BRATISLAVA. Jednou z hlavných priorít rezortu zdravotníctva je oblasť onkológie. Ministerstvo zdravotníctva SR preto bude usilovať o viac zachránených a uzdravených ľudí.
Urobiť tak chce preto prevenciu, liečbu aj paliatívnu starostlivosť. Za prítomnosti viacerých odborníkov z oblasti zdravotníctva to na pôde ministerstva v piatok oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Tvrdí, že by sa Slovensko chcelo dostať k tým krajinám, kde majú pacienti 70 percent šancu na prežitie.
"Túto oblasť vnímam ako jednu zo svojich priorít, keďže bola dlhé roky v úzadí a nevenovala sa jej dostatočná pozornosť, aká jej právom prináleží," uviedol Krajčí s dôvetkom, že onkologickí pacienti nemôžu byť v úzadí.
Pripravuje sa legislatívna úprava
Rezort podľa jeho slov musí hľadať možnosti, ako takýmto ľuďom pomôcť v prinavrátení ich zdravia či záchrany života.
Pomáhať by pri tom mala HTA agentúra, ktorej šéfom bude Michal Staňák.

"Slovenská HTA bude mať za cieľ dávať do praxe princípy evidence-based medicine (medicíny postavenej na dôkazoch), poskytovať vedecký základ pre efektívne a primerané využívanie limitovaných zdrojov v zdravotníctve, a tak vytvárať podklady pre rozhodovanie kategorizačných komisií," doplnil Krajčí s tým, že HTA agentúra bude okrem hodnotenia onkologických liekov súčasťou medzinárodných projektov, ako je aj skenovanie horizontu v oblasti onkológie.
Štátna tajomníčk Jana Ježíková v tejto súvislosti poukázala na legislatívnu úpravu.
Tá by mala podľa jej slov zjednodušiť podmienky na vstup novej medicínskej indikácie do systému kategorizácie, čo po novom znamená, že pred uplynutím 12 mesiacov je možné rozšíriť indikáciu.
Aktivitu vítajú aj zástupcovia organizácií
Generálna riaditeľka sekcie zdravia Andrea Škripeková komentovala, že register inovatívnych liekov bude slúžiť na zber dát a porovnanie, či sa na Slovensku dosahujú porovnateľné výsledky s výsledkami v registračných klinických štúdiách.

"Naším primárnym cieľom je zlepšiť alebo aspoň udržať kvalitu života takýchto ľudí a zabezpečiť, aby mohli zostať čo najdlhšie v ich prirodzenom alebo komunitnom prostredí," dodala.
Aktivitu vítajú aj zástupcovia viacerých pacientskych organizácií. Jana Pifflová Španková z občianskeho združenia (OZ) Nie Rakovine poukázala na to, že spolu s Ligou proti rakovine, OZ Amazonky a OZ Lymfoma už tretí rok predložili ministerstvu sadu požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie situácie pribúdajúceho počtu pacientov s rakovinou na Slovensku.
Rezort ich požiadavky prijalo podľa ich slov aj s verejným prísľubom, že pacientskych zástupcov aktívne zapojí do prípravy riešení pre každú za nich po prvý raz.