BRATISLAVA. Sloboda zvierat vyzýva na zastavenie transportov hospodárskych zvierat.
Organizácia to uvádza na svojom webe pri príležitosti medzinárodného akčného dňa proti transportom zvierat, ktorý organizácie na ochranu zvierat každoročne usporadúvajú 14. júna.
Medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ) a za jej hranice sa každoročne prepraví miliarda kurčiat a 37 miliónov prasiat, oviec, kôz a hovädzieho dobytka.
Tie sú pri transportoch často držané v nevhodných podmienkach, natlačené na seba, vystresované, zoslabnuté a bez prísunu vody a potravy. SZ preto žiada ukončenie transportov zvierat a ich nahradenie obchodom s hotovými mäsom.
Aj niekoľkodňové cesty musia zvieratá absolvovať postojačky, bez možnosti zmeny polohy.
Prepravcovia podľa organizácie nedodržiavajú prestávky na vykládku, odpočinok a napojenie zvierat, v mnohých krajinách absentujú na to určené odpočívadlá. Pri transportoch dochádza k zraneniam, šíreniu ochorení či úhynom zvierat.
Podľa výsledkov vyšetrovania organizácií Animals International (AIT), Tierschutzbund Zürich (TSB) a Animal Welfare Foundation (AWF) z roku 2016 trvá preprava zvierat z členských krajín EÚ do Turecka a krajín Stredného východu takmer týždeň. Prieskum na bulharsko-tureckej hranici pritom dokázal, že 70 percent transportov nie je v súlade s normami Únie. Inšpekčný tím organizácií našiel počas kontrolnej akcie na hraniciach napríklad odstavený kamión, v ktorom boli natlačené zvieratá bez potravy a vody na priamom slnku päť dní.
Podľa Slobody zvierat je európska legislatíva o preprave zvierat príliš všeobecná, nezohľadňuje vedecké poznanie a prax ignoruje záväzky spoločných dokumentov, ktoré hovoria, že zvieratá sú cítiace tvory a EÚ bude pri vykonávaní svojich politík brať do úvahy ich blaho.
„Chýba jasné stanovenie maximálnej dĺžky prepravy, minimálneho prepravného priestoru pre zviera, minimálnej výšky stropu v priestore vozidla, či prestávok na napájanie a kŕmenie. Vykonáva sa aj nedostatok kontrol, pričom iba jedno percento z nich je realizovaných počas transportu. Práve vtedy však dochádza k najčastejším a najzávažnejším porušeniam,“ uvádza organizácia. Nehumánne zaobchádzanie so zvieratami sa podľa nej týkaj aj lodnej dopravy.
Do Južnej Ameriky a krajín Stredného východu zvieratá cestujú aj desať dní. Legislatíva pritom neukladá prepravcovi povinnosť prítomnosti veterinára na lodi. Choré zvieratá sú tak neliečené, uhynuté sú bežne odstránené až na konci cesty. Prepravcovia počas cesty ani nemusia evidovať úmrtnosť.
Vyšetrovatelia z AIT odhalili aj šokujúce metódy porážky hospodárskych zvierat praktikované v cieľových krajinách. Tie vo svojich legislatívach často nemajú zakotvené právne normy na ochranu zvierat pred týraním a zlým zaobchádzaním. V Turecku, Egypte, Palestíne či Jordánsku zdokumentovali brutálne spôsoby týrania zvierat, ktoré pre usmrtenie vôbec neboli potrebné, usmrcovanie zvierat pri plnom vedomí či spôsoby usmrtenia, pri ktorých zvieratá zbytočne dlho trpeli.
Do týchto krajín pritom EÚ ročne vyvezie viac ako dva milióny kusov zvierat. Napriek tomu, že Európska komisia (EK) a členské štáty EÚ boli oboznámené s praktikami v tretích krajinách, export stále rastie a EK ho dotuje.
Sloboda zvierat a svetové organizácie preto požadujú zastavenie transportov do krajín, ktoré nespĺňajú štandardy Únie a Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE), transportov neodstavených jahniat a teliat.
Tiež zastavenie prepravy zvierat počas letných mesiacov, keď teploty vystupujú nad 30 stupňov Celzia, stanovenie maximálneho času prepravy zvieraťa na porážku alebo ďalší výkrm na osem hodín a zmenu súčasnej európskej legislatívy, aby viac chránila zvieratá. V dlhodobom horizonte žiadajú organizácie úplné nahradiť export živých zvierat obchodom s mäsom, jatočnými a zárodočnými produktmi.
V dôsledku koronavírusu bude tohtoročný medzinárodný akčný deň proti transportom prebiehať na sociálnych sieťach. SZ vyzýva k podpore myšlienky aj verejnosť.
Tá sa ku kampani môže pripojiť zdieľaním statusov, fotiek či videí s hashtagmi #BanLiveExports či #StopZivymTransportom. Pre podporovateľov pripravila aj plagáty, bannery či masky, ktoré si ľudia môžu stiahnuť, vytlačiť a odfotiť sa s nimi. Počas minuloročného akčného dňa usporiadali organizácie na ochranu zvierat 180 akcií, v 43 krajinách na šiestich kontinentoch.