BRATISLAVA. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) nevylúčil spoluprácu s novou stranou Petra Pellegriniho. Ak sa ukáže, že sa do nej okrem poslancov nepresunú aj oligarchovia z pozadia Smeru-SD, nevidel by v tom problém.
Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Dodal, že o prípadnej podpore vzniku poslaneckého klubu pre odídencov zo Smeru-SD budú hovoriť na koaličnej rade, počkať podľa neho treba na preskupenie síl. Poslanec a doterajší podpredseda Smeru-SD Richard Raši tvrdí, že nová strana Petra Pellegriniho má priniesť aj programovú zmenu a zabezpečiť koaličný potenciál pre sociálnu demokraciu na Slovensku.
"Vieme, že odišlo 11 poslancov, nejdem novovznikajúci projekt dopredu odsúdiť. Vieme, že chcú byť iní a že odchádzajú. Ale ešte sme nevideli, kto všetko tam bude, aký budú mať program, či odišlo len 11 poslancov, alebo či s nimi náhodou neodišlo aj niekoľko oligarchov, bývalých zakladateľov strany Smer-SD. Ak sa toto neukáže, alebo že to tak nie je, tak nebude problém s takouto stranou spolupracovať," povedal Kollár.
Kollár nepovedal, či podporí prípadný vznik nového poslaneckého klubu odídencov okolo Pellegriniho. "Počkajme si, ako sa to vyvrbí," poznamenal s tým, že určite sa o tom bude koalícia rozprávať. Dodal, že treba počkať aj na to, kto všetko v novej strane bude a či sa tam s poslancami nepresunú aj iní oligarchovia a bývalí zakladatelia Smeru-SD. Skonštatoval, že komunikácia s Pellegrinim je iná ako s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.
V súvislosti s funkciami v NRSR pripomenul, že pozícia podpredsedu NRSR patrí najsilnejšej opozičnej strane, čo je Smer-SD. Téme výmeny by sa mali podľa neho venovať až v septembri, keď bude rozloženie síl jasné. Deklaroval, že predsedu Smeru-SD Roberta Fica by do funkcie nepodporil. Poznamenal, že v súčasnosti by nebol rád, keby napríklad Raši odovzdal funkciu predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, pretože v ňom prebiehajú konania a je potrebné ich dokončiť.
Raši verí v koaličný potenciál
Raši odmieta výroky Fica o tom, že sú zradcami. Verí, že budú záchrancami sociálnej demokracie na Slovensku. "Verím, že prinesieme aj koaličný potenciál. Preto, aby ste mohli sociálne opatrenia robiť, musíte byť vo vláde, pretože inak ich nepresadíte," skonštatoval.
Dodal, že po obsahovej stránke bude nová strana naozaj iná. Zaoberať sa chcú témami, ktoré sa doteraz neriešili, napríklad digitálna transformácia. "Postupne chceme presadzovať aj víziu, aj témy. Na úvod ten rozdiel možno bude naozaj taký, ako je rozdiel medzi Petrom Pellegrinim a Robertom Ficom," povedal.
Raši deklaroval, že na funkciách v NRSR trvať nebudú, všetko sa však podľa neho ukáže v septembri po preskupení síl.
O 13. dôchodkoch
Kollár v relácii tiež skonštatoval, že na vyplatenie 13. dôchodkov asi ťažko nájdu financie v štátnom rozpočte aj vzhľadom na koronakrízu. Dodal, že v koalícii pripravujú sociálny balík pre dôchodcov, dostať majú o sto percent vyšší 13. dôchodok než vlani, ako aj ďalšie výhody. Raši (Smer-SD) reagoval tým, že ak vláda nájde financie na takýto balík, mala by nájsť aj financie na vyplácanie 13. dôchodkov.
"Je pravdou, že teraz na to nie sú peniaze, vieme to nahradiť," uviedol Kollár na adresu 13. dôchodkov. Priblížil, že pripravovaný sociálny balíček bude pre všetkých dôchodcov a okrem vyššieho 13. dôchodku by mali mať aj výhody, ako napríklad lieky zadarmo, aby za ne nemuseli doplácať a iné výhody. Tvrdí, že to bude pre nich výhodnejšie a verí, že v budúcom roku sa nájdu financie na vyplácanie 13. dôchodkov.
Raši deklaroval, že Kollára budú naďalej podporovať v snahe presadiť vyplácanie 13. dôchodkov. Zdôraznil, že financie pôjdu tým najzraniteľnejším. Tvrdí, že aj podľa odborníkov by seniori tieto prostriedky následne minuli, čím by sa dostali späť do ekonomiky.
V súvislosti so zvládaním pandémie nového koronavírusu sa obaja zhodli, že svet na to nebol pripravený a že ju Slovensko zvládlo dobre. Raši vidí paradox v tom, že kým po zdravotníckej stránke Slovensko krízu zvládlo, po ekonomickej stránke šlo o nezvládnutie situácie súčasnou vládou. V prvej fáze pomoci by preferoval plošné vyplácanie. "My už ani nemusíme kritizovať rozsah, tempo pomoci, robia to za nás ekonómovia a odborníci," poznamenal.
Kollár reagoval tým, že pri plošnej pomoci by ľuďom po predchádzajúcej vláde mohli poslať akurát dlhy. "Na účtoch peniaze neboli a vy to dobre viete," tvrdí s tým, že použiť museli nezrealizované eurofondy, na čo bol najskôr potrebný súhlas EÚ.
Kollár o Krištúfkovej: Nejde o rodinkárstvo

Šéf parlamentu sa vyjadril aj k nominácii Petry Krištúfkovej na funkciu splonocnenkyne vlády pre rodinu. Nepovažuje to za rodinkárstvo, pretože Krištúfková sa podľa jeho slov dlhodobo venuje sociálnej a rodinnej politike. Dodal, že stála za všetkými sociálnymi návrhmi hnutia. Zdôraznil, že jej nová funkcia nie je platená. "To nie je funkcia, to je len robota," dodal.
V súvislosti s predložením zmien v oblasti interrupcií do parlamentu sa Raši s Kollárom zhodli, že na to nie je najlepší čas. "Teraz je nešťastné vyťahovať kultúrno-etické témy, pretože toto nás rozdelí," poznamenal Kollár.
Dodal, že návrh poslankyne Anny Záborskej (klub OĽaNO) prešiel koalíciou, pretože má pomáhať ženám a výkon interrupcie zásadne neobmedzuje. Raši zdôraznil potrebu pomoci ženám a zabezpečenia dostatočného času na to, aby sa o zákroku rozhodli.