SME

Čaputová: Počas koronakrízy sme išli na hranu ústavy, ale zvládli sme to (rozhovor)

(Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Má za sebou prvý rok v úrade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezidentka ZUZANA ČAPUTOVÁ má za sebou prvý rok v úrade. V rozhovore pre denník SME hodnotí, ako Slovensko zvládlo koronakrízu, ako sa jej spolupracuje s vládou Igora Matoviča a čo ju nepríjemne prekvapilo na súčasných diskusiách v parlamente.

Slovensko podľa nej čaká obrovská príležitosť vďaka rozsiahlej pomoci Európskej únie po koronakríze, ktorá môže krajinu posunúť o generácie dopredu. Musíme však eliminovať korupciu. Čaputová hovorí aj o osobných pocitoch a ťažkých rozhodnutia, ktoré vo funkcii musela urobiť.

Nevracajme sa do stavu spoločnosti pred koronou, bolo jedným z posolstiev Správy o stave republiky, ktorú ste predniesli minulý týždeň. Kde sme boli, prečo sa tam nemáme vracať a kam sa máme ako spoločnosť dostať?

Vyslovila som ho v kontexte ohliadnutia do nedávnej minulosti, konkrétne pred voľbami, keď bola spoločnosť roztrieštená na množstvo fragmentov, frakcií a skupín, ktoré proti sebe až bojovali. V kontraste s týmto obrazom som videla tendenciu spájania sa, súdržnosti a solidarity, keď sa spoločnosť zomkla počas koronakrízy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pritom považujem za úplne legitímne a prirodzené, že v spoločnosti sú rôzne názorové skupiny, je to naša pestrosť a bohatstvo, nemá ísť o názorovú monolitnosť. Skôr ide o to, do akej miery názorová pestrosť speje ku konfliktom a bojom, namiesto pragmatickej a vecnej výmene názorov, ktorá môže byť podkladom toho najlepšieho riešenia.

Prvá vlna koronakrízy odznieva a začína sa hovoriť o veľkej obnove v Európe, aj na Slovensku. Na čo by sme sa mali sústrediť?

A práve tu máme možnosť využiť jedno z tých poučení: reštrukturalizovať hospodárstvo smerom k zelenej, inovatívnej ekonomike, s pridanou hodnotou.

Zuzana Čaputová

Jednak by bolo dobré vypočuť si lekcie, ktoré koronakríza priniesla v jednotlivých oblastiach spoločnosti, napríklad v oblasti ekonomiky alebo zdravotníctva. Ruka v ruke s tým ide obrovská príležitosť v podobe finančných prostriedkov z Európskej únie pre Slovensko, veľký balík v podobe grantov za osem miliárd eur a potenciálnych nízkoúročených úverov za ďalších päť miliárd eur.

A práve tu máme možnosť využiť jedno z tých poučení: reštrukturalizovať hospodárstvo smerom k zelenej, inovatívnej ekonomike, s pridanou hodnotou, a investovať do správnych oblastí, okrem iného do vedy a výskumu. Keď sa nám popritom podarí eliminovať korupciu a únik zdrojov do súkromných vreciek, budeme môcť posunúť Slovensko o generácie dopredu. A na to budeme potrebovať viac súdržnosti a spolupráce.

Hovoríte o veľkých výzvach. Zároveň však vidíme, že strany v parlamente sa utápajú v kultúrno-etických konfliktoch. Máte dôveru, že ak tieto témy budú dominovať spoločenskému diskurzu, tak ľudia, ktorí prebrali zodpovednosť za krajinu, zvládnu tieto závažné ekonomické a odborné problémy?

Úprimne ma prekvapila diskusia, ktorá sa viedla po správe pani ombudsmanky. Historicky prvou účasťou pri prednesení správy, som jej ako prezidentka chcela dodať váhu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Šéfredaktorkou denníka SME je od konca roka 2014. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity v New Yorku v Spojených štátoch. Pôsobí ako členka Výkonného výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn
Jakub Filo je zástupcom šéfredaktorky denníka SME pre spravodajstvo. Do SME nastúpil v júni 2015, najskôr ako vedúci oddelenia vedy a techniky, od septembra 2015 bol hlavným editorom spravodajstva. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu