BRATISLAVA. Núdzový stav sa skončil o polnoci zo soboty na nedeľu. Návrh na zrušenie núdzového stavu schválila vláda na rokovaní počas uplynulého týždňa.
Mimoriadna situácia trvá
Mimoriadna situácia trvá naďalej aj po ukončení núdzového stavu.
K dátumu zrušenia núdzového stavu sa ruší pracovná povinnosť na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti, takisto zákaz uplatňovania práva na štrajk.

Zákaz uplatňovania práva pokojne sa zhromažďovať sa zrušil už od stredy . Núdzový stav v dôsledku pandémie nového koronavírusu vláda vyhlásila 16. marca 2020.
Mimoriadnu situáciu vyhlásila vláda uznesením z 11. marca 2020. "Mimoriadna situácia nemá zákonom určené časové ohraničenie," uviedla pre TASR Michaela Paulenová z tlačového odboru rezortu vnútra.
Dodala, že ak to bude potrebné, ďalšie opatrenia budú prijímané prostredníctvom ustanovení zákona o civilnej ochrane obyvateľstva.
Nemocnice pracujú v štandardnom režime
Nemocnice tak od polnoci pracujú v štandardnom režime a zdravotníci už nie sú v mobilizačnej pohotovosti.
"Dostávame sa tak do štandardného normálneho režimu poskytovania zdravotnej starostlivosti, hoci Slovensko sa stále nachádza v mimoriadnej situácii," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.
V súvislosti s COVID-19 sa skončila aj povinnosť reprofilizácie lôžok v 15 koncových nemocniciach, ktoré mali ošetrovať pacientov nakazených koronavírusom.
„Zdravotnícke zariadenia už nemusia zabezpečovať reprofilizáciu týchto lôžok a pacienti už budú výlučne riešení na infektologických ambulanciách,“ vysvetlil minister. Nemocnice však aj naďalej musia mať zabezpečenú triáž.
"V prípade, že do nemocnice príde pacient, ktorý ma podozrenie na infekčné ochorenie alebo podozrivú epidemiologickú anamnézu, mal by byť umiestnený na bezpečné miesto nemocnice, kde mu bude urobený odber tak, aby sa nedostal do styku s ďalšími pacientmi," uzavrel minister.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?