BRATISLAVA. Zuzana Čaputová je prezidentkou presne rok. Do úradu ju inaugurovali 15. júna 2019.
Koaličné strany OĽaNO, Sme rodina a SaS hodnotia jej prvý rok vo funkcii pozitívne.
Hnutie OĽaNO verí, že hlava štátu bude mostom medzi hodnotovými svetmi.
Podľa slov svojej hovorkyne Dáši Macaríkovej oceňuje predovšetkým jej ľudskosť, s akou pristupuje k povinnostiam.
Kollár: Máme prezidentku pre všetkých
Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) vyzdvihol, že sa dokázala odstrihnúť od straníckej politiky. "Vnímam ju ako prezidentku pre všetkých," uviedol.
SaS skonštatovala, že Čaputová do paláca priniesla okrem ľudskosti aj odbornosť a aktívne angažovanie sa.
"Jej doterajšia činnosť je veľmi dôstojná, vyvážená a férová voči Slovensku, politikom a občanom. Veríme, že pani prezidentka bude mostom medzi hodnotovými svetmi liberálov a konzervatívcov a bude komunikovať so všetkými občanmi bez rozdielu," uviedlo OĽaNO.
Signál občianskej vyspelosti
Dodalo, že jej patrí tiež poďakovanie za otváranie tém, ktorým tak jej hlas dáva vyššiu váhu.
Kladne vníma aj jej vyjadrenia k problémom, ktoré trápia slovenskú spoločnosť. Hnutie ocenilo aj to, že poukazuje na oblasti, v ktorých sme ako krajina úspešní.

"Je symbolické, že práve na 100. výročie volebného práva aj slovenských žien sme si za hlavu štátu zvolili ženu. Týmto krokom sa tak Slovensko výrazne odlíšilo od postkomunistických krajín, čo je dobrým signálom aj pre svet a na našu krajinu to vrhá svetlo občianskej vyspelosti," doplnilo OĽaNO.
Šéf parlamentu Boris Kollár síce vníma prezidentku nadstranícky, poukázal ale na jej skôr liberálny či progresívno-liberálny pohľad na svet.
"Od tohto neupustila, ale nikto to od nej ani neočakáva. Chcem tým povedať, že máme na niektoré otázky iný názor. Neznamená to však, že ju týmto chcem nejakým spôsobom napádať," poznamenal s tým, že jej názor rešpektuje. Funkcie sa podľa neho zhostila veľmi dobre.
Zachovala si osobnú integritu
Tvrdí, že je konzistentná a že si zachovala osobnú integritu. Poukázal aj na jej vystúpenie v parlamente, kedy predniesla správu o stave republiky.
"Môžem potvrdiť, že po veľmi veľa rokoch, keď vystúpil prezident v pléne, tak pani prezidentke tlieskali naprieč celým politickým spektrom," dodal.
"Pani prezidentka Zuzana Čaputová si zaslúži naše uznanie, pretože do funkcie úradu prezidenta vniesla okrem odbornosti a aktívneho angažovania sa aj ľudský rozmer. Jej snaha o obranu demokratických hodnôt sa prejavuje tak v symbolickej rovine, ako aj v konkrétnych krokoch," uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Strana pripomenula napríklad to, že si prezidentka prišla iniciatívne vypočuť správu verejnej ochrankyne práv.
Za najzásadnejší krok prezidentky počas prvého roka vo funkcii považuje SaS vymenovanie nových ústavných sudcov, čím po dlhej dobe opäť sfunkčnila Ústavný súd SR.
"Taktiež pozitívne hodnotíme jej správu o stave Slovenskej republiky, pretože triezvo zhodnotila súčasnosť a pozerala sa aj do budúcnosti," dodal hovorca.
Matovič: Máme dobrú prezidentku
Neskôr v pondelok po rokovaní Bezpečnostnej rady SR premiér Matovič uviedol, že Zuzana Čaputová je dobrou prezidentkou.
Matovič si nemyslí, že mu ako premiérovi prislúcha komentovať to, ako prezidentka zvládla jej prvý rok v úrade.
"Zároveň sa mi žiada jedným dychom povedať, že si myslím, že zvláda svoj post dôstojne a je takou prezidentkou, akú si zaslúžime. Myslím si, že je dobrá prezidentka," povedal predseda vlády.
Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová nepovažuje za vhodné, aby predstavitelia politických strán vystavovali prezidentke ročné vysvedčenie za jej prácu, myslí si však, že Čaputová svojím prístupom ukázala umiernenosť.
"Veľmi ma teší, že s pani prezidentkou stojíme na jednej strane. Pozeráme rovnakým smerom a tým je v prvom rade obnova dôvery v právny štát, obnova dôvery v spravodlivosť a boj s korupciou, ktorý nás dlhé roky trápil," uviedla Remišová.
Smeru chýba nadstraníckosť
Opozičný Smer uviedol, že prezidentka vrátila úradu aspoň istú mieru dôstojnosti.
Stranu podľa slov jej hovorcu Jána Mažgúta prezidentka nedokázala presvedčiť o nadstraníckom a nezaujatom výkone funkcie.
"Na rozdiel od amatérskeho výkonu, ktorý v Prezidentskom paláci predvádzal Andrej Kiska, prezidentka Čaputová vrátila úradu aspoň istú mieru dôstojnosti. Zároveň je na mieste aj kritika voči jej selektívnemu prístupu k predkladanej legislatíve," skonštatovala strana Smer.
Podotkla, že kým 13. dôchodky poslala na Ústavný súd okamžite, pri telekomunikačnom zákone tak neurobila. Smer zároveň kritizuje presadzovanie Istanbulského dohovoru.
Dodal, že nielen v týchto prípadoch prezidentka nedokázala presvedčiť o nadstraníckom a nezaujatom výkone funkcie, a bude preto sledovať jej správanie sa pri podpise pripravovaných zákonov súčasnej koalície.
Naopak, predseda mimoparlamentného Mosta-Híd László Sólymos hovorí o novej politickej kultúre a nadstraníckosti prezidentky.
Sólymos oceňuje komunikáciu
Sólymos ako dôkaz nadstraníckosti prezidentky uviedol, že správa o stave republiky nevyvolala búrlivé reakcie v koalícii ani opozícii. Zdôraznil, že rovnako pomenovala pochybenia bývalej i súčasnej vlády.
Vďaka autenticite v prejavoch podľa Sólymosa hlava štátu dokázala aj počas pandémie zmierniť pocit neistoty, ktorý u obyvateľov vyvolali chaotické opatrenia vlády alebo vyjadrenia premiéra. Za jej silnú stránku považuje nekonfrontačný spôsob komunikácie.
Dodal, že jej to nebráni problémy sformulovať a adresovať jednoznačne a priamočiaro.
Dodal, že tak pomáha vytvárať pozitívny obraz Slovenska aj v zahraničí. Sólymos považuje za pozitívne a žiaduce, aby hlava štátu zdôrazňovala euroatlantické a západné ukotvenie Slovenska. Ocenil tiež vytvorenie neformálneho poradného výboru pre národnostné a etnické menšiny. Označil to za dobrý základ na otváranie a komunikovanie tém v tejto oblasti zo strany paláca.
Bihariová prvý rok Čaputovej označila za úspešný
Predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Irena Bihariová doplnila, že hlava štátu ostala konzistentná aj vo svojej snahe vytvárať v spoločnosti súdržnosť.
Bihariová prvý rok Čaputovej v úrade označila za úspešný.
"V domácich témach dokázala citlivo a presne pomenovať hrozby a akútne problémy, ktoré adresovala vláde alebo parlamentu. Vo svojej typickej snahe - vytvárať v spoločnosti súdržnosť - zostala konzistentná," tvrdí. Dodala, že si získala tiež pozornosť a rešpekt v zahraničí.
Mimoparlamentná strana Spolu si váži, že prezidentka kladie dôraz aj na ochranu životného prostredia, vzdelávanie a podporu vedy.
"To v minulosti nebolo zvykom a považujeme to za kľúčové témy pre budúcnosť Slovenska. Oceniť treba aj jej snahu o spoločenský zmier v krajine," uviedol hovorca strany Matej Bučko.