BRATISLAVA. Slovenská komora učiteľov rezolútne odmieta akceptovať možnosť podvodu ako dôsledku zlého nastavenia vzdelávacieho systému.
Komora to uviedla v tlačovej správe, ktorou reagovala na podozrenia z možného plagiátorstva predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára.
Správu agentúre SITA zaslal prezident komory Vladimír Crmoman. Podľa Komory je neprípustné, aby sa podvádzanie pri písaní záverečných vysokoškolských prác ospravedlňovalo pracovným zaneprázdnením a nepoctivosť bola normou.
História sa opakuje

„Nie je to tak dávno, čo Komora vyzývala bývalú ministerku školstva Martinu Lubyovú k maximálnej angažovanosti a zaujatiu jednoznačného postoja vo vzniknutej kauze plagiátorstva Andreja Danka.
Pobúrenie učiteľskej obce, študentov aj občanov ostalo bez konkrétnych riešení. A história sa opakuje,“ uviedla Komora.
Podľa Komory je ospravedlňovanie podvádzania pri písaní záverečných prác pracovnou vyťaženosťou neakceptovateľné, o to viac, ak to takto vysvetľuje jeden z najvyšších ústavných činiteľov.
Táto kauza je podľa Komory v rozpore s programovým vyhlásením vlády o zvyšovaní úrovne školstva. „Za adekvátnu odpoveď pre spoločnosť považujeme jasné preukázanie základnej politickej kultúry,“ dodala Komora.
Obhajoba kontrolou originality

Komora svojim vyjadrením reagovala na kauzu okolo diplomovej práce Borisa Kollára. Tú označil predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš za plagiát.
Boris Kollár podľa neho vo svojej diplomovej práci kopíroval celé pasáže z publikácie svojho školiteľa Jozefa Minďaša a textov zo stránky regionyksuce.sk.
Boris Kollár sa obhajoval výsledkom kontroly originality, ktorá preukázala zhodu s inými prácami na úrovní 24,45 percenta.
Novinári z Denníka N však po zadaní publikácie Jozefa Minďaša a článkov zo stránky o kysuckom regióne do antiplagiátorského systému zistili zhodu na úrovni vyše 52 percent.