BRATISLAVA. Podľa Transparency International Slovensko (TIS) úrady pri infožiadostiach nemajú právo žiadať peniaze za skenovanie dokumentov. Mimovládna organizácia o tom informovala na sociálnej sieti.
Ako príklad uvádza prípad z Limbachu, kde si obecný úrad vypýtal finančné prostriedky za takúto činnosť.
Poslankyňa dvojtisícovej obce Limbach neďaleko Bratislavy si od obecného úradu pred dvomi mesiacmi vypýtala kópie vybraných faktúr a objednávok od obce.
Obec jej ich poslala s dodatkom, že za oskenované informácie chce 29 eur.
Poslankyňa neuspela ani s odvolaním, keďže starostka Limbachu Adriana Čechovičová jej v rozhodnutí tvrdila, že majú poplatky v obecnom nariadení, a preto je predmetný poplatok zákonný. Poslankyňa sa obrátila na TIS.
Vyhláška ministerstva financií stanovuje, že úrady môžu poplatky žiadať iba za materiálne náklady za sprístupnenie informácií. Takými sú technické nosiče, papier, obálky či poštovné. Ako uvádza aj expert na infozákon, právnik Peter Wilfling, vo svojom komentári: „Za prácu pri vybavovaní žiadostí o informácie sa úhrada neplatí.“ Z čoho podľa TIS vyplýva, že aj keď obec poskytuje služby spoplatneného skenovania, odkaz na takýto cenník nesmie byť použitý v prípade sprístupňovania informácií podľa infozákona.
„Úrady, obecné či štátne by si mali uvedomiť, že poskytovanie informácií je ústavným právom občanov a prácu úradníkov na to si v daniach už platíme. Je to súčasťou ich základnej práce, nie niečo navyše, čo si má občan priplatiť ako extra službu,“ dodáva mimovládka s tým, že sú prípady, keď niekto infožiadosťami zlomyseľne zahlcuje úrady.
„Ale keď si poslankyňa pýta faktúry obce, považujeme čo len zvažovanie poplatku za naozaj nevkusné,“ uzatvára TIS.
V prípade, ak obec neustúpi, odporúča poslankyni začať sa s obcou súdiť alebo na jej konanie upozorniť prokurátora, aby voči obci zasiahol.