BRATISLAVA. V roku 2019 vyhľadalo pomoc informačných kancelárií ministerstva vnútra 306 obetí trestných činov.
V tlačovej správe o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.
Informačné kancelárie sa nachádzajú v krajských mestách a sú špeciálne zamerané na obete trestných činov z radov seniorov, obete násilných trestných činov, nenávistných trestných činov a extrémizmu, obchodovania s ľuďmi a obete z radov mládeže.
Ministerstvo vnútra SR uvádza, že informačné kancelárie dokážu reálne pomôcť ľuďom, ktorí sa stali obeťami trestného činu a vyriešené prípady môžu byť motiváciou pre ľudí, ktorí ešte nenabrali odvahu nahlásiť trestný čin, ktorého sa stali obeťou.
Jedna z krajských informačných kancelárií v roku 2019 napríklad vyriešila prípad fyzického a psychického týrania seniora, ktoré na ňom páchal vlastný syn.
Prípad nahlásila sestra obete, ktorá mala podozrenie, že k uvedenému skutku dochádza.
Polícia následne vypočula aj susedov obete, ktorí potvrdili, že počuli ako syn svojho otca týra, no zo strachu z agresora nezavolali políciu. Kancelária prípad vyriešila a v súčasnosti je obeti poskytovaná starostlivosť v zariadení sociálnych služieb.
Informačné kancelárie sa v roku 2019 zaoberali aj inými prípadmi týrania seniorov, podvodnými ponukami na prácu v zahraničí, pracovno-právnymi spormi, spormi o dieťa v rozvodovom konaní, prípadmi nebezpečného vyhrážania, týrania blízkej osoby či podvodných kúpnych zmlúv.
Ministerstvo vnútra SR dodáva, že od januára 2020 do dnešného dňa sa s pracovníkmi informačných kancelárií spojilo viac ako 140 ľudí.
Občanov vyzýva, aby sa v prípade podozrenia, že sa stali obeťou trestného činu, na informačné kancelárie obrátili.