BRATISLAVA. Predsedu opozičnej strany Smer - sociálna demokracia (Smer) Roberta Fica mrzí, že odchádzajúca skupina poslancov Národnej rady SR (NR SR) triešti a oslabuje sociálnu demokraciu na Slovensku.
Napísal to vo svojom profile na sociálnej sieti. Reagoval tým na tlačovú konferenciu podpredsedu NR SR Petra Pellegriniho, na ktorej vyhlásil, že k jeho vznikajúcemu politickému subjektu sa pridávajú poslanci parlamentu Richard Raši, Peter Žiga, Denisa Saková, Erik Tomáš, Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj-Eštok, Peter Kmec, Róbert Puci a Ján Blcháč.
Pridali sa k Pellegrinimu
„Pri odchode poslancov z klubu a prípadne aj strany býva zvykom usporiadať tlačovú konferenciu a zareagovať. Zatiaľ však dám prednosť čisto môjmu ľudskému pohľadu. Je zvláštne, že tieto tzv. ´nové tváre´ v politike som pred 20 rokmi učil abecede politiky. Držali sa ma silno za ruku rovnako, ako keď ide dieťa prvýkrát do školy a keď robí prvé nesmelé kroky," uviedol Fico.
"Celé roky sme spolu diskutovali na tému moderná sociálna demokracia. Robil som to rád, lebo som chcel vychovať novú generáciu socialistov, ktorí budú aj reálne v politike napĺňať hodnoty sociálnej demokracie a nielen o tom hovoriť," dodal.

Zdôraznil, že pri poslancoch, ktorí sa pridávajú k vznikajúcej strane Petra Pellegriniho, vždy stál a postupne im dával priestor, funkcie a zodpovednosť.
Fico taktiež vyjadril poľutovanie nad tým, že okrem všeobecných fráz nepočul nič iné o tejto „novej sociálnej demokracii" a že o nej rozprávajú predstavitelia, ktorých novinári dlhodobo označovali za tzv. „biznis krídlo“ v Smere a „deti“ Roberta Kaliňáka.
Spomenul bývalú ministerku vnútra Denisu Sakovú či niekoľkoročného člena strany Erika Tomáša. „Mrzí ma, že po 20 rokoch v Smere dokážu niektorí politici vôbec predstierať, že sú ´nové tváre´ a zabudnúť odkiaľ prišli, čo robili a čo presadzovali," priblížil šéf Smeru.
Slová vníma ako masku
Ich slová o sociálnodemokratických hodnotách vníma ako masku, ktorú si nasadili na svoje tváre, „aby prekryli svoje egoistické ciele a zmiatli našich voličov".
Čas podľa neho ukáže, kto to so sociálnodemokratickými hodnotami myslí úprimne a vážne, kto sa s nimi narodil, kto ich zdieľa a cíti.

„Úspešnú ľavicu a sociálnu demokraciu vždy reprezentovali činy a nie slová. Ako predseda strany Smer môžem hrdo povedať, že odkedy som v politike, tak som presvedčený ľavičiar a nikdy nepodľahnem slniečkárskym a neoliberálnym trendom," uzavrel Fico.
Pellegrini 10. júna oznámil, že sa vzdal funkcie podpredsedu Smeru, ktorého členom bol 20 rokov. Svoje rozhodnutie označil za jedno z najťažších v doterajšej politickej kariére.
Zdôraznil, že si už nevedel predstaviť vedenie strany v tandeme s jej doterajším predsedom Robertom Ficom.
Na tlačovej konferencii potvrdil, že založí novú politickú stranu bez sponzorov v pozadí, ktorá bude silno antifašistická. Zaregistrovaná by mohla byť podľa jeho slov na jeseň.
Smer ich vyzýva, aby vrátili funkcie
Opozičná strana Smer - sociálna demokracia (Smer) vyzvala odchádzajúcich poslancov Národnej rady SR (NR SR), aby vrátili funkcie, ktoré za stranu získali v parlamente.
Ako informuje vo svojom profile na sociálnej sieti, nemôžu zakladať novú politickú stranu a zároveň byť členmi Smeru.
„Týmto de facto vyjadrili, že prestávajú byť členmi strany Smer a takto to aj vníma strana. Nemôžu zakladať novú politickú stranu a zároveň byť členmi strany Smer. Vyzývame poslancov, ktorí sa dnes prezentovali ako úprimný, nový politický subjekt, aby sa takto úprimne a novo postavili aj k svojim mandátom. Tie nezískali ako súkromné osoby, ale vďaka účasti na kandidátke strany Smer. Preto by mali zvážiť vrátenie funkcií, ktoré získali v NR SR," píše opozičná strana v stanovisku.
Strana a jej predstavitelia odmietajú zúžiť politickú diskusiu len na debaty s odídencami, „akoby to boli hlavné a zásadné problémy Slovenska".
„Práve v čase koronakrízy, kedy by naša vlasť potrebovala čo najviac konkrétnych riešení, napríklad pre zamestnanosť, zdravotníctvo, sociálnu ekonomiku, hospodárstvo, nie je namieste zaoberať sa samými sebou. Ak sa rozhodli odísť zo strany, ktorá im počas 20 rokov ponúkala priestor na sebarealizáciu, tým považujeme túto tému za uzavretú a žiadame médiá, aby rešpektovali naše rozhodnutie, že sa nebudeme zúčastňovať týchto debát o strane Smer," priblížila opozičná strana.
Všetkým členom Smeru i sympatizantom sociálnej demokracie, ktorí ju podporujú, strana ďakuje. Na záver doplnila, že bude pokračovať v razantnej, konštruktívnej a ľavicovej opozičnej politike.
Petrák: Treba zanalyzovať, čo sa deje
Treba zanalyzovať, čo sa deje na politickej scéne a v Smere. Po oznámení odchodu viacerých poslancov Smeru do projektu Petra Pellegriniho to pre TASR povedal člen predsedníctva Smeru Ľubomír Petrák s tým, že k tejto téme by malo podľa neho zasadnúť predsedníctvo.
Poslanec Ľuboš Blaha (Smer) v tejto súvislosti hovorí o politickej nevyspelosti Pellegriniho, rozbíjaní ľavice a odchode liberálnej časti.
"Musíme nájsť odpoveď na otázku, ako pôjde ďalej Smer, a vo chvíli, keď bude smerovanie také, ktoré budem považovať za neprijateľné, tak sa zariadim. A vo chvíli, keď uznám, že budúcnosť Smeru je úplne jednoznačná, jasná a že za tých 20 rokov vykonal kus dobrej práce, čo je absolútna pravda, tak takisto je moje rozhodnutie jasné," skonštatoval pre TASR Petrák.
"V klasických demokraciách sa vedie pri nezhodách normálny vnútrostranícky programový súboj a tí, ktorí ho prehrajú, ďalej fungujú v strane," uviedol na sociálnej sieti Blaha.