BRATISLAVA 1. júna (SITA) - Slovensko by malo dostať vyššiu kompenzáciu za odstavenie jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Premiér Mikuláš Dzurinda po návrate z pracovného rokovania s luxemburským predsedom vlády Claudeom Junckerom o finančnej perspektíve Európskej únie (EÚ) na roky 2007 až 2013 uviedol, že dostal prísľub vyššej kompenzácie z nového rozpočtu únie. Ešte dnes poverí ministra hospodárstva, aby začal pripravovať podklady pre Európsku komisiu. "Záleží nám na tom, aby sme sa pokúsili presadiť istú finančnú kompenzáciu za Jaslovské Bohunice vo vyššom rozsahu, ako je východiskový návrh Európskej komisie. Tu sa nám dostalo prísľubu od pána Junckera, že vytvorí v záverečnom balíku priestor na to, aby sme túto šancu dostali."
Dzurinda zdôraznil, že SR by mala po prijatí finančnej perspektívy získať miliardu eur ročne. Ocenil návrh Junckera, aby každá členská krajina dostávala peniaze z Kohézneho fondu podľa stavu jej ekonomiky, vyjadrenom hrubým domácim produktom (HDP). Keďže SR patrí medzi štáty s najrýchlejším rastom HDP, tento princíp by bol pre nás výhodný. Pokúsime sa tiež presadiť, aby aj daň z pridanej hodnoty patrila medzi oprávnené položky, teda aby sme ju mohli zahrnúť do nákladov na projekty zo štrukturálnych a Kohézneho fondu.
Spolu s ostatnými novými členmi únie budeme proti ďalšej novinke - limitovaniu čerpania odsúhlasených peňazí z Kohézneho fondu do dvoch rokov. Keďže Slovensko mieni používať tieto peniaze na veľké projekty infraštruktúry vrátane diaľnic, hrozilo by, že ich nestihne preinvestovať. "Znamenalo by to istú hrozbu dočerpať prostriedky, ktoré nám budú pridelené." Veľké projekty si vyžadujú dlhú prípravu vrátane výkupu pozemkov a preto by mohlo časové obmedzenie SR poškodiť.
Celkovo je Dzurinda s návrhmi Luxemburska ako predsedajúcej krajiny EÚ spokojný. Dúfa, že na finančnej perspektíve, ktorá určí pravidlá tvorby rozpočtu únie do roku 2013, sa lídri 25 krajín dohodnú už na summite v Bruseli 16. a 17. júna. Dohoda by dala impulz integrácii po neúspešnom referende o euroústave vo Francúzsku a zmiernila istú depresiu. Najdôležitejšie ale je, že rozpočet únie sa končí v decembri 2006. Ak by sa neprijal nový, Slovensko a ďalšie krajiny, ktoré sa stali členmi 1. mája 2004, by dostali oveľa menej peňazí z eurofondov.
Prípravu na vstup SR do eurozóny by však neprijatie rozpočtu neovplyvnilo, potvrdil minister financií Ivan Mikloš, ktorý bol s premiérom na ranných rokovaniach v Luxemburgu. Prípravy na zavedenie eura by na Slovensku pokračovali podľa plánu. Mikloš dodal, že nás by nemal postihnúť ani nižší rozpočet na regionálny rozvoj. Pripravované obmedzenia sa dotknú bohatých členov únie, Slovensko spolu s ďalšími novými členmi zo strednej a východnej Európy by mali byť podporované v sľúbenej výške.
Premiér predsedajúceho Luxemburska sa pred júnovým summitom snaží dvojstrannými rokovaniami s členskými štátmi únie dohodnúť na podmienkach rozpočtu. Stretol sa už s partnermi zo Španielska, Malty, Fínska, Maďarska, Belgicka, Česka, Slovenska, Portugalska a Rakúska. Vo štvrtok ho čaká Poľsko, 9. júna Francúzi, o deň neskôr Nemci a 14. júna Veľká Británia.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.