SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Koronavírus: Vývoj pandémie v Európe sa po uvoľnení opatrení zhoršil, varuje WHO (minúta po minúte)

Liekový úrad EÚ schválil remdesivir.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sledujeme naživo (minúta po minúte):

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

19:50 Nárast počtu chorých po otvorení hraníc hlavný hygienik Ján Mikas predpokladal. V stredu napríklad hygienici potvrdili koronavírus u dvoch ľudí z Humenného, na oslave sa stretli s príbuznými z Moravy.

Súvisiaci článok Efekt otvorených hraníc je tu, počet lokálnych ohnísk koronavírusu rastie Čítajte 

Z Česka si infekciu doviezol aj pozitívne testovaný v Bánovciach nad Bebravou, traja chorí v Bratislave prišli z Ukrajiny.

19:40 Americký štát Texas zastavil uvoľňovanie koronaopatrení po tom, čo začal počet nových prípadov prudko rásť.

Texas bol jedným z prvých amerických štátov, ktoré začali opatrenia uvoľňovať. Znovuotváranie ekonomiky sa v druhom najväčšom americkom štáte začalo už začiatkom júna.

"Štát Texas pozastaví akékoľvek ďalšie fázy znovuotvárania v čase, keď sa štát vyrovnáva so súčasným nárastom pozitívnych prípadov COVID-19 a hospitalizácií," uviedol úrad guvernéra Grega Abbotta vo vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

19:05 Koronavírusom sa v USA podľa odhadov doposiaľ nakazilo až osem percent z takmer 330 miliónov obyvateľov.

Odhady sú založené na reprezentatívnej vzorke testovania na protilátku proti SARS-CoV-2, čo znamená, že skutočný počet prípadov môže byť až desaťkrát vyšší, čo znamená, že koronavírusom sa mohlo nakaziť 16,5 až 26,4 milióna Američanov.

18:33 Seycheli oznámili päť nových prípadov nákazy, čím sa skončilo dvojmesačné obdobie, počas ktorého dovolenkový raj hlásil, že má pandémiu úspešne za sebou.

18:00 Irak zaznamenal takmer 2437 nových prípadov nákazy a viac ako 107 úmrtí v dôsledku COVID-19 v priebehu uplynulých 24 hodín. V oboch prípadoch ide o nové rekordy.

17:29 Nórsko od 15. júla zruší cestovné obmedzenia pre európske krajiny, ktoré splnia potrebné koronavírusové kritériá.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa agentúry Reuters to oznámila nórska premiérka Erna Solbergová, ktorá zároveň Nórov vyzvala, aby do zahraničia necestovali.

17:20 Ruský Aeroflot v júni pokračoval v preprave cestujúcich do Európy, aj keď medzinárodná letecká doprava bola z dôvodu pandémie zastavená a ruská vláda vydala zákaz letov do zahraničia.

Dvaja zamestnanci Aeroflotu pre ruský denník Vedomosti uviedli, že spoločnosť obchádza spomínaný zákaz tým, že lety deklaruje ako nákladné.

17:10 Na Slovensku sa v máji tohto roka zaregistrovalo 4 123 nových osobných automobilov. V medziročnom porovnaní je to pokles o 58,3 percenta.

"Naďalej pretrváva pokles predaja, ktorý sa pomaly štartuje. Očakávame, že celoročný trh poklesne najmenej o 30 percent," informuje Zväz automobilového priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu

17:05 Holandsko dáva 1000 eur každému zdravotníkovi, ktorý bojoval proti koronavírusu.

Minister zdravotníctva Hugo de Jonge vyhlásil, že "profesionálni zdravotníci počas koronavírusovej krízy pracovali neúnavne, vo dne v noci, a pomáhali ostatným ľuďom. A to za okolností, aké nemali obdobu. Holandsko sa na nich mohlo spoľahnúť".

17:02 Novým koronavírusom sa zrejme nakazilo vyše 42 percent obyvateľov rakúskeho lyžiarskeho strediska Ischgl v Alpách, uviedli rakúski vedci. Ide o najvyššiu mieru nakazenia obyvateľov, akú zatiaľ vo svete zaznamenali, informovala agentúra DPA.

Súvisiaci článok Alpské stredisko bolo centrom nákazy, obmedzí párty pod svahom Čítajte 

Výskumníci z Univerzity v Innsbrucku otestovali takmer celé obyvateľstvo v Ischgli a zistili, že 42,4 percenta ľudí má protilátky na vírus.

Zistenia len zdôraznili úlohu, akú zohrala obľúbená obec lyžiarov tento rok už skôr v šírení pandémie po celej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

16:39 Od 1. júla sa prevádzkovateľom maloobchodných prevádzok a prevádzok poskytujúcich služby nariaďuje pre zákazníkov a zamestnancov dodržiavanie viacerých hygienických opatrení.

Stále platí, že vstup a pobyt v prevádzke sú možné len s prekrytými hornými dýchacími cestami. Táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov.

Pri vchode do prevádzky je nutné aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva.

Jeho nerešpektovanie je správnym deliktom, za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu vo výške do 20-tisíc eur.

16:31 Export USA padol v máji na takmer 11-ročné minimum. Znížil sa aj import. Pandémia totiž naďalej obmedzuje dopyt po tovaroch a narušuje dodávateľské reťazce výrobcov.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoz tovarov z USA v máji padol o 5,8 percenta na 90,1 miliardy USD (79,9 miliardy eur), uviedlo to americké ministerstvo obchodu. Dovoz sa znížil o 1,2 percenta na 164,4 miliardy USD.

16:24 Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti, prekročil milión štrnásty týždeň po sebe.

Pandémia totiž naďalej sužuje USA. To podporuje názory, že najväčšiu svetovú ekonomiku čaká dlhé a komplikované zotavovanie sa z recesie spôsobenej
koronakrízou.

16:08 Úrad verejného zdravotníctva od 1. júla povoľuje aj hromadné podujatia s počtom účastníkov vyšším ako tisíc.

Musí však ísť výlučne o sediace obecenstvo a obsadenie kapacity priestorov určených pre sediacich nesmie presiahnuť 50 percent.

Ostatné typy podujatí sa povoľujú pre maximálne tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

15:57 Francúzsko stupňuje úsilie o vykorenenie skrytých zhlukov nákazy a ponúklo preto, že otestuje takmer 1,3 milióna ľudí v parížskom regióne. Rozšírenie testovacieho programu oznámil minister zdravotníctva Olivier Véran v rozhovore pre noviny Le Monde.

Zdravotnícke úrady podľa neho rozošlú obyvateľom kupóny, ktoré si oni následne môžu zameniť za testy.

15:46 Nárok na pandemickú OČR u školákov zanikne od 1. júla, pokračovať môžu len s lekárskym potvrdením. Základné a stredné školy sú totiž cez prázdniny uzavreté podľa školského zákona, nie na základe mimoriadnej situácie. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

15:35 Ekonomika USA v prvom kvartáli medziročne klesla o päť percent, uviedlo americké ministerstvo obchodu a potvrdilo svoj predchádzajúci odhad z mája.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na Kysuciach rušia podujatia, uzatvárajú športoviská a inštitúcie Čítajte 

Dôvodom negatívneho vývoja bola pandémia, ktorá zasiahla Spojené štáty na konci marca. Bolo to najvýraznejšie zníženie HDP od posledných troch mesiacov 2008, keď HDP padol o 8,4 percenta.

V prebiehajúcom štvrťroku sa očakáva podstatne prudšia kontrakcia niekde na úrovni okolo 30 percent.

15:27 Mesto Čadca uzavrie od piatka základné a materské školy, športové zariadenia, mestskú plaváreň aj Dom kultúry. Zastavuje aj letné aktivity centra voľného času.

Podľa informácií na internetovej stránke mesta je dôvodom zhoršujúca sa
epidemiologická situácia a nárast pozitívnych osôb s ochorením Covid-19.

15:09 Liekový úrad EÚ schválil remdesivir ako liečbu Covidu-19.

Súvisiaci článok Ako pokračujú farmapreteky? Lieky a vakcíny na Covid, ktoré sú vo vedení Čítajte 

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila, aby bol prípravok remdesivir podmienečne schválený na liečbu pacientov s ochorením Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z výborov úradu prípravok americkej spoločnosti Gilead Sciences odporučil pre pacientov starších ako 12 rokov so zápalom pľúc, ktorí potrebujú dodatočné dávky kyslíka.

Prípravok budú môcť pod názvom Veklury predpisovať lekári v EÚ hneď ako to schváli Európska komisia. Tá sa obvykle riadi odporúčaním výboru, ktorý teraz liečbu remdesivirom schválil, poznamenala agentúra Reuters.

Liek remdesivir skracuje u hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 čas vyliečenia o 31 percent, čiže v priemere približne o štyri dni.

Firma Gilead Sciences pôvodne vyvinula remdesivir ako širokospektráne antivirotikum. Liek neskôr testovali na pacientoch s ebolou, no nebol účinný.

Remdesivir, ktorý v Gilead Sciences vyvinul tím pod vedením Čecha Tomáša Cihlářa, už pre núdzové použitie pre chorých so závažným priebehom choroby Covid-19 schválili Spojené štáty, India a Južná Kórea. Plne schválený bol tento liek v Japonsku.

SkryťVypnúť reklamu

14:16 Európa zaznamenala prudký nárast prípadov ochorenia Covid-19, odkedy v jednotlivých krajinách začalo dochádzať k uvoľňovaniu opatrení. Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

"Ak na túto situáciu dostatočne nezareagujeme, zdravotnícke systémy sa opäť dostanú na pokraj kolapsu."

Šéf sekcie WHO pre Európu Hans Kluge

"Počas uplynulých dní sme v Európe po niekoľkých týždňoch opäť zaznamenali zvýšenie týždenného počtu prípadov ochorenia Covid-19," oznámil šéf sekcie WHO pre Európu Hans Kluge, ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa Klugeho až 30 krajín zaznamenalo počas posledných dvoch týždňov nárast nových prípadov a v 11 z nich zrýchlenie prenosu nákazy predznamenáva nástup druhej vlny pandémie.

"Ak na túto situáciu dostatočne nezareagujeme, zdravotnícke systémy sa opäť dostanú na pokraj kolapsu," dodal.

13:58 "Koronavírusu sme neunikli, len sme ho na chvíľu zastavili. Bude tu veľmi dlho a musíme sa s ním naučiť koexistovať," hovorí epidemiologička, ktorá upozorňuje, že ľudia sú málo opatrní a zvyšujú sa čísla nakazených na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Začala sa už druhá vlna koronavírusu? A ako veľmi hrozí šírenie vírusu cez superšíriteľov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou.

Načítavam video...

13:50 Mnohí Európania trpeli osamelosťou dávno predtým, než nadobudli účinnosť karanténne opatrenia.

"Koronavírusu sme neunikli, len sme ho na chvíľu zastavili. Bude tu veľmi dlho a musíme sa s ním naučiť koexistovať."

Epidemiologička Alexandra Bražinová

Štúdia, ktorú si nechala vypracovať kyberbezpečnostná spoločnosť Kaspersky, ukázala, že štyria z desiatich (41 percent) ľudí, ktorí tvrdia, že sa počas pandémie cítili osamelo, sa v skutočnosti cítili menej alebo rovnako osamelí ako pred ňou.

13:40 Vláda by sa mala po koronakríze venovať pomoci ohrozeným firmám a živnostníkom. Myslí si to takmer 30 percent respondentov, ktorí sa zúčastnili prieskumu agentúry AKO. Túto oblasť vnímajú najnaliehavejšie takmer všetky sociálne kategórie, s výnimkou ľudí s najnižším vzdelaním bez maturity a ľudí vo veku 40 - 49 rokov.

Ďalšou odporúčanou oblasťou, ktorej by sa mala vláda po koronakríze venovať, je nezamestnanosť a pracovný trh. K tejto možnosti sa priklonilo takmer 25 percent respondentov. Treťou najnaliehavejšou oblasťou na riešenie je podľa opýtaných zdravotníctvo.

SkryťVypnúť reklamu

Ženy výrazne naliehavejšie umiestňovali školstvo, muži zase za výrazne naliehavejšiu považujú záchranu ekonomiky ako celku.

13:27 Všetky maďarsko-ukrajinské hraničné priechody budú najneskôr do nadchádzajúceho pondelka opäť otvorené, oznámil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

13:23 Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Indonézii prekročil 50-tisíc, informovala agentúra DPA. Indonézia od júna začala s uvoľňovaním opatrení.

Predstaviteľ ministerstva zdravotníctva Achmad Yurianto povedal, že za posledných 24 hodín v krajine zaznamenali 1178 nových prípadov nákazy.

Vysoký nárast počtu prípadov je podľa úradov zapríčinený aj intenzívnejším testovaním, keď za jeden deň vykonali približne 20-tisíc testov. Prezident Joko Widodo chce, aby sa počet zvýšil až na dva milióny testov mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

12:51 Úrad verejného zdravotníctva predpokladá, že počet potvrdených prípadov koronavírusu bude v Čadci a okolí ešte narastať.

Ohniská nákazy vo svojej územnej pôsobnosti Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci identifikoval a monitoruje ich. V rámci nich hygienici odoberajú vzorky na diagnostiku ochorenia Covid-19, preto úrad predpokladá, že počet potvrdených prípadov sa bude v regióne zvyšovať.

K 25. júnu eviduje úrad v Čadci celkovo 25 potvrdených prípadov.

12:40 Kirgizsko zvažuje pre opätovný nárast prípadov nákazy obnovenie núdzového stavu v dvoch provinciách krajiny Ču a Oš, v ktorých ležia aj dve najväčšie mestá - Biškek a Oš.

Oznámilo to vo štvrtok tamojšie ministerstvo zdravotníctva s tým, že ešte v priebehu tohto dňa vo veci rozhodne.

SkryťVypnúť reklamu

12:34 Vo Veľkej Británii začali testovať na ľuďoch vakcínu. Počas nasledujúcich týždňov látku podajú približne 300 dobrovoľníkom.

Projekt vedie Robin Shattock a jeho kolegovia z Imperial College London. Testy na zvieratách naznačujú, že vakcína je bezpečná a vyvoláva účinnú imunitnú odpoveď.

Po prvej fáze začnú v októbri s ďalšími testami, do ktorých sa zapojí šesťtisíc ľudí. Vedecký tím dúfa, že vakcínu by mohli distribuovať v Británii a ďalších krajinách začiatkom roka 2021.

12:28 Britská poštová a zásielková firma Royal Mail plánuje zrušenie zhruba pätiny manažérskych pracovných miest, keďže zápasí s vplyvom koronakrízy.

Royal Mail uviedla, že pandémia zrýchlila trend rastu poštu posielaných balíkov a poklesu počtu listov, pričom firma sa tomu dostatočne rýchlo neprispôsobila.

SkryťVypnúť reklamu

12:14 Európska komisia schválila rekapitalizáciu nemeckého leteckého dopravcu Lufthansa vo výške 6 miliárd eur, ktorá je spojená so zákazom dividend, spätného odkupovania akcií a niektorých akvizícií, kým pomoc od štátu nevráti.

Komisia dala Lufthanse zelenú len niekoľko hodín predtým, ako budú jej akcionári hlasovať o záchrannom balíku, ktorý oslabí ich podiely.

12:00 Americké štáty New York, New Jersey a Connecticut zaviedli povinnú karanténu pre ľudí prichádzajúcich z tých štátov USA, ktoré za posledný týždeň zaznamenali najvyšší prírastok nových prípadov koronavírusu. Informovala o tom na svojom webe stanica CNN.

Opatrenie, ktoré platí od stredy, sa týka štátov Alabama, Arkansas, Arizona, Florida, Južná Karolína, Severná Karolína, Utah a Texas.

"Tvrdo sme pracovali na tom, aby sme mieru šírenia vírusu znížili a nechceme, aby sa znova zvýšila," povedal guvernér štátu New York Andrew Cuomo.

11:57 Bratislava sa zadĺži úverom vo výške 20 miliónov eur na preklenutie obdobia spôsobeného krízou. Mestskí poslanci schválili uzatvorenie rámcovej úverovej zmluvy s ČSOB v sume 20 miliónov eur, s fixnou úrokovou sadzbou 0,25 percenta.

Zastupiteľstvo odsúhlasilo aj čerpanie dvoch kontokorentných úverov, každý vo výške 10 miliónov eur, ktoré budú v prípade potreby slúžiť na čerpanie v priebehu tohto roka.

11:53 Zdravotne nová vláda pandémiu zvládla, ekonomicky však zlyháva. Také je hodnotenie prvých sto dní vládnutia nového kabinetu zo strany expremiéra Petra Pellegriniho.

"Bojím sa, že tá ekonomická noha začína byť už chromá. Dodnes sme neboli svedkami predstavenia jasného ekonomického plánu."

Peter Pellegrini

Boj proti pandémii musí podľa neho stáť na dvoch nohách. "Bojím sa, že tá ekonomická noha začína byť už chromá. Dodnes sme neboli svedkami predstavenia jasného ekonomického plánu," povedal na tlačovej konferencii Pellegrini.

Hospodárstvu podľa neho nepomôžu ani desiatky opatrení, ktoré v stredu schválila vláda na návrh ministra hospodárstva. "Aj včerajšie opatrenia sú síce fajn, mnohé z nich sú sexi, ale darmo sa to nazýva nejaké kilečko, zásadným spôsobom to nepomôže k záchrane slovenskej ekonomiky," tvrdí.

Expremiérovi chýba, že k aktuálnej situácii sa tak hlasno ako infektológovia, virológovia a verejní zdravotníci, nevyjadrujú aj ekonómovia.

11:43 V Paríži opäť otvorili Eiffelovu vežu. Uzavretá bola od polovice marca.

Počet návštevníkov bude nateraz obmedzený, pričom uzatvorené naďalej zostanú časti veže nachádzajúce sa nad druhým podlažím, uviedla spravodajská stanica BBC.

Výstup na vežu bude zároveň až do začiatku júla možný len po schodoch. Výťahy dovtedy nebudú premávať z hygienických dôvodov.

Načítavam video...

11:39 Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa sa dohodla s odborovým zväzom UFO na balíku opatrení, ktoré jej pomôžu ušetriť viac ako 500 miliónov eur, keďže zápasí s dôsledkami pandémie.

11:36 Štát spustil dotácie na nájomné. Ako o ne požiadať (otázky a odpovede) >>>

11:28 Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa od piatka medzištátnu dopravu s Poľskom. Zároveň budú medzi Slovenskom a Českom jazdiť ďalšie vlaky.

11:25 Ukrajina zvažuje opätovné sprísnenie epidemiologických opatrení. Vo štvrtok oznámili nový rekord v počte nových prípadov nákazy novým koronavírusom, keď bolo za posledných 24 hodín pozitívne testovaných ďalších 994 osôb.

11:17 Izraelské ministerstvo zdravotníctva eviduje v krajine za posledných 24 hodín ďalších 532 nových prípadov nákazy.

Ako informoval spravodajský portál The Times of Israel, k skokovému nárastu počtu nových infikovaných došlo v situácii, keď epidemiológovia varovali vládu, že krajina sa blíži k "strate kontroly" nad obnoveným ohniskami nákazy.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

11:13 Skupina slovenských europoslancov požiadala o vystúpenie v národnej rade. Chcú hovoriť o návrhu využitia finančnej pomoci od EÚ.

"Čas beží a my sa musíme veľmi rýchlo zhodnúť na rozumnom a zmysluplnom využití európskych zdrojov. Musíme opustiť rezortizmus, inak budeme investovať do všetkého a zároveň do ničoho," píšu v otvorenom liste, ktorý zverejnili na webe europarlamentu.

Slovensko bude mať na oživenie ekonomiky k dispozícii 25 miliárd eur v nasledujúcich siedmich rokoch.

11:09 Mesto Bratislava mení pre koronakrízu opäť svoj rozpočet na rok 2020.
Dosahy pandémie predpokladá aktuálne zhruba na 40 miliónov eur. Ide o 13 percent celkového bežného rozpočtu mesta na tento rok.

11:05 Dopravca FlixBus obnovuje niektoré medzinárodné autobusové spojenia Slovenska aj s Poľskom, Maďarskom, Nemeckom a Chorvátskom.

11:00 Nálada nemeckých vývozcov sa v júni zreteľne zotavila. Index exportných očakávaní priemyselných výrobcov krajiny, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, stúpol na mínus 2,3 bodu z úrovne mínus 26,7 bodu.

V nemeckom automobilovom sektore pokračoval jasný trend zlepšovania a výrobcovia očakávajú v nadchádzajúcich mesiacoch výrazný rast exportu.

10:45 Koronakríza zasiahla do dostavby Atómovej elektrárne Mochovce viac, ako sa predpokladalo. Úrad jadrového dozoru preto predĺžil lehoty pre rozhodovanie o vydávaní povolení pre uvádzanie tretieho jadrového bloku do prevádzky.

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka, tretí blok by mohol byť v prevádzke koncom tohto roka, najneskôr začiatkom budúceho. "Dokončenosť tretieho bloku je na 99,9 percenta. Intenzívne sa na tom pracuje," povedal po minulotýždňovom rokovaní vlády.

10:34 Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice tvrdí, že na druhú vlnu koronavírusu je pripravená.

Prvá vlna nám poskytla veľký priestor na prípravu na možnú druhú vlnu, momentálne máme dobre nastavený režim od primárneho vyšetrenia, cez laboratórne vyšetrenia až po hospitalizáciu pozitívneho pacienta, povedala jej hovorkyňa Ivana Vaněková.

10:30 V Indii plánujú vykonať zdravotný prieskum všetkých 29 miliónov obyvateľov hlavného mesta Naí Dillí. Zástupcovia úradov navštívia každú domácnosť a zaznamenajú zdravotný stav ľudí. U osôb, ktoré nahlásia alebo budú mať symptómy spojené s novým koronavírusom, vykonajú test.

Hlavné mesto je najviac zasiahnutou oblasťou v krajine. Doteraz v meste evidovali 70 390 nakazených.

10:25 V Maďarsku za uplynulých 24 hodín zomrel na ochorenie Covid-19 39-ročný chronicky chorý pacient a bolo potvrdených deväť prípadov nákazy novým koronavírusom, informoval vládny server koronavirus.gov.hu.

Počet obetí koronavírusu v Maďarsku stúpol na 577 a infikovaných na 4123.

10:23 Austrália vyšle tisíc vojakov do Melbourne, kde sa vyskytli ohniská nákazy Covid-19. Väčšina z nich bude pomáhať so sledovaním cestujúcich, ktorí sa vracajú zo zahraničia a sú umiestnení do karantény v jednom z hotelov.

V austrálskom štáte Viktória zaznamenali za posledný týždeň takmer 150 nových prípadov nákazy v súvislosti s novými výskytmi infekcie v Melbourne, ktoré leží na juhu tohto štátu.

Premiér štátu Viktória Daniel Andrews povedal, že úrady by v období najbližších desiatich dní chceli otestovať približne 100-tisíc ľudí v desiatich mestských štvrtiach.

10:14 Čo sa týka 11 pozitívne testovaných prípadov z Čadce, ide o aktívnu prácu regionálnych hygienikov, dohľadávanie kontaktov aj predtým pozitívne testovaných ľudí v regióne, informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

9:31 Na Slovensku v stredu pribudlo 23 pozitívne testovaných pacientov, otestovali 936 ľudí.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Mapa a vývoj počtu nakazených Čítajte 

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Jedenásť nových prípadov pochádza z okresu Čadca, tri z okresu Bratislava, po dvoch z okresov Humenné a Spišská Nová Ves a po jednom z okresov Bánovce nad Bebravou, Košice, Medzilaborce, Svidník a Topoľčany.

Celkovo na Slovensku na nový koronavírus pozitívne otestovali 1630 ľudí.

Nepribudlo žiadne úmrtie. Celkový počet obetí je 28.

Vyliečili sa ďalší štyria pacienti. Celkovo sa vyliečilo 1452 ľudí.

Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 10.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

8:45 Prudký nárast predaja bicyklov zažívajú talianske mestá od doby, ako vláda ukončila prísne karanténne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Ľudia si kupujú bicykle, aby sa vyhli verejnej doprave. A zároveň sa tak snažia vyslyšať vládne výzvy, aby pomohli životnému prostrediu.

Odvtedy, ako sa začiatkom mája znovu otvorili obchody, sa v celom Taliansku predalo okolo 540-tisíc bicyklov. To je nárast o 60 percent za prvý pokaranténny mesiac v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019.

8:30 Najväčšia austrálska letecká spoločnosť Qantas plánuje pre pandémiu Covid-19 prepustiť najmenej šesťtisíc zamestnancov , čo predstavuje približne 20 percent celkovej pracovnej sily. Ďalším 15-tisíc pracovníkom predĺži nútenú dovolenku.

Spoločnosť uviedla, že v nasledujúcich troch rokoch zníži svoje náklady o 15 miliárd austrálskych dolárov (približne 9 miliárd eur). Plánuje tiež navýšiť kapitál o 1,9 miliardy AUD (1,1 miliardy eur), aby mala peniaze na oživenie a mohla prípadne využiť nové príležitosti.

V rámci úspor sa tiež firma chystá v najbližšom roku odstaviť z prevádzky 100 svojich strojov a zbaví sa šiestich zostávajúcich lietadiel Boeing 747.

7:33 Od chvíle, keď nový koronavírus oficiálne prerástol z regionálnej krízy na celosvetovú hrozbu, prešlo viac než päť mesiacov. Medzičasom sa naplno rozbehli farmaceutické preteky.

Súvisiaci článok Ako pokračujú farmapreteky? Lieky a vakcíny na Covid, ktoré sú vo vedení Čítajte 

Do pátrania po účinnej vakcíne či efektívnej liečbe sa zapojili okrem súkromného sektoru aj viaceré univerzity.

Vo vývoji je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie viac než 140 vakcín a tiež desiatky liekov a nie je jednoduché zorientovať sa v ohromnom počte nových perspektívnejších látok, ktoré by mohli liečiť alebo predchádzať ochoreniu Covid-19.

O tom, ako pokračuje hľadanie vakcíny a lieku, si môžete prečítať tu >>

7:17 Brazília zaznamenala 42 725 prípadov nákazy novým koronavírusom za posledných 24 hodín. Odborníci medzitým varovali, že krajina uvoľňuje epidemiologické opatrenia priskoro.

V Brazílii, ktorá eviduje druhý najvyšší počet úmrtí po Spojených štátoch, tiež hlásili 1185 obetí koronavírusovej choroby za uplynulý deň, čím sa ich celkový počet zvýšil na 53 830.

6:45 Francúzsko hlásilo 11 nových úmrtí v dôsledku epidémie koronavírusu v priebehu uplynulých 24 hodín. Ide o vôbec najmenší denný nárast počtu obetí v krajine od začiatku pandémie.

Celkovo vo Francúzsku v dôsledku choroby COVID-19 zomrelo 29 731 nakazených. Počet infikovaných sa zvýšil o 81 na celkovo 161 348.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Mexiku a v USA pandémia opäť silnie Čítajte 

6:20 Mexiko potvrdilo ďalších 947 úmrtí na koronavírusovú chorobu COVID-19, čo je druhý najvyšší počet obetí v krajine za jeden deň od začiatku pandémie.

Viac úmrtí krajina zaznamenala len 3. júna, keď ich bolo 1092. Celkovo Mexiko eviduje dosiaľ 24 324 úmrtí na nový koronavírus.

Počet potvrdených prípadov nákazy stúpol o 5437 na 186 847. Denný nárast sa pohybuje okolo 5000 už asi dva týždne.

6:11 Spojené štáty zaznamenali za uplynulých 24 hodín najvyšší denný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom od konca apríla. V utorok v krajine potvrdili okolo 34 700 ďalších infikovaných, čo je tiež tretí najvyšší počet od začiatku pandémie, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Pre porovnanie, 1. júna bol denný prírastok počtu nakazených približne 17 400 a dosiaľ najvyšší počet (36 400) zaregistrovali v USA 24. apríla.

Po ďalších štátoch zaevidoval svoj vôbec najvyšší denný nárast aj najľudnatejší štát Kalifornia. V utorok tam hlásili 7149 nových prípadov, oznámil guvernér Gavin Newsom. Obsadenosť kalifornských nemocníc za dva týždne stúpla o takmer 30 percent.

6:00 Čína oznámila 19 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v čase hromadného testovania v metropole Peking, kde sa zdá, že zdravotnícke úrady dostali nedávne rozšírenie infekcie pod kontrolu.

Z nových prípadov z uplynulého dňa hlásili 13 z Pekingu a jeden zo susednej provincie Che-pej. Nákazu potvrdili aj u piatich čínskych občanov, ktorí pricestovali späť do vlasti zo zahraničia. Nové úmrtia neboli hlásené.

V pekinskom ohnisku malo pozitívne testy okolo 250 ľudí. V rámci hromadného testovania odobrali tri milióny vzoriek 2,43 milióna ľudí v meste.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Prehľad a automatizácia
 6. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 7. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 1. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 2. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 3. Trenčín potrebuje nový impulz!
 4. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 5. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 209
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 11 135
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 8 167
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 412
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 401
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 4 099
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 900
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 683
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Juraj Krúpa.

V OĽaNO si mýlia lojalitu s bigotnou poslušnosťou, odkázal Krúpa ministrovi Naďovi.


SITA 12m
Nová škola v Plaveckom Štvrtku by mala po zrealizovaní projektu vyzerať takto.

Škola v Plaveckom Štvrtku má byť zelená, digitálna a komfortná.


4 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Minister školstva sa na spolupráci s fašistami odmieta podieľať.


SITA 3 h
Ilustračné foto.

Jeden muž sa pobytu za mrežami vyhýba už 14 rokov.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu