SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Expert vylúčil, že by sa do Threemy dorábali správy (minúta po minúte)

Proces sa blíži ku koncu.

Obžalovaná Alena Zsuzsová na pojednávaní 1. júna 2020.Obžalovaná Alena Zsuzsová na pojednávaní 1. júna 2020. (Zdroj: TASR)
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súd s Marianom Kočnerom v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka sme sledovali minútu po minúte:

16:14 Pojednávanie na skončilo, bude pokračovať v pondelok 20. júla. Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

16:11 Vyjadrenie Kočnera k fotografii: "Ja som doteraz nepochopil, k čomu tento dôkaz smeruje a ani to prokuratúra nevysvetlila, na čo sme tento dôkaz vykonávali." Zsuzsová: "Ja som to tiež nepochopila, aj keby to moja dcéra odfotila, tak to nič nedokazuje, pretože to stretnutie 28. februára v Báči nepopieram."

Skryť Vypnúť reklamu

15:58 Výsluch svedka policajta Mikulaja pokračuje, ale teraz vypovedá k novému expertnému vyjadreniu.

Okrem Threemy totiž analyzoval aj fotografiu Kočnerovho bentley, ktorá sa našla v telefóne Zsuzsovej dcéry. Ide o fotku z golfového ihriska v Báči. Kde fotka vznikla, potvrdzuje nielen jej vizuál, ale aj GPS súradníce, ktoré iPhone pri fotkách uchováva.

15:48 "Svedok ničím nepotvrdil autenticitu obsahu prenášaných správ, potvrdil iba to, že nejaké správy boli prenesené," povedala obžalovaná Alena Zsuzsová.

Začala vzápätí hovoriť, že samotné správy nie sú pravdivé. Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová jej odňala slovo, pretože pravdivosť správ teraz nie je témou, samotné správy sa totiž už čítali a ona vtedy povedala, že nie sú pravdivé. "Ak budete zdržiavať pojednávania vyjadreniami, ktoré nesúvisia s práve vykonávaným dôkazom, upovedomím o tom riaditeľa príslušného ústavu na výkon väzby," povedala sudkyňa. Vo väznici totiž môže byť disciplinárne potrestaná.

Skryť Vypnúť reklamu

15:39 Kočner dostal priestor na reakciu na Mikulaja. "Klame a mýli sa," tvrdí o svedkovi.

15:27 Mikulaj na otázku Kočner priznal, že unikátne kódy správ dokazujú iba to, že medzi dvomi zariadeniami určité správy prebehli, ale nepotvrdzujú, že obsah správy na druhom telefóne, z ktorého boli vymazané, musel byť totožný s obsahom správy na prvom telefóne, hoci obe správy majú rovnaký unikátny kód.

15:16 Číta sa odpoveď spoločnosti Threema zo Švajčiarska ku Kočnerovej Threeme. "Vôbec sa tam nespomína, že Threema generuje unikátny kód ku každej správe," komentoval Mikulaj stanovisko vývojárov aplikácie. Momentálne prezentované zistenia slovenskej polície sú vážnou správou pre všetkých používateľov aplikácie Threema, ktorí si doteraz mohli mysliť, že po komunikácii nezanechávajú jedinečné metadáta.

Skryť Vypnúť reklamu

15:09 Pri koľkých správach ste robili krížovú kontrolu? pýta sa Kočner. "Pri všetkých správach týchto dvoch používateľov. Všetky tie desaťtisíce kódov. Všetky unikátne kódy sa našli v oboch telefónoch," hovorí Mikulaj. "Sedí to od 12. novembra 2017 a práve dovtedy je tam komunikácia, že používateľ telefónu 1Z (Zsuszová, pozn.) si mení telefón a prenáša zálohu Threemy," hovorí Mikulaj.

15:00 Mikulaj práve vypovedal dôležitú informáciu: Aj keď si Zsuzsová z telefónu vymazala správy z Threemy, ostali po tých správach jedinečné nezrozumiteľné 58-miestne alfanumerické kódy, ktoré Threema náhodne prideľuje jednotlivým správam.

Mikulaj povedal, že správy s týmito unikátnymi číslami boli nájdené aj v Kočnerovom telefóne. V Kočnerovom telefóne sa našli správy s unikátnym kódom, ktorý sa našli v Zsuzsovej telefóne. "To hovorí o tom, že je to tá správa, ktorá bola prenesená, hoci samotná správa, jej obsah, už neexistuje," vysvetľuje Mikulaj.

Skryť Vypnúť reklamu

Nebola teda zaznamenaná žiadna manipulácia. Takúto krížovú kontrolu robili aj medzi unikátnymi kódmi správ medzi Kočnerom a Tóthom.

"Teoreticky, ak by niekto chcel manipulovať so správami, musel by dvoch rozličných telefónov vložiť tieto unikátne kódy," tvrdí Mikulaj.

"Súbor je z môjho pohľadu konzistentný, zo všetkých dostupných informácií usudzujem, že nebol menený," dodal Mikulaj na otázku, či je možné vylúčiť manipuláciu s validačným súborom k Threeme.

14:59 "Možno jednoznačne konštatovať, že súbor nebol menený," odpovedal Mikulaj na Kočnerovu otázku, či bol validačný log z extrakcie Threemy menený.

14:55 Kočner sa Mikulaja pýta, akým spôsobom bola rozšifrovaná Threema, ako sa dostala k jeho tzv. privátnemu šifrovaciemu kľúču.

Skryť Vypnúť reklamu

14:48 V prípade, že telefón 2K nebol pripojený na sieť a nemohol si aktualizovať čas, a bolo by s ním neskôr manipulované, bolo by to vidieť? pýta sa Marian Kočner. "Nebola táto analýza robená, či bola dobíjaná batéria medzi 9. júnom a časom, kedy bol v Europole dobitý, ale bolo by to vidieť," tvrdí.

14:42 Kočnerov obhajca Marek Para sa zaujíma na kontrolnú sumu (hash) súborov a kontrolu integrity dátových stôp v čase, keď s nimi začal Mikulaj pracovať.

14:41 Mikulaj mal potvrdiť alebo vyvrátiť, či v Kočnerových bola nainštalovaná Threema a či sa komunikácie, resp. ich zálohy od seba líšia. V jednom telefóne sa našla staršia komunikácia, ale neboli tam posledné týždne pred Kočnerovým zadržaním. V druhom telefóne sa našla komunikácia až do posledných minút, kým bol Kočner na slobode a na Najvyššom súde ho zadržali.

Skryť Vypnúť reklamu

"Rozdiel je v tom, že od 18. mája 2018 už viac nepribúdali správy z aplikácie Threema (v telefóne 2K), v telefóne 1K sa ukladali správy ďalej," vysvetlil odborník. 1K a 2K je zaužívané označenie pre Kočnerove telefóny.

14:15 Pojednávanie pokračuje. Mikulaj bude vypovedať aj k získaniu dát z Kočnerových mobilov.

14:00 Výsluch Aleny Zsuzsovej skončil, bola vyhlásená krátka 10-minútová technická prestávka. Potom začne vypovedať policajný expert Dušan Mikulaj.

14:56 K výpovedi Zsuzsovej sa vyjadruje Daniel Lipšic. Poukazuje na to, že Andruskó vypovedal o účasti Zsuzsovej a Kočnera na vražde od samého začiatku, keď ešte nemohol vedieť, že táto jeho výpoveď bude neskôr podporená aj inými dôkazmi. "Obžalovaní sa snažia poprieť svoje stretnutie 22. februára. Tam však nie je (zaznamenaný) žiaden telefonický hovor, je tam pauza," upozorňuje Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

13:54 Kočner tvrdí, že mal deväť "krstných detí", ktoré v priebehu rokov rôzne podporoval. Povedal, že takto podporoval aj dieťa poslankyne Sme rodina Petry Krištúfkovej. Nemenoval ju, ale povedal, že médiá po poslednom pojednávacom dni priniesli informácie o dovolenke jednej osoby, ktorej dieťa podporoval. "Bola na dovolenke u mňa. Cestovali sme spolu tam aj naspäť," tvrdí Kočner. Krištúfková to popiera.

Súvisiaci článok Krištúfková zatajila vzťah s Kočnerom, bola na jeho jachte Čítajte 

13:50 Kočner sa vyjadruje k výpovedi Zsuzsovej: "Ja som sa nikdy nevyjadril, že som Facebook nemal. Facebook som mal asi štyri mesiace," tvrdí Kočner. "K tej kreditnej karte. Čierna kreditná karta Tatra banky má mesačný limit 30-tisíc eur. Banka k nej môže vydať dodatkové karty s rozličným limitom. Od 1500 do 5000 eur. O takúto čiastku má potom hlavná karta nižší limit. Dodatková kreditná karta, ktorá má nižší rozsah, vyzerá rovnako ako tá hlavná karta s limitom 30-tisíc eur a preto, keď sa niekto ide opýtať do banky, že aký limit má táto karta, tak sa dozvie, že 30-tisíc eur," hovorí Kočner. 13:49 Kto bola vaša zubárka, pýta sa Kočner Zsuzsovej: "Doktorka Borecová," odpovedá Zsuzsová. Je to manželka predsedu Slovenskej advokátskej komory Tomáša Boreca. Zsuzsová tvrdí, že za ňou išla, lebo tá istá zubárka robila zuby aj Zuzane Plačkovej. "Chcela som mať zuby ako ona," tvrdí.

Skryť Vypnúť reklamu

13:43 Prokurátor žiada, aby Zsuzsová vysvetlila jednu zo správ z odpočúvana, v ktorej žiada od Andruskóa, aby jej vrátil nejaké "zálohy z druhej veci". Zsuzsová tvrdí, že ide o zálohy na vybavenie nejakej Andruskóvej predajne.

13:41 Aké väčšie výdavky ste mali v lete 2018? "Dovolenka v Grécku, dovolenka v Chorvátsku, oslava mojej dcéry," menuje Zsuzsová. Nič ďalšie nepovedala. Následne sa prokurátor pýta, či je to naozaj všetko a či neboli aj nejaké platby, ktoré sa týkajú zdravotného stavu. Až následne si Zsuzsová spomenula: "Išlo o zubné korunky, záloha 3000 eur, ale tieto korunky neboli dokončené," tvrdí Zsuzsová.

13:37 Vedel obžalovaný Kočner, že komunikujete s prokurátorom René Vanekom? pýta sa prokurátor. "Áno." Ako ste ho nazývali? "Nepamätám si, v telefóne to nájdete." V komunikácii ste oznažovali niekoho ako šteniatko, koho? pýta sa prokurátor. "Všetkých, s ktorými som flirtovala. Šteniatok bolo asi šesť. Aj pána Vaneka som označovala ako šteniatko, ak to chcete počuť," tvrdí Zsuzsová.

Skryť Vypnúť reklamu

13:36 Používali ste Threemu na komunikáciu aj s inými ľuďmi než s pánom Kočnerom? pýta sa prokurátor. "Áno." S kým? "V telefóne to nájdete, neviem z hlavy," reaguje. Prečo ste používali Threemu? "Pretože pán Kočner mi povedal, že je to bezpečné."

13:35 "Ja sa dokážem obhájiť aj bez toho. Nepotrebujem svedectvo tohto človeka, aby som dokázala svoju nevinu," reaguje Zsuzsová na otázku prokurátora, aby spresnila identitu svedka, ktorý údajne môže potvrdiť, že sa po vražde nestrela s Kočnerom v Bratislave. V minulosti vyhlásila, že takí svedkovia sú dvaja, teraz ako jedného menovala svoju dcéru, druhého svedka odmietla menovať.

13:30 Jozef Kuciak st. požiadal, aby Zsuzsová vysvetlila, prečo povedala, že Kočnera spoznala cez Facebook, keď samotný Kočner opakovane vypovedal, že Facebook nikdy nepoužíval. "Pán Kočner podľa mojich informácií používal Facebooku asi polroka, ale chodilo mu tam veľa žiadostí o peniaze, tak to zrušil," tvrdí Zsuzsová

Skryť Vypnúť reklamu

13:29 "V 25-tisíc stranovom spise nie je žiaden dôkaz, že som si vraždu vašej dcérky alebo pána Kuciaka objednala," reaguje Zsuzsová na otázku Zlatice Kušnírovej.

13:26 "Tebe neodpoviem na nič," podráždene reagovala Zsuzsová na otázky Daniela Lipšica. "Nemáš najmenšie právo sa ma nič pýtať," dodala. Lipšic požiadal Zsuzsovú, aby vysvetlila nezrovnalosti pri výpovedi o peniazoch.

13:22 Zsuzsová sa už začala pliesť pri vysvetľovaní jednej zo správ, ktoré polícia zachytila pri komunikácii s Andruskóm. Andruskóovi napísala, keď ho urgovala pre vrátenie pôžičky, že to nie sú jej peniaze, ale aj ona si ich požičala. Teraz tvrdí, že si ich požičala od Kočnera. Doobeda však vypovedala, že peniaze pre Andruskóa získala predajom Porsche a niečo zobrala z rodinných úspor.

Skryť Vypnúť reklamu

13:18 "S pánom Petrom Tóthom som sa nikdy nestretla. Netelefonovali sme spolu, iba sme si písali. Ja ani neviem, s kým vlastne som písala, kto sa mi predstavil ako Peter Tóth," hovorí Zsuzsová.

13:16 Aké meno ste používali pri komunikácií s verejne činnými osobami? "Aya Alia, telefonicky Aya, Ayka, Ayuška, každý ma volal tak, ako chcel," odpovedá Zsuzsová na otázkz sudkyňa. Kto tieto komunikácie inicioval? "Niekedy ja, niekedy si oni pridali mňa (do priateľov)," odpovedá.

13:15 Zsuzsová na otázky svojho obhajca Štefan Neszméryho opakuje, že pri domovej prehliadke sa stratil jeden z jej iPhonov, hoci Europol ten telefón neskôr analyzoval, ale podľa Zsuzsovej nie je jeho zaistenie zaznačené v žiadnej zápisnici.

Skryť Vypnúť reklamu

13:08 Pojednávanie pokračuje a pokračuje výsluch Zsuzsovej. V pojednávacej miestnosti už sedí aj policajný expert Dušan Mikulaj, ktorý bude vypovedať k telekomunikačným metadátam.

12:00 Bola vyhlásená obedná prestávka do 13:00 hod.

11:55 Sudkyňa sa pýta, či Zsuzsová informovala o svojich kontaktoch s politikmi aj Kočnera. "Áno." Hovorili ste mu aj to, o čom ste si písali? "Niekedy áno, niekedy nie." Zsuzsová potvrdila, že si sedem rokov písala aj s prokurátorom René Vanekom. "Bavili sme sa aj deň predtým, ako ma zobrali," hovorí Zsuzsová.

11:52 Sudkyňa sa pýta, odkedy a akou formou komunikovala s ľuďmi z politiky a verejného života. "Áno, mala som ju v rokoch 2012 a 2013," odpovedá. Prečo ste s nimi komunikovali? "Z rôznych dôvodov. Hľadala som si klientov na tlmočenie a predaj realít," odpovedá Zsuzsová na kontakty s politikmi. Mali ste na tlmočenie živnosť? "Nie, pretože štátna skúška z taliančine sa dala vtedy urobiť iba v Miláne alebo Ríme," vyhlásila Zsuzsová. Získali ste od niekoho z týchto ľudí takúto zákazku? pýta sa ďalej sudkyňa. "Áno, dve," tvrdí Zsuzsová o kontaktoch s politikmi.

Skryť Vypnúť reklamu

11:49 Aký bol problém so snehom, keď ste si písali o snehu s Kočnerom? pýta sa prokurátor. "So snehom je večný problém, že je studený, šmýka sa a neznášam ho," odpovedá Zsuzsová. Prečo ste potom písali, aby bolo všetko zasnežené, že všetko bude pekne biele? pýta sa ďalej prokurátor. "Pretože pán Kočner mal ísť na lyžovačku," odpovedá. Viete kedy a kam? "Myslíte si, že si to za tie roky pamätám? Je to v tej komunikácií," odpovedá Zsuzsová. "Všetko to tam máte v komunikácií, keď ju nebudete vytrhávať z kontextu," odpovedá.

11:39 Zsuzsovej výsluch bol formálne prerušený, naďalej sedí na mieste pre svedkov, pretože sa idú vykonávať vecné dôkazy - súd chce, aby Zsuzsová konkrétne identifikovala jednotlivé mobily, ktoré boli zadržané. Zsuzsová už počas výsluchu identifikovala dva telefóny.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz bol sudkyňou prezentovaný tretí iPhonu. "Je to telefón, ktorý používala moja dcéra, bol nájdený v obývačke," hovorí Zsuzsová.

Sudkyňa prezentovala ďalší iPhone v obale Karl Lagerfeld. "To je telefón mojej dcéry, ktorý používala iba ona a bol nájdený u nej v spálni doma," tvrdí Zsuzsová.

Sudkyňa prezentovala aj tretí telefón, tiež zlatý iPhone. "To je telefón, ktorý som používala ja. Bol to môj druhý telefón," hovorí Zsuzsová. Aké bolo telefónne číslo? pýta sa sudkyňa. "To vám z hlavy nepoviem," odpovedá Zsuzsová.

11:30 Zsuzsová nejasne vysvetľuje svoje ekonomické vzťahy s Kočnerom. Sudkyňa sa opakovane pýta, prečo disponovala kartou ku Kočnerovmu účtu. Ona odpovedá, že ju nikdy nepoužila, ale potom povedala, že raz ju použila.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bol tam limit 1500 eur," hovorí. "To myslíte pravdepodobne denný limit?" reaguje sudkyňa. "Nie, mesačný," reaguje Zsuzsová. Nie je jasné, čo tým Zsuzsová myslí, pretože karta bola z Tatra banky a tá štandardne poskytuje možnosť nastaviť si iba denné limity. Sudkyňa sa pýta, aké boli disponibilné zdroje na účte, ku ktorému prislúchala karta. "Neviem, ja som k účtu nemala dispozičné oprávnenia," hovorí Zsuzsová.

11:27 Zsuzsová tvrdí, že Andruskóvi požičala 20-tisíc eur na 10-percentný mesačný úrok, úver nebol terminovaný, Andruskó jej mal mesačne platiť iba úroky 2000 eur. 10-tisíc eur jej vraj vrátil v marci, potom si ich opäť požičal. "Bolo to na dobu neurčitú. S tým, že on stále meškal a nedával žiadnu záruku, tak som mu povedala, že nech mi ich vráti," hovorí Zsuzsová.

11:24 Prokurátor sa pýta, čo znamená, keď Zsuzsová v jednej zo správ Andruskóvi napísala, že "čo si mi vtedy pomohol". Zsuzsová tvrdí, že ide o narážku na otvorený účet v Andruskóvej pizzereri Alegra. "Išlo o sto-dve eur, ktoré som raz za čas vyplatila. Bol to otvorený účet pre dcéru, keď tam išla jesť aj so spolužiakmi," odpovedá. Ona nemala toľko prostriedkov, aby si to priebežne platila? pýta sa prokurátor. "Mala, ale on (Andruskó) mi povedal, že môžem mať otvorený účet," odpovedá Zsuzsová.

11:23 "Táto komunikácia bola medzi mnou a Zoltánom Andruskóm," potvrdila Zsuzsová autenticitu políciou odpočúvanej komunikácie.

11:22 Z akých prostriedkov ste požičiavali peniaze pánovi Andruskóvi? pýta sa sudkyňa. "Keď som sa pohádala s pánom Kočnerom, to bol asi rok, čo sme nekomunikovali, som predala Porsche za 20-tisíc eur a z toho som požičiavala. Vedela som zarobiť to, čo je priemerná mzda, aj keď som nepracovala," tvrdí Zsuzsová. Spomína, že kupovala a predávala vlasy.

11:18 Zsuzsová hovorí, že viackrát dostala od Kočnera finančnú hotovosť. Napríklad tritisíc eur dostala za zber podpisov na založenie strany Cieľ. Peniaze si mala prebrať v decembri 2017.

11:12 Zsuzsová na otázky sudkyne odpovedá, že v Kočnerovom mene odpovedala na komentáre fanúšikov na facebookovej stránke Na pranieri, kde Kočner kompromitoval novinárov. Zsuzsová tvrdí, že na samotných príspekoch o novinároch sa nepodieľala a do kontaktu s Petrom Tóthom prišla až po zadržaní Kočnera.

11:07 Zsuzsová začína odpovedať na otázky. Vysvetľuje, že s Kočnerom sa zoznámili v roku 2012 cez Facebook. Kedy ste sa streli prvýkrát a prečo? pýta sa sudkyňa Sabová.

Zsuzsová prekvapila odpoveďou: "Prvýkrát sme sa stretli v júni 2012, keď mi doniesol biele Porsche Cayenne, ktoré prepísal na moju maminu," tvrdí Zsuzsová. Sudkyňa sa opakovane pýta, prečo jej auto takto daroval, Zsuzsová to nejasne vysvetľuje. Zsuzsová tvrdí, že potom sa stretli druhýkrát až v roku 2014 a medzičasom komunikovali iba elektronicky, tvrdí.

"Bol to iba flirt," odpovedá Zsuzsová na otázku sudkyňa a odmieta, že by mali milenecký vzťah.

11:04 "Od narodenia bývam v dome 220 metrov štvorcových s bazénom. Nič som tým nezískala a nič by som tým nezískala. Nemala som dôvod to spraviť. Moja choroba by mi ani neumožňovala, aby som takýto skutok objednala, resp. vykonala," odmieta Zsuzsová obžalobu. Zsuzsová potom zopakovala, že ani biely mercedes nedostala ako odmenu za vržadu.

"Budem odpovedať na otázky všetkých zúčastnených strán okrem splnomocnencov," uzatvorila Zsuzsová. Aj Kočner odmietol odpovedať na otázky Daniela Lipšica a Romana Kvasnicu.

11:02 "To sme tu už viackrát počuli. Vyjadrujte sa k veci," napomína sudkyňa Sabová Zsuzsová, keď chce opäť rozprávať o tom, že Kočner bol krstným otcom jej dcéry. "To nie sú žiadne mafiánske spôsoby," hovorí Zsuzsová.

11:00 Predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová opäť Zsuzsová napomína, aby dôkazy nehodnotila, ale vyjadrovala sa k obžalobe. "To ste uvádzali aj v písomnom vyjadrení," napomína ju sudkyňa.

10:58 Zsuzsová po prestávke pokračuje vo výpovedi a odmieta, že by mala s Andruskóm natoľko blízky vzťah, aby mu hovorila podrobnosti vzťahu s Kočnerom. "On vedel, že sa s pánom Kočnerom poznáme, že pre pána Kočnera pracujem, ale nevedel, čo presne pre neho robím. On to ani na začiatku nevedel, on (Andruskó) to vo výpovediach podopĺňal až počas väzby, keď sa tieto informácie podozvedal z médií," tvrdí Zsuzsová.

10:43 Bola vyhlásená hygienická prestávka. Komunikácia naozaj potvrdzuje, že Andruskó ešte v septembri 2018, teda mesiace po vražde, dlhoval Zsuzsovej peniaze. Pritom práve vyrovnanie nejaké dlhu malo byť predmetom dohody o vražde. Andruskó doteraz nespomínal, že by si aj po vražde požičal ďalšie peniaze od Zsuzsovej.

Z dostupných dôkazov je tento rozpor možné vysvetliť napríklad tak, že Andruskó dostal zálohu na vraždu prokurátora Maroša Žilinku (20-tisíc eur), ktorá nebola vykonaná a práve tento dlh si "odpracoval" vraždou Jána Kuciaka, a dlh, o ktorom komunikujú ešte v septembri 2018, mohol byť iný, napr. legitimná pôžička z minulosti.

10:39 "Táto komunikácia potvrdzuje, že pán Andruskó mal odo mňa požičané peniaze dokonca ešte aj v septembri 2018 a až do jeho zadržanie. Táto komunikácia potvrdzuje, že neustále meškal, že sa mu bolo treba doprosovať. Táto komunikácia potvrdzuje, že tieto peniaze nie sú moje a potvrdzuje, že som mu povedala, že tie peniaze som si požičala pre neho. Potvrdzuje to aj to, čo priznal Andruskó v prvých výpovediach, že on tú pôžičku odo mňa mal. Táto komunikácia vyvracia výpoveď pána Andruskóa, že žiadnu pôžičku nemal, že ju neplatil a že vraždou Jána Kuciaka si dlh odpracoval. Žiaden dlh si neodpracoval a už vôbec nie vraždou. Komunikácia potvrdzuje, že pôžičku mal ešte v septembri 2018," hovorí Zsuzsová.

10:36 Zsuzsovej obhajkyňa Júlia Vestenická namietla, že dokazovanie odpočúvaním prebehlo nezákonne a viedlo k skresleniu dôkazu. Odvolala sa na rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého selektívne vyťahovanie správ z odpočúvaní môže skresľovať dokazovanie.

10:34 "O týchto SMS-kách hovoril Zoltán Andruskó (že na neho Zsuzsová tlačila, pozn. red.), akurát, že pán Andruskó sa pomýlil o sedem mesiacov. Táto komunikácia prebehla v septembri 2018," hovorí Kočner.

10:33 Súd predvolal Alenu Zsuzsovú na výsluch, vzápätí si išla sadnúť z lavice obžalovaných na miesto pre svedkov. Najprv sa vyjadrí k prehratým a prečítaným záznamom z odpočúvania, následne bude pokračovať jej výpoveď, ktorá začala ešte na predchádzajúcom pojednávacom dni.

10:30 Doteraz sa čítali iba správy, teraz pustili prvé odpočúvanie. Odpočúvanie potvrdzuje, že celý čas ide o komunikáciu medzi Andruskóm a Zsuzsovou. "Kde sa stretneme?" pýta s Andruskó Zsuzsovej.

10:23 "Nevieš pochopiť, že to nie sú moje peniaze a nedávaš ich mne?!" prekladá tlmočníčka komunikáciu, ktorá zrejme smerovala od Zsuzsovej Andruskóvi. Tlmočníčka vety prekadá alternatívne v mužskom aj ženskom rode, v maďarčine totiž nie sú rody, to trocha komplikuje spätné porozumenie komunikácií.

10:14 "Nie si schopný mi ani odpovedať," prekladá tlmočníčka jednu zo správ. "No dobre, tak ťa vyhľadám, lebo vidím, že nie si ochotný telefonicky komunikovať," prekladá ďalej. Začína byť jasné, že ide o komunikáciu medzi Andruskóm a Alenou Zsuzsovou, ktorá sa týka pôžičiek, ktoré mal Andruskó od Zsuzsovej. Komunikáciu navrhla čítať obhajoba.

10:08 Čítajú sa prepisy správ a telefonátov Zoltána Andruskóa, ktorá polícia zachytila pri jeho odpočúvaní. Verejnosť je už prítomná. Prepisy sú v maďarčine, pretože aj originálna komunikácia prebiehala v maďarskom jazyku. Prekladá ich prítomná tlmočníčka. Nie je jasné, s kým Andruskó komunikuje, pretože komunikujúce strany sú označené iba telefónnymi číslami. Čítaná komunikácia sa zatiaľ týka platenia dlhov a úrokov.

10:05 Verejnosť pustili naspäť do pojednávacej miestnosti.

09:50 Pojednávanie prebieha už bez prítomnosti verejnosti. Z vyjadrení zatiaľ nie je jasné ani to, o aké odpočúvania ide. Malo by ísť o odpočúvania Mariana Kočnera ešte pred jeho vzatím do väzby v júni 2018. Môže ísť teda o odpočúvania, ktoré vyhotovila Slovenská informačná služba a v rámci ktorých bola zachytená aj komunikácia medzi Kočnerom a bývalým ústavným sudcom Mojmírom Mamojkom, ktorý sa neskôr pre podozrenie z kontaktov s mafiánom funkcie vzdal.

09:37 Súd vylúčil verejnosť na časť pojednávania, kde sa bude riešiť odpočúvanie. Súdne príkazy na odpočúvanie sú totiž utajované skutočnosti v najnižšom zo štyroch stupňoch utajenia (Vyhradené).

V momentálnej situácii nie je jasné, či je verejnosť vylúčená iba na čítanie súdnych príkazov o odpočúvaní alebo aj na čítanie, resp. prehrávanie nahrávok. Predsedníčka senátu hovorí o chvíľke, čo naznačuje, že sa prečítajú iba samotné príkazy.

Z pojednávacej miestnosti museli odísť aj pozostalí, tlmočníčka a príslušníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorí zabezpečujú ochranu sudcom Špecializovaného trestného súdu. Ostali tam obžalovaní, obhajcovia, kukláči a ďalší pracovníci väzenskej stráže a právni zástupcovia pozostalých.

09:31 Súd zahrnul do rozsahu dokazovania aj nahrávky odpočúvania Mariana Kočnera a prepisy jeho SMS správ, ktoré polícia zachytila. Verejnosť bude vylúčená na túto časť pojednávania.

09:25 Súd zahrnul do rozsahu dokazovania aj správu spoločnosti Threema GmbH zo Švajčiarska, ktorá je vývojárom šifrovacej komunikačnej aplikácie Threema a prevádzkuje ju. Návrh dal ešte na predchádzajúcich pojednávacích dňoch obhajca Mariana Kočnera Marek Para. Správou chcú dokázať, že niekto používal Kočnerovu Threemu ešte aj v čase, keď už bol Kočner vo väzbe.

09:20 Zsuzsová doručila súdu svoje písomné poznámky, ktoré používala pri výpovedi na predchádzajúcom pojednávacom dni.

Predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová sa pýta, či Zsuzsová chce, aby sa tieto poznámky stali súčasťou jej výpovede. "Áno, ide o moje vyjadrenia k dôkazom, ktoré boli vykonané v mojej neprítomnosti, žiadam, aby na ne súd prihliadal," povedala Zsuzsová.

Na predchádzajúcom pojednávacom dni totiž vznikol verbálny konflikt medzi Zsuzsovou a predsedníčkou senátu, keď sa obžalovaná neustále vyjadrovala k dôkazom, ktoré boli vykonané v jej neprítomnosti, hoci sama Zsuzsová žiadala, aby sa pojednávalo v jej neprítomnosti. Predsedníčka senátu ju vtedy opakovane napomínala, aby sa vo výpovedi vyjadrovala k skutku a jeho okolnostiam, nie komentovala a zhŕňala jednotlivé dôkazy (na to bude mať obžalovaná priestor v záverečnej reči).

09:17 Súd plánuje o 13:00 vypočuť policajného experta Dušana Mikulaja, pôjde o jeho opätovný výsluch - vypovedať bude k analýze metadát, teda telekomunikačných údajov o tom kedy, kto, s kým, ako dlho a odkiaľ telefonoval.

09:13 V pojednávacej miestnosti sedí aj tlmočníčka z maďarčiny do slovenčiny, pravdepodobne sa dnes budú prehrávať, resp. čítať záznamy z odpočúvania Zoltána Andruskóa.

09:08 Pojednávanie začalo. Prítomní sú všeti obžalovaní - Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Marian Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 35 504
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 34 393
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 053
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 424
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 990
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 171
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 715
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 392
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 313
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 4 648
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Ján Kuciak
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na piatkovej tlačovej konferencii.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

Teraz

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.

20. jan
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 233-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 894 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

12 h

Neprehliadnite tiež

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na piatkovej tlačovej konferencii.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

5m
Rozprávky

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

35m
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Naď oboznámil izraelského ministra obrany so základnými požiadavkami a podmienkami.

50m