BRATISLAVA. Zámer premenovať povolanie zdravotnícky asistent na praktickú sestru, ktorý zrealizovala predošlá vláda, spôsobil v praxi iba chaos a konflikty, pričom nepriniesol požadované výsledky.
Uviedla to prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Zrušenie tohto opatrenia, ktoré si stanovilo programové vyhlásenie vlády, by komora privítala.
Zavádzanie študentov
Asociácia stredných zdravotníckych škôl podľa Lazorovej síce hovorí o zvýšenom záujme o štúdium od premenovania zdravotníckych asistentov na praktické sestry, no zavádzanie študentov, že budú po ukončení štúdia na stredných zdravotníckych školách plnohodnotnými sestrami, systém slovenského zdravotníctva podľa nej dobehne.
"Nemáme zatiaľ dôkaz o tom, že tieto praktické sestry budú mať uplatnenie a že ostanú pracovať v systéme, takže dôvod na radosť nevidíme. Je pre nás dobrou správou, že vláda sa chystá napraviť túto anomáliu, ktorá okrem Česka nemá v krajinách Európskej únie obdobu," argumentovala.
Proti európskej legislatíve
Zrušením tohto pomenovania súčasná vláda podľa šéfky komory napraví aj porušenie európskej legislatívy, ktorú v predošlom volebnom období spôsobili poslanci Národnej rady SR, z čoho Slovensku hrozí sankcia.

Vysvetlila, že pozícia zdravotnícky asistent, ktorá dovtedy v systéme neexistovala, vznikla na základe zmien, ktoré nastúpili v ošetrovateľstve od roku 2005.
"Do tohto obdobia robili sestry takmer všetko, na oddeleniach sme mali maximálne sanitárov, ktorých bolo pomenej. Vzdelávanie sestier sa presunulo na vyšší stupeň vzhľadom na potreby ošetrovateľskej praxe a zdravotnícky asistent sa od roku 2005 vzdeláva na stredných zdravotníckych školách pre potreby základnej ošetrovateľskej starostlivosti, teda má asistovať sestrám počas procesu ošetrovania a odbremeniť ich o základné činnosti, na ktoré nie je potrebné také náročné vzdelanie," komentovala.
Problémy v praxi
Prax podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek ukazuje, že praktické sestry so zvýšenými kompetenciami nie sú schopné uplatniť ich v praxi, no ani prevziať za ne zodpovednosť.
Lazorová poukázala na to, že existujú aj výnimky. No tieto informácie má komora od manažérok v ošetrovateľstve, teda vedúcich sestier oddelení a námestníčok pre ošetrovateľskú starostlivosť v nemocniciach.
"Upozorňovali sme na dôsledky, ktoré spôsobí tento krok, žiaľ, loby niektorých záujmových skupín v zdravotníctve bola silnejšia. Následky znášame my všetci, ktorí sme v praxi," dodala.