BRATISLAVA. Každý študent si to zľahčuje, a tak si to v škole zľahčil aj on. Takto predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár v utorok obhajoval, prečo jeho diplomová práca pôsobí ako plagiát.
Kollárova záverečná práca obsahuje celé strany skopírované z iných publikácií a z webov, upozornil portál Aktuality.sk . Spravil to len pár hodín po tom, ako bývalý predseda strany Spolu Miroslav Beblavý poukázal na to, že plagiátom je bakalárska práca poslankyne Sme rodina Petry Krištúfkovej.
Obaja študovali na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, za ktorou je podnikateľ Ivan Kmotrík. Kollár končil v roku 2015, Krištúfková sa stala bakalárkou vlani. Obaja politici mali aj spoločného školiteľa, Jozefa Minďasa.
Práve z jeho publikácií okopíroval Kollár najrozsiahlejšie pasáže, a to vrátane celého úvodu či záveru práce. Okrem toho doslova prebral aj texty z webových stránok kysuce.sk a regionkysuce.sk o cestovnom ruchu vrátane pozvánky do tohto regiónu.
"Pozývame vás do kraja drotárov, oblých kopcov, čarovných zákutí a horských kaplniek," píše sa v Kollárovej diplomovej práci. Sám hovorí, že "to nie je až taká tragédia".
"V tom čase som mal veľa práce. Každý študent si to nejakým spôsobom zľahčuje. Zľahčil som si to aj ja. Priznávam to, nie je to pekné, ospravedlňujem sa za to," zľahčuje Kollár.
Nejde pritom len o niekoľko neodcitovaných pasáží. Keď dal Kollárovu prácu preveriť českým antiplagiátorským systémom Denník N, vyšla z neho 52-percentná zhoda. Niektoré školy pritom odmietajú práce už pri desaťpercentnej zhode s cudzími dielami.
Slovo po slove analyzovali Kollárovu prácu s témou Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc aj v mimoparlamentnej strane Spolu. Poukázali na to, že zhoda môže byť ešte vyššia, než sa zdá.
Kollár sa obhajuje, že oficiálny systém, ktorý používajú na kontrolu originality slovenské vysoké školy, vykázal "len" 24-percentnú zhodu. Pri kontrole si však mohol pomôcť, tvrdí šéf Spolu Juraj Hipš. A to tak, že iba zmenil niektoré slová v pasážach, aby to systém kontroly nezachytil.
"Táto práca iba ukazuje, v akom stave je naše školstvo," povedal Hipš.
Dankov prípad bol vraj iný
Kollár za prácu získal magisterský titul. Priznal, že potom odporučil Kmotríkovu univerzitu aj Krištúfkovej.
Na otázku, prečo si vybral školu v Skalici, odpovedal: "Vybral som si tento environment preto, lebo celý život robím v cestovnom ruchu. Pri každom jednom povoľovaní som natrafil na environmentálne problémy."
Na otázku, čo ho na škole inšpirovalo natoľko, že ju odporúčal ďalej, reagoval stručne. "Nič, len som ju odporučil."
S Kmotríkom sa vraj o jeho škole nikdy nerozprávali. Je známe, že sa poznajú a sú kamaráti.

Keď sa pred dvoma rokmi ukázalo, že vtedajší predsedu parlamentu Andreja Danka z SNS obhájil v Banskej Bystrici rigoróznu prácu, ktorá bola plagiátom, Kollár a jeho hnutie sa pridali k stranám, ktoré vyzývali Danka na odchod z funkcie.
"Je evidentné, že podvody sú súčasťou života Andreja Danka aj v súkromí, čoho príkladom je aj nekončiaca kauza okolo jeho rigoróznej práce. Z tohto dôvodu takýto človek nemá v politike čo robiť," napísalo hnutie Sme rodina v spoločnom stanovisku. Podpísal sa aj Kollár.
V utorok už ako šéf parlamentu hovoril, že ide o neporovnateľnú situáciu. Obhajoval sa tým, že na rozdiel od Danka neukradol prácu inému študentovi.
"Keď jednu vetu vezmete z internetu a zo sociálnych sietí, je to bežná vec a nemyslím si, že je to nejaká tragédia," argumentoval Kollár.
Krištúfková zdôraznila, že písala len bakalárku
Minulý týždeň sa Krištúfková na päť dní stala splnomocnenkyňou pre rodinu. Odstúpila potom, ako vyšlo najavo, že dovolenkovala na jachte súdeného podnikateľa Mariana Kočnera.
"Pani poslankyňa v celej práci systematicky vykráda texty. Kopírovala ich takým štýlom, že ešte aj tie chyby prekopírovala. V Spojených štátoch amerických by ju za to vyhodili zo školy," povedal Beblavý.
Krištúfková odovzdala na skalickej škole svoju prácu s názvom Vybrané indikátory sociálnej dimenzie života. Venovala sa v nej téme o rodine, hoci študovala na Ústave ekológie a environmentálnych vied študijný odbor ochrana a využívanie krajiny.
Na rozdiel od Kollára sa poslankyňa pred novinárov nepostavila, ale poslala len písomné stanovisko.
Zdôraznila v ňom, že si treba uvedomiť, aké sú nároky na bakalárske, magisterské štúdium a na rigoróznu prácu. Aj ona tvrdí, že Dankov prípad je úplne iný.
"Pri bakalárskej práci (...) sa očakáva preukázanie priemerných vedomostí, uplatniť svoje schopnosti pri ich zhromažďovaní a spracovaní základnej odbornej literatúry," povedala Krištúfková.
V minulosti mal s diplomovou prácou problémy aj súčasný premiér a šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorý študoval manažment na Univerzite Komenského. Ešte v roku 2012 Hospodárske noviny upozornili, že jeho práca s názvom Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty sa nápadne podobá na prácu s takmer identickým názvom z roku 1997.
Matovič svoju prácu odovzdal o rok neskôr.