SME

Čaputová: Počas koronakrízy sme išli na hranu ústavy, ale zvládli sme to (rozhovor)

(Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Má za sebou prvý rok v úrade.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezidentka ZUZANA ČAPUTOVÁ má za sebou prvý rok v úrade. V rozhovore pre denník SME hodnotí, ako Slovensko zvládlo koronakrízu, ako sa jej spolupracuje s vládou Igora Matoviča a čo ju nepríjemne prekvapilo na súčasných diskusiách v parlamente.

Slovensko podľa nej čaká obrovská príležitosť vďaka rozsiahlej pomoci Európskej únie po koronakríze, ktorá môže krajinu posunúť o generácie dopredu. Musíme však eliminovať korupciu. Čaputová hovorí aj o osobných pocitoch a ťažkých rozhodnutia, ktoré vo funkcii musela urobiť.

Nevracajme sa do stavu spoločnosti pred koronou, bolo jedným z posolstiev Správy o stave republiky, ktorú ste predniesli minulý týždeň. Kde sme boli, prečo sa tam nemáme vracať a kam sa máme ako spoločnosť dostať?

Vyslovila som ho v kontexte ohliadnutia do nedávnej minulosti, konkrétne pred voľbami, keď bola spoločnosť roztrieštená na množstvo fragmentov, frakcií a skupín, ktoré proti sebe až bojovali. V kontraste s týmto obrazom som videla tendenciu spájania sa, súdržnosti a solidarity, keď sa spoločnosť zomkla počas koronakrízy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pritom považujem za úplne legitímne a prirodzené, že v spoločnosti sú rôzne názorové skupiny, je to naša pestrosť a bohatstvo, nemá ísť o názorovú monolitnosť. Skôr ide o to, do akej miery názorová pestrosť speje ku konfliktom a bojom, namiesto pragmatickej a vecnej výmene názorov, ktorá môže byť podkladom toho najlepšieho riešenia.

Prvá vlna koronakrízy odznieva a začína sa hovoriť o veľkej obnove v Európe, aj na Slovensku. Na čo by sme sa mali sústrediť?

A práve tu máme možnosť využiť jedno z tých poučení: reštrukturalizovať hospodárstvo smerom k zelenej, inovatívnej ekonomike, s pridanou hodnotou.

Zuzana Čaputová

Jednak by bolo dobré vypočuť si lekcie, ktoré koronakríza priniesla v jednotlivých oblastiach spoločnosti, napríklad v oblasti ekonomiky alebo zdravotníctva. Ruka v ruke s tým ide obrovská príležitosť v podobe finančných prostriedkov z Európskej únie pre Slovensko, veľký balík v podobe grantov za osem miliárd eur a potenciálnych nízkoúročených úverov za ďalších päť miliárd eur.

A práve tu máme možnosť využiť jedno z tých poučení: reštrukturalizovať hospodárstvo smerom k zelenej, inovatívnej ekonomike, s pridanou hodnotou, a investovať do správnych oblastí, okrem iného do vedy a výskumu. Keď sa nám popritom podarí eliminovať korupciu a únik zdrojov do súkromných vreciek, budeme môcť posunúť Slovensko o generácie dopredu. A na to budeme potrebovať viac súdržnosti a spolupráce.

Hovoríte o veľkých výzvach. Zároveň však vidíme, že strany v parlamente sa utápajú v kultúrno-etických konfliktoch. Máte dôveru, že ak tieto témy budú dominovať spoločenskému diskurzu, tak ľudia, ktorí prebrali zodpovednosť za krajinu, zvládnu tieto závažné ekonomické a odborné problémy?

Úprimne ma prekvapila diskusia, ktorá sa viedla po správe pani ombudsmanky. Historicky prvou účasťou pri prednesení správy, som jej ako prezidentka chcela dodať váhu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Šéfredaktorkou denníka SME je od konca roka 2014. Predtým pôsobila ako šéfredaktorka The Slovak Spectator. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity v New Yorku v Spojených štátoch. V roku 2020 vyhrala Európsku novinársku cenu v kategórii názorov a komentárov. Je členkou Výkonného výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn
Jakub Filo je zástupcom šéfredaktorky denníka SME pre spravodajstvo. Do SME nastúpil v júni 2015, najskôr ako vedúci oddelenia vedy a techniky, od septembra 2015 bol hlavným editorom spravodajstva. Predtým pracoval v redakcii internetového portálu Aktuálne.sk, kde nastúpil v roku 2007, od roku 2011 ako editor a zástupca šéfredaktora. V roku 2004 nastúpil do Tlačovej agentúry SR. Je absolventom Fakulty sociálnych štúdií a Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne, na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave získal doktorát v odbore masmediálne štúdia. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Zaistené zbrane v Maďarsku u Dušana Škondriča v rámci akcie Parketár.

Kauza Parketár: Drogy z Mexika sa vraj dostali až k ľuďom okolo Slovana

Zadržali im vyše 300-tisíc eur v hotovosti.


5. aug
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu