj mimo hlavných miest, kde sa najskôr objavila u cestovateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

V Afrike je nakazených približne 200-tisíc ľudí. Štvrtinu z nich hlási Juhoafrická republika.

13:26 Železnice od pondelka obnovia v plnom rozsahu aj medzištátnu dopravu s Rakúskom. Premávať budú aj vlaky InterCity na trase Košice - Viedeň a späť.

13:05 Eurokomisia odporučila, aby členské krajiny Únie po 30. júni pristúpili na čiastočné a postupné rušenie cestovných obmedzení pre cestujúcich z tretích krajín.

Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová navrhla, aby bolo otváranie vonkajších hraníc Únie koordinované.

12:41 Letecká spoločnosť Lufthansa bude musieť zrušiť 22-tisíc pracovných miest na plný úväzok, pretože očakáva iba pomalé a slabé ožívanie dopytu po cestovaní.

12:23 Dopravca Ryanair obnoví od 1. júla dvanásť pravidelných liniek z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave v rámci letného letového poriadku 2020.

Skryť Vypnúť reklamu

Letecká spoločnosť to oznámila vo štvrtok s tým, že Slováci budú môcť využiť lety do Bulharska, Grécka či na Cyprus.

12:00 Na Slovensku v máji prudko narástol počet ľudí poberajúcich dávky v nezamestnanosti.

Ich počet v máji oproti aprílu tohto roka narástol o viac ako 12-tisíc. "Kým v apríli 2020 dávku poberalo 38 010 nezamestnaných, minulý mesiac to už bolo 50 132 nezamestnaných," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

11:41 Francúzsky minister financií Bruno Le Maire si myslí, že krajina by mala urýchliť návrat k práci a podnikaniu. "Chcem, aby sa ekonomická aktivita obnovila rýchlejšie," povedal.

Francúzske hospodárstvo podľa odhadov v roku 2020 klesne o 11 percent. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona zaviedla jedny z najprísnejších obmedzení v Európe od polovice marca a s ich uvoľňovaním začala až 11. mája.

Skryť Vypnúť reklamu

11:17 Na letné školy rozdelí ministerstvo školstva pol milióna eur, povedal na tlačovke minister Branislav Gröhling (SaS).

Letné školy by mali žiakom pomôcť vyrovnať rozdiely, ktoré vznikli alebo sa prehĺbili v dôsledku koronakrízy.

Vzdelávanie by malo byť dobrovoľné a malo by mať zážitkový, hravý a tvorivý charakter.

11:08 Počet prípadov nákazy ochorením COVID-19 v Česku sa v stredu zvýšil o 73, čo je najvyšší počet za posledný týždeň. Celkovo sa v Česku nakazilo 9824 ľudí a 328 následkom ochorenia podľahlo.

10:47 V Los Angeles od piatka môže opäť začať výroba filmov a seriálov. Kiná v USA ostávajú aj naďalej zatvorené kvôli pandémii.

10:30 Poľsko od 13. júna ruší kontroly na schengenských hraniciach. Pre ľudí vstupujúcich do Poľska ostávajú otvorené hraničné priechody Trstená - Chyžné a Vyšný Komárnik - Barwinek.

Skryť Vypnúť reklamu

Do krajiny je možné cestovať bez povinnosti absolvovania domácej karantény či preukázania sa negatívnym testom na Covid-19.

Súvisiaci článok WHO považuje nízku mieru smrtnosti v Rusku za ťažko pochopiteľnú Čítajte 

Ministerstvo zahraničia upozorňuje, že v Poľsku je stále v platnosti povinnosť zakrývania si úst a nosa v hromadnej doprave, obchodoch, kinách a divadlách, masážnych, tetovacích salónoch, ale aj v kostoloch či úradoch.

10:23 Počet nakazených v Rusku prekonal hranicu pol milióna.

V Rusku za posledných 24 hodín pribudlo 8779 infikovaných ľudí, celkovo sa ochorením COVID-19 nakazilo 502 436.

V krajine zomrelo celkovo 6500 ľudí nakazených koronavírusom. Z ochorenia COVID-19 sa doteraz zotavilo 260-tisíc pacientov.

Rusko je stále tretia krajina s najvyšším počtom nakazených po USA a Brazílii.

10:10 V Indii pribudlo ďalších 10-tisíc nakazených koronavírusom. Najviac postihnuté sú oblasti Bombaj, Naí Dillí a Chennai.

Skryť Vypnúť reklamu

Od vypuknutia pandémie registruje India celkovo 286 579 infikovaných, je tak piatou najviac zasiahnutou krajinou.

V Indii doteraz podľahlo ochoreniu COVID-19 8 102 osôb, za posledný deň sa ich počet zvýšil o 357.

09:58 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dostal pokutu asi 1100 eur za porušenie karanténnych opatrení.

Pravidlá porušil pred týždňom pri návšteve kaviarne, ktorej vnútorné priestory mali byť na základe nariadení počas epidémie koronavírusu ešte uzavreté.

Z porušenia pravidiel Zelenského usvedčila fotografia, ktorú člen jeho tímu zverejnil na Facebooku.

09:30 Na Slovensku pribudlo v stredu osem nakazených. Celkovo sa ochorenie COVID-19 potvrdilo u 1541 ľudí.

Najviac nakazených, až šesť, pribudlo v okrese Rožňava, po jednom v okrese Nitra a Trenčín. Všetky nové prípady odhalili mimo karantény.

Skryť Vypnúť reklamu

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších päť pacientov, celkovo sa zotavilo 1409 ľudí. Aktuálne sa na COVID-19 lieči 104 pacientov. Nákaze v stredu nepodľahol nikto, celkovo zomrelo 28 ľudí.

Sedemdňový kĺzavý medián ostal na čísle 0.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

09:08 Zamestnanosť vo Francúzsku za prvé tri mesiace roka klesla na najnižšiu úroveň od posledného kvartálu 2017.

Počet dočasných pracovných miest sa pritom znížil najstrmšie za 20 rokov v dôsledku pandémie.

08:43 WHO považuje nízku mieru smrtnosti na infekčnú chorobu COVID-19 v Rusku pri súčasnom vysokom počte infikovaných za ťažko pochopiteľnú.

Vyzvala preto ruské úrady, aby zrevidovali doterajšiu metódu evidencie obetí pandémie vyvolanej novým koronavírusom.

08:07 Poľský premiér Mateusz Morawiecki nedávno ohlásil úspech v boji proti koronavírusu a povedal, že Poľsko má jednu z najlepších epidemiologických situácií v Európe.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Poľsku pribúdajú stovky nakazených denne. Vláda otvára hranice Čítajte 

Vládny úspech však prekrýva epidémia šíriaca sa v poľských baniach na juhu krajiny. V najpostihnutejšom regióne, Sliezskom vojvodstve, evidujú celkovo vyše 10-tisíc prípadov ochorenia Covid-19.

Viac ako polovicu nakazených pritom tvoria baníci v česko-poľskom pohraničí.

06:49 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v USA už presiahol dva milióny.

V Spojených štátoch tak zaznamenali celkovo už 2 000 464 prípadov nákazy novým koronavírusom a 112 900 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

06:31 Belgický princ Joachim dostal od španielskych úradov pokutu vo výške 10 400 eur za to, že porušil opatrenia obmedzujúce pohyb, keď koncom mája navštívil andalúzske mesto Córdoba a zúčastnil sa tam na večierku.

Pokuta bola podľa tohto zdroja 28-ročnému princovi uložená za "porušenie obmedzenia, ku ktorému sa aj priznal" a bol už o nej upovedomený. Joachim má teraz 15 dní na to, aby pokutu zaplatil alebo sa voči nej odvolal.

6:18 Počet úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, presiahol v stredu večer v Latinskej Amerike 70 000.

Počet úmrtí pripisovaných ochoreniu COVID-19 sa v Latinskej Amerike vyšplhal na aktuálnych 70.972, pričom v regióne celkovo zaznamenali už približne 1,45 milióna prípadov nákazy koronavírusom.

Najviac zasiahnutou krajinou tam ostáva Brazília, kde zaevidovali bezmála 40 000 úmrtí, pričom za ostatných 24 hodín pribudlo 1274 nových. Brazília je v počte obetí po USA a Británii treťou najhoršie zasiahnutou krajinou na svete, pripomína Reuters. V Mexiku , druhej najväčšej krajine regiónu, zaznamenali za ostatný deň 4883 nových prípadov infekcie koronavírusom, čo je tam dosiaľ vôbec najvyšší denný prírastok. V krajine celkovo zaevidovali už 129 184 prípadov infekcie. Okrem novonakazených v Mexiku pribudlo za posledný deň aj 708 nových úmrtí, čím sa ich celkový počet zvýšil na 15 357. K značnému nárastu v počte nakazených dochádza tiež v Peru, kde už zaznamenali vyše 208 000 prípadov nákazy vrátane takmer 6000 úmrtí. Situácia sa rapídne zhoršuje aj v Čile i Kolumbii. Relatívne nízkym počtom úmrtí na COVID-19 (487) sa naproti tomu hrdí Bolívia.

WHO označila Latinskú Ameriku za nové ohnisko pandémie.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 3. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 4. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 5. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 601
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 780
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 22 734
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 20 618
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 13 810
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 13 466
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 12 763
 8. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 9 018
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 6 994
 10. Najprv eštebák, potom oligarcha. Aká bola Širokého éra? 6 413
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Koronavírus SARS-CoV-2, Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eva Petričková na sociálnych sieťach ukazuje, že aj autistické deti vedia byť fantastické.

Deťom chýbajú terapie, rodičom oddych.

9. apr
Vizualizácia projektu Metropolis.

Metropolis zapadol prachom.

13 h
Dnes píše Matúš Ritomský

Dovoľme si hovoriť o konci pandémie

Publicista Matúš Ritomský.

Na prekonanie poslednej fázy pandémie potrebujeme rozumný optimizmus.

8. apr

Ako vidí spätne reláciu s Cibulkovou?

9. apr

Neprehliadnite tiež

Vedecký riaditeľ Virologického ústavu BMC SAV Juraj Kopáček.

Minister ponížil vedcov ústavu, tvrdí Kopáček.

6 h
Ilustračné foto

Biomedicínske centrum SAV má expertízu v oblasti virológie a používa výlučne vedecké postupy overené v praxi.

7 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Ministerka pripomenula, že pred niekoľkými týždňami mali koaliční lídri na stole Memorandum dobrého vládnutia.

8 h
Dana Košická verí na výmenu energie medzi hľadiskom a javiskom.

Jej sestra pracuje na infekčnom oddelení.

8 h