ŽILINA. Po prívalovom daždi, ktorý v piatok zasiahol Slovensko, absolvovali hasiči takmer 60 výjazdov. Najvážnejšia situácia bola počas večera v Žilinskom kraji, kde pomoc hasičov potrebovali v 24 prípadoch.
Prezídium Hasičského a záchranného zboru o tom informovalo na sociálnej sieti.
V Trnavskom a Prešovskom kraji privolali hasičov k 10 udalostiam, v Košickom kraji zasahovali v súvislosti s intenzívnym dažďom deväťkrát.
"Pomoc hasičov bola potrebná najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených cestných komunikácií, pivníc a priestorov rodinných domov, pri odstraňovaní popadaných stromov z ciest, striech a elektrických vedení," uviedlo Prezídium Hasičského a záchranného zboru.
Najhoršie bol na tom Ružomberok a okolie
Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslava Kapusniaka bola v piatok večer najvážnejšia situácia v Liptovských Sliačoch v okrese Ružomberok.
"Nad obcou sa pravdepodobne vybrežil miestny potok," povedal v piatok večer Kapusniak. Voda zaplavila hlavnú cestu a viacero rodinných domov.

V priebehu 24 hodín na niektorých miestach napršalo viac ako 90 milimetrov zrážok.
Mesto Ružomberok a obce Ivachnová, Liptovská Lúžna, Liptovské Sliače, Liptovská Štiavnica a Ludrová vyhlásili v súvislosti s následkami dažďa mimoriadnu situáciu. V obci Liptovská Teplá je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.
Vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Ružomberku Juraj Pšeno doplnil, že v Ružomberku sú dva zosuvy pôdy a zatopená prístupová cesta smerom na Smrekovicu.
"Situáciu riešia hasiči z Ružomberka v spolupráci a Mestskými lesmi Ružomberok," dodal Pšeno.
Motoristi hlásili komplikácie aj na hlavnej ceste I/18 z Ružomberka do Liptovského Mikuláša, vodou a bahnom zaplavené cesty nielen v Liptovských Sliačoch, ale aj Liptovskej Lužnej, Liptovskej Osade a ružomberskej miestnej časti Biely Potok.
Hladiny riek stúpali
Hladiny viacerých vodných tokov po polnoci kulminovali a prekračovali hranice prvého či druhého stupňa povodňovej aktivity. Rieka Revúca v obci Podsuchá napríklad v priebehu piatka stúpla z 58 až na 136 centimetrov.
V sobotu predpopludním už podľa informácie hydrologickej informačnej a predpovednej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu Žilina hladiny vodných tokov na Liptove začali klesať. Prvý stupeň povodňovej aktivity ešte o 9:00 dosahoval Dovalovský potok v Dovalove a rieka Belá v Liptovskom Hrádku.
Situácia sa však môže sklomplikovať aj počas soboty. Hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Platí pre Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Nitriansky, prešovský a Žilinský kraj do 21:00.
"S búrkami môžu byť spojené krátkodobé intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť od 20 do 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť od 65 do 85 kilometrov za hodinu," varujú meteorológovia.
Doplnili, že pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, akými sú stekanie vody zo svahov, bahnotok a zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov.