BRATISLAVA. Ak sa situácia na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave nevyrieši ani po pondelkovom zasadnutí Akademického senátu, minister školstva Branislav Gröhling plánuje zasiahnuť.
Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, v priebehu nasledujúcich pár mesiacov by v skrátenom legislatívnom konaní ministerstvo predložilo novelu zákona o vysokých školách, ktorá by ministerstvu a iným subjektom vysokoškolského prostredia zvýšila právomoci.
Akademický senát v pondelok rokuje aj o odchode 26 zamestnancov, rektor univerzity Miroslav Fikar plánuje senátu navrhnúť odvolanie dekana fakulty Ivana Kotuliaka.
V hre je príprava veľmi rýchlej novely
Gröhling hovorí, že sa o situáciu na fakulte informatiky zaujíma. Zúčastnil sa na zasadnutí Správnej rady STU a je v kontakte s rektorom univerzity aj predsedom Senátu. Ako povedal, vyzval ich, aby komunikovali a spory vyriešili.

„Lebo jediný, kto na to trpí, je Slovenská technická univerzita ako taká a jej imidž. Rektor momentálne využije svoju zákonnú právomoc a navrhne odvolanie pána dekana. Uvidíme, ako sa k tomu postaví Akademický senát,“ dodal.
Minister poukázal, že súčasná legislatíva o vysokých školách neumožňuje ministerstvu v danej situácii konať. Ich jedinou právomocou je podľa jeho slov podpisovanie financií a transferov pre vysoké školy.
Verí však, že v pondelok sa situácia na zasadnutí senátu vyrieši a dopadne to dobre. Zároveň tiež dodal, že ak sa bude situácia ďalej naťahovať, v najbližších mesiacoch prinesú „veľmi rýchlu“ novelu zákona o vysokých školách, ktorou zvýšia niektorým subjektom vysokoškolského prostredia alebo ministerstvu právomoci, aby mohli do sporov zasiahnuť.
Odchádzajú aj viacerí garanti štúdia
V prípade, že sa situácia vyrieši, ministerstvo nebude predkladať žiadnu novelu, ale plánuje pripraviť nový zákon o vysokých školách. Predstaviť by ho chceli v prvom alebo druhom kvartáli budúceho kalendárneho roka.

Aké zmeny by mal nový zákon priniesť, nateraz minister nechce prezradiť. Spomenul, že by mal riešiť vzťahové aj finančné náležitosti.
Z fakulty odchádza väčšina pôvodných akademických zamestnancov a dve tretiny všetkých profesorov a docentov, tiež viacerých garantov štúdia. Dokopy fakultu opúšťa 26 pedagógov.
Ako dôvod uviedli, že nevedia ďalej fungovať v súčasných podmienkach na fakulte tak, aby si zachovali morálnu integritu. Medzi odchádzajúcimi učiteľmi sú aj takí, ktorým končia pracovné zmluvy 30. júna a 31. augusta a neboli im predĺžené.
Dekana fakulty Ivana Kotuliaka vyzvali pedagógovia k vypísaniu výberových konaní na nových vyučujúcich, no ten to pre koronakrízu odmietol urobiť.
Dekan nedodržal slovo
Spory na fakulte trvajú rok. Vyhrotili a medializovali sa po tom, ako 9. januára dostala výpoveď bývala dekanka Mária Bieliková. Neskoršie rokovanie s cieľom upokojenia situácie zo 14. januára prinieslo niekoľko dohôd, no situáciu úplne neutíšilo.

Problémom na fakulte tiež bolo, že dekan pred voľbami do akademického senátu fakulty prijal veľký počet nových zamestnancov, čím sa zvýšil počet oprávnených voličov, ktorí rozhodovali o členoch senátu.
Časť zamestnancov prvýkrát vstúpila do štrajku 17. februára, neskôr bol prerušený následkom mimoriadnej situácie na Slovensku spôsobenou ochorením Covid-19.
„Mojím jediným cieľom bude stabilizácia pomerov na fakulte a vytvorenie podmienok pre návrat do normálneho stavu. Zároveň musím konštatovať, že mám už dlhodobo veľké pochybnosti o integrite aj schopnostiach nového vedenia situáciu riešiť.
Dekan Ivan Kotuliak stratil moju dôveru vo chvíli, keď nedodržal slovo a porušil našu dohodu z novembra 2019 o tom, že nebude prijímať nových zamestnancov a nebude robiť také rozhodnutia, ktoré by významným spôsobom ovplyvnili život fakulty,“ uviedol Fikar, ktorý navrhuje odvolanie dekana fakulty informatiky.
Slovensko.Digital žiada nápravu
Správna rada Slovensko.Digital požiadala ministra školstva a orgány STU, aby riešili situáciu na fakulte.

"Zároveň odporúčame všetkým našim členom a aj verejnosti, aby sa zdržali spolupráce s fakultou, pokým nepríde k zásadným zmenám, ktoré by zastavili rozvrat jednej z najlepších fakúlt na Slovensku," uviedli v otvorenom liste členovia Správnej rady Slovensko.Digital.
Združenie Slovensko.Digital nemá žiadne právomoci zasahovať do samosprávy vysokej školy, hodnotiť kroky vedenia vysokej školy a vyzývať členov k odstúpeniu, uviedlo vedenie fakulty informatiky STU na otvorený list združenia.
Vedenie fakulty informatiky tvrdí, že ani minister školstva si nedovolil zasahovať do samosprávy vysokej školy. "Ale organizácia združujúca súkromné osoby vyzýva ministra otvorene k porušovaniu zákona a zasahovaniu do samosprávy vysokej školy," tvrdí vedenie fakulty.