BRATISLAVA. Keď bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka pred dvoma rokmi obviňovali, že jeho rigorózna práca je plagiát, tvrdil, že technicky to bolo v roku 1999 v poriadku.

"Plagiátorstvo je podvod a už od stredoveku platí, že sa to jednoducho nesmie robiť," komentoval vtedy Dankovu rigorózku Dušan Katuščák, autor kníh o písaní záverečných prác.
Podobne ako Danko teraz argumentuje aj Boris Kollár, keď sa pri obhajobe svojej diplomovej práce zaštiťuje tým, že ju schválil školiteľ, oponent a takisto skúšobná komisia.
Čo je to plagiát, čo je kompilát, aké sú nedostatky antiplagiátorských systémov a kto definitívne rozhoduje o tom, či je záverečná práca ukradnutá?
Denník SME pripravil sériu otázok a odpovedí, z ktorých vyplýva, že Boris Kollár sa mýli, keď tvrdí, že vykrádať texty cudzích autorov "nie je žiadna tragédia".
V texte sa dozviete odpovede na tieto otázky:
- Má Kollár pravdu, že 24-percentná zhoda jeho diplomovky s inými prácami je v poriadku?
- V čom je kontrola originality užitočná?
- Prečo v Kollárovom prípade nie je percento zhody výpovedné?
- Pochybil Kollár alebo jeho školiteľ Minďáš?
- Vraj si prácu zľahčujú aj študenti, prečo by nemal aj Kollár?
- Môžu Kollárovi vziať titul?
- Zlyhal teda systém alebo škola v Skalici?
Má Kollár pravdu, že 24-percentná zhoda jeho diplomovky s inými prácami je v poriadku?
Ako dôkaz používa Boris Kollár tzv. protokol o kontrole originality. Preukázal sa, že jeho diplomová práca s názvom Dôsledky klimatickej zmeny a možné adaptačné opatrenia v jednotlivých sektoroch má v texte zhodu s inými dielami 24,45 percenta. V skutočnosti však toto číslo nemá výpovednú hodnotu.