BRATISLAVA 1. júna (SITA) - Poslanci Národnej rady SR, ktorí budú chcieť byť členmi výborov na kontrolu tajných služieb, by mali mať previerky na najvyšší stupeň utajenia. Navrhuje sa to v novom zákone o spravodajských službách, ktorý legislatívna rada odporučila s pripomienkami vláde schváliť. Norma sa pritom týka činnosti všetkých slovenských tajných služieb - Slovenskej informačnej služby, Vojenského obranného spravodajstva ako aj Vojenskej spravodajskej služby. Podľa návrhu zákona ak člen výboru stratí právo oboznamovať sa s prísne tajnými dokumentmi, statí členstvo vo výbore. Poslanecký klub, z ktorého pochádza navrhne za neho nového člena. V dôvodovej správe k zákonu sa podčiarkuje, že zavedenie takejto povinnosti je nevyhnutné pre vytvorenie dostatočných právnych záruk na ochranu utajovaných skutočností a na zjednotenia právnej úpravy s členskými krajinami Severoatlantickej aliancie. Zákon pritom v súvislosti s parlamentom zachováva povinnosť predkladania správy o činnosti minimálne raz ročne. Upravená verzia správy, bez utajovaných skutočností, bude poskytnutá na zverejnenie médiám.
Zákon upravuje aj povinnosť tajných služieb pri neúspešnom použití informačno-technických prostriedkov (ITP). Ak sa prostredníctvom ITP nezískali informácie, ktoré by boli dôvodom pre ich zákonné použite, tajná služba to najneskôr do piatich rokov písomne oznámi dotknutej osobe. O tom, kedy to bude, rozhodne riaditeľ. Ten však musí prihliadať na to, či oznámením tejto skutočnosti nebudú ohrozené úlohy služby alebo či ešte nie je daná osoba objektom ich záujmu. V takom prípade po piatich rokoch od neúspešného použitia ITP informujú o tom služby príslušný výbor. Informácie o použití ITP nebudú dotknutým osobám poskytnuté ani v prípade, ak by to mohlo poškodiť záujmy štátu a viesť k vážnemu ohrozeniu práv a záujmov dotknutej osoby.
Spravodajské služby budú podľa zákona oprávnené pri činnosti zameranej na terorizmus, organizovaný zločin a pre medzinárodnú spoluprácu spracovávať osobné údaje, ktoré odhaľujú rasový alebo etnický pôvod, politické názory, náboženskú vieru alebo svetonázor, členstvo v stranách, odboroch ako aj údaje týkajúce sa zdravia alebo pohlavného života. Takéto údaje budú spracovávať, ak je to pri vykonávaní spravodajskej činnosti nevyhnutné. V roku 2003 vyvolala diskusiu informácia, že SIS zisťuje židovský pôvod občanov SR. Denník SME vtedy priniesol informáciu, že v tajnej správe SIS v súvislosti s kauzou exšéfa NBÚ Jána Mojžiš, sa píše, že "Miloš Žiak je Žid a jeho žena Marina je ruská Židovka rodená Mesežnikovová…“ “
Nový zákon rieši aj problém spätnej väzby od inštitúcií, ktorým tajné služby poskytli informácie. Ak o to tajné služby požiadajú, budú štátne inštitúcie a orgány povinné informovať ich ako naložili s poskytnutými informáciami. V návrhu zákona je zapracovaná aj posledná novela, ktorá neumožňuje spoluprácu tajných služieb s médiami a s príslušníkmi iných ozbrojených bezpečnostných zborov. Príslušníci tajných služieb nesmú pri svojej práci používať novinárske preukazy.