SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Zhoršili prognózu, ekonomika sa prepadne o desať percent (minúta po minúte)

Za pondelok pribudol jeden nakazený.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:58 Americký odborník na infekčné choroby a expert Bieleho domu na nový druh koronavírusu Anthony Fauci vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty budú mať vakcínu proti vírusu SARS-CoV-2. Otázkou je podľa neho skôr to, kedy sa tak stane.

Pred výborom Snemovne reprezentantov pre energetiku a obchod Fauci uviedol, že sa domnieva, že vakcína by mohla byť dostupná ešte do konca tohto roku alebo na začiatku roka 2021.

Súvisiaci článok Švédsko sa stalo vyvrheľom Škandinávie, susedia sa od neho izolujú Čítajte 

19:50 Každé leto v posledných trinástich rokoch sa fanúšikovia severskej populárnej hudby stretávali na nórskej strane hranice so Švédskom na živom natáčaní relácie Allsang pa Grensen, vo voľnom preklade Spievanie cez hranice.

Toto leto však budú švédski speváci chýbať a Švédi nebudú ani medzi fanúšikmi v hľadisku. Majú totiž zákaz vstupu do Nórska, rovnako ako do ostatných susedných severských krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

A kým väčšina krajín Európskej únie sa navzájom otvorila, Švédov na svoje územie bez obmedzení púšťajú len Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Chorvátsko.

19:31 Malorka, Malaga aj Valencia hlásia slnečno a tridsať stupňov Celzia. Jedny z najpopulárnejších španielskych letovísk ponúkajú z pohľadu dovolenkárov ideálne počasie. V Španielsku navyše po takmer sto dňoch prestal platiť núdzový stav, ktorý úrady zaviedli pre pandémiu koronavírusu.

V nedeľu sa tak juhoeurópska krajina otvorila pre zahraničných turistov vrátane tých slovenských.

Napriek tomu sa však zahraniční výletníci do krajiny zatiaľ nehrnú. S tým, že by sa turistická sezóna, hoci s oneskorením, rozbehla naplno aspoň v júli, Madrid takisto nepočíta.

Viac si prečítate v texte Niny Sobotovičovej >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Epidemiológ varuje pred druhou vlnou pandémie, môže mať dlhší priebeh Čítajte 

18:48 Epidemiológ Martin Pavelka, ktorý spolupracuje s mestom Bratislava počas koronakrízy, upozornil starostov bratislavských mestských častí na vysokú pravdepodobnosť návratu pandémie koronavírusu.

Epidemiológ predstavil starostom materiál so strategickým výhľadom vývoja epidémie COVID-19 na Slovensku.

"Druhá vlna určite príde a pravdepodobne bude mať dlhší priebeh ako terajšia vlna, aj vzhľadom na počasie," vyhlásil Pavelka.

18:02 V stredu sa začne prvé testovanie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na africkom kontinente. Oznámili to výskumníci z Juhoafrickej republiky.

Vakcínu vyvinutú vedcami z Oxfordskej univerzity už vyhodnocujú v rozsiahlych testoch vo Veľkej Británii a podobné testovanie spúšťajú aj v Brazílii, uviedla University of the Witwatersrand v Johannesburgu.

Skryť Vypnúť reklamu

17:45 Prísne epidemiologické opatrenia po rozšírení nákazy koronavírusom v bitúnku na západe Nemecka zavedú aj v druhom okrese, oznámili úrady spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.

"Aby sme chránili obyvateľstvo, zavádzame ďalší balík bezpečnostných opatrení na účinný boj proti šíreniu tohto vírusu," povedal krajinský minister zdravotníctva Karl-Josef Laumann, ktorý nariadil tzv. lockdown v okrese Warendorf.

Krajinský premiér Armin Laschet predtým oznámil podobné opatrenia v susednom okrese Gütersloh, v ktorom sa nachádza najväčší bitúnok v Nemecku.

17:28 Prezidentka Zuzana Čaputová sa informovala u ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) a hlavného hygienika Jána Mikasa o pripravenosti Slovenska na druhú vlnu pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Tí ju uistili, že na prípravách sa pracuje a počet testovaní sa opätovne zvýši.

Podľa prezidentky zvládlo Slovensko prvú vlnu najmä vďaka disciplíne ľudí a rýchlemu zavedeniu tvrdých opatrení.

"Zatiaľ čo prvá vlna nás mohla prekvapiť, na prípadnú druhú vlnu už musíme byť pripravení. Zaviesť naspäť najprísnejšie obmedzenia by bola najkrajnejšia možnosť."

Prezidentka Zuzana Čaputová

"Cena bola vysoká, no primeraná tomu, čo sme uchránili. Životy a zdravie tisícov spoluobčanov. Lenže, zatiaľ čo prvá vlna nás mohla prekvapiť, na prípadnú druhú vlnu už musíme byť pripravení. Zaviesť naspäť najprísnejšie obmedzenia by bola najkrajnejšia možnosť," uviedla hlava štátu.

Zdôraznila, že je potrebné venovať energiu do príprav inteligentného systému, ktorý dovolí efektívne identifikovať chorých a testovať všetkých, s ktorými prišli do kontaktu.

17:20 Brazílsky sudca nariadil prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, aby na verejnosti nosil ochranné rúško, informovala agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

K rozhodnutiu došlo po tom, čo sa Bolsonaro bez rúška zúčastnil na politických zhromaždeniach v hlavnom meste Brazília, kde je nosenie rúšok povinné. Sudca uviedol, že ak Bolsonaro bude nariadenie naďalej porušovať, hrozí mu pokuta 2000 brazílskych realov (cca 339 eur) za deň.

17:15 Britský premiér Boris Johnson oznámil uvoľnenie opatrení. Od 4. júla môžu v Anglicku otvoriť krčmy, reštaurácie, hotely, kaderníctva či parky pre karavany. Otvoria tiež divadlá a hudobné siene, v ktorých sa však nebudú môcť konať živé vystúpenia. Zelenú dostali aj svadby do 30 hostí či náboženské miesta.

V Anglicku sa budú môcť stretávať aj členovia dvoch domácností a zostať spolu aj cez noc, musia však dodržiavať sociálny odstup a nemôžu sa napríklad objať.

Premiér dodal, že dôveruje občanom. "Verím, že budú pamätať na to, že čím viac sa otvoríme, tým ostražitejší musíme byť," vyhlásil.

Skryť Vypnúť reklamu

17:09 Koronakríza podporila dopyt po zlate, ktoré je považované za bezpečnú investíciu v časoch neistoty. Cena zlata v poslednom čase rástla a v utorok sa dostala najvyššie za 7,5 roka. Spotová cena zlata sa dostala na 1768 USD (1562,11 eura) za uncu (31,1 gramu).

K rekordnému maximu 1921 USD za uncu je však ešte stále relatívne ďaleko.

17:01 Do firiem nalejú vyše miliardu. Ako získať úver s garanciou? Viac sa dočítate tu >>>

16:53 Najpesimistickejší scenár o masívnom poklese svetového obchodu sa pravdepodobne nenaplní, keďže viaceré ekonomické ukazovatele naznačujú začiatok zotavovania. Oznámila to Svetová obchodná organizácia (WTO).

WTO vo svojej ročnej prognóze, ktorú uverejnila v apríli, predpovedala, že objem globálneho obchodu sa v roku 2020 môže znížiť o 13 až 32 percent. Najnovšie tvrdí, že tento pokles by mohol dosiahnuť iba 13 percent, za predpokladu, že v nasledujúcich dvoch štvrťrokoch zaznamená obchod mierny rast.

Skryť Vypnúť reklamu

16:47 Útlm hospodárstva v eurozóne sa vďaka postupnému rušeniu obmedzení zmierňuje. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnila agentúra Markit. Jej zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý mapuje aktivitu v priemysle aj službách v júni posilnil na 47,5 bodu z májovej úrovne 31,9 bodu.

Dostal sa tak najvyššie za posledné štyri mesiace. Pozorne sledovaný ukazovateľ sa zároveň priblížil ku kritickej hranici 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles ekonomickej aktivity od rastu.

16:42 Krátenie rozsahu svojej podnikateľskej činnosti napríklad formou skrátenia pracovného času zamestnancov alebo dočasného vynechania pracovnej zmeny zvažoval v čase vrcholu koronakrízy každý druhý podnikateľský subjekt z kľúčových odvetví na Slovensku.

S prepadmi tržieb bojovalo 88 percent firiem kľúčových odvetví.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplýva to z osobitného prieskumu Štatistického úradu, ktorý zozbieral odpovede od 434 firiem či podnikov zo štyroch odvetví ekonomiky - obchodu, priemyslu, stavebníctva a vybraných trhových služieb.

16:38 Pandémia ochorenia Covid-19 už mala negatívny vplyv na takmer dve tretiny slovenských firiem. Spoločnosti evidujú pokles odbytu, zhoršenie ekonomických výsledkov a zníženie zisku, ktoré očakávajú aj v roku 2021.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory medzi 105 zamestnávateľmi.

Predstavenstvo komory navrhlo na minimalizáciu vplyvu koronakrízy a naštartovanie ekonomiky pokračovať v systéme štátnej pomoci rozbehnúť verejné investície, pozastaviť zvyšovanie minimálnej mzdy či zrušiť mimoriadne odvody v energetike, komunikáciách a finančnom sektore.

Skryť Vypnúť reklamu

16:20 Od 4. júla bude v Anglicku platiť len vyše metrový fyzický odstup, oznámil britský premiér Boris Johnson.

K rozhodnutiu pristúpil po sťažnostiach viacerých spoločností, ktoré tvrdili, že dvojmetrovú vzdialenosť nedokážu medzi svojimi zamestnancami zachovávať, informuje agentúra AFP.

16:00 České dráhy cez víkend obnovia prevádzku nočných vlakov na Slovensko, do Rakúska a do Švajčiarska.

O ďalších nočných vlakoch dráhy jednajú, pre koronavírusové opatrenia však zrejme niektoré nebudú premávať ani cez leto. Informovali o tom České dráhy.

15:47 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 833 na 38 074. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa nej ochoreniu Covid-19 podľahlo za posledných 24 hodín 23 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1035.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

15:32 O otvorení hraníc tretím krajinám mimo EÚ sa rozhodne v priebehu budúceho týždňa , informoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS).

Korčok informoval, že marcová dohoda lídrov členských štátov o uzavretí vonkajších hraníc Únie vyprší 30. júna. Priznal, že v EÚ zatiaľ nie je jednoznačná zhoda o ďalšom postupe.

Slovensko má tri základné kritéria pri otváraní hraníc EÚ. Musí ísť podľa ministra o postupné a kontrolované otváranie hraníc, ktoré bude mať systém, ktorý sa dá zvrátiť.

15:12 Po Slovak Investment Holding spúšťa program zvýhodnených preklenovacích úverov pre podniky postihnuté pandémiou aj Eximbanka SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Eximbanka bude poskytovať záruky v prospech komerčných bánk na nízkoúročené úvery vo výške od dvoch miliónov eur do 20 miliónov eur. Informovala o tom Veronika Rybárová z odboru komunikácie Eximbanky.

14:45 Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa predĺžila zákaz zelených kariet vydávaných mimo územia Spojených štátov do konca roka a zmrazila aj viaceré dočasné pracovné víza, vrátane takých, ktoré používajú technologické spoločnosti a nadnárodné korporácie. Zákaz vstúpi do platnosti v stredu.

Cieľom kroku je podľa administratívy uvoľnenie pracovných miest v ekonomike, ktorú tvrdo zasiahla pandémia, pre Američanov.

14:40 V Moskve sa znovu začali otvárať reštaurácie, knižnice, materské školy, plavecké bazény či posilňovne, ktoré boli od konca marca zatvorené. Informovala o tom agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

14:32 Svetová tenisová jednotka Djokovič má koronavírus, nakazil sa na vlastnom turnaji. Viac sa dočítate tu >>>

14:30 Tím nezávislých poradcov nemeckej vlády, tzv. rada múdrych, vyhlásil, že najväčšia európska ekonomika tento rok pravdepodobne klesne o 6,5 percenta, ale jej zotavovanie z koronakrízy sa začne už od leta.

14:12 Prípadná druhá vlna pandémie by slovenskú ekonomiku vo štvrtom kvartáli stiahla opätovne do recesie. Hospodárstvo by v takom prípade za celý rok kleslo až o 12,4 percenta.

Predpokladá to ministerstvo financií v rizikovom scenári novej prognózy, ktorú zverejnilo v utorok. V základnom scenári očakáva pokles ekonomiky o 9,8 percenta.

13:45 Úrady v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko sa rozhodli opätovne zaviesť prísne epidemiologické opatrenia pre celý okres Guetersloh, v ktorom sa nachádza bitúnok, kde sa v ostatnom čase hromadne rozšíril nový koronavírus. Oznámil to krajinský premiér Armin Laschet.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nemecké bitúnky a české bane. V Európe vznikajú lokálne ohniská, zažívame druhú vlnu? Čítajte 

"Po prvý raz sa v Nemecku vráti celý okres k opatreniam, aké sa (v krajine) uplatňovali pred niekoľkými týždňami," povedal Laschet podľa agentúry AFP.

13:37 Štátne záruky za bankové úvery už budú k dispozícii aj pre veľké podniky.

Ministerstvo financií pripravilo štátnu záručnú schému pre bankové úvery, ktorá nie je určená len pre malé a stredné, ale prvýkrát aj veľké podniky.

Má rámec 500 miliónov eur mesačne a rezort preto očakáva, že vďaka tomu sa v najbližších troch mesiacoch dostane do ekonomiky dodatočných 1,5 miliardy eur.

Informoval o tom štátny tajomník ministerstva Marcel Klimek s tým, že schému už odsúhlasila aj Európska komisia a rozbieha sa tento týždeň.

13:07 Slovenská ekonomika sa v dôsledku pandémie prepadne v tomto roku o 9,8 percenta. Predpokladá to ministerstvo financií v novej prognóze, ktorú oproti aprílu zhoršilo o 2,6 percentuálneho bodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň očakáva, že hospodárstvo sa začne zotavovať v druhej polovici roka a v budúcom roku by malo vzrásť o 7,6 percenta.

Predkrízovú úroveň dosiahne až koncom roka 2022.

Výsledkom pandémie bude podľa analytikov rezortu financií tento rok úbytok až 76-tisíc pracovných miest.

Miera nezamestnanosti by v tomto roku mala stúpnuť až na 8,2 percenta a postupne v ďalších rokoch klesať.

Načítavam video...

12:40 Slovensko zvláda pandémiu v porovnaní s ostatnými krajinami na veľmi dobrej úrovni. Myslí si to 46 percent opýtaných.

Ukázal to prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý mapoval názory obyvateľov na to, ako podľa nich zvládlo situáciu Slovensko a okolité štáty. Agentúru SITA o výsledkoch prieskumu informoval Juraj Caránek z agentúry Seesame.

12:02 Bývalý britský minister financií Sajid Javid vyzýva na redukciu odvodov na sociálne poistenie, aby sa zlacnilo zamestnávanie.

Javid sa vyjadril, že takýto dočasný stimul by výrazne podporil ekonomické zotavenie. Informuje o tom portál bbc.com.

11:58 V Budapešti porodila cisárskym rezom žena infikovaná novým druhom koronavírusu, informovalo internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság, podľa ktorého ide o prvý takýto prípad v Maďarsku.

Test u novorodenca nákazu nepreukázal.

11:55 India za uplynulých 24 hodín zaregistrovala ďalších takmer 15-tisíc infikovaných koronavírusom.

Počet nových prípadov rýchlo narastá po tom, ako vláda uvoľnila obmedzenia, ktoré predtým zaviedla v rámci boja proti šíreniu vírusu.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

11:49 Pôvodné obyvateľstvo Latinskej Ameriky tvorí najsilnejšie zasiahnutú skupinu koronavírusom v oblasti amazonského dažďového pralesa. Kritici vinia tamojšie vlády z rýchleho šírenia nákazy pre dlhoročné zanedbávanie týchto komunít, informuje agentúra AFP.

11:21 Ministerstvo hospodárstva spustilo aplikáciu na registráciu žiadateľov o dotáciu na nájomné pre prevádzky, ktoré boli pre opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu zatvorené. Aplikácia je dostupná na webe ministerstva.

Na stránke zverejnili aj informácie a návody, ako presne postupovať. Oznámili to minister hospodárstva Richard Sulík a jeho poradkyňa Jana Kiššová na tlačovom brífingu.

Vyplácanie dotácií by malo byť podľa Sulíkových slov otázkou dní.

Ako prví môžu o pomoc žiadať podnikatelia z Prešovského kraja. Následne bude každý deň vyčlenený pre jeden kraj.

10:58 Európske združenie výrobcov automobilov radikálne zrevidovalo svoju prognózu predaja vozidiel v roku 2020.

ACEA najnovšie očakáva, že sa počet zaregistrovaných nových vozidiel v EÚ v tomto roku zníži o viac ako tri milióny kusov, čo je zhruba 25 percent, približne na 9,6 milióna z vlaňajších 12,8 milióna áut.

10:48 Bez rozsiahlej vládnej podpory hrozí britskému automobilovému priemyslu strata každého šiesteho pracovného miesta, varuje Združenie britských výrobcov a obchodníkov s automobilmi.

Súčasťou podpory odvetvia má byť priama finančná pomoc, zavedenie trvalých skrátených úväzkov, čiastočné daňové prázdniny či zníženie dane z pridanej hodnoty.

Predajne sa postupne otvárajú a rozbieha sa aj výroba, odvetvie však iba tento mesiac zrušilo ďalších šesť tisíc pracovných miest, upozorňuje združenie.

10:39 Kým v roku 2018 na Slovensko potraviny vozilo 700 kamiónov počas každého pracovného dňa, dnes je to už 823 kamiónov plne naložených zahraničnými potravinami. Informoval o tom predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Komora vyzýva vládu a ministerstvo pôdohospodárstva, aby urýchlene prijali systémové opatrenia na stabilizáciu agropotravinárstva a jeho postupné zvyšovanie konkurencieschopnosti na jednotnom európskom trhu.

10:31 Pri colnej kontrole v Žiline odhalili falzifikáty filtrov do respirátorov.

Spolu 201 filtrov, ktoré javili znaky falzifikátov, zaistili pri colnej kontrole na žilinskej pošte. Zásielka určená pre adresáta na Liptove sa k nemu nedostane a bude zlikvidovaná.

10:24 V Šali sa folkloristi symbolicky rozlúčia s pandémiou.

Súčasťou programu bude aj jarný zvyk, ktorý si folkloristi pre pandémiu nemohli pripomenúť - budú vynášať staroslovanskú bohyňu smrti, ktorú tento rok pomenovali Morena-Korona.

10:16 Sociálna poisťovňa hlási nárast počtu zamestnávateľov, ktorí nevykázali poistné.

Na povinnosti vykazovať poistné sa pritom podľa hovorcu poisťovne Petra Višvádera nič nezmenilo ani v čase koronakrízy. "Zamestnávatelia sú povinní vykazovať poistné aj za mesiac, v ktorom ho majú odložené alebo odpustené. Poistné sa naďalej vykazuje v zákonom stanovených termínoch, v rovnakej štruktúre a forme," upozornil.

10:07 Nemecké predsedníctvo v Rade EÚ sa bude zameriavať na pandémiu a s ňou súvisiacu potrebu obnovy hospodárstva, zhodli sa lídri nemeckej vládnej koalície. Informovala o tom agentúra DPA. EÚ stojí pred "osudovou výzvou", uvádza sa vo vyhlásení z pondelkového zasadnutia koaličných lídrov.

Polročné rotujúce predsedníctvo Nemecko od 1. júla prevezme od Chorvátska.
Program predsedníctva má nemecká vláda oficiálne prijať v stredu.

10:00 V Maďarsku zomrel s ochorením Covid-19 storočný pacient trpiaci chronickými chorobami.

Testy v uplynulých 24 hodinách potvrdili prítomnosť nového druhu koronavírusu v prípade piatich ľudí, čím celkový počet nakazených v krajine stúpol na 4107, vyplýva z údajov zverejnených na stránke koronavirus.gov.hu.

Zo 183 hospitalizovaných infikovaných je 14 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. V súčasnosti je nakazených 934 osôb, z ochorenia sa vyliečilo už 2600 nakazených.

9:55 Takmer každý tretí vysokoškolák (27 percent) na Slovensku prišiel počas koronakrízy o prácu. Vyplýva to z dotazníkového prieskumu vzdelávacieho projektu Praxuj, v ktorom boli oslovení študenti najväčších univerzít a vysokých škôl. Situácia je najkritickejšia v Prešovskom kraji.

9:32 Na Slovensku pribudol v pondelok jeden pozitívne testovaný pacient na nový koronavírus, otestovali 661 vzoriek.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Mapa a vývoj počtu nakazených Čítajte 

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Nový prípad nákazy pochádza z okresu Senec.

Doteraz na Slovensku na nový koronavírus pozitívne otestovali celkovo 1589 ľudí.

Nepribudlo žiadne nové úmrtie. Celkový počet úmrtí je 28.

V pondelok sa vyliečil jeden pacient, celkový počet vyliečených je 1448.

Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 1.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

8:30 V Nemecku sú to bitúnky, v Poľsku a Česku najmä bane, v Singapure zasa preplnené ubytovne pre zahraničných robotníkov.

Súvisiaci článok V Európe vznikajú lokálne ohniská, zažívame druhú vlnu? Čítajte 

Všetky tieto zariadenia spájajú podmienky, v ktorých je ťažké, ak nie nemožné, dodržiavať sociálny dištanc či potrebné hygienické opatrenia.

Práve preto sa stali novými ohniskami, v ktorých sa rýchlo šíri koronavírus.

7:59 Koncept druhej vlny bol v úvode pandémie užitočnou pomôckou. Politici a odborníci vďaka nej verejnosti priblížili možnosť, že infekcia nemusí udrieť iba raz a potom definitívne zmiznúť.

O druhej vlne sa rozprávalo aj preto, že vlastnosti nového vírusu ešte neboli prebádané a do úvahy pripadala aj možnosť, že pôjde o sezónne ochorenie, podobne ako je to pri chrípke.

Súvisiaci článok Valí sa druhá vlna? Testujú cielene a rátajú s privlečenou nákazou Čítajte 

Postupne sa ukazuje, že vírus sa pravdepodobne nespráva sezónne a šíri sa aj bez ohľadu na počasie či regionálnu klímu.

Časť epidemiológov preto začína zastávať názor, že debata o šírení ochorenia vo vlnách môže celú situáciu zhoršovať.

Ako je na tom Slovensko a prečo testujeme tak málo?

7:30 Nórsko, ktoré rýchlo dostalo pandémiu pod kontrolu, ignoruje výzvy na zrušenie alebo aspoň uvoľnenie svojich cestových obmedzení. Škandinávska krajina je dnes preto zrejme najuzavretejším štátom v Európe.

Väčšina ľudí, ktorí nie sú obyvateľmi krajiny, má stále zákaz vstupu do Nórska a hoci samotní Nóri nemajú zakázané cestovať do zahraničia, povinná desaťdňová karanténa pri návrate do vlasti im zahraničné cesty prakticky znemožňuje.

Táto požiadavka bude platiť najmenej do 20. augusta.Výsledkom je, že Nóri sa nebudú môcť toto leto slniť na plážach pri Stredozemnom mori, a dokonca aj samotná premiérka Erna Solbergová zrušila plánovanú dovolenku v Španielsku.

Pre niektorých ľudí má opatrný prístup vlády k pandémii vážne následky >>>>

6:58 Prípady nákazy v Mexiku pribúdajú a pripočítali k nim aj najmladších infikovaných - trojčatá, ktoré mali pozitívne testy na koronavírus v deň, keď sa narodili.

Trojčatá sa narodili 8. mája matke, ktorá bola takisto pozitívna na koronavírus, ale bez príznakov.

6:56 Južná Kórea zaznamenala prudký nárast 46 nakazených koronavírusom, prevažne vďaka dovezeným prípadom.

Súvisiaci článok Južná Kórea zaznamenala prudký nárast prípadov nákazy Čítajte 

Väčšinu z týchto importovaných prípadov zistili medzi námorníkmi na lodi plaviacej sa pod ruskou vlajkou, ktorá zakotvila v juhovýchodnom meste Pusan.

Šírenie koronavírusu na území Soulu a v okolí metropoly pokračuje, podľa úradov prebieha v Soule druhá vlna pandémie.

Krajina hlásila aj jedno ďalšie úmrtie, celkovo ich zaznamenala 281.

6:30 Čína hlásila 22 nových potvrdených prípadov nákazy, vrátane 13 v Pekingu. Ďalších deväť infekcií je privezených

Ešte v predchádzajúci deň hovorca mestskej samosprávy oznámil, že opatrenia spomalili šírenie nákazy v hlavnom meste, kde sa v novej vlne infikovalo vyše 200 ľudí.

6:15 Ďalší dvaja členovia kampane prezidenta Donalda Trumpa, ktorí pomáhali pripravovať jeho predvolebné zhromaždenie v meste Tulsa, mali pozitívne testy na koronavírus.

Dvaja členovia prípravného tímu sa zúčastnili, ale "počas celého podujatia mali rúška", uviedol riaditeľ pre komunikáciu Trumpovej kampane.

6:09 USA prekročili pochmúrnu hranicu 120-tisíc úmrtí na koronavírus, keď za posledných 24 hodín pribudlo v krajine ďalších 425 mŕtvych.

Najväčšia ekonomika sveta je pandémiou postihnutá najťažšie. Oficiálnych prípadov nákazy koronavírusom je v USA vyše 2,31 milióna - z nich približne 640-tisíc ľudí sa úplne vyliečilo.

Mnoho štátov do veľkej miery už zrušilo prísne karanténne opatrenia. Aj New York - ohnisko pandémie v USA - urobil v pondelok veľký krok, keď povolil znovu otvoriť obchody a podniky, ktoré nie sú pre život nevyhnutné.

Avšak približne 20 amerických štátov, prevažne na juhu a západe, zažíva novú vlnu nákazy. Medzi nimi je aj štát Florida, kde presiahol počet infekcií 100-tisíc, a z nich takmer 3000 tam zistili len v pondelok.

Načítavam video...

6:03 V Anglicku sa 4. júla znovu otvoria kiná, múzeá a galérie.

Súvisiaci článok V Anglicku od 4. júla znovu otvoria kiná, múzeá a galérie Čítajte 

Pandémia v Británii patrí k najsmrtiacejším v Európe, ale prísne obmedzenia pohybu ľudí, sa pomaly uvoľňujú, pretože počet prípadov nákazy klesá.

Počet úmrtí medzi ľuďmi, ktorí mali pozitívny test na ochorenie COVID-19, stúpol v nedeľu o 15 na 42 647, čo bol najnižší denný nárast od 15. marca.

6:02 Saudská Arábia tento rok nezruší moslimskú púť hadždž, ale z dôvodu pandémie výrazne obmedzí počet ľudí, ktorí sa na nej budú môcť zúčastniť.

6:00 V správe Balkánskej siete investigatívneho spravodajstva sa píše, že Srbsko neuviedlo presné údaje o prípadoch nákazy a úmrtiach na ochorenie COVID-19.

Údaje zo srbského informačného systému pre COVID-19 ukazujú, že na ochorenie zomrel viac ako dvojnásobok pacientov v porovnaní s číslom, aké uviedli úrady. Počet nakazených bol tiež o niekoľko stoviek vyšší, než úrady priznali.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 656
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 171
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 444
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 239
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 800
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 608
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 237
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 843
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 538
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 748
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V Oválnej pracovni Bieleho domu už úraduje Joe Biden.

Biden mení americkú zahraničnú politiku.

26m
Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 231-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 801 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

11 h
Ladislav Bašternák čaká na súdne pojednávanie.

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.

3 h

Poslanec Čepček z kotlebovského krídla OĽaNO už zasa podal na vlastnú päsť zákon na zákaz interupcií.

Neprehliadnite tiež

Keby farmári zosunutú masu pôdy pravidelne neodvážali, poškodila by veľký kravín.

Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie oznámil zámery novej Pracovnej skupiny.

1m
Učiteľ Slovenska

Veľké finále online na sme.sk o 16.30.

17 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) prichádza na rokovanie vlády 23. septembra v Bratislave.

Združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty vo výške 390-tisíc eur.

33m
Výstavba obchvatu Prešov, západ - Prešov, juh.

Súťaž na druhú etapu severného obchvatu chcú vyhlásiť na jar.

37m