BRATISLAVA. Vedenie Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave nepredĺži pracovné zmluvy štyrom pedagógom.
Stránka Za našu FIIT, ktorú vedú študenti zastupujúci vyše štyristo nespokojných poslucháčov fakulty, upozorňuje, že daní učitelia majú za sebou viacero úspechov ako na fakulte, tak aj mimo nej.
Bez dôvodu
K nepredĺženiu zmlúv neudal navyše podľa nich dekan FIIT Ivan Kotuliak nijaký dôvod. Monika Karoliová, poverená zastupovaním dekana, uviedla, že podľa zákonníka práce nie je povinnosťou zamestnávateľa uviesť dôvod nepredĺženia zmlúv uzavretých na dobu určitú.
Dekan sa v nadväznosti na mimoriadnu situáciu rozhodol predĺžiť zmluvy väčšine zamestnancov, ktorým končí pracovná zmluva 30. júna 2020.
Podľa Karoliovej sú medzi nimi aj takí pracovníci, ktorí vo februári 2020 vstúpili do „dobrého štrajku“.
Kotuliak poznamenal, že do začiatku zimného semestra 2020/2021 zostáva „dosť času na dohodu s novými kolegami vo výučbe predmetov ako aj vo vedení bakalárskych či diplomových prác“.
Ako uviedla Karoliová, podľa zákonníka práce nie je povinnosťou zamestnávateľa uviesť dôvod nepredĺženia zmlúv, ktoré sú uzavreté na dobu určitú.
„Dekan toto právo, ktoré mu ako dekanovi a štatutárovi fakulty prislúcha, v tomto prípade využil,“ vysvetlila. Dodala, že rovnako konalo aj bývalé vedenie fakulty.
„Je nutné povedať, že je súčasťou života každej inštitúcie, že sa viac či menej často musí vysporiadať s personálnymi zmenami. Niekedy je potrebné riešiť vzniknuté zmeny na akademickej pôde dokonca aj počas semestra, detto ak by nastala potreba zámeny pedagóga z dôvodu úmrtia či choroby,“ priblížil Kotuliak.
Výučba by mala byť zabezpečená
Napriek personálnym zmenám by pokračovanie výučby malo byť zabezpečené.
Kotuliak 29. apríla uviedol, že využije možnosť predĺženia zmlúv dotknutým zamestnancom tak, ako mu to umožní novela vysokoškolského zákona.
Predlžený čas chcel pritom využiť na osobné pohovory so zamestnancami, ktorým končí na fakulte úväzok 30. júna. Cieľom rozhovorov malo byť zistenie predstáv budovania a ďalšieho rozvoja fakulty.
Reagoval vtedy na výzvu zamestnancov zverejnenú 28. apríla, v ktorej žiadali vypísanie výberových konaní na miesta vysokoškolských učiteľov.
Nevypísanie výberových konaní riešila na svojom mimoriadnom stretnutí 20. mája aj Správna rada STU, ktorá odporučila dekanovi odstúpenie z funkcie.
Rozhodnutie nevypísať výberové konanie vnímali zamestnanci ako mimoriadne nezodpovedné a v kontexte danej situácie považovali tento prístup k zamestnancom za nedôstojný a neférový.
Dekan prijal veľa nových zamestnancov
Spory na FIIT STU trvajú rok. Vyhrotili a medializovali sa po tom, ako 9. januára dostala výpoveď bývala dekanka Mária Bieliková.
Neskoršie rokovanie s cieľom upokojenia situácie zo 14. januára prinieslo niekoľko dohôd, no situáciu úplne neutíšilo.
Problémom na fakulte tiež bolo, že dekan pred voľbami do akademického senátu fakulty prijal veľký počet nových zamestnancov, čím sa zvýšil počet oprávnených voličov, ktorí rozhodovali o členoch senátu.
Časť zamestnancov FIIT prvýkrát vstúpila do štrajku 17. februára, keď sa začal letný semester, a to spôsobom, aby sa nenarušila výučba. Svoj postup avizovali vedeniu 29. januára vo vyhlásení.
Štrajk síce nenarušil úvod nového semestra, no neskôr bol prerušený následkom mimoriadnej situácie na Slovensku spôsobenou ochorením Covid-19.
K vypísaniu výberových konaní vyzvali zamestnanci dekana oficiálnou cestou 17. apríla 2020 po tom, ako v tejto veci opakovane nekonal.